Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2015.08.22 16:27 | aktualizacja: 2015.08.22 16:30

JOW. Warto?

Pomysł wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych od wielu miesięcy wzbudza wielkie emocje. By obywatele mogli ustosunkować się do tej inicjatywy zarządzone zostało referendum. 6 września odpowiemy czy chcemy zmienić ordynację wyborczą do Sejmu. Do tego, by poprzeć takie rozwiązanie przekonywali członkowie społecznego ruchu poparcia JOW, działający na terenie powiatu biłgorajskiego.
JOW. Warto?
JOW. Warto?

We wprowadzeniu okręgów jednomandatowych, czyli ordynacji większościowej, chodzi o to, by każdy wyborca mógł oddać głos na konkretnego kandydata. Ten, który zbierze największą ilość głosów będzie reprezentował dany okręg w Sejmie. Obecnie obowiązująca ordynacja proporcjonalna daje większe szanse kandydatom, znajdującym się na listach dużych ugrupowań, gdyż ta partia, która nie przekroczy 5% progu poparcia (w przypadku koalicji jest to 8%) nie wchodzi do Sejmu, a więc i osoby będące na jej listach pozostają poza parlamentem.

Jeśli zostanie wprowadzona ordynacja większościowa każdy zarejestrowany komitet wyborczy będzie mógł wystawić w danym okręgu jednego kandydata. Obecnie przy pomocy systemu większościowego przeprowadzane są wybory do Senatu.

M.in. o tych zagadnieniach rozmawiali z mieszkańcami Biłgoraja przedstawiciele społecznego ruchu poparcia JOW. Od godz. 14, na placu przed biłgorajskim Urzędem Miasta, rozdawano ulotki, odpowiadano na najbardziej nurtujące pytania. Na wydarzenie zapraszaliśmy Państwa w bieżącym tygodniu, w artykule pt. Porozmawiaj o JOW.

- Jednomandatowe okręgi wyborcze są bliżej obywatela. Wyborca zna kandydatów, ponieważ mieszkają oni w jego okolicy. Ponadto wprowadzenie takiego rozwiązania wytrąca argumenty z ręki baronom partyjnym, bo poseł będzie niezależny, będzie odpowiadał przed wyborcami, nie będzie musiał natomiast odpowiadać przed szefami swojej partii. Nie musi być nawet partyjny. Taki system daje możliwość powołania własnego komitetu i startu jako kandydat niezależny. Obecnie nie jest to możliwe, bo listy muszą być ogólnopolskie - mówi w rozmowie z portalem bilgorajska.pl Artur Dobrowolski, lider ruchu w regionie biłgorajskim.

Zwolennicy JOW, zachęcając do udziału w zbliżającym się referendum, zaznaczają, że to jedyna szansa na zmianę systemu i wymianę polityków. Wg nich wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych zminimalizuje możliwość dokonywania fałszerstw wyborczych.

Podczas sobotniego spotkania członkowie społecznego ruchu informowali także jak będą wyglądały karty do głosowania, które otrzymamy w lokalach wyborczych oraz jaki znak postawić, by głos był ważny.

Poza pytaniem o wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych na karcie znajdziemy też pytanie dotyczące utrzymania finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz rozstrzygania sporów skarbowych na korzyść podatnika.

Referendum odbędzie się w niedzielę, 6 września. Aby jego wynik był wiążący frekwencja w całym kraju musi przekroczyć 50%.

red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
JOW. Warto?, 0 out of 5 based on 0 ratings
red. dodany
 
Odsłon: 5027
Dodaj zdjęcie
tagi: ,

Waszym zdaniem (24)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Na forum istnieje możliwość oceny wypowiedzi, można oddawać głosy pozytywne jak i negatywne.
Najwyżej oceniane komentarze
CH
b38-5e8
~ ble ble ble  Go..no to wszystko warte!Odejdą bydlaki przyjdą inne jeszcze nie napasione. Jakie tam JOW! Wybrać rząd zastrzelić, wybrać znowu zastrzelić i za trzecim razem, zacząć kampanie wyborczą i ochotników do rządzenia.Ciekawe ilu by się odważyło za freeee pieniążki przytulać?!?!?
22 sierpnia 2015
+16
-1
Ostatnio dodane komentarze
PL
756-b2f
~ do ble ble ble  do ~ ble ble ble   masz 14 lat czy z natury taki prosty w obsłudze jesteś?
25 sierpnia 2015
+1
-0
PL
3eb-693
~ wyborca854  do ~ .   Za to Partia Stonogi zyskuje coraz większe poparcie ludzie zaczynają się do niego przekonywać, bo wiedzą ze nie idzie za kasą bo mu jej nie brakuje. Poznał jak funkcjonują urzędy w Polsce co się w nich wyprawia i właśnie to go denerwuje, co chwilę coś ujawnia jakieś przekręty i planuje to zmienić pozamykać tych złodziei co by było przestrogą dla innych... Politycy się go boją jak i reszta skorumpowanej władzy dlatego mało jest o nim mówione w Tv a jeśli mówią to przedstawiają go w złym świetle aby go oczernić, dlatego może warto się zainteresować też i innymi partiami startującymi w wyborach. Pozdrawiam
25 sierpnia 2015
+2
-1
PL
387-7c5
~ A-vej-aaa   pierwszy z lewej znany chlopski filozof :) osra koszule mowi ze rdza zzera
24 sierpnia 2015
+0
-1
PL
0ca-637
~ demokracja po mojemu   A dlaczego sam nie mogę napisać z imienia i nazwiska mojego reprezentanta na karcie do głosowania ,tylko sugerują mi to partie W takim wypadu JOWy nie mają racji bytu.
24 sierpnia 2015
+1
-1
PL
2a8-523
~ .  do ~ seba   No w najnowszym ma 4,7%, więc już pod progiem.
Jeszcze 2 miesiące temu miał po 15-20%.
W tym tempie w dniu wyborów może mieć tyle co Korwin czyli jakieś 1,5%
23 sierpnia 2015
+4
-1
PL
875-005
~ nbvu y   Już widzę jaki ty jesteś patriota i bezinteresownie idziesz do polityki,może ciebie sytuacja prawna delegowała do sejmu , bo przecież poseł ma immunitet
23 sierpnia 2015
+3
-0
PL
00b-729
~ tadeusz  do ~ Tomasz   odpiszę ci tak, aby nie być stronniczym , choć to bardzo trudne..: marudzicie ,że nie ma tu nikogo znanego..., no cóż znani to pracują w starostwie , Radzie Miasta, pilnują swewgo biznesu . Ty skoro twierdzisz ,że Dobrowolski propaguje Kukiza w Biłgoraju , a jest z Zamościa, to pierwszy powinieneś tam być ( na pl. Wolności) i propagować go , a jak nie to zastąp Dobrowolskiego w Zamościu... Ot ponarzekać każdy może , tylko propagować , to nie ma komu .
23 sierpnia 2015
+4
-2
PL
00b-729
~ delegat...  do ~ jkyuyu   Jeśli mi wiadomo , to nikt nikogo tu nie delegował. gdybyś ruszył swoje cztery litery , to myślę ,że nie wypędziliby ciebie z Placu . dobrze ,że są tacy którzy chcą zmiany i coś w tym kierunku robią . Najlepiej to piwko , papierosek i ponarzekać( najlepiej na innych, bo samemu jest się cacy :) )
23 sierpnia 2015
+5
-2
GB
b9a-790
~ hh   Jowy w kółko i jedynie co ruch palikota ma do powiedzenia , czepcie się roboty lepiej :) Ja głosuje na Korwina i to nie bedzie zmarnowany głos :) po=pis dziękuje pozdrawiam :)
23 sierpnia 2015
+2
-6
PL
fa9-fc8
~ seba  do ~ seba   Proszę sprawdzić sobie najnowsze sondaże pana Kukiza. Pozdrawiam.
23 sierpnia 2015
+3
-3
PL
ee1-f3e
~ Gelo   Dobrowolski lider ale sobie żarty robicie. Dlatego Kukiz nie ma już mojego głosu. Dobrowolski nie ma pojęcia o polityce i pochodzi z Zamościa. Niech tam politykuje.
23 sierpnia 2015
+4
-3
PL
fa9-fc8
~ seba   Z Kukizem będzie tak samo jak z Palikotem,szkoda czasu i głosu na niego.Pozdrawiam.
23 sierpnia 2015
+9
-5
PL
d89-0b8
~ JOW-y ok   Odrębnym przykładem pozostają przywołane już Niemcy, w których istnieją dwa typy okręgów wyborczych: 299 jednomandatowych oraz 16 wielomandatowych, tworzonych na podstawie mapy krajów związkowych. Parlamentarzystów wyłania się dwutorowo - wyborcy oddają jeden głos na kandydata w JOW-ach oraz drugi na listę wystawianą przez partie.
23 sierpnia 2015
+4
-0
PL
2a8-523
~ .  do ~ zosia   Już nie udawaj, że nie wiesz o co chodzi.
Przecież wiadomo, że referendum to taka przystawka przed wyborami i tak na prawdę chodzi o wejście Kukiza do Sejmu.
Co do referendum to wiadomo, że nie będzie wiążące, prognozuję max 20% frekwencji.
23 sierpnia 2015
+5
-3
PL
c70-267
~ Tomasz   Skoro Dobrowolski z Zamościa propaguje JOW Kukiza w Biłgoraju to nie dziwie się że Kukiz ma już 4 % poparcia. Śmiech na sali tacy ludzie u Kukiza.
22 sierpnia 2015
+4
-3
PL
9ca-f27
~ usaamator  do ~ Andrzej   pamiętasz zdjęcie z czasów wojny Usa z Japonią ?
jak wujek joe namawiał młodych ludzi do patriotyzmu i zaciągnięcia się do wojska ?
Nie pamiętasz, bo niedawno skończyłeś gimnazjum. Tam ludzie poszli, dlaczego teraz mieliby nie pójść. Nie zmienili niczego, ale warto spróbować niż pisać puste komentarze.
22 sierpnia 2015
+8
-1
PL
00b-729
~ zosia  do ~ bbb   Co ty piszesz o wyborach , przecież na zdjęciach pokazują materiały dotyczące referendum , które ma się odbyć 6 września , a więc za dwa tygodnie , a nie 2 miesiące. Czytaj i potem komentuj jeśli zrozumiesz co przeczytał>
22 sierpnia 2015
+7
-1
PL
00b-729
~ sułek..  do ~ Michał   to nie są chyba ludzie z Biłgoraja , tylko powiatu biłgorajskiego jak pisze gazeta, ale jeden chyba ma stację paliw w Biłgoraju i on jest z Biłgoraja
22 sierpnia 2015
+4
-1
PL
748-290
~ jkyuyu   Pamiętam kiedyś komuchy delegowali swoich ludzi do solidarności jak powstawała , ciekawe kto tych ludzi delegował ,pierwszy raz o nich słyszę i nic nie wiem o ich dorobku patriotycznym co zrobili dobrego dla innych , może ktoś coś o nich napisać ?
22 sierpnia 2015
+6
-5
PL
52b-6af
~ Michał   Co to za ludzie ? Skąd oni są? Ja nikogo nie znam tu z Biłgoraja.
22 sierpnia 2015
+5
-4
PL
5f9-1ec
~ Andrzej   Patrząc na zdjęcie nie dziwie się że Kukiz nie ma już żadnych szans. Cyrk na całego.
22 sierpnia 2015
+6
-8
PL
cdb-375
~ booze diverine   kabaret...
22 sierpnia 2015
+5
-4
PL
fbf-be9
~ bbb   Coś pusto ;)
Przecież do wyborów jeszcze ponad 2 miesiące.
Przecież Kukiz nawet progu wyborczego nie przekroczy.
Za miesiąc w sondażach będzie miał pewnie max 5-7%.
Czy oni nie wiedzą, że 90% wyborców Kukiza w prezydenckich głosował na niego tylko, aby pokazać, że ani Duda, ani Komorowski ich nie interesuje i chcą zmiany w polityce (ale nie koniecznie na Kukiza) i żadne JOWy, które były jedynym postulatem Kukiza ich nie interesują.
22 sierpnia 2015
+8
-5
CH
b38-5e8
~ ble ble ble   Go..no to wszystko warte!Odejdą bydlaki przyjdą inne jeszcze nie napasione. Jakie tam JOW! Wybrać rząd zastrzelić, wybrać znowu zastrzelić i za trzecim razem, zacząć kampanie wyborczą i ochotników do rządzenia.Ciekawe ilu by się odważyło za freeee pieniążki przytulać?!?!?
22 sierpnia 2015
+16
-1
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

Ostatnie komentarze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 11:20 Potok Górny
Najbiedniejsza gmina w kraju leży na terenie powiatu biłgorajskiego
Znane jest już zestawienie dochodów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Okazuje się, że znów jedna z gmin powiatu biłgorajskiego jest ostatnia w klasyfikacji, czyli jest najbiedniejszą jednostką w kraju. O jaką gminę chodzi? Jak wypadł w tym zestawieniu Biłgoraj?
dzisiaj, 11:58 Lubelszczyzna
Najnowsze dane dot. zakażeń SARS-CoV-2
we wtorek, godzina 13:29 Biłgoraj
Mężczyźni oszukani podczas sprzedaży przez internet
dzisiaj, 10:42 Biłgoraj
34-latek usłyszał zarzuty za groźby karalne
Pod koniec września na trasie Hedwiżyn - Biłgoraj doszło do wyjątkowo niebezpiecznej sytuacji. Przepychanka na drodze skończyła się sprawą w sądzie. Zarzuty kierowania gróźb karalnych już usłyszał 34-letni mieszkaniec gminy Biłgoraj.
dzisiaj, 08:48 Biłgoraj
Zmarł Bolesław Szymanik
dzisiaj, 08:19 Biłgoraj
W Biłgoraju stanie "Serce na nakrętki"?
we wtorek, godzina 13:02 Lubelszczyzna
Znaczny spadek liczby zakażeń SARS-CoV-2 w skali kraju
Najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej przekazało Ministerstwo Zdrowia. Mamy 670 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na Lubelszczyźnie. W skali kraju to nieco ponad 10 tys. nowych przypadków. Na razie szczegółowych danych o powiatach nie będzie.
we wtorek, godzina 09:58 Biłgoraj
Spała w krzakach. Poszukujemy właściciela suczki
w sobotę, godzina 09:26 Biłgoraj
Dramatyczny apel o pomoc
w poniedziałek, godzina 11:20 Lubelszczyzna
Prawie 800 nowych przypadków zakażenia, zmarły 3 kobiety z powiatu biłgorajskiego
Podano najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej na terenie województwa lubelskiego. W ciągu minionej doby zanotowano prawie 800 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, wśród nich jest 28 osób z powiatu biłgorajskiego. W kraju zanotowano znaczny spadek ilości zakażonych osób.
w poniedziałek, godzina 10:49 Powiat
70-latek nie uwierzył w atak hakerski na bank i nie dał się oszukać
w piątek, godzina 09:25 Biłgoraj
Łoś nie przeżył spotkania z pojazdem
w piątek, godzina 12:09 Biłgoraj
Burmistrz dziękuje za inwestycję, która zmieniła Śródmieście Biłgoraja
Mija 5 lat od momentu podjęcia starań o rewitalizację centrum Biłgoraja. Drogę do realizacji inwestycji wspomina burmistrz miasta Janusz Rosłan. Jednocześnie włodarz dziękuje wszystkim zaangażowanym w projekt.
w piątek, godzina 15:28 Powiat
Oszuści wyczyścili konto 20-latce
w poniedziałek, godzina 10:22 Chmielek
Nie chciał rzucać się w oczy
15 listopada 2020 Biłgoraj
Miejska choinka za 70 tys. zł
Na zakup choinki wraz z iluminacją oraz ozdobami, które miały stanąć na biłgorajskim Placu Wolności pierwotnie w budżecie miasta zabezpieczono kwotę 120 tys. zł. Po dyskusjach została ona zmniejszona, a zmiany zatwierdzono podczas listopadowej sesji Rady Miasta. Ostatecznie na świąteczne drzewko przeznaczono 70 tys. zł.
dzisiaj, 07:19 Podnoszenie ciężarów
Znicz wygrywa kolejne zawody
w piątek, godzina 11:12 Lubelszczyzna
Zmarł mieszkaniec powiatu zakażony koronawirusem
w czwartek, godzina 11:06 Lubelszczyzna
Prawie dwa razy więcej zakażeń SARS-CoV-2 w województwie
W porównaniu do poprzedniej doby nastąpił znaczny wzrost ilości wykrytych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Tylko w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono ponad 1,1 tys. nowych przypadków, w tym 14 na terenie powiatu biłgorajskiego. Szczegóły poniżej.
w czwartek, godzina 15:37 Frampol
Kościelne rynny znów padły łupem złodziei
w niedzielę, godzina 12:01 Ciosmy
Koronawirus w Domu Seniora w Ciosmach
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl