Tegoroczne spotkanie Rady Osiedla Śródmieście zorganizowane zostało w czwartkowe popołudnie, 3 kwietnia. Mieszkańcy z władzami miasta spotkali się w Urzędzie Miasta w Biłgoraju. Obecny był burmistrz Janusz Rosłan, kierownik referatu Gospodarki Komunalnej Jan Jamiński. Nie zabrakło przedstawicieli Rady Miasta: wiceprzewodniczącego Ryszarda Niespodziewańskiego i radnego Mirosława Tujaka.
Wszystkich obecnych na spotkaniu powitał przewodniczący Rady Osiedla Śródmieście Grzegorz Michalsk i, który przytoczył sprawozdanie z działalności Rady za ostatnie 12 miesięcy. - Rada Osiedla w ubiegłym roku złożyła wniosek dotyczący uporządkowania słupów instalacji elektrycznej od skrzyżowania ulic Kościuszki i Lubelskiej, aż do skrzyżowania z ulicą Nadstawną. Chodzi o ujednolicenie tych słupów lub najlepiej poprowadzenia zasilania energią elektryczną pod ziemią i postawienia tylko oświetlenia ulicznego. Rada Osiedla w latach poprzednich składała wnioski dotyczące także czyszczenia kanalizacji miejskiej w Śródmieściu i w tym roku trzeba powiedzieć, sieć kanalizacji miejskiej w naszym osiedlu została solidnie przeczyszczona - mówił przewodniczący i dodał, że do uporządkowania pozostaje też kwestia przyłączy energii elektrycznej domów i bloków w okolicy skrzyżowania ulic Kościuszki i Lubelskiej, gdyż niektóre posesje są zaopatrywane w energię elektryczną poprzez przyłącza naziemne, a inne poprzez przyłącza podziemne.
Grzegorz Michalski ponowił także wniosek dotyczący wprowadzenia zakazu poruszania się samochodów ciężarowych na odcinku od skrzyżowania ulicy Zamojskiej z ul. Długą, poprzez Plac Wolności, ul. Kościuszki, ul. Lubelską, aż do skrzyżowania z Al. Jana Pawła II. - Taki wniosek jest zasadny, by przez centrum miasta zakazać poruszania się samochodom ciężarowym. Nie trzeba uzasadniać jak taki ruch pojazdów jest uciążliwy dla miasta i jego mieszkańców, a wybudowanie obwodnicy północnej i oddanie jej do użytku stworzy takie możliwości, co mieszkańcy osiedla Śródmieście przyjmą z dużym zadowoleniem - dodał przewodniczący.
Poruszył także temat miejskiego monitoringu. - Jest to inwestycja niezbędna dla miasta,a zwłaszcza teraz, gdy mamy wyremontowane główne ulice miejskie, warto rozważyć może sukcesywne wprowadzanie tej inwestycji, etapami. Taki monitoring znacznie by poprawił bezpieczeństwo w mieście - zaznaczył Michalski.
Już na samym początku zebrania poruszony został temat deptaka na ul. Kopernika. O wyniku konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Urząd Miasta mogli państwo przeczytać w artykule pt. Konsultacje zakończone - deptak powstanie?. W związku z przewagą głosów za pozostawieniem obecnej organizacji ruchy pomysł przekształcenia ulicy w deptak został wycofany. - Uważam, że nie warto się spieszyć z wycofywaniem wniosku, bo ten pomysł wart jest rozważenia - mówił przewodniczący Michalski.
Burmistrz Janusz Rosłan zaznaczył, że mieszkańcy już zostali poinformowani o odrzuceniu tego wariantu przebudowy ul. Kopernika. - Chcemy jednak wspólnie z projektantem uwzględnić tę propozycję i wykonać drogę bez barier architektonicznych, by wraz z chodnikiem stanowiła całość, a ciąg pieszy oddzielony był jedynie słupkami - tłumaczył burmistrz. W razie potrzeby, np. podczas organizacji imprez, istniałaby możliwość zamknięcia ulicy dla ruchu i wykorzystania tego miejsca tak jak strefy pieszej.
Podczas spotkania podniesiona została też kwestia odczekiwanej od wielu lat rewitalizacji Placu Wolności. Janusz Rosłan wyjaśnił, że być może w przyszłym roku pojawi się szansa pozyskania środków zewnętrznych na kompleksowy remont tego terenu, dlatego na razie zaniechano starań o wykonanie remontów częściowych.
Mieszkańcy pytali także o szanse na otrzymanie dofinansowania do przebudowy Al. Jana Pawła II i ewentualny termin rozpoczęcia prac. - O te pieniądze stara się też Lublin, z tym, że oni nie mają gotowych wszystkich dokumentów. My wręcz przeciwnie, jeśli otrzymamy dofinansowanie jesteśmy w stanie w każdej chwili ogłosić przetarg i przystąpić do realizacji inwestycji, myślę, że to działa na naszą korzyść. W przypadku otrzymania środków zewnętrznych inwestycja rozpocznie się w ciągu najbliższych miesięcy - odpowiadał burmistrz.
W czwartkowy wieczór rozmawiano też o zbliżającym się zakończeniu remontu ul. Cegielnianej, jak również rozpoczęciu prac na ul. 3 Maja. Poruszony został także temat remontu ul. Moniuszki. W bieżącym roku planowano wykonanie chodnika na tej ulicy do torów kolejowych. Po konsultacjach z Zarządem Dróg Powiatowych najprawdopodobniej w ramach tego zadania wykonany zostanie chodnik ale na dalszej części wymienionej ulicy, czyli od powstającego ronda w stronę ul. Radzięckiej. Przebudowa całej ul. Moniuszki wraz z chodnikiem, planowana jest w przyszłym roku, po pozyskaniu dofinansowania. Wówczas realizowana byłaby też przebudowa ul. Łąkowej.
Kolejne zebranie Rady Osiedla zaplanowane jest na dzisiejszy wieczór. O godz. 18, w Szkole Podstawowej Nr 5 z władzami miasta spotkają się mieszkańcy osiedla Nadstawna.