Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:

Edytuj tekst

UWAGA!
Teraz możesz wysłać nam zdjęcie bezpośrednio z Twojego telefonu komórkowego.
Utwórz wiadomość MMS i wyślij na adres alert@bilgorajska.pl
(adres e-mail wpisz zamiast numeru telefonu nadawcy).
Dodaj zdjęcie:
Wybierz zdjęcie:
Wprowadź podpis zdjęcia:
Autor zdjęcia (podajemy gdy znamy):
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.08.22 16:27 | aktualizacja: 2015.08.22 16:30

JOW. Warto?

Pomysł wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych od wielu miesięcy wzbudza wielkie emocje. By obywatele mogli ustosunkować się do tej inicjatywy zarządzone zostało referendum. 6 września odpowiemy czy chcemy zmienić ordynację wyborczą do Sejmu. Do tego, by poprzeć takie rozwiązanie przekonywali członkowie społecznego ruchu poparcia JOW, działający na terenie powiatu biłgorajskiego.
JOW. Warto?
JOW. Warto?

We wprowadzeniu okręgów jednomandatowych, czyli ordynacji większościowej, chodzi o to, by każdy wyborca mógł oddać głos na konkretnego kandydata. Ten, który zbierze największą ilość głosów będzie reprezentował dany okręg w Sejmie. Obecnie obowiązująca ordynacja proporcjonalna daje większe szanse kandydatom, znajdującym się na listach dużych ugrupowań, gdyż ta partia, która nie przekroczy 5% progu poparcia (w przypadku koalicji jest to 8%) nie wchodzi do Sejmu, a więc i osoby będące na jej listach pozostają poza parlamentem.

Jeśli zostanie wprowadzona ordynacja większościowa każdy zarejestrowany komitet wyborczy będzie mógł wystawić w danym okręgu jednego kandydata. Obecnie przy pomocy systemu większościowego przeprowadzane są wybory do Senatu.

M.in. o tych zagadnieniach rozmawiali z mieszkańcami Biłgoraja przedstawiciele społecznego ruchu poparcia JOW. Od godz. 14, na placu przed biłgorajskim Urzędem Miasta, rozdawano ulotki, odpowiadano na najbardziej nurtujące pytania. Na wydarzenie zapraszaliśmy Państwa w bieżącym tygodniu, w artykule pt. Porozmawiaj o JOW.

- Jednomandatowe okręgi wyborcze są bliżej obywatela. Wyborca zna kandydatów, ponieważ mieszkają oni w jego okolicy. Ponadto wprowadzenie takiego rozwiązania wytrąca argumenty z ręki baronom partyjnym, bo poseł będzie niezależny, będzie odpowiadał przed wyborcami, nie będzie musiał natomiast odpowiadać przed szefami swojej partii. Nie musi być nawet partyjny. Taki system daje możliwość powołania własnego komitetu i startu jako kandydat niezależny. Obecnie nie jest to możliwe, bo listy muszą być ogólnopolskie - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Artur Dobrowolski, lider ruchu w regionie biłgorajskim.

Zwolennicy JOW, zachęcając do udziału w zbliżającym się referendum, zaznaczają, że to jedyna szansa na zmianę systemu i wymianę polityków. Wg nich wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych zminimalizuje możliwość dokonywania fałszerstw wyborczych.

Podczas sobotniego spotkania członkowie społecznego ruchu informowali także jak będą wyglądały karty do głosowania, które otrzymamy w lokalach wyborczych oraz jaki znak postawić, by głos był ważny.

Poza pytaniem o wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych na karcie znajdziemy też pytanie dotyczące utrzymania finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz rozstrzygania sporów skarbowych na korzyść podatnika.

Referendum odbędzie się w niedzielę, 6 września. Aby jego wynik był wiążący frekwencja w całym kraju musi przekroczyć 50%.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
JOW. Warto?, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4876
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (24)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
CH
b38-5e8
~ ble ble ble  Go..no to wszystko warte!Odejdą bydlaki przyjdą inne jeszcze nie napasione. Jakie tam JOW! Wybrać rząd zastrzelić, wybrać znowu zastrzelić i za trzecim razem, zacząć kampanie wyborczą i ochotników do rządzenia.Ciekawe ilu by się odważyło za freeee pieniążki przytulać?!?!?
22 sierpnia 2015
+16
-1
Ostatnio dodane komentarze
PL
756-b2f
~ do ble ble ble  do ~ ble ble ble   masz 14 lat czy z natury taki prosty w obsłudze jesteś?
25 sierpnia 2015
+1
-0
PL
3eb-693
~ wyborca854  do ~ .   Za to Partia Stonogi zyskuje coraz większe poparcie ludzie zaczynają się do niego przekonywać, bo wiedzą ze nie idzie za kasą bo mu jej nie brakuje. Poznał jak funkcjonują urzędy w Polsce co się w nich wyprawia i właśnie to go denerwuje, co chwilę coś ujawnia jakieś przekręty i planuje to zmienić pozamykać tych złodziei co by było przestrogą dla innych... Politycy się go boją jak i reszta skorumpowanej władzy dlatego mało jest o nim mówione w Tv a jeśli mówią to przedstawiają go w złym świetle aby go oczernić, dlatego może warto się zainteresować też i innymi partiami startującymi w wyborach. Pozdrawiam
25 sierpnia 2015
+2
-1
PL
387-7c5
~ A-vej-aaa   pierwszy z lewej znany chlopski filozof :) osra koszule mowi ze rdza zzera
24 sierpnia 2015
+0
-1
PL
0ca-637
~ demokracja po mojemu   A dlaczego sam nie mogę napisać z imienia i nazwiska mojego reprezentanta na karcie do głosowania ,tylko sugerują mi to partie W takim wypadu JOWy nie mają racji bytu.
24 sierpnia 2015
+1
-1
PL
2a8-523
~ .  do ~ seba   No w najnowszym ma 4,7%, więc już pod progiem.
Jeszcze 2 miesiące temu miał po 15-20%.
W tym tempie w dniu wyborów może mieć tyle co Korwin czyli jakieś 1,5%
23 sierpnia 2015
+4
-1
PL
875-005
~ nbvu y   Już widzę jaki ty jesteś patriota i bezinteresownie idziesz do polityki,może ciebie sytuacja prawna delegowała do sejmu , bo przecież poseł ma immunitet
23 sierpnia 2015
+3
-0
PL
00b-729
~ tadeusz  do ~ Tomasz   odpiszę ci tak, aby nie być stronniczym , choć to bardzo trudne..: marudzicie ,że nie ma tu nikogo znanego..., no cóż znani to pracują w starostwie , Radzie Miasta, pilnują swewgo biznesu . Ty skoro twierdzisz ,że Dobrowolski propaguje Kukiza w Biłgoraju , a jest z Zamościa, to pierwszy powinieneś tam być ( na pl. Wolności) i propagować go , a jak nie to zastąp Dobrowolskiego w Zamościu... Ot ponarzekać każdy może , tylko propagować , to nie ma komu .
23 sierpnia 2015
+4
-2
PL
00b-729
~ delegat...  do ~ jkyuyu   Jeśli mi wiadomo , to nikt nikogo tu nie delegował. gdybyś ruszył swoje cztery litery , to myślę ,że nie wypędziliby ciebie z Placu . dobrze ,że są tacy którzy chcą zmiany i coś w tym kierunku robią . Najlepiej to piwko , papierosek i ponarzekać( najlepiej na innych, bo samemu jest się cacy :) )
23 sierpnia 2015
+5
-2
GB
b9a-790
~ hh   Jowy w kółko i jedynie co ruch palikota ma do powiedzenia , czepcie się roboty lepiej :) Ja głosuje na Korwina i to nie bedzie zmarnowany głos :) po=pis dziękuje pozdrawiam :)
23 sierpnia 2015
+2
-6
PL
fa9-fc8
~ seba  do ~ seba   Proszę sprawdzić sobie najnowsze sondaże pana Kukiza. Pozdrawiam.
23 sierpnia 2015
+3
-3
PL
ee1-f3e
~ Gelo   Dobrowolski lider ale sobie żarty robicie. Dlatego Kukiz nie ma już mojego głosu. Dobrowolski nie ma pojęcia o polityce i pochodzi z Zamościa. Niech tam politykuje.
23 sierpnia 2015
+4
-3
PL
fa9-fc8
~ seba   Z Kukizem będzie tak samo jak z Palikotem,szkoda czasu i głosu na niego.Pozdrawiam.
23 sierpnia 2015
+9
-5
PL
d89-0b8
~ JOW-y ok   Odrębnym przykładem pozostają przywołane już Niemcy, w których istnieją dwa typy okręgów wyborczych: 299 jednomandatowych oraz 16 wielomandatowych, tworzonych na podstawie mapy krajów związkowych. Parlamentarzystów wyłania się dwutorowo - wyborcy oddają jeden głos na kandydata w JOW-ach oraz drugi na listę wystawianą przez partie.
23 sierpnia 2015
+4
-0
PL
2a8-523
~ .  do ~ zosia   Już nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi.
Przecież wiadomo, że referendum to taka przystawka przed wyborami i tak na prawdę chodzi o wejście Kukiza do Sejmu.
Co do referendum to wiadomo, że nie będzie wiążące, prognozuję max 20% frekwencji.
23 sierpnia 2015
+5
-3
PL
c70-267
~ Tomasz   Skoro Dobrowolski z Zamościa propaguje JOW Kukiza w Biłgoraju to nie dziwie się że Kukiz ma już 4 % poparcia. Śmiech na sali tacy ludzie u Kukiza.
22 sierpnia 2015
+4
-3
PL
9ca-f27
~ usaamator  do ~ Andrzej   pamiętasz zdjęcie z czasów wojny Usa z Japonią ?
jak wujek joe namawiał młodych ludzi do patriotyzmu i zaciągnięcia się do wojska ?
Nie pamiętasz, bo niedawno skończyłeś gimnazjum. Tam ludzie poszli, dlaczego teraz mieliby nie pójść. Nie zmienili niczego, ale warto spróbować niż pisać puste komentarze.
22 sierpnia 2015
+8
-1
PL
00b-729
~ zosia  do ~ bbb   Co ty piszesz o wyborach , przecież na zdjęciach pokazują materiały dotyczące referendum , które ma się odbyć 6 września , a więc za dwa tygodnie , a nie 2 miesiące. Czytaj i potem komentuj jeśli zrozumiesz co przeczytał>
22 sierpnia 2015
+7
-1
PL
00b-729
~ sułek..  do ~ Michał   to nie są chyba ludzie z Biłgoraja , tylko powiatu biłgorajskiego jak pisze gazeta, ale jeden chyba ma stację paliw w Biłgoraju i on jest z Biłgoraja
22 sierpnia 2015
+4
-1
PL
748-290
~ jkyuyu   Pamiętam kiedyś komuchy delegowali swoich ludzi do solidarności jak powstawała , ciekawe kto tych ludzi delegował ,pierwszy raz o nich słyszę i nic nie wiem o ich dorobku patriotycznym co zrobili dobrego dla innych , może ktoś coś o nich napisać ?
22 sierpnia 2015
+6
-5
PL
52b-6af
~ Michał   Co to za ludzie ? Skąd oni są? Ja nikogo nie znam tu z Biłgoraja.
22 sierpnia 2015
+5
-4
PL
5f9-1ec
~ Andrzej   Patrząc na zdjęcie nie dziwie się że Kukiz nie ma już żadnych szans. Cyrk na całego.
22 sierpnia 2015
+6
-8
PL
cdb-375
~ booze diverine   kabaret...
22 sierpnia 2015
+5
-4
PL
fbf-be9
~ bbb   Coś pusto ;)
Przecież do wyborów jeszcze ponad 2 miesiące.
Przecież Kukiz nawet progu wyborczego nie przekroczy.
Za miesiąc w sondażach będzie miał pewnie max 5-7%.
Czy oni nie wiedzą, że 90% wyborców Kukiza w prezydenckich głosował na niego tylko, aby pokazać, że ani Duda, ani Komorowski ich nie interesuje i chcą zmiany w polityce (ale nie koniecznie na Kukiza) i żadne JOWy, które były jedynym postulatem Kukiza ich nie interesują.
22 sierpnia 2015
+8
-5
CH
b38-5e8
~ ble ble ble   Go..no to wszystko warte!Odejdą bydlaki przyjdą inne jeszcze nie napasione. Jakie tam JOW! Wybrać rząd zastrzelić, wybrać znowu zastrzelić i za trzecim razem, zacząć kampanie wyborczą i ochotników do rządzenia.Ciekawe ilu by się odważyło za freeee pieniążki przytulać?!?!?
22 sierpnia 2015
+16
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w piątek, godzina 10:03 Lubelszczyzna
Nawet do 164 tys. zł dotacji dla przedsiębiorców
W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się dziś wideokonferencja poświęcona dotacjom unijnym dla mikro - i małych przedsiębiorstw oraz dla samozatrudnionych. Nabór wniosków ruszy w środę 15 lipca br. Z dofinansowania mogą skorzystać te firmy, które w sytuacji związanej z koronawirusem znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Unijne wsparcie wypłacać będzie Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Na ten cel w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zarezerwowano 74 mln zł.
w piątek, godzina 10:09 Biłgoraj
Burmistrz Biłgoraja zdradza na kogo odda głos w wyborach
w piątek, godzina 14:12 Biłgoraj
Starosta odpowiada na słowa burmistrza Biłgoraja
27 czerwca 2020 Diecezja
Zmiany w parafiach
W sobotę, 27 czerwca, podczas Dnia Kapłańskiego w Sanktuarium w Krasnobrodzie, biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek ogłosił decyzje personalne dotyczące kapłanów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
w poniedziałek, godzina 09:13 Biłgoraj
Akcja ratunkowa nad zalewem
w sobotę, godzina 16:49 Lubelszczyzna
Kolejna ofiara koronawirusa na Lubelszczyźnie
28 czerwca 2020 Osuchy
76. rocznica bitwy pod Osuchami
W tym roku przypada 76. rocznica największej bitwy partyzanckiej Polskiego Państwa Podziemnego podczas II wojny światowej - bitwy pod Osuchami. W niedzielę, 28 czerwca na cmentarzu partyzanckim w Osuchach zorganizowano uroczystości rocznicowe.
we wtorek, godzina 11:04 Biłgoraj
Szukamy właściciela psa
w piątek, godzina 13:24 Biłgoraj
"Wybierzmy cywilizację przyszłości"
w czwartek, godzina 15:54 Biłgoraj
"To są niezwykle ważne wybory"
Przekonywał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas wizyty w Biłgoraju. Spotkanie z szefem resortu odbyło się w czwartkowe popołudnie, 9 lipca, w Parku Solidarności. Ziobro przekonywał do oddania głosu na Andrzeja Dudę, wyliczając różnice między obecną głową państwa, a jego kontrkandydatem.
w poniedziałek, godzina 09:55 Biłgoraj
20-latek wjechał w betonowy słup, 15-letnia pasażerka trafiła do szpitala
w środę, godzina 12:30 Księżpol
Na Jasną Górę rowerem
w poniedziałek, godzina 15:07 Biłgoraj
Poszukiwany i kolega z dopalaczami
W sobotni wieczór, 4 lipca, biłgorajscy kryminalni zatrzymali do kontroli drogowej osobowe renault. Za kierownicą siedział poszukiwany przez policjantów 34-latek. Razem z mężczyzną w pojeździe znajdował się 46-latek, u którego policjanci ujawnili i zabezpieczyli substancje, które jak wykazały wstępne testy były prawdopodobnie dopalaczami.
w czwartek, godzina 12:32 Biłgoraj
#GaszynChallenge w SOS Wiosce Dziecięcej
w poniedziałek, godzina 12:32 Markowicze
Kolizja na trasie wojewódzkiej nr 835
1 lipca 2020 Lubelszczyzna
Porozumienie ws kolei. Jest szansa na budowę linii do Biłgoraja
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i samorząd województwa lubelskiego podpisali porozumienie w sprawie Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej, czyli rozwoju transportu kolejowego na terenie Lubelszczyzny. Mieszkańcy regionu mają zyskać lepszy dostęp do kolei dzięki budowie nowych przystanków i linii kolejowych. Łatwiejsze będą codzienne podróże nie tylko po województwie. Pod znakiem zapytania zostaje możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej.
w czwartek, godzina 08:15 Biłgoraj
Pszczoły na dachu BCK
28 czerwca 2020 Biłgoraj
Można dostać 1 400 zł miesięcznie
30 czerwca 2020 Biłgoraj
Oświadczenie szpitala ws. śmierci pacjentki
Dziś rano, 30 czerwca, Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Lublinie przekazała informację o śmierci w biłgorajskim szpitalu 79-letniej pacjentki z infekcją COVID-19. Oświadczenie w tej sprawie wydał dyrektor placówki Tomasz Kwiatkowski.
w piątek, godzina 09:05 Gmina Biłgoraj
Jest absolutorium dla wójta gminy Biłgoraj
29 czerwca 2020 Biłgoraj
Możliwa nawet trąba powietrzna. Najwyższy stopień zagrożenia
29 czerwca 2020 Powiat
Duda, Trzaskowski, Bosak
Tak głosowali mieszkańcy powiatu biłgorajskiego w pierwszej turze wyborów prezydenckich, która odbyła się w niedzielę, 28 czerwca. Urzędujący prezydent otrzymał 64,63% głosów.
5 lipca 2020 Biłgoraj
Niedziela z muzyką i tańcem w BCK
w sobotę, godzina 11:11 Biłgoraj
Nie będzie tradycyjnej pielgrzymki na Jasną Górę
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl