Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.08.05 18:23 | aktualizacja: 2019.08.05 18:31

Uciążliwy zapach z oczyszczalni. Jest pomysł rozwiązania problemu

O tym, że odór pochodzący z biłgorajskiej oczyszczalni ścieków jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców okolicznych ulic nie trzeba nikogo przekonywać. Od lat walczą o wprowadzenie efektywnych rozwiązań, które poprawią komfort ich życia. Teraz powiła się szansa na rozwiązanie problemu. - Planujemy wykonanie instalacji dezodoryzacji na studni kanalizacji sanitarnej, obecnie prowadzimy rozmowy z przedstawicielem firm dostarczających taką instalację - informuje Mariusz Wołoszyn, prezes PGK.
Uciążliwy zapach z oczyszczalni. Jest pomysł rozwiązania problemu
Uciążliwy zapach z oczyszczalni. Jest pomysł rozwiązania problemu

Oczyszczalnia ścieków zlokalizowana jest w osiedlu Puszcza Solska, czyli w południowej części Biłgoraja. Od wielu lat okoliczni mieszkańcy narzekają na wydobywający się niej odór, który uniemożliwia chociażby tak prozaiczną czynność jak wietrzenie mieszkania. Temat ten poruszany jest podczas każdego spotkania rady osiedla. Również w bieżącym roku mieszkańcy apelowali do władz miasta o podjęcie działań. Relację z tego spotkania znajdą Państwo pod adresem Zebranie Rady Osiedla Puszcza Solska .

Teraz pojawiła się szansa na poprawę sytuacji. Mówił o tym podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta Biłgoraj prezes PGK Mariusz Wołoszyn.

- PGK od wielu lat podejmuje działania zmierzające do zminimalizowania uciążliwości zapachowych dla mieszkańców Biłgoraja, sąsiadujących z oczyszczalnią ścieków. Eksploatowana obecnie mechaniczno - biologiczno oczyszczalnia oddana została do użytku w 1998 roku i aktualnie wymaga już gruntownej modernizacji polegającej m.in. na hermetyzacji najbardziej zapachowo nieprzyjemnych obiektów i dezodoryzacji powietrza na biofiltrach. W latach 2005-2006, w ramach zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeprowadzono modernizację oczyszczalni polegającej na budowie obiektów gospodarki osadowo- gazowej, gdzie m.in. zhermetyzowano osadniki wstępne. W 2018 r., aby poprawić jakość ścieków, stopień natlenienia, za kwotę blisko 1,3 mln zł dokonano modernizacji systemu napowietrzania komór biologicznych - wyjaśnił prezes Wołoszyn.

Dotychczasowe działania nie przyniosły pożądanych efektów, problem brzydkiego zapach nasila się w zależności od pogody i ciśnienia atmosferycznego. Odory powstają w większości w sieciach kanalizacyjnych, w warunkach beztlenowych, sieci kanalizacyjne są coraz bardziej oddalone od oczyszczalni, co powoduje, że ścieki przebywają w nich coraz dłużej. - Dlatego możemy walczyć jedynie ze skutkami, a nie z przyczynami - zaznaczył prezes PGK.

Już teraz przedsiębiorstwo starając się poprawić jakość ścieków poprzez systematyczne czyszczenie przepompowni oraz płukanie odcinków tłocznych kanałów sanitarnych. - Planujemy wykonanie instalacji dezodoryzacji na studni kanalizacji sanitarnej, na wlocie do oczyszczalni ścieków oraz dodatkowo z hali krat, wstępną propozycję takiego zestawu powinniśmy otrzymać jeszcze w tym miesiącu, obecnie prowadzimy rozmowy z przedstawicielem jednej z firm oferujących montaż instalacji zestawu dawkowania reagenta do chemicznego usuwania siarkowodoru. Instalację próbną planujemy wykonać przy wlocie kanału głównego do oczyszczalni. Wg wstępnych obliczeń eksperta będziemy potrzebować ok. 3 tys. litrów preparatu na miesiąc, co daje kwotę ok. 5 tys. zł (miesięcznie), bez kosztów samej instalacji - informuje dalej szef spółki.

Od minionego wtorku, czyli od 30 lipca, na terenie oczyszczalni funkcjonuje testowa instalacja z turbiną rozpraszającą parę wodną z czynnikiem, którego zadaniem jest likwidacja odoru. Jednak praca urządzenia nie jest do końca satysfakcjonująca, gdyż działanie w sporej mierze uzależnione jest od warunków atmosferycznych. A urządzenie nie jest tanie, kosztuje ok. 30 tys. euro. Decyzja, czy zostanie ono zainstalowane na stałe nie została jeszcze podjęta. Testy kończą się jutro.

Spółka jeszcze w tym roku ma za to w planach ogłoszenie przetargu na wykonanie dokumentacji kosztorysowo - projektowej przebudowy i hermetyzacji budynku, w którym znajduje się prasa do odwadniania odpadów. To zmniejszy ryzyko awarii, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia uciążliwości zapachowych. Inwestycja ma kosztować nawet 2 mln zł.

Są też plany wykonania filtrów na studzienkach kanalizacyjnych. Zaletą systemu jest nie tylko natychmiastowe działanie, ale też prosty montaż. - Filtry zakupimy w ramach przetargu i zamontujemy jak najszybciej w kluczowych miejscach. Na razie działania są doraźne, wiemy, że problem będzie się powtarzał do momentu kompleksowej modernizacji oczyszczalni ścieków, a do duże wyzwanie, bo koszt przebudowy szacowany jest na ok. 25 mln zł. Na razie nie stać nas na poniesienie takich kosztów - podsumował Mariusz Wołoszyn.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Uciążliwy zapach z oczyszczalni. Jest pomysł rozwiązania problemu, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3110
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar  do formaldehyd   Nie jeden.
Kazdy radny wszystkich kadencji.urzednicy w pgk jak i w urzędzie miasta.Sytuacja z nieprzyjemnym zapachem ma miejsce od X lat i nie stała sie od wczoraj.Biorąc pod uwage fakt iż oczyszczalnia pracuje 24 h to nie srodki doraźne są potrzebne ale raczej wybudowana nowoczesna dostosowana do współczesności oczyszczalnia z prawdziwego zdarzenia.
W kolejce stoi wysypisko,ekologiczna bomba która pęcznieje z dnia na dzień.Prawdziwa niespodzianka dla przyszlych pokoleń.
WRB powiadasz?
Nie ma to jak kominowa kilkusetmetrowa chmurka sunąca nocną letnią porą nad Biłgoraj ku uciesze śpiących przy otwartych oknach.
W skrzynce znalazlem ulotkę z urzedu miasta pt.Stop smog w ktorej to ulotce zachecaja do ogrzewania gazem bez wspominania o tym że kiedy juz wszyscy przejdą na gaz to ktoś wyczuje w tym interes i da odpowiednie ceny:) dla tego tekturowego państwa.
Niestety w ulotce nie ma slowa o tysiacach aut ktore codziennie przejeżdzaja rzez Biłgoraj ani o zakladach produkcyjnych ktore tez dokladaja swoje trzy grosze.
https://igimag.pl/2017/12/ekologicznie-po-smierci-o-zielonym-pogrzebie/
6 sierpnia 2019
+1
-0
formaldehyd  do Drakkar   he,he każdy odpowiedzialny czyli od ładnych parunastu lat jeden...
6 sierpnia 2019
+1
-0
formaldehyd   Zrobić nowoczesną oczyszczalnię w dolinie Białej Łady przy Targu to od razu by się poprawiło...i dofinansowanie by się znalazło i Burmistrz chodziłby wokół niej na paluszkach. No ale jest w Puszczy, jednym z większych osiedli mieszkaniowych, tutaj jeszcze schronisko dla psów chcieli zamontować a i wysypisko śmieci dziwnym trafem niedaleko...Wyciągi z BRW jadą całą noc,niezłe buczenie, nawet syrenę na przerwę słychać. O lakierach nie wspomnę. Dobrze jest. Teraz nawet Podlesie korzysta z hałasu z pięknej obwodnicy. A na Miodowej jeżdżą im po dachach bo ścieżka do kilku pól na Podlesiu była ważniejsza. Ten gaj brzozowy to nie bez powodu tam był ale może tego w Urzędzie też nie wiedzieli. Kto musi tu mieszkać to trudno ale jeśli ma opcję wyprowadzki to niech wieje i nie patrzy za siebie. Naprawdę można lepiej żyć.
6 sierpnia 2019
+3
-0
Drakkar   Od wielu lat okoliczni mieszkańcy narzekają na wydobywający się niej odór, który uniemożliwia chociażby tak prozaiczną czynność jak wietrzenie mieszkania.
I od wielu lat każdy odpowiedzialny za taki stan rzeczy miał w upie ten temat.
Znaczy się przez te lata wszystko było tip top i nagle samo sie zepsuło?
6 sierpnia 2019
+1
-0
stan   Ale pomysł. Wystarczy pojechać do nowoczesnej oczyszczalni i zobaczyć co trzeba zrobić. Nie półśrodki a konkretne rozwiązania. Przykrycia nowoczesne. Rosłan ile jest lat burmistrzem? 15 chyba już. Dawno już oczyszczalnia powinna być przebudowana. Dobry gospodarz najpierw dba o zdrowie ludzi . To stara zasada. Rozwój miasta od lat a oczyszczalnia dzięki burmistrzowi Oleszczakowi jest i to bez środków EU. Tyle lat środków z EU i dlaczego nie przebudowano oczyszczalni? Bo drogę widać i robi się wiele rzeczy pod wybory a tu na uboczu i co tam że ludzie nie śpią po nocach i co tam choroby i stresy?
6 sierpnia 2019
+12
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl