Stawka podatku rolnego pozostanie na poziomie 131 złotych i 24 groszy za hektar przeliczeniowy, podatek od budynków mieszkalnych nadal będzie wynosić 54 grosze za metr kwadratowy, od budynków związanych z działalnością gospodarczą - 12 złotych i 48 groszy, a podatek leśny - 43 złote i 35 groszy za hektar.
Rada przyjęła także kilka uchwał, dotyczących przekształcenia sześcioletnich podstawówek w Babicach, Obszy i Zamchu oraz w Olchowcu i Woli Obszańskiej w szkoły ośmioletnie. Struktura dwóch ostatnich placówek nie zmieni się i nadal będzie obejmować klasy I - III. Przyjęcie tych uchwał kończy procedurę dostosowania gminnej sieci szkolnej do nowego ustroju oświatowego.
Podczas czwartkowej sesji radni rozmawiali również o efektach realizacji projektu, którego liderem jest Zarząd Wojewódzki Związku OSP RP. Dzięki tej współpracy Ochotnicza Straż Pożarna w Obszy otrzymała nowy samochód, który został zakupiony dzięki wsparciu Unii Europejskiej. To średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN, który jest już w jednostce, i który kosztował ponad 725 tysięcy złotych. Gmina wyłożyła na ten cel 300 tysięcy, a reszta to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
- Bez zmian pozostają także zasady odbioru nieczystości i wysokość opłat śmieciowych, wnoszonych przez właścicieli posesji. Nowa umowa będzie obowiązywać przez najbliższe dwa lata od 1 stycznia 2018 roku - mówi wójt Andrzej Placek.
W tym roku weszły w życie nowe, bardziej rygorystyczne przepisy, dotyczące segregacji odpadów, ale mieszkańcy gminy Obsza już od dawna dzielą je na plastik, papier, szkło, metal oraz odpady zmieszane i nowelizacja ustawy nie powoduje dla nich żadnych zmian.
Nie zmienią się również stawki opłat śmieciowych, które są naliczane od liczby mieszkańców w danym gospodarstwie domowym. W jednoosobowych opłata za odbiór odpadów posegregowanych wynosi 39 złotych za kwartał, a gospodarstwa, w których mieszkają dwie lub więcej osób, płacą 57 złotych. Jeśli ktoś nie segreguje śmieci płaci dwa razy więcej, ale z tej formy korzystają nieliczni właściciele posesji.
Oprócz odbioru śmieci z ponad 900 zamieszkałych nieruchomości, zwycięzca przetargu zajmie się również prowadzeniem Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się w Woli Obszańskiej.