Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ Biłgoraj
2019.12.06 09:04

Podatki w Biłgoraju nie pójdą w górę

Był plan, by w Biłgoraju zaczęły obowiązywać nowe stawki podatkowe od nieruchomości. Przeciętny mieszkaniec miał zapłacić kilkadziesiąt zł rocznie więcej niż dotychczas. Uchwałę w tej sprawie była już przygotowana. Debatowano nad nią w czwartek, 5 grudnia, podczas sesji Rady Miasta. Ostatecznie radni nie zgodzili się na proponowane zmiany.
Podatki w Biłgoraju nie pójdą w górę
Podatki w Biłgoraju nie pójdą w górę

- Podwyższenie stawek podatkowych należy do najtrudniejszych i najmniej popularnych decyzji, które muszą podejmować radni. Ostatnie regulacje w tym zakresie miały miejsce w 2013 roku. Obecnie obowiązujące stawki są jednymi z najniższych w województwie - rozpoczął ten punkt sesji burmistrz Janusz Rosłan.

W projekcie uchwały, na którą dyskutowali radni zapisano nowe stawki podatku od nieruchomości w następującej wysokości:

- od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 0,72 zł za 1m2 powierzchni, pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub pod wodami powierzchniowymi płynącymi jezior i zbiorników sztucznych - 3,75 zł za 1 ha powierzchni, pozostałe, w tym zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,17 zł za 1m2 powierzchni, pozostałych - 0,35 zł od 1 m powierzchni, niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji - 0,50 zł od 1 m 2powierzchni..

- od budynków mieszkalnych 0,60 zł za 1m2 powierzchni użytkowej, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 18,82 zł za 1m2 powierzchni użytkowej, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie handlu na powierzchni 400 m2 - 23,90 od 1m2 powierzchni, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 9 zł, związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 4,87 zł za 1m2, pozostałych, w tym budynków gospodarczych i garaży - 5,50 zł, z wyjątkiem domków letniskowych - 4,20 zł za 1m2 powierzchni, zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego - 4,20 zł.

- od budowli - 2% ich wartości.

- Proponowany i uzgodniony z większością radnych wzrost stawek podatkowych przyniesie naszemu budżetowi dodatkowe wpływy w wysokości 853 tys. zł. To pozwoli na utrzymanie nadwyżki operacyjnej (kwoty za którą można wykonać inwestycje - przyp. red.) na poziomie zaledwie ok. 2 mln 600 tys. zł. Przy braku decyzji o podwyższeniu podatków nadwyżka zmaleje do poziomu 1 mln 700 tys. zł. Wzrost stawek podatku jest jedyną możliwością zwiększenia dochodów bieżących - mówił burmistrz. Wyliczenia wskazywały, że proponowane podwyżki przełożyłyby się na wzrost kosztów utrzymania przeciętnego gospodarstwa domowego (działka 700m2 i dom o pow. 150m2) o o. 48 zł rocznie.

- Jeśli nie nastąpi znaczący wzrost dochodów budżetu miasta, nie tylko w ramach podatku od nieruchomości, ale też udziały w podatku dochodowym to sytuacja naszego miasta będzie bardzo zła. Uchwalenie nowego budżetu bez uchwalenia nowych stawek podatkowych będzie nieracjonalne - dodał włodarz. Argumentując dlaczego radni powinni przyjąć uchwałę mówił, że trudno znaleźć obszar, w którym będą możliwe znaczące cięcia wydatków, by móc utrzymać nadwyżkę operacyjną na zadowalającym poziomie.

Na takie rozwiązanie nie chcieli się zgodzić m.in. radni z klubu PiS. Radny Łukasz Pracoń apelował, by głosować przeciw podwyżce. Radny Jan Skrok mówił za to, że bez podwyżek nie ma co liczyć nawet na mniejsze inwestycje. - Decydujemy o tym, jaka będzie przyszłość miasta. Wiadomo, że to jest obciążenie dla mieszkańców. Musimy podjąć trudną decyzję, by poprawić jakość życia mieszkańców - mówił.

- Jeżeli nie będzie podwyżek podatków będziemy wszędzie szukać oszczędności, bo będziemy do tego zmuszeni. Na pewno nie będzie nowych zadań inwestycyjnych, na pewno coś z budżetu trzeba będzie wykreślić, trzeba będzie szukać oszczędności w wydatkach bieżących, czyli np. w utrzymaniu czystości, trzeba będzie skorygować kwoty przeznaczane dla stowarzyszeń, na stypendia, rozważymy czy organizować Dni Biłgoraja przez trzy dni, czy ograniczyć do jednego - przekonywał do konieczności zmian burmistrz Rosłan.

Większość radnych nie dała się jednak przekonać i zagłosowała przeciwko podniesieniu stawek podatkowych. "Za" zagłosowało 9 osób, 11 było przeciwnych. Nikt się nie wstrzymał. Uchwała nie została podjęta.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Podatki w Biłgoraju nie pójdą w górę, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 1759
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (2)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
J.Deep   Widocznie nawrócił się Burmistrz i modląc się liczył aby zwiększyć podatki bo brakuje mu na zwięszone pobory. Liczy się władza i przy okazji odwoływanie i mieszanie w tym Boga.
Pamiętacie to z ewangeli: Mt, 19, 16-22
A oto zbliżył się do Niego pewien człowiek i zapytał: «Nauczycielu, co dobrego mam czynić, aby otrzymać życie wieczne?» 17 Odpowiedział mu: «Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania». 18 Zapytał Go: «Które?» Jezus odpowiedział: «Oto te: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, 19 czcij ojca i matkę oraz miłuj swego bliźniego, jak siebie samego!» 20 Odrzekł Mu młodzieniec: «Przestrzegałem tego wszystkiego, czego mi jeszcze brakuje?» 21 Jezus mu odpowiedział: «Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną!» 22 Gdy młodzieniec usłyszał te słowa, odszedł zasmucony, miał bowiem wiele posiadłości.
... mozemy przypuszczać że burmistrz zachowuje przykazania ale czy stać go na odejście od władzy i bijąc się w pierś osiągnie życie wieczne. Wydaje mi się, że woli "posiadłości władzy" i obym się mylił
6 grudnia 2019
+17
-6
stan   Rosłan i jego odwoływanie się na sesji do wartości chrześcijańskich to Himalaje hipokryzji. Członek SLD która popiera aborcje dzieci i związki homo, chwalący ateistę i komucha Dechnika mówi na sesji w punkcie o podatkach o wartościach chrześcijańskich. To poniżej wszelkiej krytyki.
6 grudnia 2019
+10
-10
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w czwartek, godzina 09:18 Goraj
Gorajski kalendarz na 2020 rok gotowy
9. edycja kalendarza stylizowanego gminy Goraj pod hasłem "Sen nocy leśnej" jest już dostępna. W role modeli wcielili się jak co roku mieszkańcy gminy i okolic, a wydawnictwo można już nabyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Goraju.
w czwartek, godzina 09:55 Tarnowola
Zderzyły się dwie ciężarówki
w czwartek, godzina 09:43 Biłgoraj
Uszkodzone szyby w przedszkolu
w poniedziałek, godzina 10:38 Biłgoraj
Kolejne fotopułapki w biłgorajskich lasach
Już za kilka dni w biłgorajskich lasach zostaną uruchomione kolejne fotopułapki, zainstalowane dzięki inicjatywie aktywistów z #BiłgorajEkoChallenge. W newralgicznych miejscach już można za to dostrzec tabliczki z napisem "Śmiecąc uśmiechaj się szczerze, być może jesteś w ukrytej kamerze".
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Zderzenie karetki z terenówką [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 14:30 Biłgoraj
Seniorzy rywalizowali
10 stycznia 2020 Biłgoraj
Ubywa mieszkańców
Mniej urodzeń, więcej ślubów, rozwodów i zgonów - tak w skrócie wypada 2019 rok w statystykach Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju. Z danych wynika również, że mieszkańców miasta z roku na rok ubywa.
9 stycznia 2020 Biłgoraj
Znaleziono zwłoki mężczyzny [AKTUALIZACJA]
w środę, godzina 10:06 Biłgoraj
Stypendyści z I LO im. ONZ
we wtorek, godzina 14:03 Biłgoraj
Nowe zasady odbioru odpadów - kompostujesz zapłacisz mniej
Wraz z nowym rokiem wprowadzone zostały nowe zasady odbioru odpadów na terenie Biłgoraja. Sprawdź jak odpowiednio pozbywać się śmieci z posesji. Co ważne jeśli część trafi do kompostownika zapłacimy mniej. O ile?
14 stycznia 2020 Biłgoraj
Miasto sprzedaje mieszkania
we wtorek, godzina 09:17 Biłgoraj
Straciła ponad 40 tys. zł
12 stycznia 2020 Biłgoraj
Studniówka Zespołu Szkół Leśnych
W sobotę, 11 stycznia, rozpoczął się sezon studniówkowy w biłgorajskich szkołach. Jako pierwsi na swoim balu maturalnym bawili się uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Leśnych. Studniówka odbyła się w sali balowej w Modliborzycach.
w środę, godzina 15:24 Biłgoraj
Girls on Tour
w środę, godzina 08:16 Halowa piłka nożna
Łada zwycięzcą XIII Memoriału Stanisława Wójcika
10 stycznia 2020 Biłgoraj
Komunikat starosty dotyczący Wydziału Komunikacji i Drogownictwa
Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip komentuje sytuację dotyczącą pracy Wydziału Komunikacji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju. Poniżej prezentujemy pełną treść komunikatu wydanego przez starostę.
w niedzielę, godzina 10:16 Biłgoraj
Będzie przebudowa ulic: Parkowej, Sokołowskiego i Korczaka
w poniedziałek, godzina 09:56 Biłgoraj
Jechał wężykiem
w środę, godzina 12:14 Biłgoraj
Można dostać nawet 96 tys. zł
W środowe przedpołudnie, 22 stycznia, odbyło się spotkanie informacyjno - szkoleniowe dotyczące możliwości otrzymania pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w wysokości nawet 96 tys. zł. Spotkanie zorganizowano w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.
w czwartek, godzina 17:02 Karate
Ferie z karate
w poniedziałek, godzina 10:18 Obsza
119 km/h w terenie zabudowanym
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl