Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.04.13 11:25 | aktualizacja: 2018.04.13 15:48

Biłgoraj pamięta

W piątkowe przedpołudnie, 13 kwietnia br. odbyły się miejskie i powiatowe obchody Dnia Pamięci Ofiar Katynia. 78. rocznica zbrodni katyńskiej połączona została z obchodami 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej.
Biłgoraj pamięta
Biłgoraj pamięta

Obchody rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczęły się w piątkowe przedpołudnie, 13 kwietnia mszą św. odprawioną w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Tuż po niej, ulicami miasta, przemaszerowały poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz organizacje kombatanckie.

Tragiczną historię przypomniał dr. Adam Balicki. Wiosną 1940 roku na mocy decyzji władz państwowych ZSRR rozpoczęły się masowe egzekucje nad dołami śmierci w Katyniu, wymordowano polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz więźniów Polaków aresztowanych na terenie okupowanej przez ZSRR od września 1939 roku części Polski. Wykonawcami byli funkcjonariusze NKWD. W piśmie Szelepina, przewodniczącego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów ZSRR do Chruszczowa czytamy: "W Komitecie Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów ZSRR od 1940 roku przechowywane są akta ewidencyjne i inne materiały dotyczące rozstrzelanych w tym roku jeńców i internowanych oficerów, żandarmów - policjantów, osadników itp. osób z byłej burżuazyjnej Polski. Ogółem na podstawie decyzji specjalnej trójki NKWD ZSRR rozstrzelano 21 857 osób".

Ściśle powiązane są z tym akcje wywózek i deportacji, które używając współczesnej terminologii, można nazywać czystkami etnicznymi prowadzonymi przez władze ZSRR w latach 1939 - 1941 oraz 1944 - 47 na tych terenach. Zbrodnie te dokonane przez władze ZSRR na obywatelach polskich, kwalifikowane są według prawa międzynarodowego, w kategoriach zbrodni przeciwko pokojowi, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni ludobójstwa i zbrodni wojennych.

Wśród zamordowanych w trzech obozach są także mieszkańcy powiatu biłgorajskiego, m.in.: Błaszczyk Władysław - policjant z Biłgoraja, Bagiński Czesław - ppor. Lotnictwa, Brygiel Józef - policjant z Biłgoraja, Dudziec Kazimierz - policjant z Goraja, Niezabitowski Tadeusz - porucznik artylerii, Nowakowski Sławomir - harcerz z Biłgoraja, Rozwadowski Antoni - policjant z Biłgoraja, Sobieszczański Stefan - policjant z Puszczy Solskiej.

Na zakończenie uroczystości, za udział w wydarzeniu podziękował starosta powiatu Kazimierz Paterak, a oddając hołd poległym, pod pomnikiem katyńskim znajdującym się na cmentarzu przy ul. Lubelskiej, zgromadzeni złożyli wieńce oraz zapalili znicze.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Biłgoraj pamięta, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 2183
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (27)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
393-5b8
~ fghrt  Jak wiało od wschodu to ganiali na 1maja ze sztormówkami, a płyta główny prowadzący, jak rządzą czarni to już czą Katyń .Kupa obłudników . Młodzi badajcie życiorysy i nie dawajcie się zwieść tym pseudo autorytetom
13 kwietnia 2018
+27
-3
278-a78
~ Andrzej  Panie Rosłan w godzinach pracy robicie uroczystości. Do zmiany taki burmistrz. Uroczystości dla mieszkańców a nie dla starosty i burmistrza w godzinach pracy.
13 kwietnia 2018
+28
-7
f61-839
~ olkowa  bawia się zamiast zająć się szpitalem,gdzie na nic nie ma kasy , lekarze sie zwalniają , pracownicy nie maja wypłaty tak żle nie było dla chorych i tych pracujacych,a burmistrz łączy obchody z powiatem,to zlikwidować miasto i niech powiat pozostanie albo odwrotnie,stypa z tymi żołnierzami podróbkami,marynarze rzeczni,wszyscy mają czas w dniu roboczym,przecież w niedzielę to było by najlepiej,Tokarski gdzieś nie ma i giena zgubiła się,obłuda z nimi się skończyła,
13 kwietnia 2018
+23
-2
Ostatnio dodane komentarze
79b-d57
~ .  do ~ Polityk   Jak ktoś czyta ze znajomych Szeligi niech przekaże mu info o tym wpisie. Panie Szeliga podaj pan ten wpis tego ,, polityka ,, do prokuratury i do publicznej wiadomości jego nazwisko. Skoro wypisuje na pana takie bzdury łącznie z tym, że zwolniłby pan wszystkich łącznie ze sprzątaczką, znaczy robi panu krecią robotę i opinię wariata. Podać do publicznej wiadomości kto tak boi się pana startu. Panie Szeliga dużo osób chce pana startu na burmistrza. Tylko pan może wygrać w Biłgoraju.
15 kwietnia 2018
+9
-8
0a4-da5
~ polityk2   Piotr we Frampolu ma pewną wygraną,stoi za nim Włókniarz,jest za nim cała firma Wach i wszyscy młodzi i nie ma z kim przegrać,zaś w Biłgoraju z Rosłanem może być ciężko bo to stary wyga.
15 kwietnia 2018
+10
-9
8a0-63e
~ Polityk   Niech się wypowiedzą Ci, co z Posłem współpracowali, odkryliby dużo więcej szczegółów. Osobiście uważam, że zagłosujecie na kota w worku. Czystki w urzędach to pewne i w dodatku będą takie, że sprzątaczki nawet nie zostawi. Już się słyszy o zaklepanych stołkach na OSIR, BCK, MOPS itd. Jeżeli będę miał do wyboru Szeligę i Rosłana, to zagłosuję na Rosłana. Niech się pojawi wkońcu ktoś, kto nie jest chamem, burakiem i jest godny zaufania na Prawicy. Bez wahania oddam głos na kogoś nowego, Janusz 4 kadencje był i się nie powinien na nikogo gniewać. Jeszcze raz podkreślę - ludzie w Biłgoraju nie będą głosować na skompromitowanego Posła, który na plecach Zośki, bądź co bądź, fajnej baby się promuje. Niech jajo niespodziankę wybiorą we Frampolu :-) za uciechy nie zapłacił w Luxor, to wam zadość uczyni za wyborczy orgazm.
15 kwietnia 2018
+6
-11
d3a-e10
~ formaldehyd   Roman Rozwadowski, starszy posterunkowy Policji Państwowej w Biłgoraju, mieszkał w domu na Nadstawnej, tym wielkim drewnianym ze schodkami od frontu,stał tam do 1979 roku,dzisiaj jest w tym miejscu jubiler.Osierocił 6 dzieci . Mimo poszukiwań oficjalną,prawdziwą wiadomość o ojcu otrzymały po 50 latach.
15 kwietnia 2018
brak ocen
d5e-3d8
~ ciekawe   Czy to prawda, że dyrektor PKS startuje na burmistrza. Jako dyrektor ponoć niezły na tej posadzie.
15 kwietnia 2018
+10
-4
988-3a8
~ seba   Brawo panie majorze SG teraz wygląda pan jak prawdziwy oficer. Pozdrawiam.
15 kwietnia 2018
+1
-0
6a8-b60
~ cdn.   Katyń to wielka tragedia dla Polski. Zginęła duża część polskiej inteligencji. Reszty dokonali Niemcy, niedobitki pozostały na Zachodzie. Ludzie ci nie wykształcili swoich następców, nie przekazali wartości kolejnemu pokoleniu. Na ich miejsce przyszli ludzie z zapadłych wsi dla których Polska to kariera, apanaże, wpływy, diety itd. Udają patriotów, bardzo chętnie uczestniczą w pseudo-patriotycznych uroczystościach, trzymają się koryta za wszelką cenę. Kosztują nas, podatników duże pieniądze. Państwo zadłuża się na tę biurokratyczną chołotę, przyszłe pokolenia będą musiały te długi spłacać. Tak jak długi zaciągnięte przez komunę.
15 kwietnia 2018
+6
-0
546-7b5
~ Marzena   Petycja złożona w Białym domu do Donalda Trumpa o zainicjowanie śledztwa międzynarodowego .Podpiszmy petycję o pomoc w wyjaśnieniu katastrofy: https://petitions.whitehouse.gov/petition/petition-donald-trump-calling-international-investigation-smolensk-plane-crash-april-10th-2010
14 kwietnia 2018
+2
-1
0ea-5af
~ Oj prezesie prezesów   No właśnie, trzymamy się wytycznych Obelixa, na zarządzie mówił, że obiecujemy Piotrkowi głosy to będzie nas woził na mecze za friko a z Alpaczino trzymamy sztame bo papieruje i to nie źle. W czasie wyborów wszyscy głosują na kogo ? Oczywiście na Papę Obelixa. To jest plan przemyślany na pasach, żeby bezpiecznie przejść na drugą stronę mocy a i przy tym napchać kieszenie.
13 kwietnia 2018
+13
-3
809-84b
~ Tadeusz  do ~ formaldehyd   Popieram fajny gościu
13 kwietnia 2018
+8
-2
c7f-41d
~ Przyjaciel grubego co ma okrągłego   Z Szeligą to Włókniarz Frampol ma szanse na 4 ligę. Przy obecnym burmistrzu to na korki ich nie stać. Piotrek ogarnie temat i Włókniarz wiodącym klubem w regionie będzie. Nie podoba mi się tylko ta pomarańczowa istota na przejściu która obiecuje poparcie obecnemu burmistrzowi jak i kandydatowi na burmistrza.
13 kwietnia 2018
+18
-9
34b-d46
~ formaldehyd   Roman Rozwadowski
13 kwietnia 2018
+4
-0
e7d-0c5
~ Gelo   Ciekawe kto rozsiewa ploteczki o Frampolu? Przecież Szeliga robi komitet i startuje w Biłgoraju na burmistrza. Ma bardzo duże szanse. Już kiedyś próbowali go zniszczyć i nie udało im się. Ja w pełni popieram go bo jedyny może wygrać z Rosłanem. Moim zdaniem w Biłgoraju jest konieczna zmiana burmistrza.
13 kwietnia 2018
+19
-12
669-c20
~ ole   czy to ten piotruś co noclegował w lublinie jadąc z warszawy do biłoraja,tłumaczył że spotykał sie z wyborcami a ktoś go oskarżył o niezapłacenie dawki za nockę?to bedzie z niego pożytek ,taki sam jak był w sejmie.
13 kwietnia 2018
+13
-16
a0f-400
~ do mirka   Nie siej zamieszania,jedynym kandydatem jest Czesiek Kubina który ma młodych za sobą i wsparcie PIS i jest stąd
13 kwietnia 2018
+0
-3
054-9e9
~ 518   wnuki stalina
13 kwietnia 2018
+6
-1
be3-88b
~ Wyborca   No i mamy tutaj całą obrzędową śmietankę. Na samym przodzie Jago Maryjan wybitny poborca podatkowy z PRL-u z tymi swoimi chorągiewkami. Następny obrzędowiec to Marian Klecha-12 września skończył lat 72 a dalej dyrektoruje w LO om ONZ. Dawniej to on był towarzysz i młodzież wyprowadzał na rocznice rewolucji pazdziernikowej i 1 Maja. Teraz jest wychowawcą młodzieży w duchu PIS-owskim. Oczywiście oni składają hołd w godzinach pracy. Rosłan niegdyś w SLD teraz już prawicowiec i patriota, dobrał sobie do kompanii znanego kolekcjonera płyt ze sklepu z ekskluzywną odzieżą z ul Nadstawnej. Hołd składa też spadkobierca Tokarskiego na fotelu starosty Paterak. To on trzyma na stanowisku dyr. LO emeryta Klechę. Po prostu towarzysze z PZPR i ZSL nie mogą się rozstać i wiążą ich więzy krwi. Szpital jest w stanie agonii po upadłości szemranej spółki Arion a on składa hołd w godzinach pracy za którą to ,,pracę" podatnik płaci miesięcznie 11 tyś zł. Trzeba by było policzyć ile mieszkaniec Biłgoraja musi zapłacić tym dygnitarzom samorządowym za ich nieobecność w pracy gdy urzędują na cmentarzu i w kościele. Przecież gdyby mieli odrobinę honoru dawni towarzysze z PZPR i ZSL to na tę uroczystość powinna być zorganizowana delegacja z nauczycieli historii i uczniów oraz tych emeryckich wojskowych i na tym koniec. Oczywiście Marian- poborca i towarzysz od płyt mogą sobie przychodzić i chorągiewkami wymachiwać, wszak mamy demokrację ale żeby starosta Paterak czy burmistrz Rosłan zostawiali swoje urzędy i maszerowali po cmentarzach to jest ponad wytrzymałość zwykłego obywatela. Do roboty samorządowe nieudaczniki!!!
13 kwietnia 2018
+20
-5
256-85c
~ alfred   cześć komuszki!
13 kwietnia 2018
+18
-3
4f2-65c
~ wlokniarz  do ~ Mirek   w Piotrku nadzieja,nadzieja na środki dla Frampola,nadzieja dla lepszego jutra ziemi frampolskiej,wszyscy głosujemy na posła Piotra Szeligę
13 kwietnia 2018
+16
-11
8ac-c63
~ Mirek   Ale się szykuje wojna o stołek burmistrza frampolaków, będzie się działo i będzie zabawa. Jestem za Piotrkiem który poukłada to frampolskie bagno. Do przodu Piotrek, wygrasz na pewno Włókniarz Frampol stoi za tobą murem. Z cielembasa nie ma pożytku a Piotruś to jest gość.
13 kwietnia 2018
+16
-13
4eb-473
~ olewajka   szwanc parady robią , bo w pracy nima roboty i szybciej zleci przy dniówce za 500 zł,szpitalem by się zajęli,jak burmistrz tak trzyma z miastem to należy pomóc ze szpitalem , bo tam to katastrofa,nigdzie tak nie ma , po prostu skandal na całego.
13 kwietnia 2018
+6
-0
09e-6b9
~ janko   Cieszy obecność Ligi Morskiej i obecność Piłsudczyków.
13 kwietnia 2018
+1
-8
393-5b8
~ fghrt   Jak wiało od wschodu to ganiali na 1maja ze sztormówkami, a płyta główny prowadzący, jak rządzą czarni to już czą Katyń .Kupa obłudników . Młodzi badajcie życiorysy i nie dawajcie się zwieść tym pseudo autorytetom
13 kwietnia 2018
+27
-3
f61-839
~ olkowa   bawia się zamiast zająć się szpitalem,gdzie na nic nie ma kasy , lekarze sie zwalniają , pracownicy nie maja wypłaty tak żle nie było dla chorych i tych pracujacych,a burmistrz łączy obchody z powiatem,to zlikwidować miasto i niech powiat pozostanie albo odwrotnie,stypa z tymi żołnierzami podróbkami,marynarze rzeczni,wszyscy mają czas w dniu roboczym,przecież w niedzielę to było by najlepiej,Tokarski gdzieś nie ma i giena zgubiła się,obłuda z nimi się skończyła,
13 kwietnia 2018
+23
-2
278-a78
~ Andrzej   Panie Rosłan w godzinach pracy robicie uroczystości. Do zmiany taki burmistrz. Uroczystości dla mieszkańców a nie dla starosty i burmistrza w godzinach pracy.
13 kwietnia 2018
+28
-7
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
ogłoszenie
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl