Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2018.03.20 20:13 | aktualizacja: 2018.03.20 20:14

Rewitalizacja śródmieścia najważniejsza

Na wtorkowe popołudnie, 20 marca, zaplanowano zebranie rady osiedla Śródmieście. Niestety ze względu na niewielkie zainteresowanie zamieniono je w spotkanie informacyjne. Dyskusję zdominował temat planowanej rewitalizacji Placu Wolności.
Rewitalizacja śródmieścia najważniejsza
Rewitalizacja śródmieścia najważniejsza

Zebranie rady osiedla Śródmieście rozpoczęło się we wtorkowe popołudnie, 20 marca, od zaprezentowania sprawozdania z ostatnich miesięcy działalności tego organu. Przewodniczący rady Sebastian Adamczuk przypomniał, że do budżetu miasta na 2017r. złożone zostały takiej wnioski inwestycyjne jak: remont i modernizacja ul. 3 Maja wraz z parkingiem obok kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej i Wniebowzięcia NMP i Szkoły Podstawowej Nr 1, budowa łącznika między ulicą Długą, a Al. 400-lecia, remont i modernizacja ul. Dąbrowskiego, remont ulic wokół Urzędu Miasta i rewitalizacja parku za UM, remont urządzeń zabawowych na Skwerze Saskim, czy montaż tablic ogłoszeniowych.

- Ze złożonych wniosków w 2017 roku zrealizowana była przebudowa ul. Dąbrowskiego wraz z wykonaniem chodników i miejsc parkingowych oraz remont urządzeń zabawowych w parku między ul. Kościuszki, a ul. Ogrodową. Do budżetu na rok 2018 rada osiedla ponownie zgłosiła konieczność rewitalizacji Placu Wolności wraz z przyległymi ulicami, remontu ul.3 Maja, budowy łącznika między ulicą Długą, a Al. 400-lecia oraz montażu monitoringu na osiedlu - mówił przewodniczący Adamczuk.

To właśnie kwestia rewitalizacji Placu Wolności najbardziej zainteresowała obecnych spotkaniu mieszkańców. Burmistrz Janusz Rosłan wytłumaczył, że nasz wniosek jest obecnie poddawany ocenie formalnej, ale czeka go kolejna ocena formalna, a następnie ocena merytoryczna. Dopiero wtedy będzie wiadomo czy otrzymamy pieniądze na ten cel. A jest o co walczyć, możemy pozyskać aż 10 mln zł. Przy czym cała inwestycja, wg kosztorysu inwestorskiego, powinna kosztować ok. 14-14,5 mln zł. Jednak jak wynika z doświadczenia kwota ta może wzrosnąć. Władze miasta są jednak na to przygotowane. - Rewitalizacja jest dla nas priorytetem, jeśli trzeba będzie dołożyć więcej pieniędzy to to zrobimy. Nie możemy zmarnować takiej okazji na zmianę wyglądu tej części miasta - mówił burmistrz Rosłan.

Rewitalizacja zakłada przebudowę Placu Wolności wraz z przyległymi ulicami, przebudowę "alejek", ale nie tylko. By zwiększyć atrakcyjność naszego projektu zapisano w nim także przebudowę starej szkoły muzycznej. W nowym obiekcie miejsce dla siebie znalazłyby organizacje pożytku społecznego, jak również Środowiskowy Dom Samopomocy. Byłby to także dom dziennego pobytu dla seniorów.

Dopóki jednak nie zostanie podpisana umowa na dofinansowanie są to na razie plany. Ale odpowiedź na pytanie o termin ewentualnej realizacji zadania poznamy niebawem. Jak wyjaśnił wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec podpisywanie umów na dofinansowanie powinno nastąpić w trzecim kwartale bieżącego roku. Dla 17 miast powiatowych, na ten cel (rewitalizację centrum miasta) przeznaczano 170 mln zł.

Niestety w program nie wpisała się ul. 3 Maja, ale jej przebudowa będzie realizowana. I to w tym roku. Ze względu na brak środków zewnetrznnych całość inwestycji sfinansuje miasto. Pisaliśmy o tym w artykule pt. Ul. 3 Maja doczeka się przebudowy?.

Ponadto, jak podkreślał burmistrz Rosłan, w tym roku wykonanych zostanie wiele innych, potrzebnych inwestycji, jak np. dokończenie budowy parkingu przy dworcu PKS, czy ul. Różnówka Stawy i Batalionów Chłopskich. Nadal są szanse na pozyskanie dofinansowania do przebudowy ulic: 11 Listopada, Kolberga i ks. Chmielewskiego. Będzie też realizowana inwestycja na ul. Cegielnianej od strony północnej. Powstanie tam ciąg pieszo - rowerowy. Zaplanowano również wykonanie placu sportowo - rekreacyjnego przy ul. Gorajskiego. W sumie na tegoroczne inwestycje przeznaczono kwotę prawie 24 mln zł.

Mieszkańców interesowała także kwestia wykonania ronda a skrzyżowaniu ul. Nadstawnej z ul. Lubelską. Projekt ma być gotowy w ciągu najbliższych tygodniu, dopiero potem będzie można poszukać wykonawcy zadania. Rozmawiano też o kwestiach bezpieczeństwa, w tym o zachowaniu osób przebywających w Parku Solidarności. Wnioskowano też o rozważenie możliwości przebudowy dalszej części ul. 3 Maja, od ul. Piłsudskiego, aż do skrzyżowania z ulicą Bankową. Podniesiono też kwestię braku miejsc parkingowych w mieście i możliwości wprowadzenia transportu publicznego.

Już jutro odbędzie się zebranie osiedla Puszcza. Początek o godz. 17.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Rewitalizacja śródmieścia najważniejsza, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3011
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (11)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
644-f72
~ Wyborca  Mieszkańcy nie przychodzą ne te zebrania bo mają dość rządów Rosłana i Deca. Janusz Rosłan stworzył w Biłgoraju takie księstwo putinowskie, gdzie pracę maja tylko jego kumple i sitwa rodzinna. Przykłady: proszę bardzo. Olek Bełżek załapał się na stołek prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej dzięki poparciu komitywy Rosłana / Korniak i inni/ W Sp-ni radcą prawnym jest Eugeniusz Batkowski co w PRL-u doradzał Milicji Obywatelskiej. U Rosłana w UM też radcą prawnym jest E. Batkowski. Olek B jako powiatowy przywódca SLD załatwił u szkolnego kolegi Janusza posadę radcy prawnego dla swojego synalka Przemysława B. Burmistrz dodatkowo zrobił go jeszcze członkiem rady nadzorczej w PGK Biłgoraj. Z koli synalek Eugeniusza B Szymon znalazł zatrudnienie w Gminie Biłgoraj u Różyńskiego-szefa struktur powiatowych ZSL-PSL. I jak Eugeniusz B wystąpi do burmistrza o dodatkową premię dla radcy młodego Bełżka to może się spodziewać, że jego tatuś w Sp-ni też mu przyzna premię i wynagrodzenie podwyższy. Tak to się w Biłgoraju kręci, jesteś protegowany, ktoś cię poleci z układu-masz robotę. Gdy jesteś bez poparcia i nie należysz do układu ani twoi rodzice musisz roboty szukać w innym mieście albo za granicą. To po co mieszkańcy mają przychodzić na te zebrania. Nerwy sobie szarpać, facyjaty lokalnych kacyków oglądać? Przecież oni mieszkańców olewają, dla nich ważne są tylko podatki, które wpływają do Urzędu Miasta i przetargi. Bo z przetargów to jest interes pierwsza klasa. Świadczy o tym ilość siedzących w pierdlu.
21 marca 2018
+16
-2
Ostatnio dodane komentarze
109-ebb
~ C   Bardzo miła informacja dotycząca remontu ulicy 3-go Maja, jednej z najstarszych w naszym mieście . Brawo bo myślałem, że powybijana kostka klinkierowa stanowiąca jej nawierzchnię zostanie potraktowana jako miejski zabytek.
25 marca 2018
brak ocen
a03-f2a
~ o super   do wypowiedzi ,,wyborcy,, można dodać wiele.Pani będąc sklepową , została dyr,przedszkola , zona biznesmena z tej samej bajki, pracujący w domu kombatanta mąż zaprzyjażnionej z Platformą p wożnica zostaje szefem,dyrektorem domu pomocy społecznej w Biłgoraju.Pan z PSL grabek dostaje piękna funkcję prezesa ,bo to Tokarskiego poplecznik z Biszczy, Pan Korniak był desantowany do służby miejskiej drogowej , bez pojęcia i wykształcenia drogowego , bo potrzeba było deca zagospodarować po przegranych wyborach w Tarnogrodzie , układ z każdym rokiem coraz trudniejszy do zniesienia . Aż obrzydzenie z takiego stanu rzeczy powstaje .Powiat a tokarski szczególnie zrobił układ z miastem i to zgubiło tokara a niedługo rosłana prawdopodobnie to spotka.
22 marca 2018
+1
-1
863-f86
~ Jan   Zapomniales ze z PiS Agata Borowiec wspiera tą sitwę>>>
22 marca 2018
+2
-1
10b-a33
~ aa  do ~ mieszkaniec   a niby po co było wydawać kasę na wychowanie i wykształcenie takiego jak ty? szkoda było pieniędzy..
21 marca 2018
+0
-4
f20-7bf
~ Mac   Jestem oburzony tym co czytam o Rosłanie i Bełżku. Ludzie nie rozumiecie trzeba pogonić SLD z Rosłanem z urzędu miasta. Miasto potrzebuje rozwoju i dobrego gospodarza. Rosłan do zmiany a Dec do Tarnogrodu, ale tam już go nie chcieli i przegrał wybory.
21 marca 2018
+10
-2
644-f72
~ Wyborca   Mieszkańcy nie przychodzą ne te zebrania bo mają dość rządów Rosłana i Deca. Janusz Rosłan stworzył w Biłgoraju takie księstwo putinowskie, gdzie pracę maja tylko jego kumple i sitwa rodzinna. Przykłady: proszę bardzo. Olek Bełżek załapał się na stołek prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej dzięki poparciu komitywy Rosłana / Korniak i inni/ W Sp-ni radcą prawnym jest Eugeniusz Batkowski co w PRL-u doradzał Milicji Obywatelskiej. U Rosłana w UM też radcą prawnym jest E. Batkowski. Olek B jako powiatowy przywódca SLD załatwił u szkolnego kolegi Janusza posadę radcy prawnego dla swojego synalka Przemysława B. Burmistrz dodatkowo zrobił go jeszcze członkiem rady nadzorczej w PGK Biłgoraj. Z koli synalek Eugeniusza B Szymon znalazł zatrudnienie w Gminie Biłgoraj u Różyńskiego-szefa struktur powiatowych ZSL-PSL. I jak Eugeniusz B wystąpi do burmistrza o dodatkową premię dla radcy młodego Bełżka to może się spodziewać, że jego tatuś w Sp-ni też mu przyzna premię i wynagrodzenie podwyższy. Tak to się w Biłgoraju kręci, jesteś protegowany, ktoś cię poleci z układu-masz robotę. Gdy jesteś bez poparcia i nie należysz do układu ani twoi rodzice musisz roboty szukać w innym mieście albo za granicą. To po co mieszkańcy mają przychodzić na te zebrania. Nerwy sobie szarpać, facyjaty lokalnych kacyków oglądać? Przecież oni mieszkańców olewają, dla nich ważne są tylko podatki, które wpływają do Urzędu Miasta i przetargi. Bo z przetargów to jest interes pierwsza klasa. Świadczy o tym ilość siedzących w pierdlu.
21 marca 2018
+16
-2
b13-0c7
~ tak właśnie  do ~ Mariusz   widzimy ilu chcących zmian przyszło na zebranie , Rosłan kolejną kadencję na wygraną w cuglach bo na zebraniach widać jaką siłą dysponują jego przeciwnicy.
21 marca 2018
+8
-11
3c9-ef0
~ Mariusz   Rosłan i Dec do zmiany. Co z tego rynku jak wszyscy krytykowali ten projekt. Tereny pod zakłady pracy a nie pomysły Rosłana.
21 marca 2018
+13
-7
495-79b
~ mieszkaniec   Ten przewodniczący to porażka. Tam nie ma żadnej rady. Wsadził się na stołek przewodniczącego i zapadł w sen....
21 marca 2018
+11
-0
9e4-fa7
~ mieszkaniec   tylko po co wydawać 17 milionów z budżetu dla kilku alejek i kilku głosów emerytów z placu wolności . szkoda pieniędzy lepiej uzbrajać nowe tereny pod budownictwo i inwestycje panowie .
21 marca 2018
+12
-5
439-8be
~ Krzysztof   Ulica Chmielewskiego po pierwszych roztopach wyglądała jak tor przeprawowy,aż się boje co będzie teraz jak zacznie się ten śnieg topić.
20 marca 2018
+11
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w poniedziałek, godzina 09:25 Biłgoraj
Nagrody burmistrza dla dyrektorów i nauczycieli [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej burmistrz Biłgoraja przyznał nagrody dyrektorom szkół, przedszkoli oraz nauczycieli. Kto tym razem został wyróżniony?
we wtorek, godzina 09:12 Biłgoraj
Magda Steczkowska wystąpi w Biłgoraju
we wtorek, godzina 10:55 Lubelszczyzna
Jedna czwarta zakażeń pochodzi z Lubelszczyzny
w niedzielę, godzina 22:52 Józefów
Zenek Martyniuk gwiazdą festynu charytatywnego na rzecz mieszkanki gminy Józefów
Artyści znani z prestiżowych festiwali i popularnych programów telewizyjnych, zespoły disco polo oraz koła gospodyń wiejskich z kilku gmin powiatu biłgorajskiego włączyły się w pomoc dla mieszkanki Samsonówki w gminie Józefów. W niedzielę 17 października zorganizowano koncert charytatywny pod hasłem "Wybudźmy Elżbietę", którego gwiazdą był Zenon Martyniuk.
we wtorek, godzina 15:32 Biłgoraj
Wizyta ukraińskiej delegacji. Goście odwiedzili starostwo, szkoły i Zakład Zagospodarowania Odpadów
we wtorek, godzina 18:24 Biłgoraj
37. rocznica męczeńskiej śmierci legendarnego kapelana "Solidarności"
w piątek, godzina 18:28 Józefów
W Józefowie podsumowano dwie inwestycje drogowe
W piątkowe popołudnie 15 października, na skrzyżowaniu dróg odbyło się spotkanie, którego celem było podsumowanie dwóch dużych inwestycji drogowych, wykonanych w ramach projektu "Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego Lubelszczyzny". Zadania mogły zostać zrealizowane dzięki wsparciu w wysokości 10 milionów złotych, jakie samorząd ZDW z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z budżetu województwa.
w poniedziałek, godzina 15:00 Biłgoraj
PCK rozdawał żywność dla potrzebujących
w niedzielę, godzina 16:48 Kociołki
Upamiętnili osadę leśną Kociołki
8 października 2021 Biłgoraj
Rozmawiali o gospodarce leśnej
W piątkowe popołudnie 8 października, odbyło się spotkanie dotyczące gospodarki leśnej na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj. Udział w nim wzięli m.in. nadleśniczy, burmistrz Biłgoraja, ale także przedsiębiorcy związani z branżą leśną oraz przedstawiciele aktywistów, walczących o zaniechanie wycinki lasu.
w piątek, godzina 08:52 Biłgoraj
Burmistrz ostrzega przed kontrolami ze strony policji i straży miejskiej
w sobotę, godzina 19:37 Biłgoraj
W Biłgoraju otwarto biuro Solidarnej Polski
13 października 2021 Biłgoraj
Będzie remont ulicy Nadstawnej
Zarząd Dróg Powiatowych w Biłgoraju ogłosił przetarg na remont ulicy Nadstawnej. Przebudowa będzie kosztować ponad 2,1 mln zł, a 900 tys. zł dołoży Urząd Miasta w Biłgoraju.
w niedzielę, godzina 15:08 Wólka Czernięcińska
Otwarcie ciągu dróg powiatowych w Wólce Czernięcińskiej
w niedzielę, godzina 20:07 Biłgoraj
Biłgorajska Orkiestra Dęta im. Czesława Nizio ma już 100 lat
7 października 2021 Obsza
Ofensywa drogowa w powiecie biłgorajskim
W latach 2019-2021 na terenie powiatu biłgorajskiego powstało blisko 23 km nowej nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 863. Inwestycje pochłonęły łącznie ponad 8,5 mln zł. Konferencja dotycząca remontów prowadzonych przez samorząd województwa lubelskiego wraz z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Lublinie i jednostkami samorządów terytorialnych odbyła się w czwartek 7 października.
w poniedziałek, godzina 11:56 Lubelszczyzna
Lubelszczyzna znów w czołówce pod względem zakażeń
10 października 2021 Biłgoraj
Garażówka po raz 20.
9 października 2021 Samsonówka
Potrzebny dawca szpiku dla Darka
Darek Szydełko to mieszkaniec gminy Józefów. 1 września usłyszał diagnozę - przewlekła białaczka mielomonocytowa. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Włączmy się w akcję, pomóżmy i zarejestrujmy się na stronie organizacji non-profit jaką jest DKMS.
w czwartek, godzina 09:06 Biłgoraj
Chciała prawo jazdy za łapówkę
w czwartek, godzina 14:51 Biłgoraj
Ewakuacja klientów z marketu w Biłgoraju
6 października 2021 Bukowina
Laur Konserwatorski 2021 dla kościoła w Bukowinie
Laurem Konserwatorskim w 2021 roku wyróżniono Stowarzyszenie Na Rzecz Bukowiny i parafię rzymskokatolicką pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy - za prace konserwatorskie i restauratorskie dekoracji malarskiej w kościele filialnym pw. Ofiarowania NMP w Bukowinie.
w niedzielę, godzina 08:10 Nadrzecze
"Bidaczowskie opowieści" oraz warsztaty obywatelskie w Nadrzeczu
13 października 2021 Turobin
Olga pożegnała się z Top Model
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl