Spotkanie poprowadził przewodniczący Rady Osiedla Batorego Stefan Oleszczak. Przedstawił sprawozdanie za ostatni rok działalności.
- Poprzednie zebranie sprawozdawcze rady osiedla odbyło się 9 maja 2016r. Zgłoszone podczas zebrania wnioski były rozpatrzone, te możliwe do zrealizowania zostały zrealizowane - mówił przewodniczący Oleszczak i dodał, że realizacji doczekało się m.in. zadanie dotyczące poprawy wjazdu od strony Lidla oraz zjazd z obwodnicy w stronę targowiska. - Poprawione zostały też otoczenie parkingu i wjazd na cmentarz od strony wschodniej. Istotne dla mieszkańców problemy były analizowane na zebraniu terenowym, efektem którego było zmniejszenie uciążliwości parkowania samochodów dostawczych, przyjeżdżających do sklepu Majster oraz naprawa chodnika do ul. Zielonej. Niestety główny problem dotyczący jakości przejazdu ulicami Królowej Jadwigi, Królowej Dąbrówki i Królowej Bony jest nadal aktualny - mówił dalej Stefan Oleszczak.
I to właśnie temu zagadnieniu poświęcono znaczną część czwartkowego spotkania. Mieszkańcy przypomnieli, że o remont tych dróg proszą od wielu lat. Pytali, czy możliwe będzie wykonanie zadania w najbliższym czasie. - Samochodem da się jeszcze przejechać, ale z przejściem pieszo to już jest problem, zwłaszcza podczas deszczu, wtedy jest tam błoto - mówili mieszkańcy. Obecny na spotkaniu wiceburmistrz Biłgoraja Michał Dec tłumaczył, że zadanie polegające na remoncie tak krótkich, osiedlowych ulic z całą pewnością nie wpisze się w programy, z których będzie możliwe pozyskanie dofinansowania do budowy ulic. Jedyna możliwość to wykonanie zadania ze środków własnych, a na to nie miasto nie ma pieniędzy. Burmistrz tłumaczył, że konieczne są oszczędności, gdyż miasto stara się o realizację programu rewitalizacji i jeśli otrzymamy dofinansowanie konieczne będzie zabezpieczenie wkładu własnego.
Zdeterminowani mieszkańcy prosili o podjęcie jakichkolwiek kroków w kierunku realizacji inwestycji, chociaż zabezpieczenie środków na opracowanie dokumentacji technicznej. Otrzymali informację, że dokumentację na drobne zadania wykonuje pracownik referatu inwestycji, więc miasto nie ponosi w związku z tym kosztów. Nie wiadomo jednak kiedy inwestycja mogłaby być realizowana, więc takie działania są bezzasadne, bo dokumentacja może się zdezaktualizować.
Podczas zebrania przewodniczący Stefan Oleszczak przypomniał także, że w ubiegłym roku rada zajmowała się także propagowaniem wśród mieszkańców rozwiązań technicznych z zakresu wykorzystania energii przyjaznej środowisku poprzez montaż instalacji fotowoltaicznych oraz kotłów na biomasę. - Niestety zainteresowanie było niewielkie - mówił. Temat ten powrócił w trakcie spotkania. Mieszkańcy pytali czy możliwy jest jeszcze udział w programie i zainstalowanie solarów. Michał Dec wyjaśnił, że miasto otrzymało dofinansowanie do instalacji dla osób, które zgłosiły się podczas ostatniego naboru, obecnie jest jedynie możliwość zapisywania się na listę rezerwową. - Projekt otrzymał dofinansowanie, podpisaliśmy umowę z marszałkiem, ale na razie nie możemy ogłosić przetargu, czekamy na wytyczne. Musimy działać ostrożnie, bo możemy stracić część dofinansowania - poinformował wiceburmistrz.
Część spotkania poświęcono także problemom związanym z odpadami. Mieszkańcy pytali o kwestię segregacji śmieci i ilość podpisanych umów na ich wywóz. - Po ostatniej kontroli zawarto 130 nowych umów na odbiór odpadów z PGK. Niestety zdarzają się sytuacje, w których zadeklarowana ilość mieszkańców posesji jest mniejsza niż faktyczna, co powoduje niższe opłaty za większą ilość śmieci, tego jednak nie jesteśmy w stanie zweryfikować - mówił Michał Dec. Zachęcając do segregowania odpadów powiedział, że to opłaca się wszystkim mieszkańcom, gdyż do niespalonych resztek odpadów niesegregowanych PGK musi dopłacić, a to ma wpływ na cenę śmieci.
Inną ważną kwestią podnoszoną przez uczestników spotkania były burdy odbywające się w godzinach nocnych na terenie targowiska przy ul. Jagieły. Padły prośby o częste interwencje straży miejskiej lub policji. Jak podkreślali mieszkańcy najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie monitoringu. Z tym stanowiskiem zgodził się burmistrz Dec i podkreślił, że właśnie zainstalowanie kamer w Parku Solidarności, niewielkim kosztem, znacznie poprawiło bezpieczeństwo w tym miejscu.
Kolejne spotkanie rady osiedla zaplanowane jest na najbliższy poniedziałek, 20 marca. W Przedszkolu Samorządowym Nr 2, przy Al. 400-lecia odbędzie się zebranie Rady Osiedla Sitarska Kępy.