Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.07.07 09:08 | aktualizacja: 2019.07.07 10:02

Radni podnieśli sobie diety

Podczas czerwcowych obrad Rady Miasta Biłgoraj radni dyskutowali o wysokości diet. Mimo wniosku o zdjęcie projektu uchwały z porządku obrad podjęli decyzję, że diety powinny wzrosnąć. O ile?
Radni podnieśli sobie diety
Radni podnieśli sobie diety

Temat ten podjęty został podczas ostatniej sesji Rady Miasta Biłgoraj, w czwartkowe popołudnie, 27 czerwca.

Projekt uchwały zakładał uregulowanie zasad ustalania i przyznawania diet radnym, zwrotu kosztów podróż służbowych, jak również ustalenia zasad wypłacania i wysokości diet przewodniczących i zastępców przewodniczących rad osiedlowych. Obecnie sprawę zasad przyznawania diet regulują trzy oddzielne uchwały z 2006 roku.

Potrzebę przyjęcia nowych zasad uzasadniał zastępca przewodniczącego Rady Miasta Janusz Wójcik.

- Nowa uchwała reguluje i ujednolica zasady przyznawania i ustalania diet w ramach jednego zgodnego z obowiązującymi przepisami dokumentu. Biorąc pod uwagę znaczący upływ czasu oraz wiele zmian proceduralnych i ustawowych w okresie ostatnich 12 lat uporządkowanie tych kwestii wydaje się zasadne - mówił.

Przypomnijmy, że diety naliczane są proporcjonalnie od kwoty bazowej, która wynosi 1789,42 zł . I tak: ustalono miesięczną dietę przewodniczącego rady w wysokości 112% kwoty bazowej (o. 2 tys. zł, dotychczas było to 1800 zł), wiceprzewodniczących w wysokości 80% kwoty bazowej (ok. 1400 zł), przewodniczących komisji 75% kwoty bazowej (ok. 1300 zł), wiceprzewodniczących komisji 70% kwoty bazowej, radnych będących członkami komisji 65% kwoty bazowej, radnych niebędących członkami komisji 55% kwoty bazowej.

Za każdą nieusprawiedliwioną nieobecność radnego na sesjach kwota należnej diety ulega zmniejszeniu o 20%, a na posiedzeniach komisji o 10%. Zmniejszenia te podlegają zsumowaniu.

Dodatkowo uchwała podniosła wysokość diety przewodniczących rad osiedlowych, od teraz będzie to 350 zł. Jednak każda nieobecność przewodniczącego na sesji Rady Miasta spowoduje zmniejszenie tej kwoty o 50%. Natomiast w przypadku udziału w sesji Rady Miasta zastępcy przewodniczącego zarządu rady osiedla dieta wyniesie 175 zł.

Radni bez dyskusji przeszli do głosowania nad uchwałą. "Za" było 13 radnych, przeciwnych było 4, a 2 osoby wstrzymały się od głosu.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 6074
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login/e-mail i hasło:
Login/e-mail:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
KaspersKI  Sielanka - imprezy - biba - Radni jak nigdy. Szczególnie ten od "złomu:" kompletnie nie kumaty na sesjach i prosi burmistrza o uwolnienie działki pod inwestycję NA SESJI .
tak niekumatej rady JESZCZE W było. Dobrze Janusz nazwał tą radę na początku kadencji, że "MAŁA KOMPETENCJA". Wystarczy posłuchać Radnego Praconia!. Kompletny przypadek i dlatego radny bo lista PiS. Niekumaty i nie potrafi mówiąc postawić przecinek czy kroplę w wypowiadanym przez siebie zdaniu. yyyyyyyyyyyyyyyyyy itd.
Ryczałt nie powinien zresztą abstrahować od przewidywanej lub faktycznej sumy utraconych wydatków, które dieta ma za zadanie rekompensować. W kwestii tej często wypowiadała się zarówno doktryna jak i judykatura. W wyroku z 24 października 1990 r. (sygn. akt II SA 694/90, „Wspólnota nr 7/1991, s. 13) NSA stwierdził, że uchwała rady miejskiej określająca dla przewodniczącego rady zryczałtowane diety i zwrot kosztów podróży służbowych ponoszonych w związku z wykonywaniem czynności związanych z pracą rady - w wysokości najniższego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy - nie narusza art. 25 ust. 4 usg. Odpowiednio wyrok ten można również odnieść do ustalania diet przez rady powiatów.

Do wyłącznej kompetencji rady należy ustalenie, czy dieta będzie wypłacana za udział radnych w poszczególnych posiedzeniach rady lub komisji, płatna jako miesięczny ryczałt, czy jej wysokość będzie określona kwotowo, czy też w postaci procentowej, np. jako procent od wysokości diety przewodniczącego, czy też określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej. Oczywiście możliwe jest różnicowanie zarówno ryczałtu jak i wysokości kwotowych w zależności od pełnionej funkcji (przy zachowaniu ograniczeń co do ogólnej wysokości).
miasto brudem zarasta ludzie uciekaja z tego padolu a ci o swoje stolki tylko sie bija ,rada miasta potrzebna tylko aby z naszych podatkow diety brac i PISOWCY podatki jak i diety podnoszą.za nic nie robienie ,DZIECKO TONIE W TYM SAMYM CZASIE NAD ZALEWEM A RADNI BIESIADUJĄ I DIETĄŚ PODNOSZĄ> WIDAĆ NA ZDJĘCIU JAK ZA GŁOWE SIĘ CO NIEKTÓRZY ŁAPIĄ - ZASŁANIAJĄ TWARZ ZE WSTYDU czyjes niedbalstwo my podatnicy tego miasta placimy ,po co nam ta rada jak zajmuje sie glupotami a miasto zaczyna sie wyludniac mlodzi ludzie uciekaja bo przyszlosci tu nie widza a ci radni siedza i mysla jak tu stolek zdobyc i zlupic nas z kasy ,PO zal sie boze takiej rady to tu nie trzeba .
7 lipca 2019
+28
-4
autochton  Jakie k diety! Co oni chorzy że muszą być na "diecie"? To są normalne pensje, wynagrodzenie a nie żadne diety! A swoją drogą ludzie to wstydu nie mają. Zadłuża się państwo żeby mogli napchać swoje kieszenie. Wybitni "patrioci"!
7 lipca 2019
+18
-2
Drakkar  Radny powinien działać społecznie.Ewentualne wynagrodzenie naliczać od zebrania lub rozliczać w podatku od nieruchomości.Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze powinny byc przeznaczone na bieżace potrzeby miasta.
7 lipca 2019
+23
-7
Ostatnio dodane komentarze
autochton   Jakie k diety! Co oni chorzy że muszą być na "diecie"? To są normalne pensje, wynagrodzenie a nie żadne diety! A swoją drogą ludzie to wstydu nie mają. Zadłuża się państwo żeby mogli napchać swoje kieszenie. Wybitni "patrioci"!
7 lipca 2019
+18
-2
KaspersKI   Sielanka - imprezy - biba - Radni jak nigdy. Szczególnie ten od "złomu:" kompletnie nie kumaty na sesjach i prosi burmistrza o uwolnienie działki pod inwestycję NA SESJI .
tak niekumatej rady JESZCZE W było. Dobrze Janusz nazwał tą radę na początku kadencji, że "MAŁA KOMPETENCJA". Wystarczy posłuchać Radnego Praconia!. Kompletny przypadek i dlatego radny bo lista PiS. Niekumaty i nie potrafi mówiąc postawić przecinek czy kroplę w wypowiadanym przez siebie zdaniu. yyyyyyyyyyyyyyyyyy itd.
Ryczałt nie powinien zresztą abstrahować od przewidywanej lub faktycznej sumy utraconych wydatków, które dieta ma za zadanie rekompensować. W kwestii tej często wypowiadała się zarówno doktryna jak i judykatura. W wyroku z 24 października 1990 r. (sygn. akt II SA 694/90, „Wspólnota nr 7/1991, s. 13) NSA stwierdził, że uchwała rady miejskiej określająca dla przewodniczącego rady zryczałtowane diety i zwrot kosztów podróży służbowych ponoszonych w związku z wykonywaniem czynności związanych z pracą rady - w wysokości najniższego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy - nie narusza art. 25 ust. 4 usg. Odpowiednio wyrok ten można również odnieść do ustalania diet przez rady powiatów.

Do wyłącznej kompetencji rady należy ustalenie, czy dieta będzie wypłacana za udział radnych w poszczególnych posiedzeniach rady lub komisji, płatna jako miesięczny ryczałt, czy jej wysokość będzie określona kwotowo, czy też w postaci procentowej, np. jako procent od wysokości diety przewodniczącego, czy też określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej. Oczywiście możliwe jest różnicowanie zarówno ryczałtu jak i wysokości kwotowych w zależności od pełnionej funkcji (przy zachowaniu ograniczeń co do ogólnej wysokości).
miasto brudem zarasta ludzie uciekaja z tego padolu a ci o swoje stolki tylko sie bija ,rada miasta potrzebna tylko aby z naszych podatkow diety brac i PISOWCY podatki jak i diety podnoszą.za nic nie robienie ,DZIECKO TONIE W TYM SAMYM CZASIE NAD ZALEWEM A RADNI BIESIADUJĄ I DIETĄŚ PODNOSZĄ> WIDAĆ NA ZDJĘCIU JAK ZA GŁOWE SIĘ CO NIEKTÓRZY ŁAPIĄ - ZASŁANIAJĄ TWARZ ZE WSTYDU czyjes niedbalstwo my podatnicy tego miasta placimy ,po co nam ta rada jak zajmuje sie glupotami a miasto zaczyna sie wyludniac mlodzi ludzie uciekaja bo przyszlosci tu nie widza a ci radni siedza i mysla jak tu stolek zdobyc i zlupic nas z kasy ,PO zal sie boze takiej rady to tu nie trzeba .
7 lipca 2019
+28
-4
Drakkar   Radny powinien działać społecznie.Ewentualne wynagrodzenie naliczać od zebrania lub rozliczać w podatku od nieruchomości.Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze powinny byc przeznaczone na bieżace potrzeby miasta.
7 lipca 2019
+23
-7
Grzegorz z Chetyna   Róbta tak dalej...
7 lipca 2019
+15
-3
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w niedzielę, godzina 17:09 Biłgoraj
Biłgorajskie rondo przy wiadukcie ma już oficjalną nazwę
W niedzielę 14 czerwca Biłgoraj świętował Światowy Dzień Krwiodawcy. Z tej okazji rondo przy wiadukcie obok restauracji McDonald's oficjalnie otrzymało imię Honorowych Dawców Krwi PCK.
w niedzielę, godzina 14:38 Turobin
Zawody pożarnicze trzech gmin [KLASYFIKACJA KOŃCOWA]
w środę, godzina 08:55 Biłgoraj
10-letnia Emilia z ogólnopolskim wyróżnieniem
3 czerwca 2026 Biłgoraj
Ocalony zabytek po 86 latach wraca do Biłgoraja
Po blisko 86 latach do Biłgoraja wraca zabytkowa Tora, pochodząca z miejscowej synagogi, uratowana tuż przed spaleniem świątyni przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Cenny zabytek została odzyskany dzięki działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
6 czerwca 2026 Okrągłe
Największa impreza plenerowa w gminie już w niedzielę
w środę, godzina 11:52 Biłgoraj
Dni Biłgoraja 2026 już w ten weekend. Zmiany w ruchu w centrum
w piątek, godzina 09:47 Józefów
Odznaczenia za walkę z żywiołem
W środę 10 czerwca w Nadleśnictwie Józefów odbyła się uroczystość z udziałem dyrektora generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka, podczas której podsumowano działania gaśnicze związane z jednym z największych pożarów lasu ostatnich lat w regionie.
w poniedziałek, godzina 10:23 Biłgoraj
Stanowisko dyrektora do obsadzenia w Biłgoraju
we wtorek, godzina 14:22 Region
Ponad 4,6 kg narkotyków w paczce do mieszkańca powiatu
4 czerwca 2026 Gmina Łukowa
Katastrofa samolotu podczas akcji gaszenia pożaru. Jest wstępny raport
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opublikowała raport wstępny dotyczący katastrofy samolotu gaśniczego Dromader, do której doszło 5 maja podczas akcji gaszenia pożaru Puszczy Solskiej. W zdarzeniu zginął pilot maszyny, kapitan Andrzej Gawron.
w środę, godzina 15:21 Biłgoraj
Najlepsi sportowcy z powiatu nagrodzeni [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
5 czerwca 2026 Powiat
Polowanie na dziki w powiecie. Jest decyzja o odstrzale 197 zwierząt
4 czerwca 2026 Biłgoraj
Docenieni za służbę i walkę z pożarem Puszczy Solskiej. Lista odznaczonych i awansowanych strażaków
Podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się 26 maja w Łukowej, uhonorowano strażaków za wzorową służbę oraz udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych prowadzonych podczas pożaru Puszczy Solskiej. Poniżej publikujemy listę druhów z powiatu biłgorajskiego wyróżnionych podczas uroczystości.
w środę, godzina 10:17 Biłgoraj
Medale dla strażaków [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
w niedzielę, godzina 13:47 Frampol
Zdarzenie drogowe na niebezpiecznym skrzyżowaniu
8 czerwca 2026 Jożefów
Mieszkanka Józefowa skończyła 100 lat
Najstarsza mieszkanka miasta i gminy Józefów Marianna Biszczanik skończyła 100 lat. Z tej okazji rodzina jubilatki zorganizowała uroczystość, na którą zaprosiła m.in. przedstawicieli władz samorządowych.
w niedzielę, godzina 11:25 Biłgoraj
Biłgorajska garażówka znowu przyciągnęła tłumy [NOWE ZDJĘCIA]
7 czerwca 2026 Tereszpol-Zaorenda
Zacięta rywalizacja strażaków [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
w sobotę, godzina 11:05 Regionie
Sensacyjne odkrycie na budowie obwodnicy w regionie
Na budowie obwodnicy Gorajca w ciągu DK nr 74 odkryto ślady życia sprzed około 5 tysięcy lat. Podczas prowadzonych badań archeolodzy natrafili na pozostałości neolitycznej osady.
11 czerwca 2026 Powiat
Powalone drzewa i pożar po uderzeniu pioruna
w poniedziałek, godzina 09:31 Frampol
Policja przekazała szczegóły zdarzenia na skrzyżowaniu z DK74
we wtorek, godzina 12:32 Biłgoraj
Uroczyste otwarcie nowego biura ARiMR w Biłgoraju
Biuro powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biłgoraju po 20 latach działalności zmieniło swoją siedzibę. Uroczyste otwarcie nowej lokalizacji odbyło się we wtorek, 16 czerwca.
we wtorek, godzina 10:30 Biłgoraj
Adaś dotarł do Dubaju. To tam walczy z czasem o leczenie warte miliony
we wtorek, godzina 11:51 Biłgoraj
Protest w ZUS. Możliwe utrudnienia dla klientów
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball