Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Społeczne mieści się przy ul. B. Prusa 45 w Biłgoraju. Spółka dotychczas odpowiedzialna było za utrzymanie porządku i zieleni miejskiej na kilkudziesięciu obiektach. W swojej ofercie ma też sprzątanie obiektów, prace konserwatorskie, odśnieżanie, dbanie o sztuczną murawę, czy mycie samochodów.
BPS Sp. z o.o. powstało w ramach projektu pn. "W stronę polskiego modelu gospodarki społecznej - budujemy nowy Lisków" w ramach inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. Jak podkreśla przedsiębiorstwo jego celem jest świadczenie usług na jak najwyższym poziomie.
Głównym udziałowcem w spółce jest gmina miasto Biłgoraj. Teraz samorząd postanowił nabyć pozostałe udziały, by następnie włączyć BPS w struktury Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Dlaczego?
Pod koniec ubiegłego roku Rada Miasta uchwałą powierzyła Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej niektóre zadania własne gminy, w tym utrzymanie czystości i porządku dróg, chodników i terenów będących własnością i pozostających we władaniu gminy. W związku z tym samorząd nie będzie organizował postępowań o udzielenie zamówień publicznych na powyższe usługi, w których udział mógłby również wziąć BPS.
Z informacji uzyskanych przez prezesa spółki, Rady Nadzorczej i wspólników wynika, iż dotychczas Biłgorajskie Przedsiębiorstwo Społeczne większość swoich usług świadczyło na rzecz gminy miasto Biłgoraj. Natomiast pozostała część usług stanowi marginalną część przychodów, z których spółka nie będzie w stanie utrzymać się na rynku.
Najlepszym rozwiązaniem, mającym na celu utrzymanie miejsc pracy oraz utrzymanie całości zgromadzonego majątku, będzie nabycie wszystkich udziałów przez największego udziałowca spółki, czyli samorząd Biłgoraja. (30 udziałów stanowiących 60% całości).
Następnym krokiem będzie połączenie BPS ze spółką PGK przez przeniesienie całego majątku spółki przejmowanej na spółkę przejmującą. - Należy zaznaczyć, że Biłgoraj posiada 100% udziałów w PGK i będzie posiadała również 100% udziałów po połączeniu spółek - wyjaśnił burmistrz Janusz Rosłan.
Wartość nabycia 1 udziału to 1 tys. zł. Łącznie miasto nabędzie 20 udziałów, na ten cel przeznaczy więc 20 tys. zł.