Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2017.01.06 17:31

Wskazówki jak rozliczyć pit 11

Okres rocznych rozliczeń podatkowych rozpoczyna się 1 stycznia po zakończeniu roku podatkowego. Większość podatników czeka jednak na informacje od płatników PIT-11, które dostarczane są do końca lutego.
Wskazówki jak rozliczyć pit 11
Wskazówki jak rozliczyć pit 11

Podatnicy uzyskujący przychody od pracodawcy z tytułu umowy o pracę lub umowy zlecenia otrzymują po zakończeniu roku podatkowego informację o wypłaconych im wynagrodzeniach, kosztach uzyskania przychodu, pobranych składkach i odprowadzonych do fiskusa zaliczkach na podatek dochodowy na formularzu PIT-11. Płatnicy maja obowiązek sporządzić takie informacje i przekazać je zarówno podatnikowi, jak i do właściwego urzędu skarbowego.

Podatnik najczęściej dopiero po otrzymaniu informacji od płatnika zastanawia się jak rozliczyć pit-11.

Wiedza, jak rozliczyć PIT-11 jest niezwykle ważna dla podatnika, gdyż informacja sporządzona przez płatnika stanowi podstawowe źródło danych niezbędnych do sporządzenia przez podatnika zeznań rocznych PIT-37 lub PIT-36.

Podatnik może otrzymać tylko jeden PIT-11, albo nawet kilka, gdyż w przypadku zatrudnienia w trakcie roku podatkowego u kilku pracodawców, od każdego z nich powinien otrzymać pit-11. Informacja

PIT-11 pochodzić może z wielu różnych źródeł - wystawiana jest w przypadku umowy o pracę, umowy zlecenia, otrzymywania diet radnego, pełnienia funkcji w komisji wyborczej.

Podatnik nie będzie miał problemu jak rozliczyć pit-11, jeżeli dane które zostały wpisane przez płatnika nie budzą jego zastrzeżeń, kwoty zgadzają się z wypłaconymi. Wystarczy przenieść je do deklaracji PIT 36 lub PIT-37.

Nie będzie to takie proste, gdy:

  • mamy do rozliczenia kilka informacji pit-11,
  • znajdziemy błędy w pit-11,
  • korzystamy z ulg i odliczeń.

Mając kilka informacji PIT-11 kwoty z nich należy zsumować, a jeśli korzystamy z programu do pit, wystarczy je wpisać, a obliczenia wykona program.

Podatnik powinien zweryfikować kwotę kosztów, ponieważ pracodawca ujmuje koszty dla jednej umowy, ewentualnie innych umów, ale zawartych wyłącznie z nim. Jeżeli podatnik uzyskuje przychody z więcej niż jednego stosunku pracy, możliwe jest skorzystanie z podwyższonych kosztów, ale nie zawsze ze wszystkich kosztów wykazanych w informacjach od płatników.

Podobnie pracodawca może nie uwzględnić podwyższonych kosztów związanych z miejscem zamieszkania pracownika poza siedzibą zakładu pracy. Podatnik sam może skorygować te koszty.

Jeśli podatnik chce skorzystać z ulg podatkowych, musi samodzielnie wpisać je do zeznania rocznego. Pomocny może okazać się wtedy dobry program do rozliczania pit.

Podatnika może nie interesować problem, jak rozliczyć pit-11 w przypadku, gdy złoży przed 10 stycznia wniosek o sporządzenie rozliczenia rocznego przez płatnika. Wtedy pracodawca wystawia PIT-40, który zastępuje PIT-11, a podatnik nie musi dodatkowo rozliczać się już z urzędem skarbowym.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Wskazówki jak rozliczyć pit 11, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 14461
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Przeczytaj również

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl