Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualno¶ć    Dodaj galerię    Zgło¶ temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2016.03.08 10:03

Kobieta wczoraj i dzi¶

O roli kobiet w dawnym Biłgoraju opowiadano podczas spotkania członkiń koła PCK, które odbyło się 7 marca br. Wiele mieszkanek Biłgoraja aktywnych dzisiaj w Uniwersytecie Trzeciego Wieku, czy wła¶nie PCK , wcze¶niej działało w organizacji o nazwie Liga Kobiet.
Kobieta wczoraj i dzi¶
Kobieta wczoraj i dzi¶

Spotkanie pt. "Kobieta wczoraj i dzi¶" rozpoczęło się od słów podziękowania dla wszystkich pań od prezesa biłgorajskiego oddziału PCK, Józefa Żybury. Wręczył on symboliczny bukiet tulipanów na ręce Marii Różańskiej, członka zarz±du PCK.

Zgromadzeni obejrzeli kronikę dotycz±c± działalno¶ci Ligii Kobiet na terenie powiatu biłgorajskiego. Liga powstał± w paĽdzierniku 1945 roku. W latach 1946- 1966 Organizacja Ligii Kobiet za po¶rednictwem 14-tu kół w zakładach pracy z liczb± 890 członkiń oraz 5-ciu kół terenowych z liczb± 157 członkiń, prowadziła szeroki wachlarz działalno¶ci na wszystkich płaszczyznach życia społecznego.Wł±czyła się także aktywnie w odbudowę miasta ze zniszczeń wojennych. O historii tej organizacji i roli kobiet w poprzednim ustroju opowiadała, Maria Różańska. - Ten dzień będzie wspomnieniem tamtych dni. Kiedy pracowały¶my, były¶my młodymi mamami, działały¶my. Trzeba podkre¶lić, że poprzednia władza bardziej liczyła się z kobietami. Było więcej pracy dla kobiet. Kobiety były pod szczególn± ochron±. My¶my się nie bały chodzić na zwolnienia lekarskie. Nie miały¶my tych dóbr, które s± teraz, ale było nam łatwiej bo miały¶my stabiln± sytuację w pracy. Można było planować kredyty, pożyczki - wspominała Maria Różańska.
Jak podkre¶lano liga współpracowała także z kołami gospodyń wiejskich, a wspólnym celem była pomoc kobietom w organizacji domu, rodziny np. przez kserowanie i rozprowadzenie przepisów kucharskich.
O działalno¶ci Ligii Kobiet w największym ówczesnym zakładzie pracy w regionie, czyli "Mewie" opowiadała Krystyna Różaniecka. - Popularno¶ć organizacji kobiecych była bardzo duża. Kobiety organizowały kolonie, choinki dla dzieci. Interweniowały¶my w wielu wielu sprawach. Nawet przy przydziałach mieszkania, brał udział kto¶ z Ligii Kobiet. Mimo, że czasy były trudniejsze to aktywno¶ć ludzi była wysoka - mówiła Krystyna Różaniecka.

Podczas spotkania ogl±dano także zdjęcia z bież±cej działalno¶ci klubu PCK. Na zakończenie na panie czekał słodki poczęstunek.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Kobieta wczoraj i dzi¶, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 4139
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (5)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jeste¶ już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Tre¶ć komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwo¶ć oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Ostatnio dodane komentarze
US
bd5-7ca
~ KENYS   W komentarzach brak kultury, a brak jej i wulgaryzmy to ¶wiadcz± tylko o pisz±cym.Należy się cieszyć i być dumnym z tego, że Kobiety potrafi±, chc± i angażuj± się prace społeczne.Miło jest ogl±dać występy osób z Klubów Seniora i ich zaangażowanie w społeczn± działalno¶ć.A Panie działaj±ce w PCK to zasługuj± na uznanie i słowa podziękowania, a te symboliczne kwiaty niech będ± darem uznania od mężczyzn.
11 marca 2016
brak ocen
PL
320-bae
~ do-aa   Najlepszy widok baby to jak ma głowę między moimi nogami , tylko do tego się nadaj±
8 marca 2016
+1
-4
PL
b30-393
~ aa  do ~ xfgdrgr   ajajaj..powiedz jeszcze,że cię baba biła..nie dziwię się,że cię pogoniła..
8 marca 2016
+1
-3
PL
4e7-7a0
~ fdtryr   Wasze pokolenie komuchów i solidaruchów zafundowało młodym emigracje i bycie niewolnikami u szwabów , czy innej swołoczy , albo prace po studiach w biedronce za kas± , oto przyszło¶ć jak± dali staruchy młodym ,niech wam ziemia lekk± będzie
8 marca 2016
+7
-2
PL
033-80e
~ xfgdrgr   Emerytowane nauczycielki które uczyły o Katyniu?Dzisiaj kobieta wywala męża na ulicę po byle kłótni , zabiera mu dzieci w s±dzie u drugiej kobiety w todze a ta jeszcze ż±da od byłego męża wysokich alimentów na dziecko apotem była żona bawi się za te alimenty ze swoimi gachami , oto współczesna kobieta
8 marca 2016
+4
-4
Zgodnie z ustaw± o ¶wiadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który ¶wiadczy usługi okre¶lone w art. 12-14, nie jest obowi±zany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶ć wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczaj±ce wypowiedzi naruszaj±ce prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mog± ponie¶ć z tego tytułu odpowiedzialno¶ć karn± lub cywiln±.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl