Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2018.04.04 18:18 | aktualizacja: 2019.06.27 13:21

Wszystko co musisz wiedzieć o bazach dłużników BIK i KRD

Na temat BIKu krąży wiele nieprawdziwych informacji, a na forach niemalże wrze od zagwostek na temat tej instytucji.
Wszystko co musisz wiedzieć o bazach dłużników BIK i KRD
Wszystko co musisz wiedzieć o bazach dłużników BIK i KRD

Zainteresowanie tymi instytucjami wzrosło szczególnie, kiedy pożyczkodawcy pozabankowi zaczęli oferować pożyczki bez BIK i KRD. Eksperci Matchbanker zgromadzili więc najważniejsze informacje o Biurze Informacji Kredytowej i o Krajowym Rejestrze Dłużników. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć

Czym jest dokładnie BIK?

BIK zostało utworzone w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i art. 105 ust. 4 Prawa bankowego. BIK to skrót Biuro Informacji Kredytowej, które gromadzi pozytywne jak i negatywne informacje na temat pożyczek oraz kredytów. To oznacza, że trafisz do Biura Informacji Kredytowej zarówno jak nie spłacisz zobowiązania, jak i w przypadku jego spłaty. W drugim przypadku działa to na na korzyść konsumenta.. Nie zostaniesz wpisany do Biura Informacji Kredytowej, jeśli spóźniasz się z zapłatą podatku, z opłatą za czynsz czy abonament telefoniczny czy telewizyjny. Warto też wiedzieć, że trafisz również do BIK, gdy zostaniesz poręczycielem czyjegoś długu.

Czy mogę sprawdzić swoją historię w BIK?

Swoją historię kredytową możesz sprawdzić bezpłatnie raz na 6 miesięcy na stronie internetowej BIK i nie wpływa to w żaden sposób na twój scoring. Wystarczy, że zalogujesz się na stronie i zweryfikujesz ją np. wysyłając zdjęcie lub skan dowodu osobistego, używając podpisu elektronicznego, jeśli posiadasz e-podpis. Warto się zalogować, by sprawdzić czy nikt nie wyłudził kredytu czy pożyczki na twoje imię. W raporcie BIK-u dostaniesz swoją ocenę punktową (tzw. scoring ), która determinuje wiarygodność kredytową. Im więcej gwiazdek bądź punktów w Twoim raporcie, tym większe prawdopodobieństwo udzielenia Ci kredytu. Sposób obliczania scoringu nie jest dostępny publicznie i jest to skomplikowany algorytm matematyczny. Wiadomo jednak, że twoja zdolność kredytowa jest określana poprzez porównanie do klientów, którzy już otrzymali kredyty.

Czy mogę być usunięty z BIK?

Niestety jeśli trafisz do BIK, jesteś usunięty z tej bazy dopiero po 5 latach, po uregulowaniu należności. Pamiętaj jednak, że musi minąć co najmniej 30 dni od poinformowania ciebie o chęci wpisania do BIK, aby wierzyciel mógł to zrobić. Jeśli więc w tym czasie uregulujesz należność, nie trafisz do czarnej listy Biura Informacji Kredytowej.

Warto wiedzieć, że BIK nie ma prawa samodzielnie zmieniać, wykreślać ani korygować informacji o zaległościach w Twoich spłatach.

Czym jest więc KRD?

KRD to największa w Polsce platforma informacji gospodarczej i od 14 lat zbiera i udostępnia dane na temat sytuacji finansowej konsumentów oraz firm. KRD to instytucja prywatna, ale kontrolowana przez państwo w zakresie działania Biura Informacji Gospodarczej. KRD gromadzi informacje o zadłużeniach z różnych sektorów gospodarki, czyli nawet jeśli nie opłacisz karę za jazdę “na gapę" czy abonamentu telefonu, to tam wylądujesz. Do KRD może wpisać cię każdy, kto posiada dowód na istniejące zobowiązanie, dane dłużnika i zapłaci za taką usługę dla KRD.

Kiedy mogę trafić do KRD?

Tak jak w przypadku BIK, do BIK możesz trafić po 30 dnia od poinformowania ciebie o tym zamiarze. Co więcej, spłata musi być przeterminowana o co najmniej 60 dni i wynosić minimum 200 zł w przypadku osoby prywatnej i co najmniej 500 zł w przypadku podmiotu gospodarczego.

Warto wiedzieć! Z KRD zostajesz usunięty automatycznie po uregulowaniu zobowiązania.

Warto dbać o swoją historię kredytową, bo nawet pozorny, mały mandat za jazdę na gapę, może stanąć na drodze do uzyskania kredytu w banku.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Wszystko co musisz wiedzieć o bazach dłużników BIK i KRD, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 1686
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
6dd-bde
~ kkkk   polecam artykuły i publikacje na http://www.lista-firm.com.pl/slownik/co-to-jest-BIK , wiele finansowych tematów w pigułce.
25 kwietnia 2018
brak ocen
77a-0f6
~ ozon   Te instytucje powinny być natychmiast zlikwidowane, powód prosty mnie wpisano kilka lata temu do KRD w zasadzie długu nie było bo pracownik przywłaszczył pieniądze firmy jednak firma domagała się od nas kasy i choć mieliśmy dowody wpłat to jednak wpisali kilkanascie podmiotów do dziś sprawa wisi bo firma zostałą zlikwidowana i nie ma kto odkręcić tego Najlepsze byłoby to aby do tych firm zgłaszano tylko po wyrokach sądu a nie jak kto sobie chce, chcesz kogoś załatwić wpisz go do KRD będzie załatwiony
6 kwietnia 2018
brak ocen
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 10:03 Lubelszczyzna
Nawet do 164 tys. zł dotacji dla przedsiębiorców
W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja poświęcona dotacjom unijnym dla mikro - i małych przedsiębiorstw oraz dla samozatrudnionych. Nabór wniosków ruszy w środę 15 lipca br. Z dofinansowania mogą skorzystać te firmy, które w sytuacji związanej z koronawirusem znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Unijne wsparcie wypłacać będzie Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zarezerwowano 74 mln zł.
dzisiaj, 09:59 Gmina Biłgoraj
Potrzebny dom dla małej suczki
we wtorek, godzina 09:11 Biłgoraj
Pijani rodzice opiekowali się dziećmi i zalali mieszkanie sąsiada
w poniedziałek, godzina 10:00 Powiat
Powiat postawił na Dudę. 75% głosów na urzędującego prezydenta
Zamy już wyniki głosowania w powiecie biłgorajskim, w II turze wyborów prezydenckich. Mieszkańcy powiatu zdecydowanie postawili na urzędującą głowę państwa. Andrzej Duda otrzymał 75,15% wszystkich ważnie oddanych głosów. Jego kontrkandydata poparło 24,85% głosujących.
dzisiaj, 08:30 Biłgoraj
Żarciowozy nadciągają do Biłgoraja
dzisiaj, 09:20 Biłgoraj
Biłgoraj w plebiscycie "Polska z góry"
w czwartek, godzina 15:54 Biłgoraj
"To są niezwykle ważne wybory"
Przekonywał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas wizyty w Biłgoraju. Spotkanie z szefem resortu odbyło się w czwartkowe popołudnie, 9 lipca, w Parku Solidarności. Ziobro przekonywał do oddania głosu na Andrzeja Dudę, wyliczając różnice między obecną głową państwa, a jego kontrkandydatem.
w piątek, godzina 10:09 Biłgoraj
Burmistrz Biłgoraja zdradza na kogo odda głos w wyborach
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Starosta odpowiada na słowa burmistrza Biłgoraja
6 lipca 2020 Biłgoraj
Poszukiwany i kolega z dopalaczami
W sobotni wieczór, 4 lipca, biłgorajscy kryminalni zatrzymali do kontroli drogowej osobowe renault. Za kierownicą siedział poszukiwany przez policjantów 34-latek. Razem z mężczyzną w pojeździe znajdował się 46-latek, u którego policjanci ujawnili i zabezpieczyli substancje, które jak wykazały wstępne testy były prawdopodobnie dopalaczami.
6 lipca 2020 Biłgoraj
Akcja ratunkowa nad zalewem
w poniedziałek, godzina 09:06 Powiat
Ilu mieszkańców Biłgoraja i powiatu biłgorajskiego zagłosowało w wyborach?
1 lipca 2020 Lubelszczyzna
Porozumienie ws kolei. Jest szansa na budowę linii do Biłgoraja
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa lubelskiego podpisali porozumienie w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli rozwoju transportu kolejowego na terenie Lubelszczyzny. Mieszkańcy regionu mają zyskać lepszy dostęp do kolei dzięki budowie nowych przystanków i linii kolejowych. Łatwiejsze będą codzienne podróże nie tylko po województwie. Pod znakiem zapytania zostaje możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej.
w poniedziałek, godzina 09:48 Zamch
Jazdę na podwójnym gazie zakończył w rowie
we wtorek, godzina 09:56 Luchów Górny
117 km/h przez Luchów. 44-latek stracił uprawnienia do kierowania
30 czerwca 2020 Biłgoraj
Oświadczenie szpitala ws. śmierci pacjentki
Dziś rano, 30 czerwca, Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie przekazała informację o śmierci w biłgorajskim szpitalu 79-letniej pacjentki z infekcją COVID-19. Oświadczenie w tej sprawie wydał dyrektor placówki Tomasz Kwiatkowski.
w niedzielę, godzina 10:33 Biłgoraj
Rozstrzygająca II tura wyborów [AKTUALIZACJA - FREKWENCJA]
dzisiaj, 07:41 Józefów
Zdalne wakacje z biblioteką
we wtorek, godzina 09:24 Biłgoraj
Pilnie potrzebna krew dla mieszkanki Biłgoraja
Zwracamy się do Państwa z apelem o pomoc w zbiórce krwi. Tym razem tego bezcennego leku pilnie potrzebuje zmagająca się z nowotworem mieszkanka Biłgoraja.
we wtorek, godzina 15:58 Lubelszczyzna
Najnowsze dane dot. zakażeń SARS-CoV-2
7 lipca 2020 Biłgoraj
Szukamy właściciela psa
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl