Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.03.08 10:14 | aktualizacja: 2019.03.08 13:02

Rekord smogowy w Biłgoraju pobity!

Takiego poziomu smogu w Biłgoraju jeszcze nie zanotowano. Czujnik zamontowany na jednym z biłgorajskich przedszkoli pokazał przekroczenie norm jakości powietrza o rekordową ilość. Przebywanie w takim smogu powinniśmy ograniczyć do minimum, szczególnie dotyczy to dzieci, osób starszych, chorych i kobiet w ciąży.
Rekord smogowy w Biłgoraju pobity!
Rekord smogowy w Biłgoraju pobity!

Od lutego na witrynie internetowej Urzędu Miasta Biłgoraj funkcjonuje aplikacja służąca do pomiaru jakości powietrza. Pokazuje ona poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2,5, PM10, formaldehydu oraz informuje o wysokości ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności powietrza, jak również punktu rosy. Każdy w dowolnej chwili może sprawdzić stan powietrza w Biłgoraju, wystarczy wejść na stronę www.bilgoraj.pl i kliknąć w zakładkę "Jakość powietrza", aby poznać wyniki z dwóch czujników. Jeden jest zamontowany na Alei 400-lecia, a drugi na ulicy Kościuszki.

6 marca o godzinie 18:30, według pomiaru z pierwszego czujnika zamontowanego na Przedszkolu Samorządowym nr 2 wynikało, że stężenie pyłów zawieszonych PM 2,5 kształtuje się na poziomie 1 600%, a pyłów PM 10 aż 1 243%! Stężenie formaldehydu wynosiło 184%. Ten wynik to niechlubny rekord przekroczenia norm, odkąd czujniki zostały zamontowane w Biłgoraju. Cząsteczki PM 2,5 są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka. Mają tylko 2,5 mikrona i ze względu na swą wielkość przedostają się z płuc do krwiobiegu i tym samym krążą po całym ciele. Do naszego organizmu przenikają wraz z pyłami metale ciężkie (np. arsen, nikiel), czy benzopiren (posiadający właściwości rakotwórcze). Zanieczyszczone powietrze, które wdychamy, może wywoływać ból głowy i gardła, podrażnienie oczu, alergie, zapalenie gardła, płuc, oskrzeli, duszności, problemy z oddychaniem, astmę, problemy z pamięcią i koncentracją.

Tylko w jednej z biłgorajskich przychodni, w okresie od listopada 2018 r. do końca lutego 2019 r. stwierdzono ostre infekcje górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc u ok. 3600 osób dorosłych oraz 250 dzieci.

Czas pomiaru może świadczyć o tym, że za smog nie są odpowiedzialne samochody, ale mieszkańcy, którzy ogrzewając swoje domy palą w przestarzałych piecach złej jakości węglem. Żeby temu przeciwdziałać Urząd Miasta Biłgoraj do końca 2019 realizuje akcję wymiany starych pieców węglowych na nowe źródła ogrzewania. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania do kotłów gazowych i podłączenia do sieci ciepłowniczej. Według stanu na 7 marca w tym roku z programu skorzystało 91 osób. Każdego dnia w Urzędzie Miasta pojawiają się kolejne, pytające o możliwość uzyskania dofinansowania. Wysokość dotacji wynosi do 60% kosztów wykonania przedsięwzięcia jednakże nie więcej niż 5 000 zł brutto na jedno przedsięwzięcie inwestycyjne. Środki na realizację programu pochodzą z budżetu miasta. Ponadto mieszkańcy mogą skorzystać z rządowego programu "Czyste powietrze", dzięki któremu oprócz wymiany starych źródeł ciepła można uzyskać dofinansowanie na docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych) oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Warto przypomnieć, że straż miejska, w trosce o czyste powietrze, ma prawo odwiedzać mieszkańców, kontrolować piece i czy nie są w nich spalane różnego rodzaju odpady. W razie nieprawidłowości strażnicy mogą nakładać kary finansowe do 500 zł.

Stan powietrza oraz historę z czujników zamontowanych w Biłgoraju można kontrolować również na podstronie naszego portalu https://bilgorajska.pl/powietrze/.

UM Biłgoraj/red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Rekord smogowy w Biłgoraju pobity!, 0 out of 5 based on 0 ratings
UM Biłgoraj/red. dodany
 
Odsłon: 6190
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (10)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
stan  Wycinka kilkudziesięciu drzew przy ulicy Kościuszki. Teraz wycinka drzew na placu Wolności. Brak wieloletnich drzew robi swoje. To nie tylko wymiana pieców. Trzeba było wymienić burmistrza na osobę która zadba o drzewa w mieście.
8 marca 2019
+59
-38
Ostatnio dodane komentarze
marcin191   Tak, Rosłan Was truje. Rosłan Wam nie wymienia pieca i Rosłan Wam wrzuca śmieci do paleniska.
11 marca 2019
+5
-1
Drakkar   Ogrzewanie gazem owszem bardzo chętnie jednak
1.Wymiana całej instalacji c.o koszt 10 tys.
2.Wymiana okien koszt podobny
3.Ocieplenie ścian,poddasza,stropu co najmniej 10 tys.
4.Sprawna wentylacja koszt blizej mi nieznany
Dopiero po zainwestowaniu tych kilkudziesieciu tysiecy warto sie zastanowić nad ogrzewaniem gazem.
Prawda że niedrogo:)
8 marca 2019
+5
-4
Drakkar   Po pierwsze primo
http://czysteogrzewanie.pl/
po drugie primo
https://www.youtube.com/results?search_query=czyste+ogrzewanie+palenie+od+g%C3%B3ry
Przy właściwym sposobie palenia odpowiednio do pieca można zaoszczędzić do 30% opału.
Oznacza to że przy spaleniu np 1 tony węgla przez miesiąc zmieniając sposób palenia na opisany w linkach zostanie nam węgla na około 10 dni.
Wszystko to nawet w starym piecu bez kosztownej wymiany na nowy.
Dym z komina na zdjęciu jest wynikiem rzucenia zbyt dużej porcji węgla do paleniska.Warto dodać że składniki które są zawarte w owym dymie mogłyby zostać spalone a tym samym zamienione na ciepło.Innymi słowy na zdjęciu widać przykład marnowania pieniędzy oraz zatruwania otoczenia.
Drewno to według niektórych stary parkiet,meble,podkłady kolejowe,resztki z zabudowań drewnianych pomalowanych różną chemią. O piecach opalanych starymi olejami samochodowymi wspominać nie trzeba.
Dlaczego w Biłgoraju odchodzi sie sie od ogrzewania gazem
Jak się okazuje, mieszkańcy Biłgoraja nie są zainteresowani tym sposobem ogrzewania. Ponad 1 tysiąc domów ma zainstalowane ogrzewanie gazowe. Jednak w ostatnim czasie 900 domów zrezygnowało z tej formy ogrzewania. Powód jest prosty jest to zbyt kosztowne w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem węglem czy drewnem.
Podczas wizytacji członków sejmowej podkomisji ds. wykorzystywania środków unijnych burmistrz Janusz Rosłan mówił, że w całym Biłgoraju jest 4,5 tys. domów jednorodzinnych. Gdybyśmy my, jako samorząd chcieli wspierać mieszkańców w wymianie pieców i rocznie przeznaczali 1 mln zł z budżetu miasta na ich wymianę, wówczas wymiana wszystkich kotłów w mieście trwałaby 30 lat wyliczał. Biorąc pod uwagę, że żywotność takiego kotła to 20 lat, praca ta trwałaby w nieskończoność. Jak wynika z przemyśleń samorządowców, wystarczyłoby znieść podatek VAT od gazu do celów grzewczych. Te osoby, które kiedyś korzystały z tej formy ogrzewania, na pewno powróciłby do tego. Jest to duży komfort, w porównaniu do innych źródeł ciepła mówił.
8 marca 2019
+5
-2
69   Dlaczego wszystkie czujniki są skoncentrowane w północnej części miasta? To pytanie retoryczne, bo obok mieszka burmistrz i jeden z czujników jest niedaleko jego domu.
Jak ruszy cięższy sprzęt na Placu Wolności, gdzie trwa rewitalizacja, to te pomiary będą nic nie warte.
8 marca 2019
+4
-4
formaldehyd   Dzisiaj pokazuje 3 - rozumiem, że powietrze jest krystalicznie czyste. Czy w związku z tym będzie jakiś alarm ew. święto lub ludzi zwolni się z pracy,żeby sobie pooddychali do pełna?
8 marca 2019
+6
-3
marcin191   Wyjechałem kilka lat temu z miasta i widzę, że w komentarzach zamiast szukania rozwiązań uprawiana jest polityka. Szukacie winy u innych zamiast pomyśleć co może zrobić każdy z nas, żeby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń. Nasze okolice są bardzo gęsto zalesione w porównaniu do innych miejsc, gdzie problem smogu jest zdecydowanie mniejszy i gdyby nie "niska emisja" czyli indywidualne "kopciuchy" i złej jakości węgiel, nie byłoby w Biłgoraju aż tak przekroczonych norm, bądź wcale nie byłyby przekroczone. Jeżeli wolicie szukać problemu wszędzie tylko nie u siebie i nie przeszkadza Wam że sami siebie trujecie zamiast zrobić cokolwiek, żeby wymiernie sobie pomóc to można jedynie współczuć.
Dociekliwym i realnie zainteresowanym tematem polecam poczytać: https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/smog/szczegoly,skad-sie-bierze-smog,18.html
8 marca 2019
+13
-13
Kriser   Ludzie, ja nie jestem wrogiem drzew, jak każdy człowiek lubię zieleń i chcę, żeby w mieście było jej dużo. I dobrze, że liczbowo po przebudowach centrum będzie więcej drzew. Ale te stare chabazie to jest niebezpieczeństwo, za przykład wystarczy sytuacja z Placu Wolności z wczoraj. Raz na ileś lat trzeba je wyciąć i zastąpić nowymi. Co do powietrza - należy przestać dokoła szukać winnych istniejącej sytuacji (przy okazji wplatając w to politykę) i zacząć od siebie. Od sprawdzenia jakości swojego opału i od sprawdzenia jakości dpfa w swoim dieslu. Dopiero potem się oburzać w internecie.
8 marca 2019
+21
-22
marcin191   LUDZIE PRZESTAŃCIE PALIĆ SYFEM!
Myślicie, że kilka drzew więcej załatwi problem smogu, którego poziom względem normy jest kilkunastokrotnie przekroczony?!
8 marca 2019
+28
-18
Kriser  do stan   Oczywiście, zgadzam się w zupełności. Winny jest burmistrz, winni są projektanci przebudowy ulic, winni są wykonawcy przebudowy. Winni są wszyscy, tylko nie mieszkańcy palący w piecach śmieciowym syfem. No i też prawda - gdyby tylko zostawić te stare drzewa przy Kościuszki i na Placu! To nic, że było ich liczbowo mniej, niż będzie w perspektywie roku czy dwóch. Przecież one samym swoim wieloletnim wiekiem sprawiłyby, że smogu by nie było! A tak to je powycinali, oszołomy jedne. Może to celowy spisek, obliczony na to, żeby wytruć Bogu ducha winnych mieszkańców?
8 marca 2019
+21
-25
stan   Wycinka kilkudziesięciu drzew przy ulicy Kościuszki. Teraz wycinka drzew na placu Wolności. Brak wieloletnich drzew robi swoje. To nie tylko wymiana pieców. Trzeba było wymienić burmistrza na osobę która zadba o drzewa w mieście.
8 marca 2019
+59
-38
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
15 marca 2023 Biłgoraj
Powiat ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów RCEZ i ZSBiO
Zarząd Powiatu podjął uchwały w sprawie ogłoszenia konkursów na stanowiska dyrektorów dwóch szkół ponadpodstawowych. Kandydaci mogą składać dokumenty do 29 marca, do godz. 9.
w piątek, godzina 07:29 Biłgoraj
Nowa prezes UTW w Biłgoraju
w piątek, godzina 16:51 Biłgoraj
Apel o zamknięcie czworonogów
14 marca 2023 Osuchy
Podpisano umowę na budowę Muzeum Partyzantów Polskich
Wkrótce rozpoczną się prace przy przebudowie budynku dawnej szkoły w Osuchach, gdzie ma powstać muzeum poświęcone partyzantom i żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego. Inwestycja kosztować będzie ponad 12 mln zł. Umowa z wykonawcą została podpisana we wtorek 14 marca.
w środę, godzina 12:09 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionego 14-latka
w czwartek, godzina 10:04 Ciosmy
Śmiertelny wypadek podczas wycinki drzew
w czwartek, godzina 19:30 Biłgoraj
Dyskutowali o przebudowie trasy nr 858
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących planowanej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858, od granicy województwa do al. Jana Pawła II w Biłgoraju. Spotkanie odbyło się w czwartkowe popołudnie 23 marca, w siedzibie Starostwa Powiatowego.
w piątek, godzina 10:55 Biłgoraj
Część Biłgoraja bez prądu
w środę, godzina 10:38 Wola Obszańska
Włamanie i kradzież w gminie Obsza
13 marca 2023 Biłgoraj
Radni przyjęli uchwałę w obronie św. Jana Pawła II
W poniedziałkowe popołudnie 13 marca odbyła się sesja Rady Powiatu. Podczas obrad radni przez aklamację przyjęli uchwałę, w której wyrazili swoje stanowisko w sprawie ataków na św. Jana Pawła II.
w środę, godzina 14:53 Biłgoraj
Nowe kierownictwo Nadleśnictwa Biłgoraj
we wtorek, godzina 12:18 Biłgoraj
Zawodowy strzał w 10!
w piątek, godzina 21:04 Biłgoraj
Całonocna wędrówka w poszukiwaniu nadziei
W piątkowy wieczór 24 marca, po raz kolejny wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tym razem wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Idę, bo szukam nadziei". EDK wystartowała także z biłgorajskiego sanktuarium pw. św. Marii Magdaleny
we wtorek, godzina 10:27 Biłgoraj
Andrzej Borowiec nowym szefem lubelskich lasów
w środę, godzina 11:30 Potok Górny
Kompletnie pijany 62-latek za kierownicą jeepa
17 marca 2023 Potok Górny
Tragiczny finał poszukiwań
W czwartek 16 marca policja otrzymała zgłoszenie dotyczące zaginięcia 68-letniego mężczyzny. Zdarzenie miało miejsce na terenie gminy Potok Górny. Poszukiwania zakończyły się po godzinie, odnaleziono ciało mężczyzny.
w czwartek, godzina 14:27 Leśnictwo Bojary
"Łączą nas drzewa"
w piątek, godzina 11:19 Gmina Biłgoraj
Chciał pomóc znajomej, stracił pieniądze
11 marca 2023 Biłgoraj
Sportowy Dzień Kobiet [NOWE ZDJĘCIA]
Ośrodek Sportu i Rekreacji w Biłgoraju zaprosił wszystkie panie do wspólnego świętowania Dnia Kobiet. Były wspólne ćwiczenia, ale też konkursy z nagrodami. Gościem specjalnym wydarzenia była Małgorzata Mączyńska.
w czwartek, godzina 19:27 Biłgoraj
Koncert na powitanie wiosny [NOWE ZDJĘCIA]
10 marca 2023 Biłgoraj
Ten budynek zniknie?
13 marca 2023 Biłgoraj
Awantura o szlaban
W połowie ubiegłego roku pojawił się pomysł, by przy wjeździe od strony ul. Aptecznej ustawić szlaban, który miałby ograniczyć przejazd drogą wewnętrzną. Wnioskujący o takie rozwiązanie mieszkańcy dwóch bloków uzasadniali to dużym natężeniem ruchu. Awantura dotycząca tego szlabanu wybuchła podczas zebrania rady osiedla. Przetarg już rozstrzygnięto, ale rada osiedla będzie składać wniosek o to, by rogatki nie ustawiać.
w środę, godzina 08:06 Biłgoraj
Uczniowie LO im. ONZ gościli ósmoklasistów
w piątek, godzina 08:03 Kraj
Kiedy "trzynastki" trafią do emerytów?
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl