Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.06.10 18:12 | aktualizacja: 2019.06.12 16:59

Rewolucja w biłgorajskim sporcie?

Biłgorajski sport potrzebuje zmian, co do tego zgadzają się wszyscy, konkrety już dzielą. O kierunkach rozwoju, nakreślonych przez przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Łęckiego rozmawiano trzykrotnie. Dzisiejsze spotkanie, które odbyło się w Urzędzie Miasta miało być ostatnim. Już wiadomo, że dyskusja będzie trwać nadal. Co ma się zmienić?
Rewolucja w biłgorajskim sporcie?
Rewolucja w biłgorajskim sporcie?

W poniedziałkowe popołudnie,10 czerwca, odbyło się spotkanie komisji sportu z przedstawicielami klubów sportowych i dyrektorów biłgorajskich szkół podstawowych. Obecni byli również włodarze Janusz Rosłan i jego zastępca Jarosław Bondyra. Rozmawiano o potrzebie zmian w lokalnym sporcie, koncepcji organizacyjnej i finansowaniu tej sfery. Było to już trzecie, jak się okazało nie ostatnie spotkanie. Nie wszyscy są zgodni, co do konkretnych założeń struktury funkcjonowania biłgorajskiego sportu, która jest autorskim pomysłem przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Łęckiego.

- Ideą przyświecającą zmianom była chęć korzystania potencjału i talentu dzieci i młodzieży, ale także zaangażowania nauczycieli trenerów i działaczy sportowych. Chodziło też o optymalne wykorzystanie bazy sportowej oraz środków finansowych do osiągnięcia zamierzonych celów sportowych - wyjaśnił Łęcki i zaznaczył, że celem działalności klubów sportowych ma być szkolenie zawodników uzdolnionych sportowo, przygotowujących się do mistrzowskich imprez krajowych i międzynarodowych. W celu lepszego przygotowania zawodników do rywalizacji na najwyższym poziomie niezbędne jest spełnienie takich warunków jak porozumienie o współpracy samorządów miasta i powiatu wraz z klubami sportowymi, jak również prowadzenie merytorycznego nadzoru i kontroli w procesie organizacji i finansowania.

Co do obiektów sportowych Andrzej Łęcki uznał, że kluby sportowe powinny wykorzystywać dostępną infrastrukturę na terenie miasta, zwłaszcza te obiekty położone przy szkołach, a na terenie OSiR powinna obowiązywać 90% bonifikata. Kluby powinny mieć także pierwszeństwo w rezerwacji zajęć sportowych we wszystkich obiektach w mieście (na podstawie zawartych porozumień), ponadto imprezy rekreacyjne nie powinny kolidować z cyklicznymi zajęciami klubów sportowych.

Autor projektu położył też nacisk na fakt, że szkolenia zawodników powinny być prowadzone przez osoby posiadające kwalifikacje według indywidualnie opracowanych planów treningowych. Etapy szkolenia podzielono na kilka części - wg wieku młodzieży.

Zmianie powinna ulec też kwestia finansowania biłgorajskiego sportu. Z budżetu miasta do klubów sportowych miałoby popłynąć 460 tys. zł, łączna suma dotacji dla klubów to 614 tys. zł. Skąd ta różnica? Zgodnie z założeniem finansowanie szkolenia prowadzonego przez OSiR miałoby zostać przeniesione właśnie do klubów. Przy czym kluby sportowe otrzymałyby środki pod warunkiem prowadzenia grup naborowych i zagwarantowania ciągłości szkolenia w poszczególnych etapach (z wyjątkiem klubów i sekcji działających na specjalnych zasadach np. sekcja pływacka, sporty motorowe, podnoszenie ciężarów, lekkoatletyka).

Program objął także piłkę nożną. Strukturę podzielono na trzy etapy: akademie piłkarskie, dzieci w wieku 10-11 lat oraz KS "Łada". Całkowita dotacja dla popularyzacji i rozwoju tej dziedziny sportu ma wynieść ponad 300 tys. zł.

Podczas poniedziałkowego spotkania miały zapaść decyzje dotyczące kierunków zmian. To się nie stało, była jednak dyskusja. Najwięcej kontrowersji wzbudziła kwestia przeniesienia finansowania z OSiR na kluby sportowe. Jak podkreślił burmistrz Janusz Rosłan wyłączenie tej działalności z OSiR spowoduje, że instytucja ta będzie jedynie zarządzać obiektami, a nie do tego została powołana. Apelował, by nie sprowadzać ośrodka do roli organizatora imprez.

Ponadto założeniem ma być przywrócenie do szkół SKS, czyli szkolnych kół sportowych. Obecny na spotkaniu Krzysztof Blicharz, prezes powiatowego sportu uznał, że działania powinny zostać skoncentrowane na wprowadzeniu zajęć ogólnorozwojowych, gdyż widocznie pogarsza się kondycja fizyczna najmłodszych i bez tego nie ma mowy o prawdziwych sukcesach w jakiejkolwiek dyscyplinie.

Wszyscy zgodzili się co do tego, że zmiany są konieczne, nie wszyscy uznali, że w tej chwili potrzebna jest taka rewolucja. - To nie jest rewolucja, to powrót do tego co było kiedyś dobre, powrót do zajęć sportowych przy szkołach, obecnie infrastruktura nie jest należycie wykorzystywana. Ten system, który jest funkcjonuje, a w zasadzie nie funkcjonuje od 15 lat, czas na zmiany - mówił Andrzej Łęcki.

Dalsze prace będą prowadzone w komisji sportu. O tym czy i jakie zmiany będą wprowadzane przekonamy się wkrótce.

red.
REKLAMA
Oceń:
4 głosy
Rewolucja w biłgorajskim sporcie?, 5.0000 out of 5 based on 4 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5250
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
stan  Rewolucja hahaha Łęcki i sport hahaha
Nagle chce do szkół bo godziny dla w-f istów?
Na szczęście czasy komuny minęły. Dzisiaj dzieci mają dużą ofertę na wolnym rynku i to trzeba wspierać.
10 czerwca 2019
+17
-4
Ostatnio dodane komentarze
franciszek   skoro jest tyle ofert na wolnym rynku ,to niech ten wolny rynek pobiera opłaty od rodziców za szkolenie a dofinansowanie od ministerstwa sportu a nie od miasta z podatków. Podatki niech idą na szkolenia dzieci tak jak mówi Łęcki
11 czerwca 2019
+2
-2
fala   jest mały problem bo szkoła przy przemysłowej ma ładne boisko ale niestety jest ono cały czas pozamykane i niedostępne dla nikogo. No sorry może dla wybrańców ale dzieci się bawić nie mogą. Ogólnie inwestycja ok, ALE DLA KOGO? Czyż nie była współfinansowana ze środków publicznych
11 czerwca 2019
+8
-0
Drakkar   Kiedy rewolucja z parkingiem przy rybnym w Puszczy?
Trzech radnych nie widzi problemu?
11 czerwca 2019
+6
-1
franciszek   dobry kierunek myślenia , jeśli klub się rozwija to dać pieniądze. Klub wyznacza cele roczne i na podstawie osiągnięć dostaje pieniądze. Nie ma osiągnięć nie ma pieniędzy - motywacja dla trenerów i zawodników. Jedyny feler nikt nie będzie chciał być trenerem i nie będzie zawodników -bo za brak wyników nikt nie będzie płacił
10 czerwca 2019
+7
-3
10 czerwca 2019
+2
-0
KaspersKI   Ten Łukasz Pracoń i Jacek Piskorski to co reprezentują. Starostwo. PISKORSKI i PRACOŃ PIS czy co???
10 czerwca 2019
+12
-1
stan   Rewolucja hahaha Łęcki i sport hahaha
Nagle chce do szkół bo godziny dla w-f istów?
Na szczęście czasy komuny minęły. Dzisiaj dzieci mają dużą ofertę na wolnym rynku i to trzeba wspierać.
10 czerwca 2019
+17
-4
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 09:09 Biłgoraj
Gra terenowa w biłgorajskich lasach
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Biłgoraj z pasjonatem regionu i organizatorem geocachingu w lasach Jakubem Piechotą wszyscy chętni odwiedzający biłgorajskie lasy mogą wziąć udział w grze terenowej. Do zabawy potrzebny jest jedynie odbiornik GPS lub telefon z taką funkcją.
12 maja 2020 Powiat
Ostrzeżenie IMGW dla powiatu
w poniedziałek, godzina 21:45 Lubelszczyzna
12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2
w czwartek, godzina 11:19 Biłgoraj
Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju
W biłgorajskim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Dotychczasowa dyrektor Maria Piętak przeszła na emeryturę. Kto ją zastąpi?
w poniedziałek, godzina 12:16 Zamch
Amatorzy jazdy na podwójnym gazie
w poniedziałek, godzina 11:35 Powiat
Czekają nas burze z gradem
w piątek, godzina 10:01 Biłgoraj
Dyrektor MDK zrezygnowała z pełnionej funkcji
W ubiegłym tygodniu do Zarządu Powiatu wpłynęła rezygnacja dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Renaty Sochy z pełnionej funkcji. Placówką kierować będzie do końca sierpnia br.
w czwartek, godzina 12:10 Biłgoraj
Komunikat IMGW dla powiatu biłgorajskiego
w poniedziałek, godzina 09:31 Powiat
Będą nowe chodniki
w niedzielę, godzina 11:06 Lubelszczyzna
Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych
Wojewoda Lech Sprawka podjął decyzję o ograniczeniu liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Ma to związek ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną na Lubelszczyźnie. Których placówek dotyczy decyzja wojewody?
w niedzielę, godzina 18:23 Lubelszczyzna
13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem
w poniedziałek, godzina 11:01 Kraj
Koncerty i imprezy masowe pod koniec wakacji?
14 maja 2020 Powiat
Marcin Kulig p.o. dyrektora zamojskiego WORD
Zarząd Województwa Lubelskiego uchwałą powierzył Marcinowi Kuligowi, radnemu Rady Powiatu Biłgorajskiego pełnienie obowiązków dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu.
18 maja 2020 Roztocze
Zapomnieliśmy o pandemii?
14 maja 2020 Biłgoraj
Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne
13 maja 2020 Kraj
III etap odmrażania gospodarki. Podano kluczowe daty
W środowe popołudnie, 13 maja, premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Nowe zasady będą obowiązywać od najbliższego poniedziałku. Na co będziemy mogli sobie pozwolić?
w piątek, godzina 12:15 Biłgoraj
Biłgoraj EKO Challenge w DDTVN
w czwartek, godzina 10:31 Lubelszczyzna
Wzrosła liczba zgonów, kolejny przypadek zakażenia w powiecie
17 maja 2020 Biłgoraj
Remont trasy Biłgoraj - Tarnogród opóźniony
Już na początku bieżącego roku miał rozpocząć się remont trasy od Biłgoraja, w kierunku Tarnogrodu, do granicy województwa lubelskiego. Do tej pory żadne prace nie są prowadzone. O wyjaśnienie przyczyn zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
18 maja 2020 Biłgoraj
Burmistrz Biłgoraja dołączył do akcji #hot16challenge2
w sobotę, godzina 12:05 Biłgoraj
Policjanci oddali krew dla chorego kolegi
14 maja 2020 Powiat
Nowy przypadek COVID-19 w powiecie biłgorajskim
W czwartek, 14 maja potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu biłgorajskiego. Łącznie na Lubelszczyźnie zdiagnozowano 399 przypadków COVID-19, w tym 10 w naszym powiecie.
w środę, godzina 11:33 Biłgoraj
Budowa ronda ruszyła
15 maja 2020 Biłgoraj
Zmarł pochodzący z Biłgoraja lekarz. Był zakażony koronawirusem
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl