Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2017.01.24 09:02 | aktualizacja: 2017.01.26 10:52

Powstało Biłgorajskie Stowarzyszenie Amazonek

To już oficjalne. W Biłgoraju funkcjonuje Stowarzyszenie Amazonek, czyli kobiet, które stoczyły walkę w rakiem piersi. Rozmawiamy z prezesem stowarzyszenie Małgorzatą Wróbel o celach stowarzyszenia i najbliższych planach.
Powstało Biłgorajskie Stowarzyszenie Amazonek
Powstało Biłgorajskie Stowarzyszenie Amazonek

bilgorajska.pl : Najpierw powstało koło Amazonek, okazało się, że jest wiele kobiet, które wygrały walkę z rakiem piersi i chętnie stworzą grupę wsparcia. Czy to dlatego postanowiono o stworzeniu formalnych struktur?

Małgorzata Wróbel : - Zrzeszyłyśmy się, by się wzajemnie wspierać, by w grupie podobnie, jak my doświadczonych koleżanek, szukać wsparcia, nadziei, oparcia, by budować wiarę i optymizm. Przede wszystkim chcemy, aby kobiety, które przechodzą leczenie nie były same. Chcemy, aby uwierzyły, że raka można pokonać, że rak to nie wyrok i że można potem żyć dalej, choć inaczej, może bardziej świadomie, dojrzalej. Stowarzyszenie oczywiście ma większe uprawnienia, może chociażby ubiegać się o finansowanie rehabilitacji z funduszu zdrowia, sięgać po granty czy przystępować do konkursów na realizację zdań publicznych. Stowarzyszenie działa pod patronatem Funduszu Zdrowia i Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej.

bilgorajska.pl : - Kiedy stowarzyszenie zostało powołane do życia? Skąd będą pochodzić środki na działalność stowarzyszenia?

M.W. : - Biłgorajskie Stowarzyszenie Amazonek zostało powołane na zebraniu założycielskim 12 stycznie br. Wtedy też wybrany został zarząd, w skład którego weszły: Małgorzata Wróbel - prezes, Teresa Kornik - wiceprezes, Alina Derylak - sekretarz, Krystyna Misiarz - skarbnik oraz Ewa Dudko - członek. Środki na działalność stowarzyszeniach pochodzić będą ze składek członkowskich, dotacji, darowizn, zbiórek publicznych. Chcemy jeszcze w tym roku przystąpić do otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu promocji zdrowia. Nasze stowarzyszenie można wesprzeć przekazując 1% z dochodu za rok 2016, wpisując KRS 82324 z dopiskiem fundusz zdrowia - amazonki.

bilgorajska.pl : - Gdzie i kiedy będą odbywały się spotkania pań? Czy można dołączyć w każdej chwili?

M.W. : - Spotykamy się w siedzibie Fundacji Funduszu Lokalnego Ziemi Biłgorajskiej ul. Kościuszki 65 w co drugi czwartek o godz. 17. Najbliższe spotkanie odbędzie się 26 stycznia. Zapraszamy serdecznie na nasze spotkania również rodziny kobiet chorych na raka piersi, osoby które potrzebują wsparcia, ale także te, które to wsparcie potrafią dać. Chcemy zintegrować środowisko kobiet dotkniętych nowotworem piersi poprzez wspólną edukację i rozrywkę. Zależy nam, by umożliwić paniom po mastektomii dostęp do stałej rehabilitacji, co pozwala zapobiegać powikłaniom pooperacyjnym, w tym obrzękom limfatycznym i skrzywieniom kręgosłupa, oraz do poradnictwa psychoonkologicznego.

bilgorajska.pl : - Jakie stowarzyszenie ma plany na ten najbliższy czas, jak i na nieco bardziej odległą przyszłość?

M.W. : - Zamierzamy pozyskać środki na zajęcia teoretyczno-warsztatowe dla członkiń Biłgorajskiego Stowarzyszenia Amazonek celem przygotowania ich do prowadzenia Punktu Wsparcia dla kobiet z rakiem piersi, ale również dla osób z ich najbliższego otoczenia (członków rodzin, przyjaciół, znajomych). Planujemy organizować akcje profilaktyczne wśród kobiet zdrowych. Chcemy też nawiązać współpracę z koleżankami z innych stowarzyszeń. 4 lutego będzie okazja do spotkania z kobietami z Zamojskiego Stowarzyszenia Amazonek, ponieważ wybieramy się do Zamościa na mszę św. w intencji osób leczonych i po leczeniu onkologicznym, która odbędzie się w przeddzień wspomnienia św. Agaty, patronki Amazonek. A w październiku planujemy wyjazd na XX Ogólnopolską Pielgrzymkę Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę.

bilgorajska.pl : - Dziękuję za rozmowę.

M.W. : - Również dziękuję.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Powstało Biłgorajskie Stowarzyszenie Amazonek, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 6876
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (4)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
a5c-dcd
~ obiektywnie   Posłanka Borowiec ( osoba kulturalna),jak dotąd ma pozytywne dokonania na rzecz naszego terenu, takie są fakty, i nie zmienią tego obrzydliwe ataki na nią, przez byle kogo.
27 stycznia 2017
+1
-1
PL
92f-365
~ aneta   fajna inicjatywa,popieram w 100% dobrze że jest takie stowarzyszenie pomagające i wspierające szkoda że funduszy nie mają-ludzie pomóżcie im niech po tych przejsciach cos mają od życia.Oddajcie im 1 % sponsorzy ufundujcie jakis transport przecież kasy nie mają żeby jechac na msze muszą sie składac,
25 stycznia 2017
+5
-0
PL
1b3-b93
~ też z Biłgoraja   Nie jestem sympatykiem PiS, ale patrząc obiektywnie na działania Pani poseł Agaty Borowiec to jednak trzeba przyznać, że coś załatwiła dla Biłgoraj i udowodniła tak samo jak Burmistrz, że jednak potrafi pracować ponad podziałami dla lokalnej społeczności. Mam na myśli fundusze pozyskane na rozbudowę wysypiska śmieci i remont lokalnych dróg.
24 stycznia 2017
+3
-8
PL
8f1-b45
24 stycznia 2017
+6
-2
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl