Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2018.03.23 09:26 | aktualizacja: 2018.03.23 12:47

Sprawdź czym oddychasz w Biłgoraju!

W Biłgoraju przy ul. Kościuszki 30, w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej Fundacji Aviva został zamontowany czujnik powietrza. Celem akcji "Wiem, czym oddycham" jest wzrost świadomości na temat jakości powietrza w Polsce.
Sprawdź czym oddychasz w Biłgoraju!
Sprawdź czym oddychasz w Biłgoraju!

W ramach inicjatywy Fundacji Aviva zamontowano w Polsce 150 czujników jakości powietrza, jeden z nich trafił do Biłgoraja. Czujnik mierzy poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10, ciśnienie atmosferyczne temperaturę oraz wilgotność powietrza.

Wszystkie substancje zanieczyszczające powietrze są szkodliwe dla człowieka, ale największy wpływ na nasze zdrowie mają zawieszone w powietrzu cząsteczki stałe PM10 i PM2,5. Te pierwsze mogą powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. Znacznie gorsze są cząsteczki PM2,5. Mają tylko 2,5 mikrona - są 4 razy mniejsze niż średnica czerwonej krwinki - i ze względu na ich wielkość przedostają się z płuc do krwiobiegu i tym samym krążą po całym ciele. To właśnie dlatego - kiedy w powietrzu pojawia się smog - powinniśmy ograniczyć do minimum przebywanie na dworze.

W Polsce normy dla pyłów drobnych PM10 są ustalone na trzech poziomach:

  • poziom dopuszczalny 50 µg/m3 (dobowy) - oznacza, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla ludzkiego zdrowia,

  • poziom informowania 200 µg/m3 (dobowy) - oznacza, że jest źle i trzeba ograniczyć aktywności na powietrzu, bo norma przekroczona jest czterokrotnie,

  • poziom alarmowy 300 µg/m3 (dobowy) - oznacza, że jest bardzo źle, norma przekroczona jest sześciokrotnie i należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie na powietrzu, najlepiej pozostać w domu.

Natomiast wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wynosi 25 µg/m3.

Dzięki instalacji czujnika, jakość powietrza można śledzić na stronie głównej portalu bilgorajska.pl, pobierając aplikację na urządzenie mobilne lub korzystając ze strony internetowej: map.airly.eu.

Zadbaj o jakość powietrza w Twojej okolicy:

  • nie wypalaj odpadów i reaguj na takie zachowania,

  • przejdź na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe lub wymień piec węglowy na nowoczesny,

  • używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,

  • ociepl swój dom, aby ograniczyć zużycie ciepła

  • korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru,

  • jeśli w Twojej gminie zorganizowana jest selektywna zbiórka odpadów zielonych - przekazuj pozostałości roślinne do odzysku - nie spalaj ich w ogrodzie.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Sprawdź czym oddychasz w Biłgoraju!, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 8423
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (25)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
66f-b06
~ dds  Kiedy straż miejska zjawi się na Cichej, Konopnickiej, Wańkowicza, Prusa i skontroluje "PALACZY WSZYSTKIEGO" jest tam taki jeden co śmieci nie wrzuca - może zjada nie wiem - nie ma w zimie jak domu przewietrzyć bo smród spalonych śmieci wpada do domu.
23 marca 2018
+21
-2
Ostatnio dodane komentarze
4b2-b32
~ Ja  do ~ k   Znam Magistra informatyki ,MIESZKANCA POW. BILGORAJ tez wypala smieci i plastiki w piecu do cetralnego ogzewania
26 marca 2018
brak ocen
dcb-e25
~ Z   Niedziela godz. 21.00 - Biłgoraj wskaźnik PM 2,5 93 ųq/m3 - bardzo zła jakość powietrza, Katowice ul. 3-go Maja 46 ųq/m3 dobre powietrze .
Bez komentarza.
25 marca 2018
+3
-1
c06-eee
~ as  do ~ k   Nie przetłumaczysz bo dziadek tak polił.łojciec tak palili i ja tyż/ byde tak bede robił a jak sie śmieci narobi to grażyna je przytarga i bedzie ło.
Tak to mniej więcej działa.Pomimo gróźb,apeli i próśb nic się nie zmienia co więcej winowajcy całej tej sytuacji nie poczuwają się do odpowiedzialności i są bezkarni w swojej głupocie i bezczelności.
Temat tzw smogu jest wałkowany co sezon i oczywiście mija zaraz po zimie.Niektórzy proponują jakieś tam rozwiązania a to sieć ciepłownicza,a to montaż pieców gazowych itp,itd
nikt niestety nie wspomina o kosztach jakie są z tym związane.
Nawet jeśli dokonam modernizacji to jaką mogę mieć gwarancję że za chwilę nie zmieni się cena gazu lub jakiemuś prezesowi nie odwali i nie podniesie cen ciepła w węźle ciepłowniczym?
Jak na razie zostaje przy węglu i drewnie.Choć cena tego pierwszego w kraju węglem stojącym i dopłatach do górnictwa jest przynajmniej o połowę za wysoka ale to już inna para kaloszy.Jeśli o mnie chodzi gdy już zdecyduje się na gaz (który jak na paliwo ekologiczne jest również za drogi)to na pewno zostawię kocioł węglowy a to tylko ze względu na niepewność jaka jest fundowana obywatelom tego kraju.
Wracając do tematu skoro edukowanie nie przynosi pożądanego rozwiązania to pozostaje reakcja sąsiadów,i jeżeli taki osobnik zanieczyszcza okolice śmierdzącym gryzącym dymem to należy to zgłaszać a nasi mundurowi powinni przestać robić łaskę w dokonywaniu interwencji.
Pozostaje edukować na wszelki możliwy sposób.Przez biłgorajskie portale,biłgorajska telewizje kablową,przez ulotki w skrzynkach pocztowych,przez pokazy właściwego
palenia i na każdy inny możliwy sposób.Inaczej problem będzie powracał każdego sezonu.
https://www.youtube.com/results?search_query=pokaz+palenia+od+g%C3%B3ry
24 marca 2018
+4
-1
963-7c8
~ k  do ~ as   Podpisuję się obiema rękami. Palenie od góry ma samo zalety. Jest czystsze, tańsze i wygodniejsze, bo opał wypala się dużo wolniej i nie trzeba co chwilę do pieca biegać. Podczas rozpalania dymienie jest minimalne.
Znam osoby, które też tak palą i sobie cenią. Znam też takie, które nawet spróbować nie chcą, bo to się podobno słabo pali, bo przecież sąsiad kopci to i jak kopcę, bo to normalne jest, bo każdy tak pali (od dołu).
Mnie męczy syf w powietrzu, bo na spacer wyjść się nie da. Ludzi trzeba edukować z technik rozpalania, a jeśli nie chcą, to trzaskać mandaty.
24 marca 2018
+5
-1
e29-e49
24 marca 2018
brak ocen
1d8-29e
0c1-be1
~ Jan   Polacy!!! Palcie wszystkim co da się spalić i do pieca włożyć. Klika sprzedajnych solidarnościowych szpicli CIA i BND która dorwała się do władzy po 89 roku ma Polaków za durniów. I czy to rządziła Platforma Oszustów czy PIS- lamiści ciągle tylko nakładają na obywateli nowe podatki. Sami zaś kradną wszystko co im w łapy wpadnie a o łapówki to sami się dopominają. W Policji, Wojsku, Agencjach Rolnych, Izbacg Skarbowych sami łapówkarze i złodzieje. Czy nakładanie podatków wynoszących ponad 50% zarobków nie jest złodziejstwem? 23% VAT na gaz i węgiel, papierosy, czy benzynę to nie jest zdzierstwo. PiS-lamskie szmaciaki rozdając 500 zł na dziecko korumpują swoich wyborców i straszą ich , że ci co przyjdą do rządzenia Polską im te 500zł darmochy zabiorą. Miały być uruchomione stocznie- nie są. Miały być elektryczne samochody- gdzie są. Teraz jest smog na tapecie, rodzina Ulmów z Markowej i bełkot o 500+. No i Żydzi. Kto ich ratował a kto nie. Szmalcownicy i nie szmalcownicy. A czy ktoś z tych PiS-lamskich bohaterów od historii prawej wybełkocze kto to był Fritz Haber? Radzę poczytać w internecie. No i muzea. Nie ma tygodnia, żeby nie przystąpiono do budowy jakiegoś muzuem. Wiadomo, będą etaty dyrektorskie itd. Robota w sam raz dla znajomków Kaczora. Idę palić w piecu bo mróz z wieczora.
24 marca 2018
+5
-4
2ef-11f
~ Nic dziwnego   Trują paląc toksyczne śmieci, trują samochodowe smrody, bo kilku kroków nie chce się przespacerować po małym Biłgoraju, tfu!
24 marca 2018
+3
-0
e5a-bf1
~ Ja  do ~ Ania   W normalnych miastach straz zostala zlikwidowana tylko Bilgoraj trzyma stolki dla kolegow z paki.
23 marca 2018
+2
-3
fdc-4eb
~ Ja  do ~ as   Z autami sie jest prawda co 50 m. przejscie dla pieszych ,hamolec i gaz bo pieszy ma pierwszenstwo .A niech wdychaja te spaliny piesi skoro niechca chili zaczekac przed pzejsciem.
23 marca 2018
+3
-2
6c2-b12
~ Ania   Wystarczy wieczorem przejść ul. Zamojską czy Kościuszki i wiadomo czym oddychamy. Wskaźniki to tylko formalność. Szkoda, że straż miejska nie sprawdza palenisk. Ale dymią im pod nosem i mają to daleko gdzieś.
23 marca 2018
+7
-1
1c9-083
~ j 64   W Biłgoraju w latach 60 70 nikt nie słyszał o zlym powietrzu smogu Bloki to jest przyczyna zlego powietrza Osiedle Nadstawna zablokowalo przeplyw powietrza z Doliny Rzeki W latach 60 bylo widac kosciol WNMP o strony mlyna Bilgoraj jest zamkniety blokami zle zaprojektowany za socjalizmu nikt sie z tym nie liczyl To jest przyczyna nie tylko w Bilgoraju ale w innych miastach w Polsce
23 marca 2018
+3
-4
141-22a
~ j 64  
23 marca 2018
brak ocen
28c-5f2
~ oczywiście to jest bzdura  do ~ b-j   tylko bałwany wierzą w takie działanie to jest lobby można by inaczej napisać ... mało inteligentnemu na płocie napisali pi ....1zda ten wygrzmocił płot a potem miał pretensję ,że mu drzazga weszła .
23 marca 2018
+2
-2
705-196
~ b-j   kolejny wymyślony problem a biłgorajska go powiela i robi ludziom wodę z mózgu
23 marca 2018
+2
-7
407-16a
~ formaldehyd  do ~ as   Ale najważniejszy jest efekt 700 procent, już wywalać stare piece,sprzedawać auta z dieslem ,w ogóle nie ogrzewać niczego i będzie git i powietrze jak w lesie. Gołym okiem widać, że ktoś ma w tym gruuuby interes. No i najśmieszniejsze, żeby z domu nie wychodzić bo powietrze w domu to się z kranu bierze...
23 marca 2018
+5
-2
0bc-d22
~ as   Po pierwsze primo
1.http://czysteogrzewanie.pl/
2.https://www.facebook.com/CzysteOgrzewanie
3.https://www.youtube.com/results?search_query=palenie+od+g%C3%B3ry
Po drugie primo
Tona węglą 700-900 PLN
metr sześcienny gazu ok.2 PLN
metr przestrzenny drewna 100-200 PLN
Ocieplenie domu 10-20 tys pln
Piec gazowy od 3 tys PLN wzwyż
Podłączenie 2 tys pln
Po trzecie primo
Wielka nagonka trwa HURR DURR smog.Nie przeczę o czyste powietrze warto zadbać.Jednak czy za tym wszystkim nie stoją jakieś grupy interesów które chcą ukręcić kilka wałków bo zwietrzyli interes.
Wymieniajcie piece węglowe-wiadomo interes nie idzie pieca nie kupujesz codziennie wiec trzeba coś wymyślić żeby ruszyć handel.
Ogrzewanie gazowe. niemcy kupią gaz od rosjan i będą sprzedawać Polsce bo tam smog i za dużo kopalni dlatego trzeba uskuteczniać propagandę.
Oba sposoby ogrzewania to wielka wygoda.Zwłaszcza teraz przy nowoczesnych piecach węglowych.Jednak czy przeciętnego Kowalskiego stać na to wszystko?Odpowiedź jest raczej prosta.
Zamiast straszyć ludzi i wprowadzać nowe durne przepisy to może warto zastanowić się nad obniżaniem cen opału które w stosunku do zarobków nie należą do najniższych.
Po czwarte primo ultimo
Uczyć ludzi palić w piecach bo ten biłgorajski smog częsty gęsty ma przyczynę w niewłaściwym sposobie rozpalania.
Skoro wszelkie prośby nie przynoszą skutku i jedni podtruwają drugich to przykro to stwierdzić ale jedyny sposób to wizyta mundurowych z odpowiednim bloczkiem do wypisywania mandatów.Inaczej januszowo-grażynowej mentalności nie wyplenimy.
Ps.Dziwnym trafem nikt nie wspomina o setkach jak nie tysiącach aut które codziennie przemierzają Biłgoraj a przecież na wodę nie jeżdżą.

23 marca 2018
+9
-0
7b5-555
~ ekolog   problemu z czystością powietrza nie będzie gdy rządzący zakażą sprzedaży "syfu"niskiej jakości wydobywanego w kopalniach,zrezygnują z wszelkich podatków i akcyzy zawartej w gazie,oleju opałowym i prądzie i wtedy wszyscy będziemy ogrzewać ekologicznie i jakość powietrza będzie świetna!
23 marca 2018
+6
-3
bf8-f19
~ 37   We wtorek w galeri szmatowej na nadstawnej jest opał po 1zł za parę butów , jak wam nie chcą dobrze płac to palcie butami .Zrozumcie bogacze ,że biedaków nie stać na gaz , bo tak im płacicie
23 marca 2018
+4
-6
1a2-e6b
~ Janusz   W Biłgoraju śmieci dzielą sie na palne i niepalne oraz takie które wejdą do pieca i te które się nie zmieszczą, z tym że te drugie można "rozdrobnić" :)
23 marca 2018
+5
-0
9bb-659
~ ngh65   Jak zdzierca płaci komuś 1800 zł a tona węgla kosztuje 8 czy 9 stów to co się dziwić ,że ludzie palą butami ze szmaciarni.Niech zdziercy płacą więcej to każdy będzie palił gazem a jak nie to wszystkich zabije smog i tych bogatych też bo tu nie ma granic . W interesie bogaczy jest ,żeby lepiej płacić zanim biedaki wytrują im dzieci
23 marca 2018
+6
-5
8f1-b55
~ asd   aby ocenic ogolny stan powietrza potrzebyuemy kilku czujnikow w calym miescie - teraz jest jeden (to lepiej niz wcale)
bilgorajska w swoim okienku wylicza srednia dobowa i powietrze jest "nawet dobre" gdybysmy wzieli srednia z kilku czujnikow bylby bardziej dokladny wspolczynnik
ale fajnie ze jest i prosze o wiecej!
23 marca 2018
+10
-0
863-9ac
~ Gocha   Na Sitarskiej też ktoś pali "wszystkim"
23 marca 2018
+8
-1
66f-b06
~ dds   Kiedy straż miejska zjawi się na Cichej, Konopnickiej, Wańkowicza, Prusa i skontroluje "PALACZY WSZYSTKIEGO" jest tam taki jeden co śmieci nie wrzuca - może zjada nie wiem - nie ma w zimie jak domu przewietrzyć bo smród spalonych śmieci wpada do domu.
23 marca 2018
+21
-2
d95-6af
~ 237   A kiedy kontrole w firmach czym oddychają pracownicy na halach w BRW modelu pol-skone? Zapylenie śmierdzi klejami , gdzie są media?A jak wali czarny dym rano z kominów BRW to gdzie jesteście ?Gdy ludzie jadą do roboty na 6 rano śmierdzi na całej ulicy , kto ich kontroluje .straż miejska wali mandaty słabym ale silni kontroli się nie boja a oni najbardziej trują
23 marca 2018
+7
-8
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 15:56 Obsza
Ślubne inspiracje w Obszy
W niedzielne popołudnie 26 marca w powiecie biłgorajskim odbyły się targi ślubne. Wydarzenie zorganizowano w Pensjonacie Roztocze w Obszy. Można było obejrzeć piękne stroje, poznać muzyków, czy zapoznać się z ofertą cukierników, czy firm florystycznych.
w czwartek, godzina 14:01 Biłgoraj
Zakończono poszukiwania 22-latka
w środę, godzina 09:06 Biłgoraj
Szukają strażaków
25 marca 2023 Frampol
Tancerze z całej Polski zjechali do Frampola
W sobotni poranek 25 marca w hali sportowej przy Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego we Frampolu rozpoczął się Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego TOP-ART 2023. W tanecznej rywalizacji wzięli udział tancerze z 43 szkół i klubów zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Tanecznym.
dzisiaj, 09:14 Biłgoraj
Uczniowie ONZ w Izraelu i Jordanii
w czwartek, godzina 17:55 Majdan Sopocki
Tragiczny finał poszukiwań. Nie żyje mieszkaniec powiatu [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 08:06 Biłgoraj
44 rodziny będą miały nowe lokum
Miasto jest o krok bliżej budowy dwóch nowych bloków mieszkalnych, które mają stanąć przy ul. Matrasia w Biłgoraju. - Łączna kwota finansowania zwrotnego oraz bezzwrotnego uzyskanego z instytucji zewnętrznych wyniosła 20 783 920, 75 zł - przekazał podczas marcowej sesji Rady Miasta burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan.
w piątek, godzina 20:43 Lipiny Dolne
Przedstawiciele Fundacji ECPU Polska ujęli mieszkańca powiatu
dzisiaj, 08:06 Gliny
Przedświąteczne porządki w Glinach
23 marca 2023 Biłgoraj
Dyskutowali o przebudowie trasy nr 858
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących planowanej przebudowy trasy wojewódzkiej nr 858, od granicy województwa do al. Jana Pawła II w Biłgoraju. Spotkanie odbyło się w czwartkowe popołudnie 23 marca, w siedzibie Starostwa Powiatowego.
w piątek, godzina 10:00 Józefów
Samochód i wyposażenie garażu zniszczone w pożarze
w poniedziałek, godzina 12:48 Biłgoraj
Koniec akcji poszukiwawczej
24 marca 2023 Biłgoraj
Całonocna wędrówka w poszukiwaniu nadziei
W piątkowy wieczór 24 marca, po raz kolejny wyruszyła Ekstremalna Droga Krzyżowa. Tym razem wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Idę, bo szukam nadziei". EDK wystartowała także z biłgorajskiego sanktuarium pw. św. Marii Magdaleny
w poniedziałek, godzina 19:27 Sól
Wypadek w Soli. Trzy osoby trafiły do szpitala [AKTUALIZACJA]
25 marca 2023 Biłgoraj
Policja zakończyła poszukiwania nastolatka
we wtorek, godzina 15:56 Lubelszczyzna
Kolejne miliony zł na budowę dróg przyznane. Kto i ile dostał?
W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie, podczas którego zostały podpisane umowy na realizację zadań do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w 2023 r. W wydarzeniu udział wzięli: wojewoda lubelski Lech Sprawka oraz wicewojewodowie Robert Gmitruczuk i Bolesław Gzik. Umowy podpisały 52 samorządy (11 powiatów; 41 gmin). Samorządowcy odebrali też symboliczne czeki.
w czwartek, godzina 08:47 Komodzianka
Palił się dom jednorodzinny
w piątek, godzina 10:44 Biłgoraj
Co? Gdzie? Kiedy?
17 marca 2023 Potok Górny
Tragiczny finał poszukiwań
W czwartek 16 marca policja otrzymała zgłoszenie dotyczące zaginięcia 68-letniego mężczyzny. Zdarzenie miało miejsce na terenie gminy Potok Górny. Poszukiwania zakończyły się po godzinie, odnaleziono ciało mężczyzny.
w czwartek, godzina 12:56 Biłgoraj
Biłgoraj stał się stolicą tańca
22 marca 2023 Biłgoraj
Policja poszukuje zaginionego 14-latka
w środę, godzina 12:48 Turobin
Kolejna próba. Tym razem Turobin zostanie miastem?
Pod koniec ubiegłego roku gmina Turobin przeprowadziła konsultacje społeczne dotyczące przywrócenia praw miejskich miejscowości Turobin. Wyniki jasno pokazały, że mieszkańcy popierają ten pomysł. Wójt gminy zapowiedział złożenie wniosku do wojewody lubelskiego w tej sprawie.
we wtorek, godzina 07:25 Zastawie
Drugi przetarg na remont drogi wojewódzkiej
w czwartek, godzina 08:12 Biłgoraj
Do Lublina pojedziemy pociągiem. PKP ogłosiło przetarg z programu Kolej+
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl