Prawo konsumenckiego odstąpienia od umowy
Zakupy przez Internet stają się coraz popularniejsze. W sieci kupujemy już niemal wszystko - ubrania, sprzęt AGD i RTV, biżuterię, żywność. Dużym ułatwieniem jest możliwość dokonywania zakupów na raty czy pożyczki online, dzięki którym możemy pozwolić sobie na wstrzelenie się w każdą promocję. Co do zasady od umowy sprzedaży, zarówno tej finansowanej jednorazowo, jak i ratalnej, możemy odstąpić w terminie 14. dni od jej zawarcia.
Przedmioty, których nie można zwrócić
Od powyższej zasady istnieją jednak wyjątki. Zostały one przewidziane w ustawie o prawach konsumenta. Klienci robiący zakupy w sklepach internetowych powinni mieć świadomość, że dokonując zakupów pewnych kategorii, nie będą mieli prawa do odstąpienia od umowy. Dzieje się tak w przypadku następujących kategorii produktów:
1. Towary wyprodukowane na indywidualne zamówienie. W tej kategorii mieści się np. biżuteria z wygrawerowanym zamówionym tekstem, meble wykonane na wymiar, sukienka szyta na miarę czy soczewki kontaktowe o specjalnych parametrach.
2. Produkty, które się szybko psują. Zasadniczo w grę wchodzi żywność.
3. Prasa. Nie można zwrócić zamówionych gazet i czasopism. Nie stoi to jednak na przeszkodzie wypowiedzeniu umowy prenumeraty - można od niej odstąpić do 14 dni od otrzymania pierwszego numeru periodyku.
4. Produkty, których cena zależy od wahań na rynku finansowym. Chodzi tu np. o waluty obce, akcje, obligacje.
Co z towarem używanym?
Konsument, oddając towar do sklepu, ma obowiązek zwrócić go w stanie niezmienionym. Ma jednak prawo korzystania z rzeczy w takim zakresie, w jakim jest to konieczne do stwierdzenia charakteru rzeczy, jej cech i funkcjonowania. Mamy więc prawo rzecz rozpakować, przymierzyć, sprawdzić wytrzymałość i jakość rzeczy, stwierdzić brak usterki (np. aparatu fotograficznego). W takich sytuacjach sprzedający ma obowiązek rzecz przyjąć i zwrócić nam zapłaconą kwotę, mimo że przedmiot nosić będzie minimalne ślady użytkowania.