Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
JÓZEFÓW
2018.07.02 08:18 | aktualizacja: 2018.07.02 09:34

Nowe nazwy ulic na 100-lecie odzyskania niepodległości

Rzeczpospolita Józefowska, Józefa Piłsudskiego i 100-lecia Niepodległości. Tabliczki a takimi nazwami pojawią się niedługo na ulicach Józefowa. Podczas sesji w czwartek 28 czerwca radni postanowili upamiętnić w ten sposób 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Nowe nazwy ulic na 100-lecie odzyskania niepodległości
Nowe nazwy ulic na 100-lecie odzyskania niepodległości

- Obchodzimy ten jubileusz od kilku miesięcy. Było m.in. sadzenie "Dębów Niepodległości" i udział w biciu rekordu par jednocześnie tańczących poloneza, a w planach jest jeszcze wiele innych wydarzeń. By jednak na trwale uczcić ważną rocznicę postanowiliśmy nadać odpowiednie nazwy kilku drogom, które do tej pory nie miały patronów, a rynkowi nadać imię Józefa Piłsudskiego - wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową burmistrz Józefowa Roman Dziura.

Ulicą Rzeczpospolitej Józefowskiej będzie trasa, przy której w czasach II wojny światowej miał miejsce największy bój z Niemcami o Józefów. Budowana razem z miejscowym nadleśnictwem droga w kierunku Fryszarki będzie nosić nazwę "Aleja 100-lecia Niepodległości", a trasa, prowadząca do Tomaszowa Lubelskiego i łącząca Józefów z Puszczą Solską, gdzie również toczyły się walki o niepodległą Polskę, będzie nosić imię Józefa Piłsudskiego.

W czasach powojennych w centrum miasta, gdzie obecnie znajduje się parking, stało popiersie marszałka Piłsudskiego i część środowisk kombatanckich zabiegała o jego przywrócenie. Rada miejska uznała, że bardziej godnym sposobem uczczenia tej ważnej postaci będzie nazwanie rynku imieniem Józefa Piłsudskiego. Jego postać naturalnej wielkości ma być także wkomponowana w istniejący pomnik, poświęcony Powstańcom Styczniowym i ofiarom II wojny światowej, który znajduje się w centrum miasta.

UM Józefów
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Nowe nazwy ulic na 100-lecie odzyskania niepodległości, 0 out of 5 based on 0 ratings
UM Józefów dodany
 
Odsłon: 2865
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
4a1-617
~ andrzej   Niepodległa, Piłsudski i standardy władz Józefowa
Na pomniku poświęconym pamięci bohaterów Powstania Styczniowego i okresu II wojny światowej, Józefowskie władze postawiły drugi pomnik, naturalnych rozmiarów postać Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczyste obchodzenie rocznic czy też budowa pomników upamiętniających ważne wydarzenia czy też zasłużone osoby powinna łączyć wszystkich mieszkańców. Niestety, inicjatywa władz Józefowa tj. Burmistrza Józefowa i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Józefowie podzieliła mieszkańców. Z treści artykułów, które ukazały się w lokalnej prasie na zlecenie władz Józefowa, wynika, że poprzez budowę pomnika mieszkańcy mieli „godnie uczcić 100-lecie niepodległości”. Niestety, słowa „godnie i „mieszkańcy są słowami kluczowymi dla rozstrzygnięcia sposobu postępowania władz Józefowa, wobec mieszkańców Gminy i reprezentujących ich radnych.
Godne upamiętnienie wydarzeń, czy też osób zasłużonych wymaga rozwagi, poszanowania ogólnie przyjętych zasad i budowania płaszczyzny porozumienia i współodpowiedzialności za powstające upamiętnienie. Władzom gminy powinno zależeć na zaangażowaniu jak największej ilości osób w działania zmierzające do upamiętnienia. Najlepszym sposobem zaangażowania mieszkańców w proces odbudowy czy też budowy upamiętnień/pomników jest powołanie społecznego komitetu dedykowanego planowanemu przedsięwzięciu. Sprawą nie mniej istotną jest przeprowadzenie zbiórki publicznej. Działania te mają na celu aktywizacje lokalnej społeczności i umożliwiają mieszkańcom wzięcie bezpośredniego udziału w działaniach. Z treści artykułu wynika, że wszelkie standardy zostały zachowane. Niestety, wiele w nim przekłamań, czy też mówiąc wprost, informacji nie prawdziwych.
W celu dalszych rozważań, należy przypomnieć fragment traktujący o pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. „W czasach powojennych w centrum miasta, gdzie obecnie znajduje się parking, stało popiersie marszałka Piłsudskiego i część środowisk kombatanckich zabiegała o jego przywrócenie. Rada miejska uznała, że bardziej godnym sposobem uczczenia tej ważnej postaci będzie nazwanie rynku imieniem Józefa Piłsudskiego. Jego postać naturalnej wielkości ma być także wkomponowana w istniejący pomnik, poświęcony Powstańcom Styczniowym i ofiarom II wojny światowej, który znajduje się w centrum miasta”.
Z treści artykułu można odnieść wrażenie, że w czasach powojennych, czyli po II wojnie światowej powstał pomnik Józefa Piłsudskiego, a przecież pomnik powstał w czasie II Rzeczpospolitej, a po II wojnie światowej został zniszczony przez władze komunistyczne. Pomnik ku czci Józefa Piłsudskiego powstał w czynie społecznym społeczności Józefowa. To przed nim odbywały się liczne wiece i manifestacje patriotyczne. Podobno, najhuczniej obchodzono dzień imienin Marszałka, gdyż dzień ten był również dniem imienin Józefowa i odbywał się doroczny odpust. I tu trzeba zauważyć fakt, iż pomnik Piłsudskiego przetrwał pięcioletnią niemiecką okupację, niestety komunistycznej nie przetrwał. Już w 1948 roku za pomocą spychacza, nowa komunistyczna władza zburzyła pomnik. Po zniszczeniu pomnika, w miejscu w którym stał, mieszkańcy często składali kwiaty, aby to uniemożliwić postawiono w tym miejscu drewnianą „szopę”, w której zorganizowano księgarnię. Dalej czytamy, iż pomnikiem było popiersie. I tu dziwi, wręcz niebywała niewiedza władz Józefowa. Pomnik Marszałka miał przecież postać ostrosłupa z ryngrafem. Jak można przystępować do odbudowy upamiętnienia, nie zapoznając się z jego pierwotna formą architektoniczną. Teraz przejdźmy do ostatniej części zdania, która mówi o inicjatywie środowisk kombatanckich zmierzających do przywrócenia pomnika Marszałka. I znów, trzeba pogratulować władzom Józefowa, tym razem szybkości działań. Faktem jest, że miejscowi kombatanci AK zabiegali o odbudowę pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego i nadanie nazwy ulicy w Józefowie im. Józefa Piłsudskiego, ale działo się to na przełomie 1991 i 1992 roku. Niestety, ówczesny a i obecny Burmistrz Józefowa w jednej osobie, nie uważał za stosowne podjąć inicjatywy. W piśmie z roku 1992 czytany, iż sprawy będą rozpatrywane w przyszłości. I stało się, po 26 latach, będzie pomnik i ulica Józefa Piłsudskiego w Józefowie. Niestety żaden kombatant nie dożył tej chwili, wszyscy odeszli na wieczna wartę.
Przejdźmy do analizy kolejnego zdania, mówiącego o decyzji Rady Miejskiej o „bardziej godnym sposobie uczczenia Józefa Piłsudskiego”. Rada Miejska w Józefowie nie wypowiadała się na temat odstąpienia od odbudowy pomnika Józefa Piłsudskiego i budowy pomnika w formie postaci naturalnej wielkości, ustawionej na istniejącym pomniku. Zarówno konsultacje społeczne, jak też uchwałę w sprawie lokalizacji pomnika „przepchnięto przez obrady rady z naruszeniem terminów określonych w uchwale w sprawie Statutu Gminy, jak i w sprawie konsultacji społecznych, tym samym naruszono zapisy ustawy o samorządzie gminnym. W związku z naruszeniami uchwał, Radni Rady Miejskiej w Józefowie chcieli odbyć dyskusję na sesji Rady Miejskiej, niestety, Przewodniczący Rady Miejskiej stwierdził, że dyskusji nie będzie. Powód, wyboru formy rzeźbiarskiej pomnika, jak i jego zamówienia dokonano przed sesją Rady Miejskiej, a nawet przed ogłoszeniem konsultacji społecznych w sprawie lokalizacji pomnika. Wykonanie pomnika zlecono miejscowemu rzeźbiarzowi za kwotę 10 tyś zł. Już w dniu 26 czerwca 2018 r. w trakcie wspólnego posiedzenia komisji Rady Miejskiej, Przewodniczący Rady pokazał radnym zdjęcie w telefonie komórkowym z wykonanym pomnikiem.
Teraz przejdźmy do ostatniego zdania, mówiącego o wkomponowaniu postaci w istniejący pomnik. Niczego nie wkomponowano, postać Marszałka ma stać na obecnie istniejącym pomniku. Warto dodać, że kilkanaście metrów od miejsca, gdzie ma stanąć postać Marszałka, stoją dziś rzeźby z kamienia tj. ryba, niedźwiedź, żubr itp. Tym samym władze gminy zapewniły Marszałkowi doborowe towarzystwo. A przecież, można było normalnie, tak jak to jest powszechnie praktykowane ogłosić konkurs na projekt rzeźbiarsko architektoniczny pomnika. Otrzymane projekty poddać konsultacjom społecznym, aby umożliwić mieszkańcom Gminy podjęcie decyzji o formie i miejscu ustawienia pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na zakończenie, należy się zastanowić dlaczego podjęto te wszystkie starania a w zasadzie dlaczego nie zrobiono nic, aby umożliwić mieszkańcom prawdziwy udział w procesie upamiętnienia Marszałka. Odpowiedź może być tylko jedna, to Burmistrz i Przewodniczący Rady Józefowa chcą być jedynymi autorami upamiętnienia, to im mieszkańcy powinni być wdzięczni, a może marzą się im ich własne pomniki.

Andrzej Wojtyło - Radny Rady Miejskiej w Józefowie
16 lipca 2018
+0
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
we wtorek, godzina 10:15 Biłgoraj
Były poseł skazany. Wyrok usłyszał też inspektor w wydziale komunikacji
Jest nieprawomocny wyrok sądu w sprawie byłego posła Piotra O. Za kupienie za łapówkę prawa jazdy został skazany na 1 rok i 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata, ma też zapłacić grzywnę. Ukarany został też inspektor Starostwa Powiatowego Krzysztof L.
we wtorek, godzina 11:47 Biłgoraj
Oświadczenie burmistrza po obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego
w środę, godzina 20:23 Biłgoraj
Piknik z Konstytucją. Do Biłgoraja przyjechali m.in. sędziowie Tuleja i Czajka
29 lipca 2021 Zagrody
Policjanci poszukują świadków śmiertelnego wypadku
Policjanci z Biłgoraja poszukują świadków tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło 3 sierpnia 2020 roku około godziny 16:00 na DW 835 w miejscowości Zagrody. Kierowca fiata jadący z przyczepką z nieustalonej przyczyny na łuku jezdni zjechał na przeciwny pas ruchu wprost pod jadący z naprzeciwka ciągnik siodłowy marki Volvo. Policjanci kierują apel do wszystkich, którzy w tym czasie podróżowali tą trasą.
we wtorek, godzina 18:48 Biłgoraj
Pielgrzymi w Biłgoraju
w środę, godzina 11:11 Biłgoraj
Pielgrzymi z Biłgoraja wyruszyli na szlak
w niedzielę, godzina 23:38 Biłgoraj
W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej okręg Zamość rejon Biłgoraj oraz burmistrz Biłgoraja zaprosili do uczestnictwa w uroczystościach patriotyczno - religijnych z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
w niedzielę, godzina 21:40 Górecko Kościelne
Charytatywny festyn z Rafałem Brzozowskim
w poniedziałek, godzina 13:52 Biłgoraj
Czołówka na trasie Okrągłe - Smólsko
w sobotę, godzina 13:22 Sól
Operacja Czysta Rzeka na Białej Ładzie
W sobotnie przedpołudnie 31 lipca ekopatrol Operacji Czysta Rzeka odwiedził powiat biłgorajski. Celem było sprzątnie Białej Łady na odcinku od Soli do Rudy Zagrody.
dzisiaj, 10:48 Lubelszczyzna
Wzrost zakażeń na Lubelszczyźnie
dzisiaj, 10:21 Biłgoraj
Znaleziono dwie suczki [AKTUALIZACJA]
23 lipca 2021 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
dzisiaj, 11:01 Biłgoraj
2. stopień zagrożenia. Ostrzeżenie dla powiatu przed burzami
w środę, godzina 12:04 Gromada
Próba kradzieży katalizatora w Gromadzie. Policja poszukuje sprawców
28 lipca 2021 Smoryń
Potwierdzono ognisko ASF w powiecie biłgorajskim
W jednym z gospodarstw w Smoryniu w gminie Frampol potwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń. To pierwsze ognisko choroby w naszym regionie w tym roku. Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii wdrożono procedury likwidacji ogniska.
dzisiaj, 10:25 Powiat
56-latek nie dał się oszukać
w środę, godzina 09:58 Biłgoraj
Skradziono szczeniaka
23 lipca 2021 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
w sobotę, godzina 08:35 Józefów
Kąpielisko zamknięte. W wodzie wykryto enterokoki
w środę, godzina 09:09 Obsza
Policja na festynie
dzisiaj, 08:55 Biłgoraj
Sprzeciw mieszkańców wobec planów modernizacji autodromu. Driftowi mówią stanowcze nie!
Mieszkańcy ulicy Motorowej, przy której znajduje się biłgorajski autodrom protestują przeciwko pomysłowi przebudowy obiektu i chcą konsultacji społecznych w tej sprawie. Chodzi przede wszystkim o drift (zarówno zawody i jazdy szkoleniowe) i związane z tym uciążliwości. Wystosowali oficjalne pismo do Starostwa Powiatowego, w którym zawarli swoje obawy. Co napisali?
w poniedziałek, godzina 12:21 Księżpol
46-latek utopił się w stawie
dzisiaj, 09:09 Goraj
Gra uliczna z kolorowym motywem
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl