- Chcemy nauczyć dzieci niepełnosprawne pokonywać własne słabości i ograniczenia. Projekt odpowiada na najważniejsze potrzeby naszych uczniów - umiejętność odnalezienia się w rzeczywistości poprzez świadome planowanie czasu wolnego, kształtowanie pewności siebie, zwiększenie samooceny, uczestniczenie w życiu kulturalnym na równi z osobami pełnosprawnymi - mówią nauczycielki Ewy Rzeźnik i Katarzyna Krasa.
Fotografia jest dziedziną sztuki, która w pełny sposób umożliwia osobom niepełnosprawnym wyrażanie siebie. Środek przekazu, jakim jest aparat fotograficzny, pozwala na pokazywanie tego, jak widzę otaczający świat, co jest dla mnie piękne, co mnie ciekawi czy też czym chciałbym podzielić się z innymi. Zainteresowanie fotografią może przynosić wymierne korzyści w życiu osób niepełnosprawnych, uczy koncentracji uwagi, ponieważ każe skupić się na otoczeniu, by wyłapać z niego to, co chcemy utrwalić na zdjęciu. Często wymaga umiejętności współpracy, jeśli fotografujemy ludzi. Ponadto sukces, jakim jest oglądanie zrobionych przez siebie fotografii, daje poczucie pewności siebie i radości. Fotografia jako arteterapia to jest to!
Efekty pracy można na bieżąco śledzić na stronie internetowej szkoły www.zssbilgo.pl oraz profilu społecznościowym na facebook'u. We wrześniu ogłoszony zostanie V Konkurs fotograficzny skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół specjalnych z 3 powiatów: biłgorajskiego, zamojskiego i janowskiego.