Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, parafia rzymsko - katolicka pw. Św. Marii Magdaleny oraz Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej zaprosili na uroczystość upamiętniającą 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenie odbyło się w piątek, 11 grudnia.
Piątkowe uroczystości upamiętniające 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego tradycyjnie rozpoczęły się od mszy św. W kościele pw. pw. Św. Marii Magdaleny w Biłgoraju zgromadzili się: przedstawiciele władz miasta i powiatu, osoby internowane, kombatanci, jak również młodzież szkolna.
- W tym roku mijają 34 lata od wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Urodziło się i dorosło w tym czasie kolejne pokolenie. 13 grudnia jest dniem, który dla każdego Polaka bez względu na zapatrywania polityczne, pozycję społeczną i miejsce zamieszkania, kojarzy się z traumatycznymi doświadczeniami naszego narodu - mówił podczas uroczystości starosta powiatu biłgorajskiego Marian Tokarski. Zaznaczył także, że jest to okazja do zadumy i refleksji nad krętymi ścieżkami polskiej historii. Tego dnia bowiem, z naruszeniem obowiązującego prawa, Rada Państwa podjęła formalną decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego na obszarze całego kraju.
- Wprowadzono władzę totalitarną. Na ulicach polskich miast pojawiły się czołgi, wozy bojowe oraz patrole wojskowo - milicyjne. Funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej obsadzili wszystkie lokale należące do NSZZ "Solidarność" przeprowadzając jednocześnie aresztowania zgodnie z przygotowanymi wcześniej listami liderów oraz najbardziej aktywnych członków związku. Ogółem aresztowano i internowano wówczas około 10 tys. osób, ale listy wszystkich represjonowanych nigdy nie udało się sporządzić - mówił dalej starosta.
Efektem poczynań władz były liczne ograniczenia, mające zastraszyć i zniewolić społeczeństwo. A wśród nich: zakaz zmiany miejsca pobytu bez zgody władz administracyjnych, godzina milicyjna, zakaz gromadzenia się i organizowania strajków, cenzura i odcięcie od niezależnych źródeł informacji. Ponadto zawieszono działalność związków zawodowych oraz innych organizacji.
Ludzie się buntowali, a swój sprzeciw pokazywali organizują strajki brutalnie tłumione przez funkcjonariuszy komunistycznego reżimu.
Do jednego z najtragiczniejszych zdarzeń tego okresu należy pacyfikacja kopalni Wujek. Wówczas śmierć poniosło 9 górników, wśród nich był pochodzący z Tarnogrodu Józef Giza.
- Stan wojenny, mimo upływu 34 lat od jego wprowadzenia, pozostawia w dalszym ciągu wiele pytań bez odpowiedzi. Ważne jednak jest to, że Polakom starczyło mądrości, siły i odwagi, aby odzyskać i zbudować wolną Polskę. Pamięć ludzka bywa zwodnicza i nietrwała, dlatego co roku organizujemy uroczystości ku czci ofiar stanu wojennego - podsumował starosta Tokarski.
Na zakończenie uroczystości montaż słowno-muzyczny zaprezentowała młodzież z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej.
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
9b9-089
~ qwerty A Pan Tokarski obiecał, że po roku odejdzie gdzie dane słowo? gdzie honor?
12 grudnia 2015
+6
-0
PL
f90-768
~ jeszcze to odszczekaszdo~ jan Pisz prawdę podły gnojku, bo tylko obrażać potrafisz nędzna kreaturo.
12 grudnia 2015
+3
-5
PL
ce0-6a3
~ jan ,,Stajemy w obliczu prawd, dla których brak słów"- bo słów brakuje. Czy tutaj przyszli normalni obywatele? Nie zebrali się pogrążeni w smutku byli biłgorajscy dygnitarze i radni co przez 20 lat tuczyli się na naszych podatkach. Schodek S dwadzieścia lat tuczył się na samorządowych etatach- radny miejski, powiatowy, starosta, wicestarosta a na końcu zero. Pomagier i sługa ZSL-PSL i jego bonza Tokarskiego. Próźniak- wyrzucony jak śmieć z PIS-u za kolaborację z Partią Szubrawców Ludowych. Teraz w szoku po tym jak ,, największego prawicowca" wyborcy olali w wyborach. Ale on się nie poddaje, jeszcze pokaże, że wróci do gry, może nawet starostą zostanie. Jagusiewicz też jest bo zasłużony był w PRL-u. Ile ludziom on krów i świniaków pozabierał. Nawet mógł ostatnią krowę-żywicielkę wdowie zabrać co miała 6 dzieci do wykarmienia. A jak on walczył z wdową co miała jedenaście gąb do wykarmienia główkę maszyny do szycia? Jak lew Powiatowego Wydziału Finansowego walczył. A na obojczyku to on chyba do tej pory ma siniaka jak cegłą oberwał od dłużnika co mu chciał rower ze strychu zarekwirować. Wiec ktoś ma zastrzeżenia do jego zasług? Jego zasługi z całej tej zbieraniny-wyłączając uczniów, bo oni przyszli tutaj z nakazu-są największe. Ferens też jest. On jest tak politycznie i moralnie poobijany, że tylko widok dawnych towarzyszy samorządowych jego nerwy koi i przywraca mu równowagę. Czym on nie był? Był skrajnym prawicowcem w Lidze Polskich Rodzin, co to na prawo od niego była już tylko przepaść.Jak zajrzał w tą przepaść to odbił się od krawędzi i wylądował u śp Zygmunta Dechnika i zaczął nauki Lenina studiować przez 4 lata , bo forsa z diety radnego była.Jak jego pryncypał zaniemógł i święty Piotr się o niego upomniał to zaraz Ferens Tadzio jego ideały zdradził i zapisał się na wyższy poziom moralności czyli do PIS-u. I już witał się z gąską , już był w ogródku i już przymierzał się do diety radnego powiatowego ale wybory przegrał z kretesem. Teraz pracuje od podstaw, ideały moralne sortuje, w następnych wyborach wystartuje. Tokarski patrzy na nich z góry, brzydzi się śliskimi przydoopasami, nawet rękę podaje im z niechęcią. Jego oczy zdają się mówić, widzicie jak nisko upadliście. Już nie ma diety i darmowych kanapek. Już żaden z was do mnie nie przylezie po etat dla córki lub syna. Macie szczęście,że was do łagru nie zesłałem. Jestem jak Józef Wissarionowicz Koba. Stanowiska w starostwie nie oddam, chyba, że mnie wyniosą nogami do przodu.
12 grudnia 2015
+7
-2
PL
2e6-2bf
~ j23 Do tych co stoicie dzisiaj ze sztandarami solidarności i udajecie solidarność, powiedzcie narodowi kim naprawdę byliście i jesteście teraz.Stoicie tam nie z szacunku ale z potrzeby ,,FOTKI,,
12 grudnia 2015
+6
-0
PL
d17-cf1
~ vgfhtf A Tokarska z Petru biedakiem i innymi biedakami z PO i PSL będzie protestować w obronie demokracji przed trybunałem konstytucyjnym bo stołków nie dostali po wyborach?Co to za demokracja jak oni nie żądzą ?Dzisiaj PIS załatwi komunistyczny trybunał a jutro się wezmie za ich majątki i skończy się branie emerytury i kasy z sejmu
11 grudnia 2015
+4
-2
PL
96f-546
~ Kolega Z Biłgorajskiego było Internowanych 22 obywateli. Kogo mamy w Świątyni, dziś ? M. Jagusiewicz M. Sołtys A. Gliwa i E.Ogorzałek. Dwóch u Abrahama to J. Różycki i A. Fleszar. Siedział Cz. Kaproń on też u Abrahama ! Pytam co z resztą ? Reszta milczy ? Pytam jaka rola dziś tu, kościoła ?
11 grudnia 2015
+3
-0
PL
ce0-6a3
~ Jan To co teraz spotyka naród i patrząc co przez 25 lat solidarnościowe łajdaki zrobili z Polską i z prawami pracowniczymi i obywatelskimi to ja mam do śp Generała Jaruzelskiego pretensję za to, że on tej żydowskiej V kolumny Michnika-Szechtera, Geremka-Lewartowa, Kwaśniewskiego- Stolzmana wraz z przewerbowanym przez CIA szpiclem SB Bolkiem Lechem W nie zasłał do łagru w Workucie. Ostatecznie mógłby ich też wysłać na Wyspy Sołowieckie.
11 grudnia 2015
+6
-2
PL
4e0-581
~ 980b Gdzie te 21 postulatów i wolne soboty od Bolka?20 lat ludzie podwyżek nie mają w zakładach niewolniczych ,Michniki Geremki Kuronie i Wójce na plecach 10 mil ludzi weszli do władzy i doją naród ile się da , 80% tych rewolucjonistów w pierwszym szeregu to starsi bracia
11 grudnia 2015
+4
-1
PL
017-b0c
~ 50+ Historia osądzi kto miał rację. Nie można być chorągiewką. Ludzie pamiętają jak było przed, w trakcie i jak jest teraz po 34 latach. Szkoda że starosta nie przypomniał postulatów solidarności. Może te postulaty wzorem dekalogu umieścić przy wejściu do nowego starostwa.
11 grudnia 2015
+4
-0
PL
4e0-581
~ fxgdrg To Tokarski jeszcze nie ustąpił?A gdzie honor i przyzwoitość ?Afera łapówkarska pod nosem a on głupa pali , a może brał swoją dole od kumpli z PSL?Pokolenie Tokarskich daje dobry przykład następnym pokoleniom , emerytka też kasę z sejmu bierze i emeryturę
11 grudnia 2015
+7
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Poetka pochodząca z powiatu biłgorajskiego uhonorowana Literacką Nagrodą Nike 2024
Urszula Kozioł, poetka pochodząca z Rakówki w powiecie biłgorajskim, została uhonorowana Literacką Nagrodą Nike 2024 za tom poetycki "Raptularz". To jedno z najważniejszych wyróżnień w polskiej literaturze.
w czwartek, godzina 12:42
Biłgoraj
Podejrzany o zabójstwo nadal na wolności
w poniedziałek, godzina 13:02
Biłgoraj
Podejrzany o zabójstwo uciekł ze szpitala psychiatrycznego
w sobotę, godzina 11:26
Biłgoraj
"Leśnik" świętuje 60-lecie [NOWE ZDJĘCIA]
Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju świętuje 60-lecie swojego istnienia. Uroczystości rocznicowe zorganizowano w sobotę 5 października. Wydarzenie zgromadziło wielu gości, w tym absolwentów, którzy mieli okazję powrócić do miejsc, gdzie zdobywali wiedzę i umiejętności związane z gospodarką leśną.
w środę, godzina 11:38
Biłgoraj
Trzecia doba poszukiwań podejrzanego o zabójstwo
w środę, godzina 12:24
Biłgoraj
Nabór wniosków na najem nowych mieszkań TBS
w niedzielę, godzina 13:53
Biłgoraj
Biegiem po Ziemi Biłorajskiej [NOWE ZDJĘCIA]
W niedzielę 6 października, ulice Biłgoraja i okolic wypełniły się biegaczami, którzy mimo padającego deszczu, postanowili zmierzyć się z wymagającą trasą biegu "Dziesiątka po Ziemi Biłgorajskiej". Sportowa rywalizacja połączyła zarówno doświadczonych zawodników, jak i amatorów biegania.
w środę, godzina 16:22
Osuchy
Buraki cukrowe całkowicie zablokowały drogę wojewódzką [AKTUALIZACJA]
30 września 2024
Biłgoraj
Nabór na stanowisko nadleśniczego
28 września 2024
Biłgoraj
Jubileusz biłgorajskiego liceum
W sobotę 28 września społeczność Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju uroczyście obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia szkoły. Był to wyjątkowy dzień pełen refleksji, wspomnień i spotkań, który zgromadził społeczność szkolną, absolwentów oraz przyjaciół placówki.