Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.05.22 19:22 | aktualizacja: 2018.05.23 15:08

Spotkanie z mieszkańcami ws. solarów

W najbliższym czasie w Biłgoraju rozpocznie się montaż zestawów solarnych na budynkach prywatnych. By rozwiać wszelkie wątpliwości i zapoznać mieszkańców ze zmianami zorganizowano spotkanie informacyjne. Odbyło się ono we wtorkowe popołudnie, 22 maja, w Biłgorajskim Centrum Kultury.
Spotkanie z mieszkańcami ws. solarów
Spotkanie z mieszkańcami ws. solarów

Kilkuset mieszkańców Biłgoraja od dwóch lat czeka na montaż zestawów solarnych. Teraz inwestycja, która pochłonie prawie 4 mln zł jest już pewna. 21 marca rozstrzygnięte zostało postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na zadanie "Wykorzystanie energii przyjaznej środowisku poprzez montaż instalacji solarnych i kotłów na biomasę w Biłgoraju" obejmujące montaż kolektorów słonecznych. Informowaliśmy o tym w artykule pt. Solary za prawe 4 mln zł. Umowa z wykonawcą została już podpisana.

Zanim jednak inwestycja się rozpocznie władze Biłgoraja postanowiły o organizacji spotkania z osobami, które zostały zakwalifikowane do udziału w projekcie. Odbyło się ono we wtorkowe popołudnie, 22 maja, w Biłgorajskim Centrum Kultury.

- Sprawa się ciągnie od dawna, czyli od 2016r., a spowodował to brak konkretnych interpretacji prawnych. Niestety od tamtego czasu zmieniły się przepisy, m.in. zmianie uległa kwestia VAT -u i wydatków kwalifikowanych na niektóre urządzenia. VAT od całości instalacji jest po stronie mieszkańca, wcześniej był wydatkiem kwalifikowanym. Podobnie ma się z drugim reduktorem i wężownicą, również obecnie stanową wydatek niekwalifikowalny, czyli koszt jest po stronie mieszkańca - mówił na wstępie wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec i wyjaśnił, że koszt instalacji dwupanelowej to 2,3 tys. zł, a instalacja trzypanelowa będzie kosztować 2,6 tys. zł, natomiast za cztery panele mieszkańcy będą musieli zapłacić 3,1 tys. zł (całkowity koszt). - Takie kwoty będą zapisane w umowie, którą będziemy z Państwem zawierać, tego zmienić już nie możemy - podsumował burmistrz Dec.

Dodatkowo mieszkańcy, na własny koszt mogą podłączyć drugą wężownicę do już istniejącej instalacji.

Mieszkańcy muszą teraz podjąć ostateczną decyzję dotyczącą uczestnictwa w programie. Jeśli nie wycofają się z realizacji inwestycji do końca maja powinni zgłosić się do Urzędu Miasta (do godz. 17 lub w godzinach uzgodnionych z urzędnikiem), by podać wszystkie niezbędne dane. Od 6 czerwca będzie można pobierać podpisane przez burmistrza umowy, następnym krokiem ma być wpłata odpowiedniej kwoty. Zestawy będą montowane zgodnie z kolejnością dokonywanych wpłat. Zadanie ma zakończyć się 15 listopada br.

Na liście rezerwowej znajduje się obecnie kilkadziesiąt osób, które będą mogły skorzystać z programu po ewentualnej rezygnacji osób z listy podstawowej.

O technicznych kwestiach mówił dyrektor rzeszowskiej firmy realizującej zamówienie Aleksander Weselak. - Planujemy rozpoczęcie instalacji w czerwcu, wtedy rozpoczną się dostawy kolektorów słonecznych. Osoby z magazynu zlokalizowanego na terenie miasta będą się z Państwem kontaktować i informować o możliwości dostarczenia zestawów. Terminy będziemy indywidualnie uzgadniać. Kolejnym etapem będzie przyjazd ekipy monterskiej. Czas takiej realizacji to zaledwie jeden dzień. Na koniec każdy z Państwa zostanie przeszkolony z obsługi urządzenia - opowiadał Weselak. Podkreślił też, że będzie możliwość zamontowani większej ilości paneli na danym budynku jedynie wówczas, gdy inna osoba z takiego panelu zrezygnuje. Firma ma bowiem umowę na określoną ilość instalacji konkretnego rodzaju.

Po stronie mieszkańca jest przygotowanie pomieszczenia (najczęściej piwnica lub kotłownia), w którym będzie umieszczony zasobnik na wodę. Mieszkańcy otrzymali również informację o tym, że panele słoneczne będą montowane jedynie na budynku mieszkalnym, nie będzie możliwości montażu na gruncie lub budynku gospodarczym.

red.
REKLAMA
Oceń:
2 głosy
Spotkanie z mieszkańcami ws. solarów, 5.0000 out of 5 based on 2 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 6239
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (7)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
544-611
~ Do Romka  Aby dopełnić reszty dopisz jeszcze że kury przestaną się nieść a krowy mleko dawać:) Moja rada dla ciebie jest taka abyś nie nosił krótkich spodni bo ci obwódki na nogach po gumofilcach zostały!
23 maja 2018
+26
-3
d1d-07b
~ ja  Popatrzcie ile Romków się obudziło:)
22 maja 2018
+20
-5
Ostatnio dodane komentarze
cc2-5d5
~ bardzo drogo   za dwa solary zapłaciłem 1100 złotych,a teraz 2300 zł , co sie stało chyba do targowiaska trzeba dużo dołożyć,ale burmistrz zrobił postęp ale przeciw nam i jednocześnie przeciw sobie,ale sukces i jego deca ,
24 maja 2018
+2
-0
cae-297
~ Starszyzna   Czemu młodziaki siedzo na krzesłach a stare ludzie stojo
23 maja 2018
+1
-1
544-611
~ Do Romka   Aby dopełnić reszty dopisz jeszcze że kury przestaną się nieść a krowy mleko dawać:) Moja rada dla ciebie jest taka abyś nie nosił krótkich spodni bo ci obwódki na nogach po gumofilcach zostały!
23 maja 2018
+26
-3
221-701
~ Janusz   Solary to idealne rozwiązanie, praktycznie zapewnia ciepłą wodę od marca do początków października tylko sporadycznie w lecie trzeba się posiłkować innym podgrzewaczem
22 maja 2018
+14
-4
f00-cac
~ Romek   Tylko idioci montują solary!
Nigdy to się nie zbilansuje, zarabiają na tym tylko ci co tym się zajmują a dla użytkownika to tylko stup na du..e.
Wystarczy trochę rozumu i kalkulator.
Pozdrawiam nawiedzonych.
22 maja 2018
+7
-34
eb3-cea
~ byłem   Oj Pani Redaktor proszę poda kwoty prawidłowe?
22 maja 2018
+1
-0
d1d-07b
~ ja   Popatrzcie ile Romków się obudziło:)
22 maja 2018
+20
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 16:38 Tarnogród
Uroczystości upamiętniające wydarzenia Tarnogrodzkiego Września
Każdego roku mieszkańcy Tarnogrodu spotykają się przy pomniku w Bramie Korchowskiej, by upamiętnić tragiczne wydarzenia, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku. Nie inaczej było i tym razem. Uroczystości poświęcone 82. rocznicy wydarzeń wrześniowych zorganizowano w niedzielę 26 września.
w poniedziałek, godzina 10:49 Biłgoraj
3 szczeniaki szukają nowych domów, apel o pomoc w znalezieniu pozostałych psów
w poniedziałek, godzina 15:17 Biłgoraj
Biłgorajanka walczy o serce rolnika
w piątek, godzina 11:56 Biłgoraj
Biegowy EKO-PATROL. Namierzony sprawca zaśmiecania lasu
Biegają i przy okazji dbają o środowisko. Członkowie Biłgoraj Eko Challenge nie tylko organizują akcje sprzątania okolicznych lasów, ale też na co dzień reagują na nieprawidłowe zachowania mieszkańców. Jeden z nich już zobowiązał się do uprzątnięcia pozostawionych w niewłaściwym miejscu odpadów.
we wtorek, godzina 14:11 Lubelszczyzna
3 przypadki śmiertelne w powiecie biłgorajskim
w niedzielę, godzina 18:21 Biłgoraj
20-lecie Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 13:10 Józefów
Upamiętnili żołnierzy AK, WiN i DSZ
W niedzielne przedpołudnie 26 września, dzień przed 82. rocznica utworzenia Służby Zwycięstwa Polski (SZP) struktury, która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu w gminie Józefów odbyła się uroczystość patriotyczno - religijna, podczas której upamiętniono żołnierzy Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" walczących na Ziemi Józefowskiej.
we wtorek, godzina 20:47 Biłgoraj
Wystawa Janusza Jarosławskiego na obchodach 200. rocznicy śmierci Napoleona
w poniedziałek, godzina 17:08 Biłgoraj
Potrącenie 13-letniego rowerzysty [AKTUALIZACJA]
15 września 2021 Turobin
Olga uczestniczką 10. edycji "Top Model"
Trwa 10. edycja "Top Model". W środowy wieczór na antenie TVN wyemitowano trzeci odcinek show. Na castingu pojawiła się pochodząca z Turobina Olga Król. Czy 19-latka spodobała się jurorom?
w sobotę, godzina 10:43 Kolonia Sokołówka
Wypadek z udziałem trzech aut i ciągnika rolniczego. Dwie osoby poważnie ranne
16 września 2021 Biłgoraj
Awans zawodowy nauczycieli
16 września 2021 Biłgoraj
Zmiana wysokości opłat za parking przy ul. Pocztowej
Parking przy ul. Pocztowej powstał w 2018 roku. Na początku był bezpłatny, w 2019 roku ustalono wysokość opłat za jego użytkowanie. Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Biłgoraja kwoty został zmienione. Ile teraz trzeba będzie zapłacić za postój w tym miejscu?
w czwartek, godzina 10:07 Turobin
Internet grzmi po metamorfozie Olgi w Top Model
we wtorek, godzina 09:37 Biłgoraj
Chciała sprzedać buty, a straciła 6,5 tys. zł
22 września 2021 Biłgoraj
Akcja Sturmwind i bitwa pod Osuchami
Tych tematów dotyczyła konferencja naukowa zorganizowana w środowe przedpołudnie 22 września w auli I LO im. ONZ w Biłgoraju. Spotkanie zorganizowało Muzeum Ziemi Biłgorajskiej.
w poniedziałek, godzina 10:02 Biłgoraj
Maraton rowerowy po Ziemi Biłgorajskiej
w sobotę, godzina 18:29 Biłgoraj
Festyn dla Kuby [AKTUALIZACJA]
18 września 2021 Biłgoraj
Sprzątanie Świata 2021
Właśnie trwa tegoroczny finał akcji Sprzątanie Świata 2021, któy zaplanowany został na weekend 17-19 września. W sobotnie popołudnie do inicjatywy przyłączyli się do także mieszkańcy Biłgoraja. Zebrali się w dwóch miejscach i uzbrojeni w worki na śmieci ruszyli w teren.
we wtorek, godzina 08:15 Józefów
Odbierz darmową sadzonkę i przyłącz się do akcji SadziMY
we wtorek, godzina 08:22 Pływanie
Świetne starty Spartan
19 września 2021 Biłgoraj
W "Piątce" powstała strefa relaksu
W piątek w Szkole Podstawowej nr 5 w Biłgoraju otwarto "strefę relaksu i kreatywności", czyli nowocześnie zaaranżowaną przestrzeń na świeżym powietrzu, w której wszyscy uczniowie będą mogli wypocząć i przyjemnie spędzić czas na przerwach między zajęciami. Otwarcie strefy zostało połączone z Narodowym Czytaniem.
w poniedziałek, godzina 17:23 Osuchy
W rocznicę pochówku partyzantów
20 września 2021 Gromada
Ogromne straty po pożarze w Gromadzie
w piątek, godzina 13:41 Kraj
Uwaga na fałszywe wiadomości o kwarantannie
Uwaga na nowy sposób działania oszustów! Użytkownicy telefonów komórkowych otrzymują fałszywe SMS-y o nałożeniu kwarantanny. Wiadomości zawierają linki odsyłające do rzekomo szczegółowych informacji na ten temat. Może to być próba wyłudzenia danych lub zainstalowania złośliwego oprogramowania. Apelujemy o zachowanie czujności i nie klikanie w przesłany link!
we wtorek, godzina 09:35 Biłgoraj
Zgarnij voucher na Festiwal Food Trucków
w poniedziałek, godzina 21:45 Biłgoraj
MOJITO VIRGIN! Kacper Ruciński wystąpił w BCK
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl