Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.05.26 08:50

Inwestcje PGK pod zastaw OSiRu

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej planuje duże inwestycje. Ich koszt to niemal 32 mln zł. Jednak, by było to możliwe konieczne jest zaciągnięcie kredytu. Zabezpieczeniem będzie hipoteka ustanowiona na nieruchomości Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jej wartość oszacowano na 22 318 mln zł.
Inwestcje PGK pod zastaw OSiRu
Inwestcje PGK pod zastaw OSiRu

Gospodarka odpadami w województwie lubelskim została skoncentrowana w dziewięciu regionach. Jednym z nich jest region południowy, w którym przewidziane są dwie regionalne instalacje przetwarzania odpadó komunalnych. Jedna z nich jest zlokalizowana na terenie Zakładu Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Korczowie. Obecni instalacja w Korczowie nie spełnia statusu RIPOK i musi być rozbudowana.

- PGK chce realizować kilka niezwykle istotnych dla miasta projektów. Ważnych, ale niestety też bardzo kosztownych. Stoimy przed koniecznością wybudowania tzw. RIPOKu. Jest też konieczność budowy kolejnej kwatery składowiska odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne oraz przyłączy do ZZo Korczów. Łączny koszt tych przedsięwzięć to blisko 32 mln zł - mówił podczas ostatniej sesji Rady Miasta Biłgoraj burmistrz Janusz Rosłan.

Dodatkowo przedsiębiorstwo chce kontynuować budowę kanalizacji sanitarnej w osiedlu Ogrody oraz zająć się modernizacją kanalizacji w ul. Krzeszowskiej i ul. Armii Kraków. Łączna wartość tych zadań to ponad 3,3 mln zł. Spółka zamierza pozyskać na ten cel środki z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Jeśli chodzi o RIPOK biłgorajskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej może otrzymać środki bez konkursu. Są to pewne pieniądze, jednak ich pozyskanie wiąże się z koniecznością zabezpieczenia wkładu własnego, a że takie kwoty nie leżą na konice PKG, trzeba je zabezpieczyć kredytem.

- Aby PGK mogło otrzymać kredyt do zrealizowania tych zadań chcemy poręczyć nieruchomością, a mianowicie obiektami Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wiem, że pojawiały się wśród radnych wątlipwości czy możemy zastawić kredyt OSiRem. Nie widzę tutaj żadnego zagrożenia. Dokonaliśmy bardzo dokładnej analizy czy PGK będzie w stanie te kredyty spłacać. Biorąc pod uwagę dotychczasowe przychody z tytułu amortyzacji, można stwierdzić, że nie powinno być w przyszłości żadnych problemów ze spłatą zaciągniętych zobowiązań - tłumaczył włodarz.

Poręczenie ma więc być jedynie dokumentem niezbędnym do uzyskania kredystu z WFOŚiGW.

Zabezpieczenie hipoteczne nie jest ujmowane w prognozie długu i nie wpływa na indywidualne wskaźniki zadłużenia miasta. Jednym słowem nie wpływa na pogorszenie wskaźników finansowych. Poręcznie finansowe wiązałoby się natomiast z brakiem możliwości realizacji inwestycji takich jak rewitalizacja Placu Wolności. Projekt uchwały pozytywnie zaopiniowała komisja budżetu. Jednak wątpliwości co do pomysłu miała radna Renata Socha, która pytała czy PGK nie ma swoich terenów, które mogłoby zastawić. Burmistrz Rosłan mówił, że przedsiębiorstwo nie ma żadnych nieruchomości, które mogłyby służyć jako zastaw i podkreślił, że z tymi planami nie wiąże się żadne ryzyko. Jeśli natomiast nie zdecydujemy się na taki krok stracimy możliwość realizacji ogromnej inwestycji, która zapewni pracę kilkudziesięciu osobom. A co równie istotne bez Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych mieszkańców miasta czeka wzrost cen za odbiór odpadów komunalnych.

Nieruchomość, na której zostanie ustanowiona hipoteka jest to teren oddany w trwały zarząd OSiR. Jej wartość została oszacowana na 22 318 000 zł. Pożyczki zostaną spłacone ze środków PGK w latach 2017-2026.

Przy dwóch głosach wstrzymujących uchwała dotycząca zgody na ustanowienie hipoteki na nieruchomości stanowiącej własność miasta została podjęta.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Inwestcje PGK pod zastaw OSiRu, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 3786
Dodaj zdjęcie
tagi: , ,

Waszym zdaniem (8)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
PL
52b-6af
~ układ   to co było powodem podniesienia opłat za śmiecie o 75 procent i nie było tego typu inwestycji,to teraz po 32 milionach opłata za wodę , ścieki i śmiecie wzrośnie potężnie,i prawda,że ta grupa układu leje nas jak chce,dość tego wyzysku i poklepywania się radnych,decio klesio/70 lat/i inni .I to się skońcczy.
29 maja 2016
+1
-0
PL
2c5-ec5
~ ggf   A może Rosłan zastawi swoją wypłatę , podobnie jak cała rada nadzorcza tego folwarku PGK .To się w pale nie mieścina kogo wy ludzie głosujecie
27 maja 2016
+3
-3
PL
d9a-181
~ Mpwik   To szkoda że przekopią nowa ulice Armii Kraków
26 maja 2016
+3
-0
PL
bd8-0c2
~ barty   odpadó, Obecni, konice, Poręcznie
Przepraszam bardzo, ale kto pisze te artykuły ??!!
26 maja 2016
+4
-0
PL
4ba-5e1
~ Jan   To prawda że ma być budowana spalarnia ? Co z naszym zdrowiem?
26 maja 2016
+1
-1
PL
449-d48
~ to nie do końca tak   Sytuacja wygląda tak:
Ceny wzrosną pewnie tak czy tak.
Jeśli inwestycja będzie robiona to PGK będzie musiało spłacać te kredyty i raczej odbije się to na cenach ich usług, o ile w śmieciach nie mogą sobie, aż na tak wiele pozwolić, bo jest system przetargowy i ktoś może dać niższą ofertę (w przetargu na 2015 Leżajsk dał niewiele wyższą ofertę).
Ale już w usługach woda/ścieki są monopolistą i tu mogą robić co chcą.
Ale, jeśli inwestycja nie była by zrobiona, to wysypisko w Korczowie prawdopodobnie musiało by być zamknięte. Trochę osób by straciło pracę, a śmieci z Biłgoraja i okolic musiały by być wożone, do Tomaszowa, Zamościa, czy Kraśnika, co też raczej wpłynęło by na opłatę za odpady.
26 maja 2016
+3
-0
PL
74a-613
~ Jan   Co się tam Janusz martwisz. Jak MPGK-owi zabraknie kasy na spłatę długów to się opłaty za śmieci POdniesie o 200%, za wodę o 300% a za ścieki nawet o 500%. Podatki od nieruchomości walnie się trzykrotnie w górę i miasto będzie miało kasę na spłatę długów PGK. Wystarczy tylko uchwała pachołkowatych radnych z komitetu wyborczego Rosłana. A budować trzeba, bo jak się nie buduje to jest zastój w interesach i łapówek nikt nie da.
26 maja 2016
+11
-1
PL
051-6c4
~ abc   No to w najbliższych latach opłata za śmieci wodę i ścieki pewnie znowu ostro w górę.
26 maja 2016
+6
-0
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl