Budżet dotacji na lata 2014-2020 przewiduje pomoc tym przedsiębiorstwom, które chcą wspomóc środowisko naturalne, rozwijać działalność pod kątem wspierania gospodarki niskoemisyjnej czy też przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Poniżej prezentujemy kilka programów, w ramach, których można ubiegać się o środki unijne (wszystkie dane pochodzą ze strony https://www.ideabank.pl/dotacje-unijne-fundusze-dla-firm).
- RPO ŚLĄSKIE 4.4 Wysokosprawna kogeneracja
Jest to dotacja pozwalająca uzyskać środki w wysokości do 85% wartości inwestycji. Pieniądze można przeznaczyć na budowę nowych instalacji odnawialnych źródeł energii. Największe szanse na dotację mają projekty, których ideą jest budowa nowych instalacji wysokosprawnej kogeneracji oraz mniejszych obiektów i urządzeń energetycznego spalania - takie, które emitują jak najmniej CO 2. Ważne jest to, by nowe obiekty charakteryzowały się efektywnością energetyczną na poziomie co najmniej 10% w porównaniu z rozdzieloną produkcją energii cieplnej oraz energii elektrycznej. Istotne jest również to, by przebudowa małych innych obiektów musi wiązać się z obniżeniem emisji dwutlenku węgla o minimum 30% w porównaniu z istniejącymi już instalacjami.
Dotacja w ramach tego programu skierowana jest m.in. do: jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów z większością udziałów należącą do jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielni i wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorców, towarzystw budownictwa społecznego, organizacji pozarządowych, szkół wyższych.
- RPO PODLASKIE 5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii
Jest to dotacja pozwalająca na sfinansowanie inwestycji do 70% jej wartości. Środki można przeznaczyć na wszelkie działania związane z budową nowych jednostek wytwarzania energii cieplnej i energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE) lub zwiększenie mocy istniejących - wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej. Ważne jest przy tym, aby moc instalacji nie przekraczała 2-5 MWe - w zależności od sposobu pozyskiwania energii.
Dotacja dedykowana jest zarówno mikroprzedsiębiorstwom (zatrudniającym do 10 pracowników), małym firmom (zatrudniającym do 50 pracowników), średnim przedsiębiorstwom (zatrudniającym do 250 pracowników).
Jak zdobyć dotację? Od czego zacząć?
Podstawą ubiegania się o dotację jest złożenie prawidłowo wypełnionego wniosku. Zanim jednak tego dokonasz, musisz wybrać odpowiedni program. Warto skorzystać z internetowych kreatorów, dzięki którym w kilka chwil otrzymasz listę dostępnych w twoim regionie dotacji. Możesz także skorzystać z tzw. audytu unijnego przeprowadzanego przez bankowych ekspertów. Doradca zbierze niezbędne informacje o twoich potrzebach rozwojowych, a następnie przygotuje propozycje możliwości finansowania.