Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.04.17 10:11 | aktualizacja: 2018.04.17 10:17

"Luter i rewolucja protestancka"

"Luter i rewolucja protestancka" to film dokumentalny autorstwa Grzegorza Brauna opowiadający o reformacji, jako czymś co dokonało ogromnych zniszczeń w Kościele Katolickim. Produkcję mogli zobaczyć uczniowie z Biłgoraja. Na seans zaprosiła posłanka Agata Borowiec.
"Luter i rewolucja protestancka"
"Luter i rewolucja protestancka"

Jak podaje dystrybutor "Luter i rewolucja protestancka" to nowe dzieło Grzegorza Brauna i Fundacji Osuchowa, pokazujące prawdziwe oblicze reformacji i zniszczeń jakich dokonała w Kościele Katolickim.

W warstwie wizualnej poza "gadającymi głowami" można zobaczyć szereg współczesnych obiektów (plenerów i wnętrz) istotnych dla faktografii, lub symbolicznie powiązanych z naszym tematem: dom Lutra w Eisleben czy zamek w Wartburgu, spustoszone opactwo Kirkstall w środkowej Anglii, monument reformacji w Genewie czy park Vigelanda w Oslo. Sięgniemy do ikonografii z epoki - rycin, drzeworytów, obrazów i druków - ale i do malarskich przedstawień późniejszej daty, jak np. "Hołd Pruski" Matejki czy panorama bitwy pod Frankenhausen Wernera Tuebkego. Biografia Lutra posłużyła jako wątek ramowy. Odnotowana została najbliższa genealogia protestantyzmu - prekursorskie względem Lutra rewolucje socjalne. Przedstawione zostały kolejne akty tragedii dziejowej, której momentem inicjującym stało się wystąpienie Lutra. Poza zarysem wydarzeń w krajach niemieckich, widz poznaje również fakty i postaci związane z rewolucją protestancką w innych krajach - tak spopularyzowane jak skutki wiarołomstwa króla Henryka VIII, ale i tak mało znane, jak ostatnia walka szwedzkiego drwala Nilsa Dacke, "żołnierza wyklętego" kontrrewolucji XVI w.

W filmie udział wziął pochodzący z powiatu biłgorajskiego prof. ks. Tadeusz Guz. Film uznany został za kontrowersyjny i niepoprawny politycznie. Pojawiły się też głosy, że jest jednostronny. Widzowie sami mogą wyrobić sobie opinię.

Premiera filmu odbyła się w połowie listopada ub.r. W Biłgoraju wyświetlono go w poniedziałkowe południe, 16 kwietnia.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
"Luter i rewolucja protestancka", 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 2528
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (22)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
1d2-298
~ To Przykre co głoszą :(  To przykre iż kościół katolicki krytykuje wyznanie ewangelickie (protestanckie), znam wielu protestantów i są to dobrzy ludzie, a wyznania protestanckie np. Babtystyczne lub inne ewangelickie są o wiele bardziej jasne i klarowne oraz dostosowane do współczesnych czasów dla człowieka niż katolicyzm, zamiast łączyć się w tych nowoczesnych czasach, gdzie ludzie niejednokrotnie tracą wiarę w Boga a co dopiero mówić w praktyki religijne, nasz kościół katolicki atakuje bratnie wyznanie :( Na szczęście Papież Franciszek jest bardziej przyjaźnie nastawiony do innych wyznań, co daje nadzieję jednoczenia ludzi :)
18 kwietnia 2018
+24
-3
652-a06
~ abc  Pani poseł Borowiec mocno zdesperowana. Jej mentor były minister Szyszko mocno skompromitował sie swoimi poczynaniami,a po zapraszanych do Biłgoraja wysokiej rangi leśnikach śladu w Zarządzie Lasów Państwowych nie ma. Jest pierwszym posłem, który firmuje "twórczość" Grzegorza Brauna, gdyż do tej pory nikt nie chciał i nie chce mieć z nim nic wspólnego. Jego poglądy i ten film chwali np. ekskomunikowany ksiądz Natanek. Braun zreszta ostatnio zasłynął wypowiedzią,że powstający Centralny Port lotniczy ma być światowym centrum logistycznym Mossadu. Szkoda jedynie tych dzieciaków z widowni, którym robi się wodę z mózgu karząc oglądać chore urojenia jaakiś dewiantów religijnych. Myśle tez,ze pani poseł po jej obecności na tym filmie nie jest juą w stanie niczym mnie zaskoczyć.
18 kwietnia 2018
+23
-2
ed2-ee0
~ p  Kilku świrów nakręciło sobie filmik, I tak nikt ich nie słucha i nie nie bierze na serio. Po co tyle krzyku?
18 kwietnia 2018
+23
-4
Ostatnio dodane komentarze
5d4-199
~ Czy kobieta ma duszę?  do ~ Zagadka   http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,473
19 kwietnia 2018
+12
-1
def-76f
~ abc   do sam-rodzice wychowali mnie na porządnego człowieka więc polityką w polskim wydaniu brzydzę się i jest mi obca, Może jestem kreatywny na innej niwie niz polityka, To PiS wygrał wybory,a nie pani poseł. Bez PiS pani poseł jest nikim. Po prostu jej nie ma. To nie moja wina,że nie ma pomysłu na siebie i patronuje wydarzeniu z którym związani są ludzie(Braun. ks, Guz) którzy w najlepszym wypadku na to co robią wywołuja uśmiech politowania, a bezpodstawne szerzenie bzdur i nienawiści wyklucza ich z bycia katolikami jakimi się mnienią.
18 kwietnia 2018
+12
-1
5d2-afb
~ sam  do ~ abc   jak taki mądry jesteś -abc- to działaj !!!! Na pewno pani poseł się ucieszy, że nie jest sama. Zaskocz panią poseł swoją kreatywnością i wygraj w kolejnych wyborach parlamentarnych!!!
18 kwietnia 2018
+0
-12
da4-8b6
~ Zagadka   W którym wieku Kościół rozważał: Czy kobieta ma duszę?
18 kwietnia 2018
+15
-1
d78-ff3
~ Magna   Jak najbardziej popieram Adama, a takie filmy ukazują całą prawdę o herezji Lutra. Dzięki takim ludziom jak min. poseł Borowiec , jej odwadze zaczęto w Biłgoraju rozmawiać o reformacji a nie o winie Palikota.
18 kwietnia 2018
+1
-14
3a3-35c
~ zzzizzi   do Adama -bredzisz jak potłuczony.
18 kwietnia 2018
+13
-2
076-984
~ Adam  do ~ To Przykre co głoszą :(   Czyli religia powinna się dopasować do czasów??Wynika z twojej wypowiedzi że jeżeli ktoś mówi prawdę i ona jest niewygodna czyli przykra to źle??Wiara katolicka jest bardzo jasna i klarowna dla ludzi którzy ja znają ale na pewno nie dopasowuje się do danych czasów.
18 kwietnia 2018
+3
-22
1d2-298
~ To Przykre co głoszą :(   To przykre iż kościół katolicki krytykuje wyznanie ewangelickie (protestanckie), znam wielu protestantów i są to dobrzy ludzie, a wyznania protestanckie np. Babtystyczne lub inne ewangelickie są o wiele bardziej jasne i klarowne oraz dostosowane do współczesnych czasów dla człowieka niż katolicyzm, zamiast łączyć się w tych nowoczesnych czasach, gdzie ludzie niejednokrotnie tracą wiarę w Boga a co dopiero mówić w praktyki religijne, nasz kościół katolicki atakuje bratnie wyznanie :( Na szczęście Papież Franciszek jest bardziej przyjaźnie nastawiony do innych wyznań, co daje nadzieję jednoczenia ludzi :)
18 kwietnia 2018
+24
-3
652-a06
~ abc   Pani poseł Borowiec mocno zdesperowana. Jej mentor były minister Szyszko mocno skompromitował sie swoimi poczynaniami,a po zapraszanych do Biłgoraja wysokiej rangi leśnikach śladu w Zarządzie Lasów Państwowych nie ma. Jest pierwszym posłem, który firmuje "twórczość" Grzegorza Brauna, gdyż do tej pory nikt nie chciał i nie chce mieć z nim nic wspólnego. Jego poglądy i ten film chwali np. ekskomunikowany ksiądz Natanek. Braun zreszta ostatnio zasłynął wypowiedzią,że powstający Centralny Port lotniczy ma być światowym centrum logistycznym Mossadu. Szkoda jedynie tych dzieciaków z widowni, którym robi się wodę z mózgu karząc oglądać chore urojenia jaakiś dewiantów religijnych. Myśle tez,ze pani poseł po jej obecności na tym filmie nie jest juą w stanie niczym mnie zaskoczyć.
18 kwietnia 2018
+23
-2
67c-c2f
~ qwerty   Brzmi jak niezłe pranie mózgu. Dla równowagi https://jarek-kefir.org/2013/02/18/zakazana-historia-kosciol-katolicki-a-rozbiory-polski/
18 kwietnia 2018
+15
-2
ed2-ee0
~ p   Kilku świrów nakręciło sobie filmik, I tak nikt ich nie słucha i nie nie bierze na serio. Po co tyle krzyku?
18 kwietnia 2018
+23
-4
a8a-958
e05-57c
~ j 64   Na jednej z włoskich stron pojawił się film z figurą Madonny umieszczonej na Bazylice w Pompejach. Figura ta trzyma ogromny, ciężki, odlany z metalu Różaniec.
Jak twierdzi młody człowiek Angelo, autor filmu, nagle ogromny Różaniec w rękach ogromnego posągu spoczywającego na fasadzie Sanktuarium zaczął się kołysać. Pomimo braku wiatru!
W kilka sekund uwaga obecnych skupiła się na Madonnie. Angelo w swoim poście na FB stwierdził, że „nigdy nie zdarzyło się coś takiego nawet w zimie z wiatrem”.
Różaniec tej wagi nigdy nie poruszał się w taki sposób! Wierzymy, że Święta Dziewica przypomina nam, abyśmy wzięli Różaniec i modlili się, przypomina nam fakty z bitwy pod Lepanto, że nie tyle bitwa i dzielni żołnierze ale przede wszystkim Różaniec sprawił, że odnieśliśmy zwycięstwo.
Wydarzenie miało miejsce po południu 13 kwietnia 2018 r .; Wieczorem interweniowała straż pożarna, aby upewnić się, że Różaniec nie spadnie na ziemię, jednak okazało się, że wszystko jest dobrze zabezpieczone. Oscylacja pozostaje jednak tajemnicą
Niedzielę 15 kwietnia Włochy poruszone tym znakiem spędziły na Modlitwie Różańcowej.
17 kwietnia 2018
+2
-14
0c8-dc4
~ j64  
17 kwietnia 2018
+2
-3
e97-a8d
~ do login   A czy ,,logan,, uważa, że KUL jest jeszcze choć w 10 % katolicki? Czy ma większą wiedzę na temat Lutra i reformacji niż ks. profesor Guz? A może nakręci film o zaletach reformacji?
17 kwietnia 2018
+0
-9
880-f38
~ Babel   Wstrząsający film. Powinien go obejrzeć każdy katolik, aby zrozumieć dzisiejszy świat i jego zagrożenia.
17 kwietnia 2018
+2
-13
d82-961
~ Ja   Nie dostał zakazu lecz został poproszony o niewypowiadanie się na temat reformaci. To jest chyba wielka różnica. Poza tym to nie kolega tylko ks.prof. dr hab Tadeusz Guz, nauczyciele nie powiedzieli, że należy szanować ludzi i ich godność?
17 kwietnia 2018
+3
-11
bfa-d01
~ logan   taka drobna recenzja-Tadeusz Guz za swoje wypowiedzi o Lutrze dostal w 2017 zakaz publicznego wypowiadania sie na ten temat.Zakazali mu przelozeni,nie z jakiejs tam komunistycznej czy zydowskiej uczelni tylko z KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO.To chyba swiadczy jakie glupoty wypowiada...
17 kwietnia 2018
+14
-3
200-db8
~ Grzegorz z Chetyna   Camorra, Cosa Nostra, Yakuza czy Triada, to wszystkie razem są maleńkim pikusiem wobec "czarnej mafii". Niech ktoś powie, że to nieprawda. Dowodów na to jest tak wiele, że życia by nie wystarczyło, aby je wszystkie wymienić :(
17 kwietnia 2018
+5
-1
0b0-efd
~ aa  do ~ 21456   spowiedż nie-douszna obowiązuje w kościele POLSKO-katolickim..rzymsko-katolicki lubi wiedzieć co się wśród gawiedzi dzieje..
17 kwietnia 2018
+13
-2
c1d-299
~ aa   nic tak nie niszczy KK jak jego urzednicy..
17 kwietnia 2018
+6
-2
4c5-096
~ 21456   Dlaczego księża nie mówią ,że można się spowiadać bezpośrednio Bogu bez ich pośrednictwa?W Biblii jest wiele cytatów żeby tak robić . Na zachodzie tak jest a tam katolicy gorszego sortu? 1 Jana 1:9 mówi o tym, że wierzący mają wyznawać grzechy Bogu
17 kwietnia 2018
+12
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
we wtorek, godzina 10:15 Biłgoraj
Były poseł skazany. Wyrok usłyszał też inspektor w wydziale komunikacji
Jest nieprawomocny wyrok sądu w sprawie byłego posła Piotra O. Za kupienie za łapówkę prawa jazdy został skazany na 1 rok i 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata, ma też zapłacić grzywnę. Ukarany został też inspektor Starostwa Powiatowego Krzysztof L.
we wtorek, godzina 11:47 Biłgoraj
Oświadczenie burmistrza po obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego
w środę, godzina 20:23 Biłgoraj
Piknik z Konstytucją. Do Biłgoraja przyjechali m.in. sędziowie Tuleja i Czajka
29 lipca 2021 Zagrody
Policjanci poszukują świadków śmiertelnego wypadku
Policjanci z Biłgoraja poszukują świadków tragicznego wypadku drogowego, do którego doszło 3 sierpnia 2020 roku około godziny 16:00 na DW 835 w miejscowości Zagrody. Kierowca fiata jadący z przyczepką z nieustalonej przyczyny na łuku jezdni zjechał na przeciwny pas ruchu wprost pod jadący z naprzeciwka ciągnik siodłowy marki Volvo. Policjanci kierują apel do wszystkich, którzy w tym czasie podróżowali tą trasą.
we wtorek, godzina 18:48 Biłgoraj
Pielgrzymi w Biłgoraju
w środę, godzina 11:11 Biłgoraj
Pielgrzymi z Biłgoraja wyruszyli na szlak
w niedzielę, godzina 23:38 Biłgoraj
W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej okręg Zamość rejon Biłgoraj oraz burmistrz Biłgoraja zaprosili do uczestnictwa w uroczystościach patriotyczno - religijnych z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
w niedzielę, godzina 21:40 Górecko Kościelne
Charytatywny festyn z Rafałem Brzozowskim
w poniedziałek, godzina 13:52 Biłgoraj
Czołówka na trasie Okrągłe - Smólsko
w sobotę, godzina 13:22 Sól
Operacja Czysta Rzeka na Białej Ładzie
W sobotnie przedpołudnie 31 lipca ekopatrol Operacji Czysta Rzeka odwiedził powiat biłgorajski. Celem było sprzątnie Białej Łady na odcinku od Soli do Rudy Zagrody.
dzisiaj, 10:48 Lubelszczyzna
Wzrost zakażeń na Lubelszczyźnie
dzisiaj, 10:21 Biłgoraj
Znaleziono dwie suczki [AKTUALIZACJA]
23 lipca 2021 Biłgoraj
Zaprezentowano koncepcję przebudowy szpitala
W piątkowe popołudnie 23 lipca odbyła się sesja Rady Powiatu w Biłgoraju. Podczas obrad przedstawiona została koncepcja rozbudowy szpitali w Biłgoraju oraz budynku w Tarnogrodzie. W Biłgoraju ma powstać SOR oraz lądowisko dla helikopterów. Co jeszcze się zmieni?
dzisiaj, 11:01 Biłgoraj
2. stopień zagrożenia. Ostrzeżenie dla powiatu przed burzami
w środę, godzina 12:04 Gromada
Próba kradzieży katalizatora w Gromadzie. Policja poszukuje sprawców
28 lipca 2021 Smoryń
Potwierdzono ognisko ASF w powiecie biłgorajskim
W jednym z gospodarstw w Smoryniu w gminie Frampol potwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń. To pierwsze ognisko choroby w naszym regionie w tym roku. Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii wdrożono procedury likwidacji ogniska.
dzisiaj, 10:25 Powiat
56-latek nie dał się oszukać
w środę, godzina 09:58 Biłgoraj
Skradziono szczeniaka
23 lipca 2021 Biłgoraj
Jest dofinansowanie na budowę hali sportowej przy biłgorajskiej "Jedynce"
W czwartek 22 lipca ogłoszono wyniki głównego naboru do programu "Sportowa Polska" w trzech kategoriach: inwestycje lokalne w szkołach, klubach sportowych oraz te ogólnodostępne. Dofinansowanie w łącznej kwocie ponad 374 mln zł otrzyma 260 inwestycji sportowych. Wśród dofinansowanych wniosków znalazła się m.in. budowa Centrum Rehabilitacyjno-Sportowego przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Biłgoraju.
w sobotę, godzina 08:35 Józefów
Kąpielisko zamknięte. W wodzie wykryto enterokoki
w środę, godzina 09:09 Obsza
Policja na festynie
dzisiaj, 08:55 Biłgoraj
Sprzeciw mieszkańców wobec planów modernizacji autodromu. Driftowi mówią stanowcze nie!
Mieszkańcy ulicy Motorowej, przy której znajduje się biłgorajski autodrom protestują przeciwko pomysłowi przebudowy obiektu i chcą konsultacji społecznych w tej sprawie. Chodzi przede wszystkim o drift (zarówno zawody i jazdy szkoleniowe) i związane z tym uciążliwości. Wystosowali oficjalne pismo do Starostwa Powiatowego, w którym zawarli swoje obawy. Co napisali?
w poniedziałek, godzina 12:21 Księżpol
46-latek utopił się w stawie
dzisiaj, 09:09 Goraj
Gra uliczna z kolorowym motywem
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl