Andrzej Kiszka ps. "Dąb", "Leszczyna", "Bogucki" nazywany jest człowiekiem z bunkra, przez 9 długich lat, w obawie o swoje życie, ukrywał się w lasach za Ciosmami. Był jednym z ostatnich żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, zmarł nieco ponad miesiąc temu. W czwartek, 20 lipca, odbyły się uroczystości upamiętniające tego wyjątkowego człowieka. Odsłonięto krzyż oraz tablicę pamiątkową, które stanęły obok bunkra, w którym ukrywał się Kiszka.
Zarząd Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wspólnie z Nadleśnictwem Biłgoraj oraz oddziałem PTTK w Biłgoraju, realizując ideę upamiętniania i opisania miejsc, do tej pory pomijanych, związanych z działalnością niepodległościową na terenie lasów Puszczy Solskiej podjęli działania mające na celu przywrócenie pamięci miejsca, gdzie 30 grudnia 1961r. w swoim leśnym bunkrze został osaczony i aresztowany Andrzej Kiszka ps. "Dąb", "Leszczyna", "Bogucki" jeden z ostatnich żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.
Andrzej Kiszka urodził się 21 października 1921r. we wsi Maziarnia. Pochodził z rodziny chłopskiej, przed wybuchem II wojny światowej ukończył 5 klas szkoły powszechnej. Jako młodzieniec był sezonowym robotnikiem leśnym. Do konspiracji niepodległościowej wstąpił już w 1941r. Początkowo był żołnierzem Batalionów Chłopskich, a od października 1942r. - scalonych ze sobą Narodowej Organizacji Wojskowej i Armii Krajowej w placówce terenowej wsi Maziarnia. W trakcie akcji pacyfikacyjnych przeprowadzonych przez Niemców na terenie Zamojszczyzny latem 1943r. wstąpił na krótko w szeregi oddziału partyzanckiego NOW-AK. Po zakończeniu pacyfikacji powrócił do rodzinnej wsi. Podczas akcji Sturmwind I został aresztowany, zbiegł z aresztu. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na Lubelszczyznę wstąpił do Milicji Obywatelskiej w celu informowania o akcjach aparatu bezpieczeństw przeciwko podziemiu antykomunistycznemu i o represjach wobec ludności cywilnej. Po ogłoszeniu amnestii w 1947r. zdecydował się ujawnić swoją tożsamość w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego w Janowie Lubelskim. Mimo to nie zaprzestano jego inwigilacji i prób aresztowania. Zaczął się ponownie ukrywać. W 1953r. z pomocą dwóch wspierających go kolegów wykopał zziemny schron, w którym ukrywał się prze 9 lat. Mimo zachowania wszystkich zasad konspiracji Andrzej Kiszka został aresztowany w 1961r. Rok później został skazany na dożywonie więzienie. W 1963r. Sąd Najwyższy skrócił ten wyrok do 15 lat. Na wolnosć wyszedł w 1971r. Powrócił na krótko w rodzinne strony. W yniku inwigilacji, którą prowadziły władze PRL wyjechał w okolice Szczecina. Zmarł 14 czerwca 2017r., pośmiertnie został mianowany pułkownikiem.
W czwartkowe przedpołudnie, w lesie między Ciosmami a Hutą Krzeszowską, odbyły się uroczystości związane z poświęceniem krzyża oraz odsłonięcia pomnika i pamiątkowej tablicy poświęconych właśnie żołnierzowi podziemia. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św.. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wojewody lubelskiego, samorządowcy, leśnicy, jak również harcerze.
- Wybraliśmy to miejsce, bo jest ono szczególne w skali całego kraju. Andrzej Kiszka ukrywał się tu przez długie lata. Spędzał tu czas w obawie o swoje życie. Do tej pory są ślady jego pobytu. W ostatnim czasie udało nam się znaleźć naboje, dekielek, a nawet bale, którymi były obite ściany jego bunkra. Być może w przyszłości uda się odtworzyć to miejsce i w ten sposób ocalić od zapomnienia - powiedział Zbigniew Markut, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK, obwód Nisko - Stalowa Wola i dodał: - Cieszę się, że wraz z PTTK w Biłgoraju i Nadleśnictwem Biłgoraj udało nam się szybko porozumieć i doprowadzić do finału pomysł upamiętnienia tego miejsca.
red.
REKLAMA
Oceń:
3 głosy
Pamięć o człowieku z bunkra, 5.0000 out of 5 based on 3 ratings
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
9a4-173
~ Andrzej Jaką symbolikę w tym miejscu ma krzyż? Czy przypadkiem nie jest to nadużywanie symboli religijnych!
25 lipca 2017
+1
-0
5da-d2d
~ rysiek Co tam robi oszust pseudonauczyciel w-fu Wcześniak??
23 lipca 2017
+0
-1
076-dde
~ hudy Kto i po co zaprosił tam psl-owca z gminy.Ten człowiek to na pewno nie patriota.
21 lipca 2017
+2
-1
fa2-52a
~ formaldehyddo~ Bojownik Zanim skomentujesz to najpierw przeczytaj tekst wiadomości ze zrozumieniem.
21 lipca 2017
+1
-4
5ab-0aa
~ Bojownik Przez 9 lat po wojnie się ukrywał? Dlaczego? Inni w tym czasie budowali drogi, odbudowywali gospodarstwa spalone podczas wojny, rodziły się dzieci, które trzeba było wykształcić i ubrać. A ten się ukrywał nawet przed sąsiadami. Do milicji też wstąpił, ale obawiał się chyba, że jego ,,walka" z lat wojny wyjdzie na jaw i dał nogę. Poszukam w zbiorach IPN może coś znajdę. Bo teraz mamy takie czasy, że nawet taki co sąsiadowi wieprzka w nocy zaszlachtował i po ćwierci wyniósł do swojej komory, albo krowę zwędził i na sąsiednią wieś sprzedał to teraz bojowiec jest niepodległościowy. Jednej chłopce z Galicji /pow jarosławski/ to w nocy -w 47r- z obory zniknęło 2 krowy. Zaraz też ktoś jej doradził, żeby na jarmark na drugi dzień poszła to może tam będą te krowy. Jakie było jej uradowanie gdy swoje krowy rozpoznała. Zaraz też zaczęła milicji wołać, ale podszedł do niej drab i ścisnąwszy ją za ramię wycedził-teraz to dobrze pilnuj swojej obory bo z dymem pójść. Kobiecina łkając do domu wróciła i cały rok najmowała się do gospodarzy, żeby na krowę zarobić i swoje mleko mieć. Więc partyzanty były różne ale teraz są wszyscy jednakowe i wszyscy z AK.
21 lipca 2017
+7
-2
a23-887
~ sdo~ Ministrant Zapytaj jeszcze czy do Szczecina wyjechał dobrowolnie, zresztą jak wielu innych żołnierzy podziemia. Każdy powinien mieszkać tam gdzie chce i w miejscu urodzenia również. Poniemieckie hektary to jednak nie to samo co rodowe.
21 lipca 2017
+3
-2
9ca-cfe
~ Ministrant Wykształcony i ustabilizowany przed wojną chłop, bronił w PRL-u utracone dobra po wojnie ( czy ktoś jeszcze pamięta kto był okupantem). W powiecie Łobez w woj szczecińskim dostał od PRL-u 17 ha ziemi (1973)to tyle co miała przed wojną jego cała wieś. Czy ukończył też kursy szkole nie wiem. Był wizytówką ONR-u ze Szczecina. Dziwne te ludzkie drogi i wybory ?
20 lipca 2017
+5
-3
a7f-87a
~ stal Nie doczekał rehabilitacji w polskich sądach.
20 lipca 2017
+5
-5
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
Biłgorajski maraton studniówkowy powoli dobiega końca. Dziś, 15 lutego swoje bale maturalne mają aż trzy szkoły z powiatu. Wśród nich - uczniowie z ostatnich klas Katolickiego Liceum im. Jana Pawła II, którzy bawią się w "Zajeździe na Rozdrożu" w Soli.
dzisiaj, 14:40
Józefów
Bayer Full gwiazdą festynu dla Karolka
w sobotę, godzina 12:10
Biłgoraj
Biłgoraj w ogólnopolskim proteście przeciwko inwestycji Lidla [NOWE ZDJĘCIA]
w sobotę, godzina 19:47
Biłgoraj
Tak wyglądała studniówka ZSZiO [NOWE ZDJĘCIA]
Bal studniówkowy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju odbył się w sobotę, 15 lutego, w Rezydencji Sosnowa w Janowie Lubelskim.
dzisiaj, 09:31
Powiat
Kilkanaście miejscowości bez prądu, w tym Sól i Łukowa
dzisiaj, 10:36
Księżpol
Wręczono "Księżpolskie jaskółki"
dzisiaj, 01:14
Biłgoraj
Studniówka "Leśnika"
Uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju, na symboliczne sto dni przed maturą, bawili się na swojej studniówce. Wydarzenie odbyło się w sobotę, 15 lutego, w Centrum Turystyki Wiejskiej Alicja w Glinach.
w czwartek, godzina 17:06
Biłgoraj
Rafał Trzaskowski na spotkaniu z mieszkańcami [NOWE ZDJĘCIA]
w sobotę, godzina 09:33
Lubelszczyzna
179 ochotników rozpoczęło ferie w mundurze
8 lutego 2025
Biłgoraj
Studniówka "Budowlanki" [NOWE ZDJĘCIA]
W sobotę, 8 lutego uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju zebrali się, aby celebrować wyjątkowy czas - studniówkę 2025. Tegoroczni maturzyści świętują ten ważny moment w eleganckiej Rezydencji Sosnowa w Janowie Lubelskim.
w czwartek, godzina 20:03
Biłgoraj
Bal ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 1 [NOWE ZDJĘCIA]
w czwartek, godzina 13:20
Biłgoraj
Podsumowanie 2024 roku. Uroczysta gala w Biłgoraju [LISTA WYRÓŻNIONYCH]
8 lutego 2025
Biłgoraj
I LO im. ONZ na studniówce [NOWE ZDJĘCIA]
Zgodnie z tradycją, około 100 dni przed maturą każda szkoła średnia organizuje bal. W sobotę, 8 lutego, w Hotelu Janów w Borownicy na studniówce bawili się maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju.
w sobotę, godzina 10:44
Biłgoraj
Dwóch chętnych na dostawę nowego auta dla Urzędu Miasta
w środę, godzina 08:31
Biłgoraj
Biłgorajski licealista wśród najlepszych matematyków
1 lutego 2025
Powiat
Studniówka 2025: tak się bawi RCEZ [NOWE ZDJĘCIA]
Uczniowie Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju otworzyli sezon studniówkowy wśród szkół z powiatu biłgorajskiego. Bal odbył się w restauracji Bocarlo w Tryńczy.
9 lutego 2025
Biłgoraj
Siedem miejscowości bez prądu, w tym Biłgoraj i Tarnogród
we wtorek, godzina 19:39
Frampol
Stłuczka w centrum Frampola [AKTUALIZACJA]
3 lutego 2025
Tarnogród
103. urodziny mieszkanki powiatu
W sobotę, 1 lutego Pani Marianna Kida najstarsza mieszkanka gminy Tarnogród świętowała 103. rocznicę urodzin.
w piątek, godzina 11:36
Biłgoraj
Właściciel roweru poszukiwany
w sobotę, godzina 14:37
Biłgoraj
Lidl odpowiada na zarzuty dotyczące inwestycji
7 lutego 2025
Tarnogród
Jest wniosek o ZRID dla oczekiwanej obwodnicy
Wojewoda lubelski poinformował o wszczęciu postępowania administracyjnego, w sprawie wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pod nazwą: Budowa obwodnicy miasta Tarnogród w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835 Lublin - Wysokie - Sieniawa - Przeworsk - Kańczuga - Dynów - Grabownica Starzeńska.
we wtorek, godzina 11:21
Biłgoraj
Volkswagen uderzył w ogrodzenie [AKTUALIZACJA]
w piątek, godzina 13:38
Biłgoraj
Biłgoraj w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej [NOWE ZDJĘCIA]
3 lutego 2025
Biłgoraj
Nowy dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury
Dyrektor Biłgorajskiego Centrum Kultury Stanisław Kowalczyk, który od 2020 roku kierował instytucją, złożył rezygnację z powodów osobistych. Jego obowiązki od lutego przejmie Tomasz Falandysz, wieloletni pracownik BCK.