Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Śnieg wciąż pada
2010.12.08 10:03

Spadające zagrożenie

Zima, mimo, że nie przyszła wcześnie, i tak zaskoczyła nas wszystkich. Przede wszystkim tempem w jakim zaatakowała. W ciągu dwóch pierwszych dni zrobiło się biało, ale i niebezpiecznie. Śniegu jest tak dużo, że osuwa się on już z dachów. Boleśnie przekonały się o tym dwie czytelniczki Gazety Biłgorajskiej.
Spadające zagrożenie
Spadające zagrożenie

- Miałam pecha, że akurat wtedy, gdy szłam chodnikiem zsunęła się duża ilość śniegu, niestety na moją głowę. Nic mi się nie stało, ale porządnie się przestraszyłam. Dobrze, że z dachu nie wisiały sople lodu, bo mogłabym tego nie przeżyć - denerwuje się Krystyna, mieszkanka Biłgoraja, prosząca o zachowanie anonimowości.

Zalegający na dachach śnieg to nie żart, zwłaszcza na tych, które bezpośrednio sąsiadują z chodnikiem lub parkingiem dla samochodów. Nie tylko człowiek może ucierpieć w zderzeniu z masą zmarzniętego, ciężkiego śniegu. - Wsiadałam do samochodu, gdy nagle usłyszałam huk i zrobiło mi się ciemno przed oczami. Okazało się, że zwisająca z dachu fałda śniegu znalazła się na masce i szybie mojego auta - żali się Maria, mieszkająca w powiecie biłgorajskim. Również w tym przypadku ani samochód, ani człowiek nie ucierpiał. Jednak do nieszczęścia brakowało niewiele. Można wyobrazić sobie rozmiar szkód, gdyby spadający z dachu śnieg był cięższy i np. rozbił szybę samochodu albo trafił w idące chodnikiem dziecko. Czy dopiero co rozpoczęta zima już stanowi zagrożenie dla naszego życia?

W ubiegłym sezonie zdarzyły się przypadki, kiedy to zalegający na dachach śnieg zawalił konstrukcję budynku. Tyle, że opady trwały kilka tygodnia, a nie kilka dni. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że 1 metr sześcienny śniegu waży ok. 200 kg., jednak, gdy stanie się mokry może być nawet czterokrotnie cięższy. Co więc zrobić, by to zagrożenie ograniczyć?

Przede wszystkim zarządcy i właściciele budynków nie powinni dopuścić do sytuacji, w której śnieg zlodowacieje. Będzie on wtedy znacznie cięższy i jego osunięcie na przechodzącą obok osobę może skończyć się tragedią. Widząc, grubą jego warstwę mamy obowiązek uprzątnięcia śniegu. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego pod koniec listopada br. wydał komunikat przypominający o zobowiązaniu właścicieli obiektów budowlanych do usuwania zalegającego śniegu. Można zrobić to samemu, ale najlepiej takie prace zlecić specjalizującej się w tym firmie, gdyż oblodzony i zaśnieżony dach to bardzo niebezpieczne miejsce. - W tym roku nie mieliśmy jeszcze wezwań do usuwania śniegu z dachów budynków stojących na posesji prywatnej czy publicznej, ale kilka osób już dzwoniło dowiedzieć się o koszt wykonania takiej pracy. A cena to ok. 4 zł za metr2, jeśli to jest dach prosty to stawka wynosi ok. 3zł również za metr2 - mówi Przemysław Kanty właściciel firmy Roof, zajmującej się odśnieżaniem dachów oraz wywozem śniegu.

Ciężki, zalegający na dachach śnieg, może stanowić realne zagrożenie dla konstrukcji budynków. Nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników obiektów publicznych, ale także prywatnych czuwa Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i w przypadku podejrzenia istnienia zagrożenia można powiadomić tę jednostkę, a podejmie ona odpowiednie kroki. - Jeśli kontrola organu nadzoru budowlanego wykaże, że na obiekcie budowlanym zalega nadmierna ilość śniegu to właściciel lub zarządca budynku może być ukarany karą grzywny do 500 zł. Ponadto jeżeli stwierdzi się, że zalegajacy śnieg może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa życia lub zdrowia ludzi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego może wstrzymac użytkowanie takiego obiektu. W przypadku wystąpienia katastrofy budowlanej właściciel lub zarządca obiektu budowlanego podlega odpowiedzialności karnej za przestępstwo. Organem właściwym wtedy są sądy powszechne - powiedział w rozmowie z Gazetą Biłgorajską Krzysztof Litwin, kierownik inspekcji i kontroli PINB w Biłgoraju.

Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg, nie tylko kontrolując ilość śniegu na dachu. Do usunięcia białego puchu z chodnika zobowiązani są właściciele posesji z nim graniczących. Dla niektórych motywacją zapewne będzie kara. Mandat, jaki można otrzymać od Straży Miejskiej za nieodśnieżony chodnik, to kwota nawet 500 zł. Regularne usuwanie śniegu jest to o tyle istotnie, że poza poprawą bezpieczeństwa zaoszczędzi nam płacenia odszkodowania osobie, która na zaniedbanym odcinku drogi doznała jakiegoś urazu.

Może więc warto zaopatrzyć się już teraz w łopaty i dużo cierpliwości, bo to przecież dopiero początek zmagań z zimą.

Jt
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Spadające zagrożenie, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
Jt dodany
 
Odsłon: 8473
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
5be-88a
~ czytelnik   Wszystko sie zgadza ale mi przepis ten niekoniecznie sie podoba powiem więcej trochę mnie irytuje ale cóż "na władzę nie poradzę".Skąd we mnie ta irytacja już wyjaśniam,dlaczego ja jako zwykły obywatel Biłgoraja zostaje zmuszony do odśnieżania czegoś co nie jest moje i nigdy nie będzie(mam na myśli chodnik)na planach mojej posesji nie ma chodnika wiec dlaczego straszą mnie karą i Strażą Miejską? A może tak zaprzegnać do tej pracy Pana kierowcę i traktor z naszego PGK jak drzewiej bywało który to ku uciesze wszystkich odśnieżył by nasze zasypane miasteczko,diabli mnie biorą jak widze starsze osoby czy tez kobiety gdy męczą sie z łopatą i tym dziwnym przepisem dzielnie walcząc ze śniegiem.Zdarzyło sie bowiem że szedłem ulica główną brnąc przez zaśnieżony chodnik i o dziwo nie był to chodnik "prywatny"tylko ten przy każdej większej instytucji naszego miasta takie tam banki,agencje,zusy,szkoły czy inne starostwa tudzież urzędy,i co osoby odpowiedzialne za oczyszczenie deptaka miały gdzieś przepis bo na chodniku można było kulig robić.Założę sie że nikt tam nie poszedł i nie nałożył żadnej kary no bo jak można niepokoić zacnych odpowiedzialnych i to własnie mnie nerwi że oni nic a my jak nie to 500 złotych.Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz jeśli w posesji przy naszej miejskiej autostradzie dla pieszych,mieszkają osoby starsze nie sprawne fizycznie dla których niemożliwością jest podniesienie łopaty to co wtedy sie dzieje kara czy Panowie Strażnicy będą tak uprzejmi że pomogą starszym osobom w wykonaniu obowiązku?Podatków i śmierci nie uniknę wiec skoro je płace to może w nosie powinienem mieć czyszczenie i konserwacje powierzchni płaskiej przed moim domem,albo chociaż niech zrobią promocję w stylu Dbasz o Nasze obniżymy Ci podatek.Pozdrawiam właścicieli posesji i komentujących.
9 grudnia 2010
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 23:38 Biłgoraj
W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej okręg Zamość rejon Biłgoraj oraz burmistrz Biłgoraja zaprosili do uczestnictwa w uroczystościach patriotyczno - religijnych z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
dzisiaj, 13:52 Biłgoraj
Czołówka na trasie Okrągłe - Smólsko
w niedzielę, godzina 21:40 Górecko Kościelne
Charytatywny festyn z Rafałem Brzozowskim
w czwartek, godzina 12:19 Zagrody
Policjanci poszukują świadków śmiertelnego wypadku
Policjanci z Biłgoraja poszukują świadków tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło 3 sierpnia 2020 roku około godziny 16:00 na DW 835 w miejscowości Zagrody. Kierowca fiata jadący z przyczepką z nieustalonej przyczyny na łuku jezdni zjechał na przeciwny pas ruchu wprost pod jadący z naprzeciwka ciągnik siodłowy marki Volvo. Policjanci kierują apel do wszystkich, którzy w tym czasie podróżowali tą trasą.
dzisiaj, 12:21 Księżpol
46-latek utopił się w stawie
dzisiaj, 13:02 Biłgoraj
Wypadki z udziałem rowerzysty, motocyklisty i motorowerzysty
w sobotę, godzina 13:22 Sól
Operacja Czysta Rzeka na Białej Ładzie
W sobotnie przedpołudnie 31 lipca ekopatrol Operacji Czysta Rzeka odwiedził powiat biłgorajski. Celem było sprzątnie Białej Łady na odcinku od Soli do Rudy Zagrody.
dzisiaj, 08:27 Biłgoraj
Biegowo-rowerowe zmagania nad zalewem Bojary
w sobotę, godzina 08:35 Józefów
Kąpielisko zamknięte. W wodzie wykryto enterokoki
23 lipca 2021 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
w niedzielę, godzina 08:20 Powiat
Synoptycy prognozują burze. Wydano ostrzeżenie 3. stopnia
w niedzielę, godzina 21:16 Biłgoraj
Trzeźwo, zdrowo i na sportowo
w środę, godzina 08:15 Smoryń
Potwierdzono ognisko ASF w powiecie biłgorajskim
W jednym z gospodarstw w Smoryniu w gminie Frampol potwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń. To pierwsze ognisko choroby w naszym regionie w tym roku. Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii wdrożono procedury likwidacji ogniska.
dzisiaj, 09:11 Biłgoraj
BCK zaprasza wystawców
we wtorek, godzina 20:47 Biłgoraj
Targi ślubne w Biłgoraju
23 lipca 2021 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
we wtorek, godzina 10:22 Długi Kąt
W powiecie biłgorajskim spadł kilkucentymetrowy grad
dzisiaj, 11:15 Lubelszczyzna
9 zakażeń koronawirusem na Lubelszczyźnie
24 lipca 2021 Biłgoraj
Czesław Mozil na rozpoczęcie Chillout Festiwal
W sobotnie popołudnie 24 lipca rozpoczęła się pierwsza edycja Chillout Festiwal. Na scenie ustawionej na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju wystąpił m.in. Czesław Mozil.
w piątek, godzina 13:54 Aleksandrów
Wjechała do rowu
w sobotę, godzina 08:17 Powiat
Goraj i Łukowa z dotacją na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych
20 lipca 2021 Biłgoraj
Co z ul. Graniczą? Wraca temat obwodnicy Biłgoraja
Ul. Graniczna w Biłgoraju jest jedną z najgorszych dróg na terenie miasta. Jakość nawierzchni pozostawia wiele do życzenia. Czy jest szansa na remont ulicy? O tym dyskutowano podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, która odbyła się na początku lipca.
w środę, godzina 10:32 Biłgoraj
Kolizja na światłach
we wtorek, godzina 06:55 Biłgoraj
Zaginęła mieszkanka Andrzejówki [AKTUALIZACJA]
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl