Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.04.17 10:11 | aktualizacja: 2018.04.17 10:17

"Luter i rewolucja protestancka"

"Luter i rewolucja protestancka" to film dokumentalny autorstwa Grzegorza Brauna opowiadający o reformacji, jako czymś co dokonało ogromnych zniszczeń w Kościele Katolickim. Produkcję mogli zobaczyć uczniowie z Biłgoraja. Na seans zaprosiła posłanka Agata Borowiec.
"Luter i rewolucja protestancka"
"Luter i rewolucja protestancka"

Jak podaje dystrybutor "Luter i rewolucja protestancka" to nowe dzieło Grzegorza Brauna i Fundacji Osuchowa, pokazujące prawdziwe oblicze reformacji i zniszczeń jakich dokonała w Kościele Katolickim.

W warstwie wizualnej poza "gadającymi głowami" można zobaczyć szereg współczesnych obiektów (plenerów i wnętrz) istotnych dla faktografii, lub symbolicznie powiązanych z naszym tematem: dom Lutra w Eisleben czy zamek w Wartburgu, spustoszone opactwo Kirkstall w środkowej Anglii, monument reformacji w Genewie czy park Vigelanda w Oslo. Sięgniemy do ikonografii z epoki - rycin, drzeworytów, obrazów i druków - ale i do malarskich przedstawień późniejszej daty, jak np. "Hołd Pruski" Matejki czy panorama bitwy pod Frankenhausen Wernera Tuebkego. Biografia Lutra posłużyła jako wątek ramowy. Odnotowana została najbliższa genealogia protestantyzmu - prekursorskie względem Lutra rewolucje socjalne. Przedstawione zostały kolejne akty tragedii dziejowej, której momentem inicjującym stało się wystąpienie Lutra. Poza zarysem wydarzeń w krajach niemieckich, widz poznaje również fakty i postaci związane z rewolucją protestancką w innych krajach - tak spopularyzowane jak skutki wiarołomstwa króla Henryka VIII, ale i tak mało znane, jak ostatnia walka szwedzkiego drwala Nilsa Dacke, "żołnierza wyklętego" kontrrewolucji XVI w.

W filmie udział wziął pochodzący z powiatu biłgorajskiego prof. ks. Tadeusz Guz. Film uznany został za kontrowersyjny i niepoprawny politycznie. Pojawiły się też głosy, że jest jednostronny. Widzowie sami mogą wyrobić sobie opinię.

Premiera filmu odbyła się w połowie listopada ub.r. W Biłgoraju wyświetlono go w poniedziałkowe południe, 16 kwietnia.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
red. dodany
 
Odsłon: 3482
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (22)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
1d2-298
~ To Przykre co głoszą :(  To przykre iż kościół katolicki krytykuje wyznanie ewangelickie (protestanckie), znam wielu protestantów i są to dobrzy ludzie, a wyznania protestanckie np. Babtystyczne lub inne ewangelickie są o wiele bardziej jasne i klarowne oraz dostosowane do współczesnych czasów dla człowieka niż katolicyzm, zamiast łączyć się w tych nowoczesnych czasach, gdzie ludzie niejednokrotnie tracą wiarę w Boga a co dopiero mówić w praktyki religijne, nasz kościół katolicki atakuje bratnie wyznanie :( Na szczęście Papież Franciszek jest bardziej przyjaźnie nastawiony do innych wyznań, co daje nadzieję jednoczenia ludzi :)
18 kwietnia 2018
+24
-3
652-a06
~ abc  Pani poseł Borowiec mocno zdesperowana. Jej mentor były minister Szyszko mocno skompromitował sie swoimi poczynaniami,a po zapraszanych do Biłgoraja wysokiej rangi leśnikach śladu w Zarządzie Lasów Państwowych nie ma. Jest pierwszym posłem, który firmuje "twórczość" Grzegorza Brauna, gdyż do tej pory nikt nie chciał i nie chce mieć z nim nic wspólnego. Jego poglądy i ten film chwali np. ekskomunikowany ksiądz Natanek. Braun zreszta ostatnio zasłynął wypowiedzią,że powstający Centralny Port lotniczy ma być światowym centrum logistycznym Mossadu. Szkoda jedynie tych dzieciaków z widowni, którym robi się wodę z mózgu karząc oglądać chore urojenia jaakiś dewiantów religijnych. Myśle tez,ze pani poseł po jej obecności na tym filmie nie jest juą w stanie niczym mnie zaskoczyć.
18 kwietnia 2018
+23
-2
ed2-ee0
~ p  Kilku świrów nakręciło sobie filmik, I tak nikt ich nie słucha i nie nie bierze na serio. Po co tyle krzyku?
18 kwietnia 2018
+23
-4
Ostatnio dodane komentarze
5d4-199
~ Czy kobieta ma duszę?  do ~ Zagadka   http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,473
19 kwietnia 2018
+12
-1
def-76f
~ abc   do sam-rodzice wychowali mnie na porządnego człowieka więc polityką w polskim wydaniu brzydzę się i jest mi obca, Może jestem kreatywny na innej niwie niz polityka, To PiS wygrał wybory,a nie pani poseł. Bez PiS pani poseł jest nikim. Po prostu jej nie ma. To nie moja wina,że nie ma pomysłu na siebie i patronuje wydarzeniu z którym związani są ludzie(Braun. ks, Guz) którzy w najlepszym wypadku na to co robią wywołuja uśmiech politowania, a bezpodstawne szerzenie bzdur i nienawiści wyklucza ich z bycia katolikami jakimi się mnienią.
18 kwietnia 2018
+12
-1
5d2-afb
~ sam  do ~ abc   jak taki mądry jesteś -abc- to działaj !!!! Na pewno pani poseł się ucieszy, że nie jest sama. Zaskocz panią poseł swoją kreatywnością i wygraj w kolejnych wyborach parlamentarnych!!!
18 kwietnia 2018
+0
-12
da4-8b6
~ Zagadka   W którym wieku Kościół rozważał: Czy kobieta ma duszę?
18 kwietnia 2018
+15
-1
d78-ff3
~ Magna   Jak najbardziej popieram Adama, a takie filmy ukazują całą prawdę o herezji Lutra. Dzięki takim ludziom jak min. poseł Borowiec , jej odwadze zaczęto w Biłgoraju rozmawiać o reformacji a nie o winie Palikota.
18 kwietnia 2018
+1
-14
3a3-35c
~ zzzizzi   do Adama -bredzisz jak potłuczony.
18 kwietnia 2018
+13
-2
076-984
~ Adam  do ~ To Przykre co głoszą :(   Czyli religia powinna się dopasować do czasów??Wynika z twojej wypowiedzi że jeżeli ktoś mówi prawdę i ona jest niewygodna czyli przykra to źle??Wiara katolicka jest bardzo jasna i klarowna dla ludzi którzy ja znają ale na pewno nie dopasowuje się do danych czasów.
18 kwietnia 2018
+3
-22
1d2-298
~ To Przykre co głoszą :(   To przykre iż kościół katolicki krytykuje wyznanie ewangelickie (protestanckie), znam wielu protestantów i są to dobrzy ludzie, a wyznania protestanckie np. Babtystyczne lub inne ewangelickie są o wiele bardziej jasne i klarowne oraz dostosowane do współczesnych czasów dla człowieka niż katolicyzm, zamiast łączyć się w tych nowoczesnych czasach, gdzie ludzie niejednokrotnie tracą wiarę w Boga a co dopiero mówić w praktyki religijne, nasz kościół katolicki atakuje bratnie wyznanie :( Na szczęście Papież Franciszek jest bardziej przyjaźnie nastawiony do innych wyznań, co daje nadzieję jednoczenia ludzi :)
18 kwietnia 2018
+24
-3
652-a06
~ abc   Pani poseł Borowiec mocno zdesperowana. Jej mentor były minister Szyszko mocno skompromitował sie swoimi poczynaniami,a po zapraszanych do Biłgoraja wysokiej rangi leśnikach śladu w Zarządzie Lasów Państwowych nie ma. Jest pierwszym posłem, który firmuje "twórczość" Grzegorza Brauna, gdyż do tej pory nikt nie chciał i nie chce mieć z nim nic wspólnego. Jego poglądy i ten film chwali np. ekskomunikowany ksiądz Natanek. Braun zreszta ostatnio zasłynął wypowiedzią,że powstający Centralny Port lotniczy ma być światowym centrum logistycznym Mossadu. Szkoda jedynie tych dzieciaków z widowni, którym robi się wodę z mózgu karząc oglądać chore urojenia jaakiś dewiantów religijnych. Myśle tez,ze pani poseł po jej obecności na tym filmie nie jest juą w stanie niczym mnie zaskoczyć.
18 kwietnia 2018
+23
-2
67c-c2f
~ qwerty   Brzmi jak niezłe pranie mózgu. Dla równowagi https://jarek-kefir.org/2013/02/18/zakazana-historia-kosciol-katolicki-a-rozbiory-polski/
18 kwietnia 2018
+15
-2
ed2-ee0
~ p   Kilku świrów nakręciło sobie filmik, I tak nikt ich nie słucha i nie nie bierze na serio. Po co tyle krzyku?
18 kwietnia 2018
+23
-4
a8a-958
e05-57c
~ j 64   Na jednej z włoskich stron pojawił się film z figurą Madonny umieszczonej na Bazylice w Pompejach. Figura ta trzyma ogromny, ciężki, odlany z metalu Różaniec.
Jak twierdzi młody człowiek Angelo, autor filmu, nagle ogromny Różaniec w rękach ogromnego posągu spoczywającego na fasadzie Sanktuarium zaczął się kołysać. Pomimo braku wiatru!
W kilka sekund uwaga obecnych skupiła się na Madonnie. Angelo w swoim poście na FB stwierdził, że „nigdy nie zdarzyło się coś takiego nawet w zimie z wiatrem”.
Różaniec tej wagi nigdy nie poruszał się w taki sposób! Wierzymy, że Święta Dziewica przypomina nam, abyśmy wzięli Różaniec i modlili się, przypomina nam fakty z bitwy pod Lepanto, że nie tyle bitwa i dzielni żołnierze ale przede wszystkim Różaniec sprawił, że odnieśliśmy zwycięstwo.
Wydarzenie miało miejsce po południu 13 kwietnia 2018 r .; Wieczorem interweniowała straż pożarna, aby upewnić się, że Różaniec nie spadnie na ziemię, jednak okazało się, że wszystko jest dobrze zabezpieczone. Oscylacja pozostaje jednak tajemnicą
Niedzielę 15 kwietnia Włochy poruszone tym znakiem spędziły na Modlitwie Różańcowej.
17 kwietnia 2018
+2
-14
0c8-dc4
~ j64  
17 kwietnia 2018
+2
-3
e97-a8d
~ do login   A czy ,,logan,, uważa, że KUL jest jeszcze choć w 10 % katolicki? Czy ma większą wiedzę na temat Lutra i reformacji niż ks. profesor Guz? A może nakręci film o zaletach reformacji?
17 kwietnia 2018
+0
-9
880-f38
~ Babel   Wstrząsający film. Powinien go obejrzeć każdy katolik, aby zrozumieć dzisiejszy świat i jego zagrożenia.
17 kwietnia 2018
+2
-13
d82-961
~ Ja   Nie dostał zakazu lecz został poproszony o niewypowiadanie się na temat reformaci. To jest chyba wielka różnica. Poza tym to nie kolega tylko ks.prof. dr hab Tadeusz Guz, nauczyciele nie powiedzieli, że należy szanować ludzi i ich godność?
17 kwietnia 2018
+3
-11
bfa-d01
~ logan   taka drobna recenzja-Tadeusz Guz za swoje wypowiedzi o Lutrze dostal w 2017 zakaz publicznego wypowiadania sie na ten temat.Zakazali mu przelozeni,nie z jakiejs tam komunistycznej czy zydowskiej uczelni tylko z KATOLICKIEGO UNIWERSYTETU LUBELSKIEGO.To chyba swiadczy jakie glupoty wypowiada...
17 kwietnia 2018
+14
-3
200-db8
~ Grzegorz z Chetyna   Camorra, Cosa Nostra, Yakuza czy Triada, to wszystkie razem są maleńkim pikusiem wobec "czarnej mafii". Niech ktoś powie, że to nieprawda. Dowodów na to jest tak wiele, że życia by nie wystarczyło, aby je wszystkie wymienić :(
17 kwietnia 2018
+5
-1
0b0-efd
~ aa  do ~ 21456   spowiedż nie-douszna obowiązuje w kościele POLSKO-katolickim..rzymsko-katolicki lubi wiedzieć co się wśród gawiedzi dzieje..
17 kwietnia 2018
+13
-2
c1d-299
~ aa   nic tak nie niszczy KK jak jego urzednicy..
17 kwietnia 2018
+6
-2
4c5-096
~ 21456   Dlaczego księża nie mówią ,że można się spowiadać bezpośrednio Bogu bez ich pośrednictwa?W Biblii jest wiele cytatów żeby tak robić . Na zachodzie tak jest a tam katolicy gorszego sortu? 1 Jana 1:9 mówi o tym, że wierzący mają wyznawać grzechy Bogu
17 kwietnia 2018
+12
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Kto zasiądzie w Radzie Powiatu?
Już wiadomo kto przez pięć najbliższych lat będzie zasiadał w Radzie Powiatu Biłgorajskiego. O mandat radnego ubiegało się 149 kandydatów reprezentujących 5 komitetów wyborczych.
w środę, godzina 10:07 Józefów
Leśnicy sprzedają URSUSA 4514
11 kwietnia 2024 Księżpol
Od poniedziałku kontrola szamb
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Znamy skład Rady Miasta Biłgoraja
Podczas niedzielnych mieszkańcy Biłgoraja wybrali 21 radnych, którzy przez najbliższych 5 lat będą decydować o przyszłości miasta. Znamy oficjalne wyniki.
dzisiaj, 10:23 Biłgoraj
Oświadczenie prezesa PGK ws. możliwych nieprawidłowości w oczyszczalni ścieków
we wtorek, godzina 06:47 Biłgoraj
Napad na lombard
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja
Znamy wyniki wyborów na burmistrza Biłgoraja. W drugiej turze, podobnie jak w 2018 roku, zmierzą się dotychczasowy włodarz Janusz Rosłan i Wojciech Gleń.
dzisiaj, 09:48 Biłgoraj
W starostwie można oddać krew
dzisiaj, 14:29 Biłgoraj
Na OSiR ratują życie
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów na wójta gminy Biłgoraj. Znamy skład nowej rady
Znane są już oficjalne wyniki wyborów w gminie Biłgoraj. O fotel wójta ubiegało się trzech kandydatów. Kto uzyskał najwięcej głosów?
dzisiaj, 18:11 Biłgoraj
Harcerskie melodie w ZSZiO
w poniedziałek, godzina 07:53 Biłgoraj
Pożegnanie radnych
10 kwietnia 2024 Roztocze
Powstaje dokumentacja projektowa nowych atrakcji turystycznych na Roztoczu
Roztoczański Park Narodowy rozstrzygnął przetarg na wykonanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej dwóch nowych atrakcji turystycznych. Inwestycje, które mają być zrealizowane, mają na celu nie tylko wzbogacenie oferty turystycznej regionu, ale także podnoszenie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie turystów do odkrywania i cieszenia się przyrodą.
10 kwietnia 2024 Frampol
Utrudnienia na DW nr 835. Rusza remont
11 kwietnia 2024 Księżpol
Mieszkanka powiatu w konkursie Miss Polonia 2024
8 kwietnia 2024 Biłgoraj
Wyniki wyborów z 66% obwodów w Biłgoraju. Będzie druga tura?
Trwa liczenie głosów oddanych w niedzielnym głosowaniu. Według wyników z 66,67% obwodów wybory na burmistrza Biłgoraja nie zostały rozstrzygnięte. Kto ma szansę na udział w drugiej turze?
we wtorek, godzina 12:53 Biłgoraj
Tak zmieni się skwer
w środę, godzina 13:01 Gmina Biłgoraj
Ograniczenia w korzystaniu z wody w gminie Biłgoraj
9 kwietnia 2024 Biłgoraj
Do sądu wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej
Jak informuje radca prawny Marek Błaszczak, pełnomocnik burmistrza Janusza Rosłana, do sądu w Biłgoraju wpłynął akt oskarżenia ws. afery banerowej.
dzisiaj, 08:11 Biegi przełajowe
Złoto dla biegaczy z RCEZ
w środę, godzina 11:55 Wyścigi samochodowe
Karol Kręt pierwszym Polakiem w Carrera Cup od 9 lat
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl