Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Śnieg wciąż pada
2010.12.08 10:03

Spadające zagrożenie

Zima, mimo, że nie przyszła wcześnie, i tak zaskoczyła nas wszystkich. Przede wszystkim tempem w jakim zaatakowała. W ciągu dwóch pierwszych dni zrobiło się biało, ale i niebezpiecznie. Śniegu jest tak dużo, że osuwa się on już z dachów. Boleśnie przekonały się o tym dwie czytelniczki Gazety Biłgorajskiej.
Spadające zagrożenie
Spadające zagrożenie

- Miałam pecha, że akurat wtedy, gdy szłam chodnikiem zsunęła się duża ilość śniegu, niestety na moją głowę. Nic mi się nie stało, ale porządnie się przestraszyłam. Dobrze, że z dachu nie wisiały sople lodu, bo mogłabym tego nie przeżyć - denerwuje się Krystyna, mieszkanka Biłgoraja, prosząca o zachowanie anonimowości.

Zalegający na dachach śnieg to nie żart, zwłaszcza na tych, które bezpośrednio sąsiadują z chodnikiem lub parkingiem dla samochodów. Nie tylko człowiek może ucierpieć w zderzeniu z masą zmarzniętego, ciężkiego śniegu. - Wsiadałam do samochodu, gdy nagle usłyszałam huk i zrobiło mi się ciemno przed oczami. Okazało się, że zwisająca z dachu fałda śniegu znalazła się na masce i szybie mojego auta - żali się Maria, mieszkająca w powiecie biłgorajskim. Również w tym przypadku ani samochód, ani człowiek nie ucierpiał. Jednak do nieszczęścia brakowało niewiele. Można wyobrazić sobie rozmiar szkód, gdyby spadający z dachu śnieg był cięższy i np. rozbił szybę samochodu albo trafił w idące chodnikiem dziecko. Czy dopiero co rozpoczęta zima już stanowi zagrożenie dla naszego życia?

W ubiegłym sezonie zdarzyły się przypadki, kiedy to zalegający na dachach śnieg zawalił konstrukcję budynku. Tyle, że opady trwały kilka tygodnia, a nie kilka dni. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że 1 metr sześcienny śniegu waży ok. 200 kg., jednak, gdy stanie się mokry może być nawet czterokrotnie cięższy. Co więc zrobić, by to zagrożenie ograniczyć?

Przede wszystkim zarządcy i właściciele budynków nie powinni dopuścić do sytuacji, w której śnieg zlodowacieje. Będzie on wtedy znacznie cięższy i jego osunięcie na przechodzącą obok osobę może skończyć się tragedią. Widząc, grubą jego warstwę mamy obowiązek uprzątnięcia śniegu. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego pod koniec listopada br. wydał komunikat przypominający o zobowiązaniu właścicieli obiektów budowlanych do usuwania zalegającego śniegu. Można zrobić to samemu, ale najlepiej takie prace zlecić specjalizującej się w tym firmie, gdyż oblodzony i zaśnieżony dach to bardzo niebezpieczne miejsce. - W tym roku nie mieliśmy jeszcze wezwań do usuwania śniegu z dachów budynków stojących na posesji prywatnej czy publicznej, ale kilka osób już dzwoniło dowiedzieć się o koszt wykonania takiej pracy. A cena to ok. 4 zł za metr2, jeśli to jest dach prosty to stawka wynosi ok. 3zł również za metr2 - mówi Przemysław Kanty właściciel firmy Roof, zajmującej się odśnieżaniem dachów oraz wywozem śniegu.

Ciężki, zalegający na dachach śnieg, może stanowić realne zagrożenie dla konstrukcji budynków. Nad bezpieczeństwem wszystkich użytkowników obiektów publicznych, ale także prywatnych czuwa Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i w przypadku podejrzenia istnienia zagrożenia można powiadomić tę jednostkę, a podejmie ona odpowiednie kroki. - Jeśli kontrola organu nadzoru budowlanego wykaże, że na obiekcie budowlanym zalega nadmierna ilość śniegu to właściciel lub zarządca budynku może być ukarany karą grzywny do 500 zł. Ponadto jeżeli stwierdzi się, że zalegajacy śnieg może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa życia lub zdrowia ludzi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego może wstrzymac użytkowanie takiego obiektu. W przypadku wystąpienia katastrofy budowlanej właściciel lub zarządca obiektu budowlanego podlega odpowiedzialności karnej za przestępstwo. Organem właściwym wtedy są sądy powszechne - powiedział w rozmowie z Gazetą Biłgorajską Krzysztof Litwin, kierownik inspekcji i kontroli PINB w Biłgoraju.

Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg, nie tylko kontrolując ilość śniegu na dachu. Do usunięcia białego puchu z chodnika zobowiązani są właściciele posesji z nim graniczących. Dla niektórych motywacją zapewne będzie kara. Mandat, jaki można otrzymać od Straży Miejskiej za nieodśnieżony chodnik, to kwota nawet 500 zł. Regularne usuwanie śniegu jest to o tyle istotnie, że poza poprawą bezpieczeństwa zaoszczędzi nam płacenia odszkodowania osobie, która na zaniedbanym odcinku drogi doznała jakiegoś urazu.

Może więc warto zaopatrzyć się już teraz w łopaty i dużo cierpliwości, bo to przecież dopiero początek zmagań z zimą.

Jt
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Spadające zagrożenie, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
Jt dodany
 
Odsłon: 8402
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
5be-88a
~ czytelnik   Wszystko sie zgadza ale mi przepis ten niekoniecznie sie podoba powiem więcej trochę mnie irytuje ale cóż "na władzę nie poradzę".Skąd we mnie ta irytacja już wyjaśniam,dlaczego ja jako zwykły obywatel Biłgoraja zostaje zmuszony do odśnieżania czegoś co nie jest moje i nigdy nie będzie(mam na myśli chodnik)na planach mojej posesji nie ma chodnika wiec dlaczego straszą mnie karą i Strażą Miejską? A może tak zaprzegnać do tej pracy Pana kierowcę i traktor z naszego PGK jak drzewiej bywało który to ku uciesze wszystkich odśnieżył by nasze zasypane miasteczko,diabli mnie biorą jak widze starsze osoby czy tez kobiety gdy męczą sie z łopatą i tym dziwnym przepisem dzielnie walcząc ze śniegiem.Zdarzyło sie bowiem że szedłem ulica główną brnąc przez zaśnieżony chodnik i o dziwo nie był to chodnik "prywatny"tylko ten przy każdej większej instytucji naszego miasta takie tam banki,agencje,zusy,szkoły czy inne starostwa tudzież urzędy,i co osoby odpowiedzialne za oczyszczenie deptaka miały gdzieś przepis bo na chodniku można było kulig robić.Założę sie że nikt tam nie poszedł i nie nałożył żadnej kary no bo jak można niepokoić zacnych odpowiedzialnych i to własnie mnie nerwi że oni nic a my jak nie to 500 złotych.Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz jeśli w posesji przy naszej miejskiej autostradzie dla pieszych,mieszkają osoby starsze nie sprawne fizycznie dla których niemożliwością jest podniesienie łopaty to co wtedy sie dzieje kara czy Panowie Strażnicy będą tak uprzejmi że pomogą starszym osobom w wykonaniu obowiązku?Podatków i śmierci nie uniknę wiec skoro je płace to może w nosie powinienem mieć czyszczenie i konserwacje powierzchni płaskiej przed moim domem,albo chociaż niech zrobią promocję w stylu Dbasz o Nasze obniżymy Ci podatek.Pozdrawiam właścicieli posesji i komentujących.
9 grudnia 2010
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 09:36 Biłgoraj
Odpowiedź wiceprezesa Arion Szpitale Sp. z o.o. na list otwarty w sprawie biłgorajskiego szpitala
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski wystosował list otwarty do mieszkańców Biłgoraja dotyczący sytuacji biłgorajskiego szpitala. W odpowiedzi na przytoczone zarzuty, w imieniu zarządu spółki Arion Szpitale Sp. z o.o., głos zabrał wiceprezes Karol Stpiczyński. Poniżej publikujemy pełną treść stanowiska.
w czwartek, godzina 20:22 Biłgoraj
Zmarł ks. Bogusław Wojtasiuk
w czwartek, godzina 12:10 Powiat
Działania z wykorzystaniem drona. W 3 godziny ujawniono 12 wykroczeń
11 czerwca 2021 Powiat
Nauczyciele odznaczeni
Wojewoda lubelski Lech Sprawka w asyście lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk wręczył nauczycielom z terenu województwa lubelskiego odznaczenia państwowe i resortowe. Postanowieniami prezydenta RP i ministra edukacji i nauki nauczyciele z terenu powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamość odebrali Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę i Medale Komisji Edukacji Narodowej.
dzisiaj, 08:51 Tarnogród
Dzień otwarty w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
dzisiaj, 08:22 Józefów
Radna wybrana do rady bez głosowania
11 czerwca 2021 Tarnogród
Uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury
W piątek, 11 czerwca, odbyło się uroczyste otwarcie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury. Trwający niemal dwa lata remont pochłonął 7 mln zł.
w niedzielę, godzina 14:50 Biłgoraj
Czerwcowa garażówka
w czwartek, godzina 10:12 Wola Dereźniańska
Czyje zguby?
w środę, godzina 16:20 Biłgoraj
Pół wieku razem, czyli Złote Gody w Biłgoraju
Pół wieku temu przysięgali sobie miłość na zawsze, słowa dotrzymali. 39 par z Biłgoraja w tym roku świętuje 50. rocznicę zawarcia małżeństwa. Część z nich wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych przez samorząd miasta. Wydarzenie odbyło się w środowe popołudnie 16 czerwca w Biłgorajskim Centrum Kultury.
we wtorek, godzina 12:16 Biłgoraj
Nie ustąpił pierwszeństwa, zderzył się z pojazdem i dachował
10 czerwca 2021 Biłgoraj
Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy na scenie BCK
8 czerwca 2021 Biszcza
Sprawcy usiłowania zabójstwa zatrzymani. Grozi im nawet dożywocie
Czujność policjantów i legitymowanie idących nocą nieznanych mężczyzn przyczyniły się do ujawnienia i zatrzymania sprawców usiłowania zabójstwa. Dwaj mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego wtargnęli do mieszkania 75-latka w celach rabunkowych. Zaatakowali go podczas snu, dotkliwie pobili i okradli. Nieprzytomny 75-latek został przewieziony do szpitala. Zatrzymani przez policjantów mężczyźni zostali już tymczasowo aresztowani. Grozi im nawet dożywotnie więzienie.
dzisiaj, 07:23 Dąbrowica
Szachy i obrazy z kostek Rubika
w środę, godzina 09:05 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
3 czerwca 2021 Biłgoraj
Z Chrystusem w Najświętszym Sakramencie ulicami miasta
Dziś (czwartek 3 czerwca) obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Po rocznej przerwie znów mogliśmy uczestniczyć w procesjach ulicami miasta.
w środę, godzina 12:54 Biłgoraj
Międzyprzedszkolna Olimpiada Matematyczna. Najlepsi zmierzyli się w finale
w niedzielę, godzina 12:09 Biłgoraj
Rowerzyści ruszyli na rajd
10 czerwca 2021 Kraj
Konferencja dot. luzowania obostrzeń. Jakie nowości ogłosił premier?
W czwartkowe popołudnie 10 czerwca odbyła się konferencja prasowa poświęcona obostrzeniom związanym z sytuacją epidemiczną. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali jakie decyzje zostały podjęte odnośnie zasad, które będą obowiązywać podczas wakacji. Pierwsze luzowania nastąpią już w najbliższą niedzielę.
we wtorek, godzina 09:42 Biłgoraj
"W rytmie miasta" na rozpoczęcie nowego cyklu koncertów w Biłgoraju
we wtorek, godzina 08:36 Biłgoraj
Trwa opracowanie koncepcji na modernizację i rozbudowę budynku szpitala w Biłgoraju
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl