Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.08.05 18:23 | aktualizacja: 2019.08.05 18:31

Uciążliwy zapach z oczyszczalni. Jest pomysł rozwiązania problemu

O tym, że odór pochodzący z biłgorajskiej oczyszczalni ścieków jest bardzo uciążliwy dla mieszkańców okolicznych ulic nie trzeba nikogo przekonywać. Od lat walczą o wprowadzenie efektywnych rozwiązań, które poprawią komfort ich życia. Teraz powiła się szansa na rozwiązanie problemu. - Planujemy wykonanie instalacji dezodoryzacji na studni kanalizacji sanitarnej, obecnie prowadzimy rozmowy z przedstawicielem firm dostarczających taką instalację - informuje Mariusz Wołoszyn, prezes PGK.
Uciążliwy zapach z oczyszczalni. Jest pomysł rozwiązania problemu
Uciążliwy zapach z oczyszczalni. Jest pomysł rozwiązania problemu

Oczyszczalnia ścieków zlokalizowana jest w osiedlu Puszcza Solska, czyli w południowej części Biłgoraja. Od wielu lat okoliczni mieszkańcy narzekają na wydobywający się niej odór, który uniemożliwia chociażby tak prozaiczną czynność jak wietrzenie mieszkania. Temat ten poruszany jest podczas każdego spotkania rady osiedla. Również w bieżącym roku mieszkańcy apelowali do władz miasta o podjęcie działań. Relację z tego spotkania znajdą Państwo pod adresem Zebranie Rady Osiedla Puszcza Solska .

Teraz pojawiła się szansa na poprawę sytuacji. Mówił o tym podczas poniedziałkowej sesji Rady Miasta Biłgoraj prezes PGK Mariusz Wołoszyn.

- PGK od wielu lat podejmuje działania zmierzające do zminimalizowania uciążliwości zapachowych dla mieszkańców Biłgoraja, sąsiadujących z oczyszczalnią ścieków. Eksploatowana obecnie mechaniczno - biologiczno oczyszczalnia oddana została do użytku w 1998 roku i aktualnie wymaga już gruntownej modernizacji polegającej m.in. na hermetyzacji najbardziej zapachowo nieprzyjemnych obiektów i dezodoryzacji powietrza na biofiltrach. W latach 2005-2006, w ramach zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przeprowadzono modernizację oczyszczalni polegającej na budowie obiektów gospodarki osadowo- gazowej, gdzie m.in. zhermetyzowano osadniki wstępne. W 2018 r., aby poprawić jakość ścieków, stopień natlenienia, za kwotę blisko 1,3 mln zł dokonano modernizacji systemu napowietrzania komór biologicznych - wyjaśnił prezes Wołoszyn.

Dotychczasowe działania nie przyniosły pożądanych efektów, problem brzydkiego zapach nasila się w zależności od pogody i ciśnienia atmosferycznego. Odory powstają w większości w sieciach kanalizacyjnych, w warunkach beztlenowych, sieci kanalizacyjne są coraz bardziej oddalone od oczyszczalni, co powoduje, że ścieki przebywają w nich coraz dłużej. - Dlatego możemy walczyć jedynie ze skutkami, a nie z przyczynami - zaznaczył prezes PGK.

Już teraz przedsiębiorstwo starając się poprawić jakość ścieków poprzez systematyczne czyszczenie przepompowni oraz płukanie odcinków tłocznych kanałów sanitarnych. - Planujemy wykonanie instalacji dezodoryzacji na studni kanalizacji sanitarnej, na wlocie do oczyszczalni ścieków oraz dodatkowo z hali krat, wstępną propozycję takiego zestawu powinniśmy otrzymać jeszcze w tym miesiącu, obecnie prowadzimy rozmowy z przedstawicielem jednej z firm oferujących montaż instalacji zestawu dawkowania reagenta do chemicznego usuwania siarkowodoru. Instalację próbną planujemy wykonać przy wlocie kanału głównego do oczyszczalni. Wg wstępnych obliczeń eksperta będziemy potrzebować ok. 3 tys. litrów preparatu na miesiąc, co daje kwotę ok. 5 tys. zł (miesięcznie), bez kosztów samej instalacji - informuje dalej szef spółki.

Od minionego wtorku, czyli od 30 lipca, na terenie oczyszczalni funkcjonuje testowa instalacja z turbiną rozpraszającą parę wodną z czynnikiem, którego zadaniem jest likwidacja odoru. Jednak praca urządzenia nie jest do końca satysfakcjonująca, gdyż działanie w sporej mierze uzależnione jest od warunków atmosferycznych. A urządzenie nie jest tanie, kosztuje ok. 30 tys. euro. Decyzja, czy zostanie ono zainstalowane na stałe nie została jeszcze podjęta. Testy kończą się jutro.

Spółka jeszcze w tym roku ma za to w planach ogłoszenie przetargu na wykonanie dokumentacji kosztorysowo - projektowej przebudowy i hermetyzacji budynku, w którym znajduje się prasa do odwadniania odpadów. To zmniejszy ryzyko awarii, przyczyniając się tym samym do zmniejszenia uciążliwości zapachowych. Inwestycja ma kosztować nawet 2 mln zł.

Są też plany wykonania filtrów na studzienkach kanalizacyjnych. Zaletą systemu jest nie tylko natychmiastowe działanie, ale też prosty montaż. - Filtry zakupimy w ramach przetargu i zamontujemy jak najszybciej w kluczowych miejscach. Na razie działania są doraźne, wiemy, że problem będzie się powtarzał do momentu kompleksowej modernizacji oczyszczalni ścieków, a do duże wyzwanie, bo koszt przebudowy szacowany jest na ok. 25 mln zł. Na razie nie stać nas na poniesienie takich kosztów - podsumował Mariusz Wołoszyn.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Uciążliwy zapach z oczyszczalni. Jest pomysł rozwiązania problemu, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3339
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
Drakkar  do formaldehyd   Nie jeden.
Kazdy radny wszystkich kadencji.urzednicy w pgk jak i w urzędzie miasta.Sytuacja z nieprzyjemnym zapachem ma miejsce od X lat i nie stała sie od wczoraj.Biorąc pod uwage fakt iż oczyszczalnia pracuje 24 h to nie srodki doraźne są potrzebne ale raczej wybudowana nowoczesna dostosowana do współczesności oczyszczalnia z prawdziwego zdarzenia.
W kolejce stoi wysypisko,ekologiczna bomba która pęcznieje z dnia na dzień.Prawdziwa niespodzianka dla przyszlych pokoleń.
WRB powiadasz?
Nie ma to jak kominowa kilkusetmetrowa chmurka sunąca nocną letnią porą nad Biłgoraj ku uciesze śpiących przy otwartych oknach.
W skrzynce znalazlem ulotkę z urzedu miasta pt.Stop smog w ktorej to ulotce zachecaja do ogrzewania gazem bez wspominania o tym że kiedy juz wszyscy przejdą na gaz to ktoś wyczuje w tym interes i da odpowiednie ceny:) dla tego tekturowego państwa.
Niestety w ulotce nie ma slowa o tysiacach aut ktore codziennie przejeżdzaja rzez Biłgoraj ani o zakladach produkcyjnych ktore tez dokladaja swoje trzy grosze.
https://igimag.pl/2017/12/ekologicznie-po-smierci-o-zielonym-pogrzebie/
6 sierpnia 2019
+1
-0
formaldehyd  do Drakkar   he,he każdy odpowiedzialny czyli od ładnych parunastu lat jeden...
6 sierpnia 2019
+1
-0
formaldehyd   Zrobić nowoczesną oczyszczalnię w dolinie Białej Łady przy Targu to od razu by się poprawiło...i dofinansowanie by się znalazło i Burmistrz chodziłby wokół niej na paluszkach. No ale jest w Puszczy, jednym z większych osiedli mieszkaniowych, tutaj jeszcze schronisko dla psów chcieli zamontować a i wysypisko śmieci dziwnym trafem niedaleko...Wyciągi z BRW jadą całą noc,niezłe buczenie, nawet syrenę na przerwę słychać. O lakierach nie wspomnę. Dobrze jest. Teraz nawet Podlesie korzysta z hałasu z pięknej obwodnicy. A na Miodowej jeżdżą im po dachach bo ścieżka do kilku pól na Podlesiu była ważniejsza. Ten gaj brzozowy to nie bez powodu tam był ale może tego w Urzędzie też nie wiedzieli. Kto musi tu mieszkać to trudno ale jeśli ma opcję wyprowadzki to niech wieje i nie patrzy za siebie. Naprawdę można lepiej żyć.
6 sierpnia 2019
+3
-0
Drakkar   Od wielu lat okoliczni mieszkańcy narzekają na wydobywający się niej odór, który uniemożliwia chociażby tak prozaiczną czynność jak wietrzenie mieszkania.
I od wielu lat każdy odpowiedzialny za taki stan rzeczy miał w upie ten temat.
Znaczy się przez te lata wszystko było tip top i nagle samo sie zepsuło?
6 sierpnia 2019
+1
-0
stan   Ale pomysł. Wystarczy pojechać do nowoczesnej oczyszczalni i zobaczyć co trzeba zrobić. Nie półśrodki a konkretne rozwiązania. Przykrycia nowoczesne. Rosłan ile jest lat burmistrzem? 15 chyba już. Dawno już oczyszczalnia powinna być przebudowana. Dobry gospodarz najpierw dba o zdrowie ludzi . To stara zasada. Rozwój miasta od lat a oczyszczalnia dzięki burmistrzowi Oleszczakowi jest i to bez środków EU. Tyle lat środków z EU i dlaczego nie przebudowano oczyszczalni? Bo drogę widać i robi się wiele rzeczy pod wybory a tu na uboczu i co tam że ludzie nie śpią po nocach i co tam choroby i stresy?
6 sierpnia 2019
+12
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 21:14 Biłgoraj
Biłgorajskie morsy rozpoczęły sezon
W sobotnie popołudnie, 7 grudnia nad zalewem Bojary w Biłgoraju rozpoczęto sezon morsowania. Z kąpieli w lodowatej wodzie skorzystało ponad 50 osób.
we wtorek, godzina 11:54 Powiat
Plebiscyt na najbardziej rozpoznawalnego dzielnicowego rozstrzygnięty
w poniedziałek, godzina 15:53 Biłgoraj
Małgorzata Kidawa - Błońska w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 09:40 Biłgoraj
Festyn Mikołajkowy dla Igi
W piątkowe popołudnie w biłgorajskiej czwórce już po raz piąty zorganizowano Festyn Mikołajkowy. Wydarzenie oprócz dobrej zabawy było również okazją do pomocy Idze, małej mieszkance Biłgoraja, która od urodzenia walczy z nieuleczalną chorobą.
w poniedziałek, godzina 09:35 Biłgoraj
Rewitalizacja Placu Wolności okiem drona
we wtorek, godzina 12:20 Józefów
Kobieta potrącona przez wózek widłowy
w niedzielę, godzina 19:54 Biłgoraj
Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę 2019
Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju wzorem ubiegłych lat dołączył do ogólnopolskiej akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W ramach przedsięwzięcia w niedzielę, 8 grudnia w hali sportowo-widowiskowej OSiR zorganizowano koncert wychowanków.
29 listopada 2019 Biłgoraj
Pożar domu w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:06 Biłgoraj
50 lat minęło…
w sobotę, godzina 19:12 Biłgoraj
Biegi mikołajkowe
Rada Osiedla Bojary i Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju zaprosili na Rekreacyjny Bieg Mikołajkowy i IV edycję Crossu Bojarskiego. Wydarzenie odbyło się w sobotnie popołudnie, 7 grudnia.
w piątek, godzina 13:14 Dereźnia
Do Dereźni zawitał Św. Mikołaj
we wtorek, godzina 08:42 Biłgoraj
Biłgoraj bez smogu
1 grudnia 2019 Biłgoraj
Grali dla Piotrka
Piotrek, uczeń ZSBiO w Biłgoraju ma za sobą walkę z rakiem, by odzyskać pełna sprawność potrzebuje kosztownej rehabilitacji. Aby wspomóc Piotrka i jego rodzinę, w niedzielę, 1 grudnia w hali sportowej ZSBiO zorganizowano charytatywny turniej siatkówki.
w czwartek, godzina 17:31 Biłgoraj
Śmieci będą znacznie droższe
dzisiaj, 08:10 Biłgoraj
"Wychowanie przez czytanie"
2 grudnia 2019 Karate
XXVIII Mikołajkowy Turniej Karate
Ponad 300 zawodniczek i zawodników z województwa lubelskiego wzięło udział w XXVIII edycji Mikołajkowego Turnieju Karate, który odbył się w niedzielę, 1 grudnia w hali sportowej OSiR.
w niedzielę, godzina 09:29 Biłgoraj
Rozmawiali o lasach prywatnych
4 grudnia 2019 Józefów
Kłusowali na tzw. "drgawicę"
27 listopada 2019 Lubelszczyzna
Michał Mulawa zostanie wicemarszałkiem województwa lubelskiego?
Pochodzący z Tarnogrodu Michał Mulawa najprawdopodobniej zostanie wicemarszałkiem województwa lubelskiego. Zastąpi na tym stanowisku Dariusza Stefaniuka, który w październikowych wyborach parlamentarnych uzyskał poselski mandat.
4 grudnia 2019 Tarnogród
18-latek ukradł samochód i go rozbił
w sobotę, godzina 15:53 Biłgoraj
Finał Szlachetnej Paczki. 55 rodzin otrzyma pomoc
26 listopada 2019 Frampol
Frampol bez smogu
Towarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Urząd Miejski we Frampolu zaprosili na spotkanie informacyjne w ramach kampanii "Lubelskie bez smogu", skierowane do mieszkańców gminy Frampol, poświęcone problemom zanieczyszczenia powietrza i niskiej emisji oraz propozycjom ich rozwiązania.
we wtorek, godzina 08:17 Tereszpol-Zaorenda
Andrzejki z polskimi świętymi
w piątek, godzina 09:06 Biłgoraj
41-latka udaremniła jazdę pijanemu kierowcy
w piątek, godzina 17:37 Gmina Biłgoraj
Nowe stawki za odbiór śmieci w gminie Biłgoraj
W czwartek, 5 grudnia, opłaty za gospodarowanie odpadami podnieśli radni Rady Miasta Biłgoraja, dziś, w piątkowe popołudnie, 6 grudnia, to samo zrobili radni Rady Gminy Biłgoraj. Na wniosek wójta podjęta została uchwała, która zakłada wzrost kosztów o kilka zł od osoby. Szczegóły poniżej.
2 grudnia 2019 Biłgoraj
Zbiórka dla pogorzelców
3 grudnia 2019 Biłgoraj
Majka Jeżowska wystąpiła w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl