Formy opodatkowania dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy, którzy czerpią zyski z pozarolniczej działalności gospodarczej, powinni zadeklarować wybrany przez siebie rodzaj opodatkowania. W zależności od podjętej decyzji muszą złożyć inny druk PIT, co przedstawia poniższa tabela:
Forma opodatkowania | formularz PIT |
zasady ogólne (skala podatkowa) | PIT-36 |
podatek liniowy | PIT-36L |
ryczałt ewidencjonowany | PIT-38 |
karta podatkowa | PIT-16A |
Oczywiście każda forma opodatkowania ma swoje wady i zalety dlatego, zanim dokonasz wyboru, dobrze przeanalizuj wszelkie "za" i "przeciw".
PIT-28 bez przychodów
Jeżeli założyłeś w ubiegłym roku własną firmę, wybrałeś jako formę opodatkowania ryczałt, a po kilku miesiącach zawiesiłeś działalność, nie musisz dokonywać miesięcznych lub kwartalnych rozliczeń ryczałtu, ale w dalszym ciągu masz obowiązek złożyć PIT-28 za 2017 rok. Dzieje się tak, pomimo że w czasie, gdy przedsiębiorstwo zostało zawieszone, nie otrzymywałeś żadnych przychodów. Pamiętaj również, że jako ryczałtowiec musisz wysłać PIT-28 do 31 stycznia 2018 roku.
Jak złożyć zerowy PIT-28?
Zerowy PIT-28 możesz złożyć dokładnie w ten sam sposób, co inne zeznania podatkowe. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest więc wysłanie deklaracji przez internet. Osoby, które składają PIT-28, a nie uzyskały przychodów z prowadzonej działalności, powinny wpisać w rubryce dotyczącej wysokości uzyskanych przychodów zero.
Wątpliwości podatników budzi jeszcze jedna kwestia. PIT online nie wymaga posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Weryfikacja danych podatnika następuje poprzez wpisanie kwoty przychodów podanej w PIT 2017 (za 2016 rok). Co jednak ma zrobić przedsiębiorca, który nie uzyskiwał przychodów ze swojej działalności także w poprzednim roku? W takiej sytuacji również musi wpisać zero.
Dlaczego należy złożyć zerowy PIT-28?
Zgodnie z przepisami o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca, który zawiesił wykonywanie działalności, jest zwolniony z obowiązku obliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i odprowadzania go do urzędu skarbowego za okres, w którym działalność była zawieszona. Jeżeli przedsiębiorca do 20 stycznia 2018 roku nie zlikwidował prowadzonej działalności ani nie zmienił formy opodatkowania, w świetle przepisów prawa nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu i musi złożyć zerowy PIT-28.
Mogłoby się wydawać, że wysyłanie deklaracji z samymi zerami jest zbędne. Wystarczyłoby przecież złożyć oświadczenie, że podatnik w danym roku nie uzyskał żadnych przychodów. I faktycznie, przedsiębiorca, który nie złoży zerowego PIT-28 nie ponosi odpowiedzialności karno-skarbowej. Pomimo to warto przygotować zeznanie zerowe, ponieważ w praktyce organy podatkowe egzekwują od przedsiębiorców obowiązek złożenia PIT-28.
Jeszcze nie złożyłeś PIT-28? Rozlicz swój PIT-28 za pomocą - >www.podatnik.info/program_do_pit/pit-28 w 5 minut już dziś!