Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.03.08 10:14 | aktualizacja: 2019.03.08 13:02

Rekord smogowy w Biłgoraju pobity!

Takiego poziomu smogu w Biłgoraju jeszcze nie zanotowano. Czujnik zamontowany na jednym z biłgorajskich przedszkoli pokazał przekroczenie norm jakości powietrza o rekordową ilość. Przebywanie w takim smogu powinniśmy ograniczyć do minimum, szczególnie dotyczy to dzieci, osób starszych, chorych i kobiet w ciąży.
Rekord smogowy w Biłgoraju pobity!
Rekord smogowy w Biłgoraju pobity!

Od lutego na witrynie internetowej Urzędu Miasta Biłgoraj funkcjonuje aplikacja służąca do pomiaru jakości powietrza. Pokazuje ona poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2,5, PM10, formaldehydu oraz informuje o wysokości ciśnienia atmosferycznego, temperatury i wilgotności powietrza, jak również punktu rosy. Każdy w dowolnej chwili może sprawdzić stan powietrza w Biłgoraju, wystarczy wejść na stronę www.bilgoraj.pl i kliknąć w zakładkę "Jakość powietrza", aby poznać wyniki z dwóch czujników. Jeden jest zamontowany na Alei 400-lecia, a drugi na ulicy Kościuszki.

6 marca o godzinie 18:30, według pomiaru z pierwszego czujnika zamontowanego na Przedszkolu Samorządowym nr 2 wynikało, że stężenie pyłów zawieszonych PM 2,5 kształtuje się na poziomie 1 600%, a pyłów PM 10 aż 1 243%! Stężenie formaldehydu wynosiło 184%. Ten wynik to niechlubny rekord przekroczenia norm, odkąd czujniki zostały zamontowane w Biłgoraju. Cząsteczki PM 2,5 są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka. Mają tylko 2,5 mikrona i ze względu na swą wielkość przedostają się z płuc do krwiobiegu i tym samym krążą po całym ciele. Do naszego organizmu przenikają wraz z pyłami metale ciężkie (np. arsen, nikiel), czy benzopiren (posiadający właściwości rakotwórcze). Zanieczyszczone powietrze, które wdychamy, może wywoływać ból głowy i gardła, podrażnienie oczu, alergie, zapalenie gardła, płuc, oskrzeli, duszności, problemy z oddychaniem, astmę, problemy z pamięcią i koncentracją.

Tylko w jednej z biłgorajskich przychodni, w okresie od listopada 2018 r. do końca lutego 2019 r. stwierdzono ostre infekcje górnych dróg oddechowych, oskrzeli i płuc u ok. 3600 osób dorosłych oraz 250 dzieci.

Czas pomiaru może świadczyć o tym, że za smog nie są odpowiedzialne samochody, ale mieszkańcy, którzy ogrzewając swoje domy palą w przestarzałych piecach złej jakości węglem. Żeby temu przeciwdziałać Urząd Miasta Biłgoraj do końca 2019 realizuje akcję wymiany starych pieców węglowych na nowe źródła ogrzewania. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania do kotłów gazowych i podłączenia do sieci ciepłowniczej. Według stanu na 7 marca w tym roku z programu skorzystało 91 osób. Każdego dnia w Urzędzie Miasta pojawiają się kolejne, pytające o możliwość uzyskania dofinansowania. Wysokość dotacji wynosi do 60% kosztów wykonania przedsięwzięcia jednakże nie więcej niż 5 000 zł brutto na jedno przedsięwzięcie inwestycyjne. Środki na realizację programu pochodzą z budżetu miasta. Ponadto mieszkańcy mogą skorzystać z rządowego programu "Czyste powietrze", dzięki któremu oprócz wymiany starych źródeł ciepła można uzyskać dofinansowanie na docieplenie przegród budynku, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznych) oraz montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Warto przypomnieć, że straż miejska, w trosce o czyste powietrze, ma prawo odwiedzać mieszkańców, kontrolować piece i czy nie są w nich spalane różnego rodzaju odpady. W razie nieprawidłowości strażnicy mogą nakładać kary finansowe do 500 zł.

Stan powietrza oraz historę z czujników zamontowanych w Biłgoraju można kontrolować również na podstronie naszego portalu https://bilgorajska.pl/powietrze/.

UM Biłgoraj/red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
UM Biłgoraj/red. dodany
 
Odsłon: 6610
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (10)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
stan  Wycinka kilkudziesięciu drzew przy ulicy Kościuszki. Teraz wycinka drzew na placu Wolności. Brak wieloletnich drzew robi swoje. To nie tylko wymiana pieców. Trzeba było wymienić burmistrza na osobę która zadba o drzewa w mieście.
8 marca 2019
+59
-38
Ostatnio dodane komentarze
marcin191   Tak, Rosłan Was truje. Rosłan Wam nie wymienia pieca i Rosłan Wam wrzuca śmieci do paleniska.
11 marca 2019
+5
-1
Drakkar   Ogrzewanie gazem owszem bardzo chętnie jednak
1.Wymiana całej instalacji c.o koszt 10 tys.
2.Wymiana okien koszt podobny
3.Ocieplenie ścian,poddasza,stropu co najmniej 10 tys.
4.Sprawna wentylacja koszt blizej mi nieznany
Dopiero po zainwestowaniu tych kilkudziesieciu tysiecy warto sie zastanowić nad ogrzewaniem gazem.
Prawda że niedrogo:)
8 marca 2019
+5
-4
Drakkar   Po pierwsze primo
http://czysteogrzewanie.pl/
po drugie primo
https://www.youtube.com/results?search_query=czyste+ogrzewanie+palenie+od+g%C3%B3ry
Przy właściwym sposobie palenia odpowiednio do pieca można zaoszczędzić do 30% opału.
Oznacza to że przy spaleniu np 1 tony węgla przez miesiąc zmieniając sposób palenia na opisany w linkach zostanie nam węgla na około 10 dni.
Wszystko to nawet w starym piecu bez kosztownej wymiany na nowy.
Dym z komina na zdjęciu jest wynikiem rzucenia zbyt dużej porcji węgla do paleniska.Warto dodać że składniki które są zawarte w owym dymie mogłyby zostać spalone a tym samym zamienione na ciepło.Innymi słowy na zdjęciu widać przykład marnowania pieniędzy oraz zatruwania otoczenia.
Drewno to według niektórych stary parkiet,meble,podkłady kolejowe,resztki z zabudowań drewnianych pomalowanych różną chemią. O piecach opalanych starymi olejami samochodowymi wspominać nie trzeba.
Dlaczego w Biłgoraju odchodzi sie sie od ogrzewania gazem
Jak się okazuje, mieszkańcy Biłgoraja nie są zainteresowani tym sposobem ogrzewania. Ponad 1 tysiąc domów ma zainstalowane ogrzewanie gazowe. Jednak w ostatnim czasie 900 domów zrezygnowało z tej formy ogrzewania. Powód jest prosty jest to zbyt kosztowne w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem węglem czy drewnem.
Podczas wizytacji członków sejmowej podkomisji ds. wykorzystywania środków unijnych burmistrz Janusz Rosłan mówił, że w całym Biłgoraju jest 4,5 tys. domów jednorodzinnych. Gdybyśmy my, jako samorząd chcieli wspierać mieszkańców w wymianie pieców i rocznie przeznaczali 1 mln zł z budżetu miasta na ich wymianę, wówczas wymiana wszystkich kotłów w mieście trwałaby 30 lat wyliczał. Biorąc pod uwagę, że żywotność takiego kotła to 20 lat, praca ta trwałaby w nieskończoność. Jak wynika z przemyśleń samorządowców, wystarczyłoby znieść podatek VAT od gazu do celów grzewczych. Te osoby, które kiedyś korzystały z tej formy ogrzewania, na pewno powróciłby do tego. Jest to duży komfort, w porównaniu do innych źródeł ciepła mówił.
8 marca 2019
+5
-2
69   Dlaczego wszystkie czujniki są skoncentrowane w północnej części miasta? To pytanie retoryczne, bo obok mieszka burmistrz i jeden z czujników jest niedaleko jego domu.
Jak ruszy cięższy sprzęt na Placu Wolności, gdzie trwa rewitalizacja, to te pomiary będą nic nie warte.
8 marca 2019
+4
-4
formaldehyd   Dzisiaj pokazuje 3 - rozumiem, że powietrze jest krystalicznie czyste. Czy w związku z tym będzie jakiś alarm ew. święto lub ludzi zwolni się z pracy,żeby sobie pooddychali do pełna?
8 marca 2019
+6
-3
marcin191   Wyjechałem kilka lat temu z miasta i widzę, że w komentarzach zamiast szukania rozwiązań uprawiana jest polityka. Szukacie winy u innych zamiast pomyśleć co może zrobić każdy z nas, żeby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń. Nasze okolice są bardzo gęsto zalesione w porównaniu do innych miejsc, gdzie problem smogu jest zdecydowanie mniejszy i gdyby nie "niska emisja" czyli indywidualne "kopciuchy" i złej jakości węgiel, nie byłoby w Biłgoraju aż tak przekroczonych norm, bądź wcale nie byłyby przekroczone. Jeżeli wolicie szukać problemu wszędzie tylko nie u siebie i nie przeszkadza Wam że sami siebie trujecie zamiast zrobić cokolwiek, żeby wymiernie sobie pomóc to można jedynie współczuć.
Dociekliwym i realnie zainteresowanym tematem polecam poczytać: https://www.polskialarmsmogowy.pl/polski-alarm-smogowy/smog/szczegoly,skad-sie-bierze-smog,18.html
8 marca 2019
+13
-13
Kriser   Ludzie, ja nie jestem wrogiem drzew, jak każdy człowiek lubię zieleń i chcę, żeby w mieście było jej dużo. I dobrze, że liczbowo po przebudowach centrum będzie więcej drzew. Ale te stare chabazie to jest niebezpieczeństwo, za przykład wystarczy sytuacja z Placu Wolności z wczoraj. Raz na ileś lat trzeba je wyciąć i zastąpić nowymi. Co do powietrza - należy przestać dokoła szukać winnych istniejącej sytuacji (przy okazji wplatając w to politykę) i zacząć od siebie. Od sprawdzenia jakości swojego opału i od sprawdzenia jakości dpfa w swoim dieslu. Dopiero potem się oburzać w internecie.
8 marca 2019
+21
-22
marcin191   LUDZIE PRZESTAŃCIE PALIĆ SYFEM!
Myślicie, że kilka drzew więcej załatwi problem smogu, którego poziom względem normy jest kilkunastokrotnie przekroczony?!
8 marca 2019
+28
-18
Kriser  do stan   Oczywiście, zgadzam się w zupełności. Winny jest burmistrz, winni są projektanci przebudowy ulic, winni są wykonawcy przebudowy. Winni są wszyscy, tylko nie mieszkańcy palący w piecach śmieciowym syfem. No i też prawda - gdyby tylko zostawić te stare drzewa przy Kościuszki i na Placu! To nic, że było ich liczbowo mniej, niż będzie w perspektywie roku czy dwóch. Przecież one samym swoim wieloletnim wiekiem sprawiłyby, że smogu by nie było! A tak to je powycinali, oszołomy jedne. Może to celowy spisek, obliczony na to, żeby wytruć Bogu ducha winnych mieszkańców?
8 marca 2019
+21
-25
stan   Wycinka kilkudziesięciu drzew przy ulicy Kościuszki. Teraz wycinka drzew na placu Wolności. Brak wieloletnich drzew robi swoje. To nie tylko wymiana pieców. Trzeba było wymienić burmistrza na osobę która zadba o drzewa w mieście.
8 marca 2019
+59
-38
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
6 czerwca 2024 Biłgoraj
Wyjątkowy jubileusz w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
40 lat temu w Biłgoraju powstała pierwsza w Polsce Wioska Dziecięca SOS. Uroczyste obchody jubileuszu, z udziałem władz lokalnych, Zarządu SOS Wiosek Dziecięcych, a także obecnych i byłych pracowników i wychowanków, zorganizowano w czwartek 6 czerwca.
11 czerwca 2024 Lubelszczyzna
Ogrzewasz dom gazem? Sprawdź, jak otrzymać zwrot VAT
dzisiaj, 07:58 Kraj
300 zł dla uczniów
we wtorek, godzina 14:30 Dereźnia Solska
Pożegnanie wieloletniej dyrektor
Wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej im. Papieża Jan Pawła II w Dereźni Solskiej Zofia Bielak odchodzi na emeryturę. W sali gimnastycznej dereźniańskiej placówki odbyło się dzisiaj uroczyste i wzruszające pożegnanie.
w środę, godzina 15:03 Korczów
Dyrektor odchodzi na emeryturę po blisko 25 latach pracy
w środę, godzina 13:03 Powiat
Nad regionem przejdą najsilniejsze burze w tym roku [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 13:12 Kraj
Do Sejmu trafił wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Romanowskiemu
Prokurator Generalny Adam Bodnar przekazał dzisiaj do Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołowni wniosek o wyrażenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie posła na Sejm RP Marcina Romanowskiego do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie.
w niedzielę, godzina 15:12 Zastawie
Zawody w sporcie pożarniczym [NOWE ZDJĘCIA, WYNIKI]
we wtorek, godzina 13:10 Kraj
Złóż wniosek do końca czerwca, żeby nie stracić pieniędzy
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Sześciu chętnych na budowę nowoczesnego osiedla
W Biłgoraju wkrótce powstanie ekologiczne osiedle bloków ogrzewanych pompą ciepła zasilaną z paneli fotowoltaicznych. Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o. o. właśnie zakończyło przyjmowanie ofert na realizację inwestycji.
w środę, godzina 12:26 Biłgoraj
Tłumy na pikniku nad zalewem
w niedzielę, godzina 16:53 Dyle
Niedziela z "Biłgorajską Nutą" [NOWE ZDJĘCIA]
10 czerwca 2024 Powiat
Oficjalne wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim
W niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wzięło udział 29 636 mieszkańców powiatu biłgorajskiego, spośród 79 044 uprawnionych. Wyborcy oddali 29 462 ważne głosy. Największym poparciem wśród głosujących cieszyła się partia Jarosława Kaczyńskiego.
w piątek, godzina 08:26 Biłgoraj
Spektakularny sukces ucznia ONZ-etu
w środę, godzina 13:37 Biłgoraj
Pierwsza Noc Kupały w Biłgoraju
13 czerwca 2024 Biłgoraj
Święto motoryzacji w Biłgoraju
Już w najbliższą niedzielę 16 czerwca w Biłgoraju będzie można podziwiać perełki motoryzacji. Wszystko za sprawą Biłgorajskiego Spotkania z Klasykiem, które odbędzie się na terenie OSiR.
w niedzielę, godzina 10:22 Biłgoraj
Klasyki opanowały Biłgoraj [NOWE ZDJĘCIA]
w środę, godzina 08:07 Biłgoraj
Mają maturę z historii na 100 procent
w sobotę, godzina 20:58 Biłgoraj
Jubileusz "Sparty" z Marcinem Dańcem
W sobotę 15 czerwca odbyła się uroczysta gala z okazji 20-lecia działalności klubu RWKS Sparta Biłgoraj, który od dwóch dekad aktywnie działa na rzecz rozwoju sportu w naszym mieście oraz okolicach. W wydarzeniu, które uświetnił występem znany satyryk Marcin Daniec, wzięli udział członkowie i sympatycy klubu, działacze, zawodnicy oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
w poniedziałek, godzina 15:20 Karate tradycyjne
Ignacy z medalem Pucharu Polski Dzieci w Karate Tradycyjnym
w środę, godzina 14:41 Biłgoraj
Plaża gotowa na sezon kąpieliskowy
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl