Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.12.13 17:39 | aktualizacja: 2018.12.13 17:46

W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Dokładnie 37 lat w Polsce wprowadzony został stan wojenny. Dziś, w czwartkowe południe, 13 grudnia, w Biłgoraju odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. - Wolność nie jest dana raz na zawsze - przypomniał słowa Jana Pawła II starosta Andrzej Szarlip.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

To był niezwykle trudny czas. W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, decyzją Rady Państwa w Polsce wprowadzono stan wojenny. Tym samym w  prowadzona została władza totalitarna, która starała się zastraszyć i zniewolić społeczeństwo wprowadzając ograniczenia. Zakazano m.in. zmiany miejsca pobytu bez zgody władz, wprowadzono godzinę milicyjną. Nie można było także organizować strajków, a wszechobecna cenzura skutecznie odcięła ludzi od niezależnych źródeł informacji. Przerwano nauczanie w szkołach i na uczelniach oraz zawieszono działalność organizacji społecznych i kulturalnych. Wprowadzono godzinę milicyjną.

Na ulicach polskich miast pojawiły się czołgi, wozy bojowe oraz patrole wojskowo - milicyjne. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej obsadzili wszystkie lokale należące do NSZZ "Solidarność", przeprowadzając jednocześnie aresztowania zgodnie z przygotowanymi wcześniej listami liderów oraz najbardziej aktywnych członków związku.

Aresztowano i internowano wówczas około 10 tys. osób. Oficjalnie wprowadzenie stanu wojennego uzasadniane było załamaniem gospodarczym kraju, groźbą zamachu stanu i przejęcia władzy przez "Solidarność".

O wydarzeniach sprzed 37 lat przypomnieli uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w montażu słowno - muzycznym, który przybliżył atmosferę, jaka panowała 13 grudnia 1981 r.

- To był czas, gdy łamano życia. Ludzie poświęcali wszystko, swoją pracę, swoje zdrowie, życie osobiste, a nawet swoje życie - mówił starosta Andrzej Szarlip i zwracając się przede wszystkim do zgromadzonej w świątyni młodzieży podkreślił, że dziś możemy korzystać w pełni ze wszystkich przysługujących nam praw, ale zawdzięczamy to m.in. ludziom, którzy wtedy wyrazili swój sprzeciw. - To wtedy po raz kolejny naród polski został wystawiony na próbę i po raz kolejny chciano zabrać nam wolność. W historii było wiele takich sytuacji, ale tak jak wcześniej i tym razem okazało się, że Polacy są w stanie poświęcić życie za wolność. Zawsze tak było i zawsze tak będzie. Jesteśmy winni im szacunek. Droga młodzieży żyjcie wg wartości, za które niegdyś ponoszono najwyższą ofiarę - dodał starosta i przypomniał słowa Jana Pawła II o tym, że wolność nie jest dana raz na zawsze.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3939
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (1)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
blondyn   Dziennik Wschodni :...Artur Bara to emerytowany policjant, właściciel firmy ochroniarskiej i radny miejski SLD w Biłgoraju, a w latach 1985–1990 oficer wydziału V biłgorajskiej bezpieki. Z dużą swobodą opowiada o służbie w SB (patrz rozmowa na stronie 2). Co innego Antoni Adamowicz, kiedyś radny, teraz przewodniczący Zarządu Osiedla Rożnówka w Biłgoraju, a na liście jako podporucznik bezpieki. Nigdy z tymi służbami nie współpracowałem. Dlatego nie byłem nawet poddawany weryfikacji w 1990 roku i jeszcze przez sześć lat pracowałem jako zastępca komendanta w Biłgoraju stwierdza kategorycznie i zapowiada, że pójdzie z tym do sądu.
Ta lista to jakaś bzdura. Moje nazwisko tam jest, bo w SB pracowałem. Ale wymieniono tam wielu zacnych mieszkańców miasta, którzy ze służbami nie mieli związku, choćby jednego z prokuratorów twierdzi Bara.
Zaprzeczają także inni. Nie rozumiem. Jaki ja miałem związek z SB? Tak zareagował Czesław Sokal, emerytowany milicjant, od trzech kadencji radny Biłgoraja. Zaczynałem jako posterunkowy, a później przez 27 lat robiłem w ruchu drogowym. No, cukierków tam nie rozdawałem, ale z agenturą to ja na drodze kontaktu żadnego nie miałem.ik Wschodni "...
14 grudnia 2018
+2
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w środę, godzina 17:43 Biłgoraj
Rada Miasta Biłgoraja uchwaliła nowe podatki od nieruchomości?
Kwestią zmiany wysokości stawek podatkowych, obowiązujących na terenie Biłgoraja zajęli się radni Rady Miasta podczas sesji, która odbyła się w środowe popołudnie 1 grudnia. Skutkiem finansowym na być większy wpływ do budżetu miasta o 1,5 mln zł w skali roku. Nie obeszło się bez dyskusji na ten temat. Przeciwni podwyżce byli radni PiS.
dzisiaj, 15:51 Dereźnia
Mikołaj odwiedził Dereźnię
dzisiaj, 10:29 Hedwiżyn
Pędził w terenie zabudowanym 137 km/h
w czwartek, godzina 09:02 Biłgoraj
Utworzenie strefy płatnego pakowania już pewne
W Biłgoraju powstanie strefa płatnego parkowania niestrzeżonego, która obejmie obszar kilku miejskich ulic charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych. Za parkowanie, w którym miejscu będziemy płacić?
dzisiaj, 11:58 Lubelszczyzna
Ani jednego zgonu wśród zakażonych osób na Lubelszczyźnie
dzisiaj, 10:10 Biłgoraj
Czujny 45-latek ujął nietrzeźwego kierowcę
w piątek, godzina 09:16 Biłgoraj
Biłgoraj w czołówce Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021
We wtorek 2 grudnia w Hotelu Duo w Janowie Lubelskim ogłoszono wyniki Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021. Wśród laureatów znalazły się samorządy z naszego powiatu.
w niedzielę, godzina 18:19 Biłgoraj
Drifterzy dla Kuby
dzisiaj, 10:49 Powiat
Ostrzeżenie o oblodzeniu
24 listopada 2021 Biłgoraj
Pół wieku razem
W środowe popołudnie 24 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość Złotych Godów, czyli 50-lecia pożycia małżeńskiego. Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i kwiaty wręczył małżeństwom burmistrz Janusz Rosłan.
w niedzielę, godzina 09:02 Gmina Biłgoraj
Zespół "Jarzębina" wystąpił w Teatrze Polskim
w sobotę, godzina 22:45 Biłgoraj
Mikołajkowy spot Moto Serce
27 listopada 2021 Tarnogród
"Skarby Tarnogrodu - grodu u bram Roztocza" - wystawa w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury
Grupa EKSPLORATORZY to pasjonaci odkrywcy: Janusz Szabat, Piotr Magoch i Grzegorz Szymanik, którzy w wolnym czasie wnikliwie przeszukują miejsca odsłonięte podczas przebudowy drogi nr 835.
we wtorek, godzina 10:54 Biłgoraj
Zwłoki znalezione w biłgorajskim parku
dzisiaj, 07:10 Goraj
W Goraju powstał Klub Seniora
w niedzielę, godzina 16:30 Biłgoraj
Finał XIX Dnia Jesiennego Liścia. Tym razem środki trafią do Mateuszka Feręca
Społeczność Szkoły Podstawowej Nr 5 w Biłgoraju zaprosiła na finał akcji XIX DZIEŃ JESIENNEGO LIŚCIA DLA MATEUSZKA FERĘCA, który odbył się w niedzielę 5 grudnia na miejskim targowisku Mój Rynek, przy ulicy Jagiełły.
w niedzielę, godzina 13:09 Lubelszczyzna
78 533 testów i 22 389 zakażeń
w sobotę, godzina 13:54 Biłgoraj
Mikołajkowy Turniej Karate już po raz 30.
w niedzielę, godzina 15:25 Biłgoraj
Mikołaje na motocyklach odwiedzili dzieci z Wioski Dziecięcej SOS
Kolejny rok z rzędu motocykliści zorganizowali akcję z myślą o najmłodszych, mieszkających w Wiosce Dziecięcej SOS. Z bagażnikiem pełnym słodyczy i zabawek pojechali do maluchów w niedzielne przedpołudnie 5 grudnia.
dzisiaj, 08:29 Biłgoraj
"Wyraź to w Pixel-ACH!"
dzisiaj, 09:16 Biłgoraj
W listopadzie było mniej zachorowań na grypę niż w październiku
29 listopada 2021 Biłgoraj
Wykład ministra Czarnka w Biłgoraju
W poniedziałkowe popołudnie 29 listopada, w sali katechetycznej przy kościele pw. Św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbyło się spotkanie z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Tematem rozmowy była suwerenność kraju. - Warunkiem suwerenności narodu jest niepodległość państwa - mówił minister.
w piątek, godzina 08:12 Gmina Biłgoraj
Strażacy z gminy Biłgoraj wybrali nowe władze
w niedzielę, godzina 16:59 Biłgoraj
Karatecy walczyli o Puchar Świętego Mikołaja
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl