Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  

Przeczytaj:
Wypadek, samobójstwo, czy zabójstwo?
W ostatniej chwili uratowali 58-latkę
136km/h przez wieś
Zderzenie osobówki z motocyklistą [AKTUALIZACJA]
home > Start > Aktualności > Drogi, śmieci i monitoring na targowisku
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2017.03.16 21:12 | aktualizacja: 2017.03.16 21:24

Drogi, śmieci i monitoring na targowisku

Te tematy zdominowały zebranie Rady Osiedla Batorego. Spotkanie mieszkańców tego terenu z władzami Biłgoraja odbyło się w czwartkowe popołudnie, 16 marca, w Urzędzie Miasta.
Drogi, śmieci i monitoring na targowisku
Drogi, śmieci i monitoring na targowisku

Spotkanie poprowadził przewodniczący Rady Osiedla Batorego Stefan Oleszczak. Przedstawił sprawozdanie za ostatni rok działalności.

- Poprzednie zebranie sprawozdawcze rady osiedla odbyło się 9 maja 2016r. Zgłoszone podczas zebrania wnioski były rozpatrzone, te możliwe do zrealizowania zostały zrealizowane - mówił przewodniczący Oleszczak i dodał, że realizacji doczekało się m.in. zadanie dotyczące poprawy wjazdu od strony Lidla oraz zjazd z obwodnicy w stronę targowiska. - Poprawione zostały też otoczenie parkingu i wjazd na cmentarz od strony wschodniej. Istotne dla mieszkańców problemy były analizowane na zebraniu terenowym, efektem którego było zmniejszenie uciążliwości parkowania samochodów dostawczych, przyjeżdżających do sklepu Majster oraz naprawa chodnika do ul. Zielonej. Niestety główny problem dotyczący jakości przejazdu ulicami Królowej Jadwigi, Królowej Dąbrówki i Królowej Bony jest nadal aktualny - mówił dalej Stefan Oleszczak.

I to właśnie temu zagadnieniu poświęcono znaczną część czwartkowego spotkania. Mieszkańcy przypomnieli, że o remont tych dróg proszą od wielu lat. Pytali, czy możliwe będzie wykonanie zadania w najbliższym czasie. - Samochodem da się jeszcze przejechać, ale z przejściem pieszo to już jest problem, zwłaszcza podczas deszczu, wtedy jest tam błoto - mówili mieszkańcy. Obecny na spotkaniu wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec tłumaczył, że zadanie polegające na remoncie tak krótkich, osiedlowych ulic z całą pewnością nie wpisze się w programy, z których będzie możliwe pozyskanie dofinansowania do budowy ulic. Jedyna możliwość to wykonanie zadania ze środków własnych, a na to nie miasto nie ma pieniędzy. Burmistrz tłumaczył, że konieczne są oszczędności, gdyż miasto stara się o realizację programu rewitalizacji i jeśli otrzymamy dofinansowanie konieczne będzie zabezpieczenie wkładu własnego.

Zdeterminowani mieszkańcy prosili o podjęcie jakichkolwiek kroków w kierunku realizacji inwestycji, chociaż zabezpieczenie środków na opracowanie dokumentacji technicznej. Otrzymali informację, że dokumentację na drobne zadania wykonuje pracownik referatu inwestycji, więc miasto nie ponosi w związku z tym kosztów. Nie wiadomo jednak kiedy inwestycja mogłaby być realizowana, więc takie działania są bezzasadne, bo dokumentacja może się zdezaktualizować.

Podczas zebrania przewodniczący Stefan Oleszczak przypomniał także, że w ubiegłym roku rada zajmowała się także propagowaniem wśród mieszkańców rozwiązań technicznych z zakresu wykorzystania energii przyjaznej środowisku poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych oraz kotłów na biomasę. - Niestety zainteresowanie było niewielkie - mówił. Temat ten powrócił w trakcie spotkania. Mieszkańcy pytali czy możliwy jest jeszcze udział w programie i zainstalowanie solarów. Michał Dec wyjaśnił, że miasto otrzymało dofinansowanie do instalacji dla osób, które zgłosiły się podczas ostatniego naboru, obecnie jest jedynie możliwość zapisywania się na listę rezerwową. - Projekt otrzymał dofinansowanie, podpisaliśmy umowę z marszałkiem, ale na razie nie możemy ogłosić przetargu, czekamy na wytyczne. Musimy działać ostrożnie, bo możemy stracić część dofinansowania - poinformował wiceburmistrz.

Część spotkania poświęcono także problemom związanym z odpadami. Mieszkańcy pytali o kwestię segregacji śmieci i ilość podpisanych umów na ich wywóz. - Po ostatniej kontroli zawarto 130 nowych umów na odbiór odpadów z PGK. Niestety zdarzają się sytuacje, w których zadeklarowana ilość mieszkańców posesji jest mniejsza niż faktyczna, co powoduje niższe opłaty za większą ilość śmieci, tego jednak nie jesteśmy w stanie zweryfikować - mówił Michał Dec. Zachęcając do segregowania odpadów powiedział, że to opłaca się wszystkim mieszkańcom, gdyż do niespalonych resztek odpadów niesegregowanych PGK musi dopłacić, a to ma wpływ na cenę śmieci.

Inną ważną kwestią podnoszoną przez uczestników spotkania były burdy odbywające się w godzinach nocnych na terenie targowiska przy ul. Jagieły. Padły prośby o częste interwencje straży miejskiej lub policji. Jak podkreślali mieszkańcy najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie monitoringu. Z tym stanowiskiem zgodził się burmistrz Dec i podkreślił, że właśnie zainstalowanie kamer w Parku Solidarności, niewielkim kosztem, znacznie poprawiło bezpieczeństwo w tym miejscu.

Kolejne spotkanie rady osiedla zaplanowane jest na najbliższy poniedziałek, 20 marca. W Przedszkolu Samorządowym Nr 2, przy Al. 400-lecia odbędzie się zebranie Rady Osiedla Sitarska Kępy.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Drogi, śmieci i monitoring na targowisku, 0 out of 5 based on 0 ratings
Udostępnij:   Śledzik   Facebook   GG   Twitter   Blip
red. dodany
 
Odsłon: 3445
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
b3d-443
~ Michał   Na targowisku całkowite rozwiązanie to szlaban żeby samochody nie wjezdzaly
18 marca 2017
+2
-0
b3d-443
~ Do zxc   Autodrom już będzie całkowicie zamknięty, zero imprez! Ponieważ otwierają WORD. Jeśli chodzi o kamery to nie można tak szpiegować młodzieży bo gdzie ma iść do lasu, za garaże itp
18 marca 2017
+2
-0
1aa-10e
~ ted   Pan Burmistrz mówi, że nie ma pieniędzy.To z jakich pieniędzy są opłacane przegrane sprawy w sądach ? Chociażby ostatnia z Panem Żołopą.
17 marca 2017
+5
-1
fc6-cd7
~ zxc  do ~ abc   Trzeba by też dać alternatywę dla tych zmotoryzowanych. Autodrom niby jest, ale czy można, a jeśli tak to na jakich zasadach można z niego korzystać ludziom nie wiadomo.
17 marca 2017
+2
-2
c66-11d
~ abc   Problem targowiska, przynajmniej częściowo mogło by rozwiązać zainstalowanie szlabanów uniemożliwiających wjazd. Zrobić tak, aby wjazd był możliwy tylko podczas targu, a gdy targowisko zamknięte to tylko dla służb.
Obecnie zaczyna się sezon wiosenno-letni i w ciągu dużo dzieci jeździ tam na rolkach czy na rowerach, a często tuż obok jakieś auto pali gumę, czy driftuje na ręcznym.
A jeśli chodzi o niezmotoryzowanych bywalców wieczornych libacji to monitoring jak najbardziej może to ograniczyć.
16 marca 2017
+6
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl
Mapa strony | Zapytania Google | Recepcja | Google+ | Zamojska.pl