Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.12.13 17:39 | aktualizacja: 2018.12.13 17:46

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Dokładnie 37 lat w Polsce wprowadzony został stan wojenny. Dziś, w czwartkowe południe, 13 grudnia, w Biłgoraju odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. - Wolność nie jest dana raz na zawsze - przypomniał słowa Jana Pawła II starosta Andrzej Szarlip.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennegoZdjęcia: 42

To był niezwykle trudny czas. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, decyzją Rady Państwa w Polsce wprowadzono stan wojenny. Tym samym w  prowadzona została władza totalitarna, która starała się zastraszyć i zniewolić społeczeństwo wprowadzając ograniczenia. Zakazano m.in. zmiany miejsca pobytu bez zgody władz, wprowadzono godzinę milicyjną. Nie można było także organizować strajków, a wszechobecna cenzura skutecznie odcięła ludzi od niezależnych źródeł informacji. Przerwano nauczanie w szkołach i na uczelniach oraz zawieszono działalność organizacji społecznych i kulturalnych. Wprowadzono godzinę milicyjną.

Na ulicach polskich miast pojawiły się czołgi, wozy bojowe oraz patrole wojskowo - milicyjne. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej obsadzili wszystkie lokale należące do NSZZ "Solidarność", przeprowadzając jednocześnie aresztowania zgodnie z przygotowanymi wcześniej listami liderów oraz najbardziej aktywnych członków związku.

Aresztowano i internowano wówczas około 10 tys. osób. Oficjalnie wprowadzenie stanu wojennego uzasadniane było załamaniem gospodarczym kraju, groźbą zamachu stanu i przejęcia władzy przez "Solidarność".

O wydarzeniach sprzed 37 lat przypomnieli uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w montażu słowno - muzycznym, który przybliżył atmosferę, jaka panowała 13 grudnia 1981 r.

- To był czas, gdy łamano życia. Ludzie poświęcali wszystko, swoją pracę, swoje zdrowie, życie osobiste, a nawet swoje życie - mówił starosta Andrzej Szarlip i zwracając się przede wszystkim do zgromadzonej w świątyni młodzieży podkreślił, że dziś możemy korzystać w pełni ze wszystkich przysługujących nam praw, ale zawdzięczamy to m.in. ludziom, którzy wtedy wyrazili swój sprzeciw. - To wtedy po raz kolejny naród polski został wystawiony na próbę i po raz kolejny chciano zabrać nam wolność. W historii było wiele takich sytuacji, ale tak jak wcześniej i tym razem okazało się, że Polacy są w stanie poświęcić życie za wolność. Zawsze tak było i zawsze tak będzie. Jesteśmy winni im szacunek. Droga młodzieży żyjcie wg wartości, za które niegdyś ponoszono najwyższą ofiarę - dodał starosta i przypomniał słowa Jana Pawła II o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 5254

Galeria (42)

Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Treść komentarza:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
blondyn   Dziennik Wschodni :...Artur Bara to emerytowany policjant, właściciel firmy ochroniarskiej i radny miejski SLD w Biłgoraju, a w latach 1985–1990 oficer wydziału V biłgorajskiej bezpieki. Z dużą swobodą opowiada o służbie w SB (patrz rozmowa na stronie 2). Co innego Antoni Adamowicz, kiedyś radny, teraz przewodniczący Zarządu Osiedla Rożnówka w Biłgoraju, a na liście jako podporucznik bezpieki. Nigdy z tymi służbami nie współpracowałem. Dlatego nie byłem nawet poddawany weryfikacji w 1990 roku i jeszcze przez sześć lat pracowałem jako zastępca komendanta w Biłgoraju stwierdza kategorycznie i zapowiada, że pójdzie z tym do sądu.
Ta lista to jakaś bzdura. Moje nazwisko tam jest, bo w SB pracowałem. Ale wymieniono tam wielu zacnych mieszkańców miasta, którzy ze służbami nie mieli związku, choćby jednego z prokuratorów twierdzi Bara.
Zaprzeczają także inni. Nie rozumiem. Jaki ja miałem związek z SB? Tak zareagował Czesław Sokal, emerytowany milicjant, od trzech kadencji radny Biłgoraja. Zaczynałem jako posterunkowy, a później przez 27 lat robiłem w ruchu drogowym. No, cukierków tam nie rozdawałem, ale z agenturą to ja na drodze kontaktu żadnego nie miałem.ik Wschodni "...
14 grudnia 2018
+2
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Gazetka Lidl - Zobacz aktualne promocje i nowe gazetki na stronie Moja Gazetka
REKLAMA
w środę, godzina 16:48 Wola Różaniecka
Rusza remont "bramy do Roztocza"
Powiat biłgorajski rozpoczyna długo wyczekiwaną przebudowę drogi powiatowej nr 2958L Wola Różaniecka - Różaniec. Inwestycja o wartości ponad 18,6 mln zł, współfinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, zakończy się jesienią 2026 roku, a jej efekty odczują zarówno mieszkańcy, jak i turyści zmierzający na Roztocze.
w niedzielę, godzina 14:14 Biłgoraj
Wielkie święto motoryzacji w Biłgoraju [NOWE ZDJĘCIA]
w niedzielę, godzina 19:49 Gózd Lipiński
Stłuczka na skrzyżowaniu
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball