Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.08.22 16:27 | aktualizacja: 2015.08.22 16:30

JOW. Warto?

Pomysł wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych od wielu miesięcy wzbudza wielkie emocje. By obywatele mogli ustosunkować się do tej inicjatywy zarządzone zostało referendum. 6 września odpowiemy czy chcemy zmienić ordynację wyborczą do Sejmu. Do tego, by poprzeć takie rozwiązanie przekonywali członkowie społecznego ruchu poparcia JOW, działający na terenie powiatu biłgorajskiego.
JOW. Warto?
JOW. Warto?

We wprowadzeniu okręgów jednomandatowych, czyli ordynacji większościowej, chodzi o to, by każdy wyborca mógł oddać głos na konkretnego kandydata. Ten, który zbierze największą ilość głosów będzie reprezentował dany okręg w Sejmie. Obecnie obowiązująca ordynacja proporcjonalna daje większe szanse kandydatom, znajdującym się na listach dużych ugrupowań, gdyż ta partia, która nie przekroczy 5% progu poparcia (w przypadku koalicji jest to 8%) nie wchodzi do Sejmu, a więc i osoby będące na jej listach pozostają poza parlamentem.

Jeśli zostanie wprowadzona ordynacja większościowa każdy zarejestrowany komitet wyborczy będzie mógł wystawić w danym okręgu jednego kandydata. Obecnie przy pomocy systemu większościowego przeprowadzane są wybory do Senatu.

M.in. o tych zagadnieniach rozmawiali z mieszkańcami Biłgoraja przedstawiciele społecznego ruchu poparcia JOW. Od godz. 14, na placu przed biłgorajskim Urzędem Miasta, rozdawano ulotki, odpowiadano na najbardziej nurtujące pytania. Na wydarzenie zapraszaliśmy Państwa w bieżącym tygodniu, w artykule pt. Porozmawiaj o JOW.

- Jednomandatowe okręgi wyborcze są bliżej obywatela. Wyborca zna kandydatów, ponieważ mieszkają oni w jego okolicy. Ponadto wprowadzenie takiego rozwiązania wytrąca argumenty z ręki baronom partyjnym, bo poseł będzie niezależny, będzie odpowiadał przed wyborcami, nie będzie musiał natomiast odpowiadać przed szefami swojej partii. Nie musi być nawet partyjny. Taki system daje możliwość powołania własnego komitetu i startu jako kandydat niezależny. Obecnie nie jest to możliwe, bo listy muszą być ogólnopolskie - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Artur Dobrowolski, lider ruchu w regionie biłgorajskim.

Zwolennicy JOW, zachęcając do udziału w zbliżającym się referendum, zaznaczają, że to jedyna szansa na zmianę systemu i wymianę polityków. Wg nich wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych zminimalizuje możliwość dokonywania fałszerstw wyborczych.

Podczas sobotniego spotkania członkowie społecznego ruchu informowali także jak będą wyglądały karty do głosowania, które otrzymamy w lokalach wyborczych oraz jaki znak postawić, by głos był ważny.

Poza pytaniem o wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych na karcie znajdziemy też pytanie dotyczące utrzymania finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz rozstrzygania sporów skarbowych na korzyść podatnika.

Referendum odbędzie się w niedzielę, 6 września. Aby jego wynik był wiążący frekwencja w całym kraju musi przekroczyć 50%.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
JOW. Warto?, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 4849
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (24)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
CH
b38-5e8
~ ble ble ble  Go..no to wszystko warte!Odejdą bydlaki przyjdą inne jeszcze nie napasione. Jakie tam JOW! Wybrać rząd zastrzelić, wybrać znowu zastrzelić i za trzecim razem, zacząć kampanie wyborczą i ochotników do rządzenia.Ciekawe ilu by się odważyło za freeee pieniążki przytulać?!?!?
22 sierpnia 2015
+16
-1
Ostatnio dodane komentarze
PL
756-b2f
~ do ble ble ble  do ~ ble ble ble   masz 14 lat czy z natury taki prosty w obsłudze jesteś?
25 sierpnia 2015
+1
-0
PL
3eb-693
~ wyborca854  do ~ .   Za to Partia Stonogi zyskuje coraz większe poparcie ludzie zaczynają się do niego przekonywać, bo wiedzą ze nie idzie za kasą bo mu jej nie brakuje. Poznał jak funkcjonują urzędy w Polsce co się w nich wyprawia i właśnie to go denerwuje, co chwilę coś ujawnia jakieś przekręty i planuje to zmienić pozamykać tych złodziei co by było przestrogą dla innych... Politycy się go boją jak i reszta skorumpowanej władzy dlatego mało jest o nim mówione w Tv a jeśli mówią to przedstawiają go w złym świetle aby go oczernić, dlatego może warto się zainteresować też i innymi partiami startującymi w wyborach. Pozdrawiam
25 sierpnia 2015
+2
-1
PL
387-7c5
~ A-vej-aaa   pierwszy z lewej znany chlopski filozof :) osra koszule mowi ze rdza zzera
24 sierpnia 2015
+0
-1
PL
0ca-637
~ demokracja po mojemu   A dlaczego sam nie mogę napisać z imienia i nazwiska mojego reprezentanta na karcie do głosowania ,tylko sugerują mi to partie W takim wypadu JOWy nie mają racji bytu.
24 sierpnia 2015
+1
-1
PL
2a8-523
~ .  do ~ seba   No w najnowszym ma 4,7%, więc już pod progiem.
Jeszcze 2 miesiące temu miał po 15-20%.
W tym tempie w dniu wyborów może mieć tyle co Korwin czyli jakieś 1,5%
23 sierpnia 2015
+4
-1
PL
875-005
~ nbvu y   Już widzę jaki ty jesteś patriota i bezinteresownie idziesz do polityki,może ciebie sytuacja prawna delegowała do sejmu , bo przecież poseł ma immunitet
23 sierpnia 2015
+3
-0
PL
00b-729
~ tadeusz  do ~ Tomasz   odpiszę ci tak, aby nie być stronniczym , choć to bardzo trudne..: marudzicie ,że nie ma tu nikogo znanego..., no cóż znani to pracują w starostwie , Radzie Miasta, pilnują swewgo biznesu . Ty skoro twierdzisz ,że Dobrowolski propaguje Kukiza w Biłgoraju , a jest z Zamościa, to pierwszy powinieneś tam być ( na pl. Wolności) i propagować go , a jak nie to zastąp Dobrowolskiego w Zamościu... Ot ponarzekać każdy może , tylko propagować , to nie ma komu .
23 sierpnia 2015
+4
-2
PL
00b-729
~ delegat...  do ~ jkyuyu   Jeśli mi wiadomo , to nikt nikogo tu nie delegował. gdybyś ruszył swoje cztery litery , to myślę ,że nie wypędziliby ciebie z Placu . dobrze ,że są tacy którzy chcą zmiany i coś w tym kierunku robią . Najlepiej to piwko , papierosek i ponarzekać( najlepiej na innych, bo samemu jest się cacy :) )
23 sierpnia 2015
+5
-2
GB
b9a-790
~ hh   Jowy w kółko i jedynie co ruch palikota ma do powiedzenia , czepcie się roboty lepiej :) Ja głosuje na Korwina i to nie bedzie zmarnowany głos :) po=pis dziękuje pozdrawiam :)
23 sierpnia 2015
+2
-6
PL
fa9-fc8
~ seba  do ~ seba   Proszę sprawdzić sobie najnowsze sondaże pana Kukiza. Pozdrawiam.
23 sierpnia 2015
+3
-3
PL
ee1-f3e
~ Gelo   Dobrowolski lider ale sobie żarty robicie. Dlatego Kukiz nie ma już mojego głosu. Dobrowolski nie ma pojęcia o polityce i pochodzi z Zamościa. Niech tam politykuje.
23 sierpnia 2015
+4
-3
PL
fa9-fc8
~ seba   Z Kukizem będzie tak samo jak z Palikotem,szkoda czasu i głosu na niego.Pozdrawiam.
23 sierpnia 2015
+9
-5
PL
d89-0b8
~ JOW-y ok   Odrębnym przykładem pozostają przywołane już Niemcy, w których istnieją dwa typy okręgów wyborczych: 299 jednomandatowych oraz 16 wielomandatowych, tworzonych na podstawie mapy krajów związkowych. Parlamentarzystów wyłania się dwutorowo - wyborcy oddają jeden głos na kandydata w JOW-ach oraz drugi na listę wystawianą przez partie.
23 sierpnia 2015
+4
-0
PL
2a8-523
~ .  do ~ zosia   Już nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi.
Przecież wiadomo, że referendum to taka przystawka przed wyborami i tak na prawdę chodzi o wejście Kukiza do Sejmu.
Co do referendum to wiadomo, że nie będzie wiążące, prognozuję max 20% frekwencji.
23 sierpnia 2015
+5
-3
PL
c70-267
~ Tomasz   Skoro Dobrowolski z Zamościa propaguje JOW Kukiza w Biłgoraju to nie dziwie się że Kukiz ma już 4 % poparcia. Śmiech na sali tacy ludzie u Kukiza.
22 sierpnia 2015
+4
-3
PL
9ca-f27
~ usaamator  do ~ Andrzej   pamiętasz zdjęcie z czasów wojny Usa z Japonią ?
jak wujek joe namawiał młodych ludzi do patriotyzmu i zaciągnięcia się do wojska ?
Nie pamiętasz, bo niedawno skończyłeś gimnazjum. Tam ludzie poszli, dlaczego teraz mieliby nie pójść. Nie zmienili niczego, ale warto spróbować niż pisać puste komentarze.
22 sierpnia 2015
+8
-1
PL
00b-729
~ zosia  do ~ bbb   Co ty piszesz o wyborach , przecież na zdjęciach pokazują materiały dotyczące referendum , które ma się odbyć 6 września , a więc za dwa tygodnie , a nie 2 miesiące. Czytaj i potem komentuj jeśli zrozumiesz co przeczytał>
22 sierpnia 2015
+7
-1
PL
00b-729
~ sułek..  do ~ Michał   to nie są chyba ludzie z Biłgoraja , tylko powiatu biłgorajskiego jak pisze gazeta, ale jeden chyba ma stację paliw w Biłgoraju i on jest z Biłgoraja
22 sierpnia 2015
+4
-1
PL
748-290
~ jkyuyu   Pamiętam kiedyś komuchy delegowali swoich ludzi do solidarności jak powstawała , ciekawe kto tych ludzi delegował ,pierwszy raz o nich słyszę i nic nie wiem o ich dorobku patriotycznym co zrobili dobrego dla innych , może ktoś coś o nich napisać ?
22 sierpnia 2015
+6
-5
PL
52b-6af
~ Michał   Co to za ludzie ? Skąd oni są? Ja nikogo nie znam tu z Biłgoraja.
22 sierpnia 2015
+5
-4
PL
5f9-1ec
~ Andrzej   Patrząc na zdjęcie nie dziwie się że Kukiz nie ma już żadnych szans. Cyrk na całego.
22 sierpnia 2015
+6
-8
PL
cdb-375
~ booze diverine   kabaret...
22 sierpnia 2015
+5
-4
PL
fbf-be9
~ bbb   Coś pusto ;)
Przecież do wyborów jeszcze ponad 2 miesiące.
Przecież Kukiz nawet progu wyborczego nie przekroczy.
Za miesiąc w sondażach będzie miał pewnie max 5-7%.
Czy oni nie wiedzą, że 90% wyborców Kukiza w prezydenckich głosował na niego tylko, aby pokazać, że ani Duda, ani Komorowski ich nie interesuje i chcą zmiany w polityce (ale nie koniecznie na Kukiza) i żadne JOWy, które były jedynym postulatem Kukiza ich nie interesują.
22 sierpnia 2015
+8
-5
CH
b38-5e8
~ ble ble ble   Go..no to wszystko warte!Odejdą bydlaki przyjdą inne jeszcze nie napasione. Jakie tam JOW! Wybrać rząd zastrzelić, wybrać znowu zastrzelić i za trzecim razem, zacząć kampanie wyborczą i ochotników do rządzenia.Ciekawe ilu by się odważyło za freeee pieniążki przytulać?!?!?
22 sierpnia 2015
+16
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
REKLAMA
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 09:09 Biłgoraj
Gra terenowa w biłgorajskich lasach
Dzięki współpracy Nadleśnictwa Biłgoraj z pasjonatem regionu i organizatorem geocachingu w lasach Jakubem Piechotą wszyscy chętni odwiedzający biłgorajskie lasy mogą wziąć udział w grze terenowej. Do zabawy potrzebny jest jedynie odbiornik GPS lub telefon z taką funkcją.
12 maja 2020 Powiat
Ostrzeżenie IMGW dla powiatu
dzisiaj, 11:35 Powiat
Czekają nas burze z gradem
w czwartek, godzina 11:19 Biłgoraj
Jest nowa dyrektor DPS dla Kombatantów w Biłgoraju
W biłgorajskim Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Dotychczasowa dyrektor Maria Piętak przeszła na emeryturę. Kto ją zastąpi?
dzisiaj, 12:16 Zamch
Amatorzy jazdy na podwójnym gazie
dzisiaj, 11:01 Kraj
Koncerty i imprezy masowe pod koniec wakacji?
w piątek, godzina 10:01 Biłgoraj
Dyrektor MDK zrezygnowała z pełnionej funkcji
W ubiegłym tygodniu do Zarządu Powiatu wpłynęła rezygnacja dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju Renaty Sochy z pełnionej funkcji. Placówką kierować będzie do końca sierpnia br.
dzisiaj, 09:31 Powiat
Będą nowe chodniki
w czwartek, godzina 12:10 Biłgoraj
Komunikat IMGW dla powiatu biłgorajskiego
w niedzielę, godzina 11:06 Lubelszczyzna
Wojewoda zmniejsza liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych
Wojewoda Lech Sprawka podjął decyzję o ograniczeniu liczby łóżek na oddziałach zakaźnych. Ma to związek ze stabilizującą się sytuacją epidemiczną na Lubelszczyźnie. Których placówek dotyczy decyzja wojewody?
w niedzielę, godzina 18:23 Lubelszczyzna
13 nowych przypadków zakażenia koronawirusem
18 maja 2020 Roztocze
Zapomnieliśmy o pandemii?
14 maja 2020 Powiat
Marcin Kulig p.o. dyrektora zamojskiego WORD
Zarząd Województwa Lubelskiego uchwałą powierzył Marcinowi Kuligowi, radnemu Rady Powiatu Biłgorajskiego pełnienie obowiązków dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zamościu.
w piątek, godzina 12:15 Biłgoraj
Biłgoraj EKO Challenge w DDTVN
14 maja 2020 Biłgoraj
Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne
13 maja 2020 Kraj
III etap odmrażania gospodarki. Podano kluczowe daty
W środowe popołudnie, 13 maja, premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie kolejnego etapu odmrażania gospodarki. Nowe zasady będą obowiązywać od najbliższego poniedziałku. Na co będziemy mogli sobie pozwolić?
w czwartek, godzina 10:31 Lubelszczyzna
Wzrosła liczba zgonów, kolejny przypadek zakażenia w powiecie
w sobotę, godzina 12:05 Biłgoraj
Policjanci oddali krew dla chorego kolegi
17 maja 2020 Biłgoraj
Remont trasy Biłgoraj - Tarnogród opóźniony
Już na początku bieżącego roku miał rozpocząć się remont trasy od Biłgoraja, w kierunku Tarnogrodu, do granicy województwa lubelskiego. Do tej pory żadne prace nie są prowadzone. O wyjaśnienie przyczyn zwróciliśmy się do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.
18 maja 2020 Biłgoraj
Burmistrz Biłgoraja dołączył do akcji #hot16challenge2
w niedzielę, godzina 09:20 Biłgoraj
Powiat biłgorajski przystąpił do Euroregionu Roztocze
14 maja 2020 Powiat
Nowy przypadek COVID-19 w powiecie biłgorajskim
W czwartek, 14 maja potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u mężczyzny w przedziale wieku 21-40 lat z powiatu biłgorajskiego. Łącznie na Lubelszczyźnie zdiagnozowano 399 przypadków COVID-19, w tym 10 w naszym powiecie.
w środę, godzina 11:33 Biłgoraj
Budowa ronda ruszyła
w sobotę, godzina 18:48 Lubelszczyzna
Bilans zachorowań na COVID-19
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl