Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
BIŁGORAJ
2023.03.14 09:25 | aktualizacja: 2023.03.15 08:25

Rada osiedla Bojary. O czym rozmawiano?

W poniedziałek 13 marca odbyło się zebranie rady osiedla Bojary. Podczas spotkania podsumowano działalność rady w latach 2018-2022 oraz dyskutowano o bieżących problemach i możliwych inwestycjach.
Rada osiedla Bojary. O czym rozmawiano?
Rada osiedla Bojary. O czym rozmawiano?

Sprawozdanie z działalności rady przedstawił przewodniczący Piotr Blacha. Jak mówił przewodniczący rada osiedla Bojary od 2018 do 2022 roku odbyła szereg spotkań, podczas których zajmowała się bieżącymi sprawami osiedla z zakresu prac inwestycyjnych i konserwacyjnych, bezpieczeństwa mieszkańców oraz wizerunku osiedla. Pracę rady utrudniała sytuacja epidemiczna, mimo tego udało się zrealizować kilka ważnych przedsięwzięć.

- Na bieżąco podejmowane były interwencje w sprawach uzupełniania ubytków w jezdni, nieświecących latarni ulicznych, koszenia traw, sprzątania, odśnieżania, czy uprzątnięcia zalegających zwałów śniegu, brawurowej jazdy przez kierowców na parkingach przy ul. Romanowskiego i ul. Radzięckiej, zakłócania ciszy nocnej przez młodzież organizującą nocne imprezy na parkingach wokół zalewu Bojary oraz zaśmiecania terenu - wymieniał Piotr Blacha.

Wśród zrealizowanych zadań wymienił również czynny udział członków rady w akcji kontrolowaniu podwyższonego stanu wody na rzece Osa, który spowodował podtopienia kilkunastu posesji przy ulicach Rolnej i Łubiarskiej oraz kierowanie do policji i straży miejskiej wniosków o częstsze monitorowanie okolic zalewu Bojary oraz niebezpiecznej jazdy na ul. Moniuszki od przejazdu kolejowego do Gromady

Na wnioski rady osiedla:

  • kilkakrotnie interweniowano w sprawie awarii przepompowni przy ul. Rolnej oraz naprawy nawierzchni tej ulicy;
  • zamontowano lustro na ul. Moniuszki na wysokości wyjazdu z ul. Rolnej co poprawiło widoczność;
  • Miejska Służba Drogowa przeprowadziła naprawę przepustu odwadniającego rów przy ul. Nadrzecznej, biegnący wzdłuż traktu kolejowego odprowadzający wody opadowe oraz z wiosennych roztopów do rzeki Biała Łada;
  • została nadana nazwa ulicy równoległej do ul. Łubiarskiej po stronie północnej z wyjazdem na ul. Moniuszki, ulicę nazwano Promienna;
  • udrożniono przepust przy ul. Moniuszki, którego awaria doprowadziła do powstania rozlewiska na łąkach w okolicy ul. Moniuszki i ul. Radzięckiej, powodując podtopienia posesji mieszkalnych;

Mimo trudności związanych z pandemią wybudowano i oddano do użytkowania ul. Konwaliową. Droga powstała ze środków rozbiórkowych pozyskanych z zasobów Urzędu Miasta w Biłgoraju. Wykonano również dojazd do peronu na ul. Bojarskiej.

Jedną z inicjatyw rady jest sprzątanie lasu w okolicach zalewu, przy drodze biegnącej przez las na przedłużeniu ul. Radzięckiej.

- W związku z tym, iż jest to miejsce spotkań młodzieży, która przyjeżdża tu samochodami i zaśmieca ten teren, rada wnioskowała do Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Biłgoraju o pomoc w wywożeniu odpadów, co spotkało się z aprobatą i w dniach wywozu śmieci z ul. Radzięckiej są odbierane worki ustawione w miejscach ustalonych przez PGK, bardzo dziękujemy za współpracę - mówił przewodniczący.

W okresie sprawozdawczym Rada Osiedla wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Biłgoraju organizowała Biegi Mikołajkowe i Cross Bojarski.

- Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, chcemy, aby odbywała się cyklicznie. Celem tego projektu jest propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia wśród lokalnej społeczności; mobilizacja i integracja mieszkańców Osiedla Bojary wokół projektu służącego poprawie stanu zdrowia i zagospodarowania wolnego czasu; integracja wielopokoleniowa - mówił Piotr Blacha.

W okresie sprawozdawczym Rada Osiedla po raz kolejny zgłosiła projekt zadania do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego. Zaplanowano budowę siłowni zewnętrznej nad zalewem Bojary.

- W poprzednich edycjach nie udało się zebrać odpowiedniej liczby głosów popierających projekt, jednak wielu mieszkańców pozytywnie odnosiło się do tego zadania. Projekt zakłada wyposażenie terenu w urządzenia o różnym stopniu trudności. Skierowany jest zarówno do dzieci, młodzieży, dorosłych, jak i osób starszych, czy niepełnosprawnych. Z siłowni mogłyby korzystać osoby, które chcą poprawić swoją kondycję fizyczną, a także ci, którzy chcą prowadzić profesjonalne treningi czy rehabilitację. Dodatkowym atutem byłoby położenie siłowni nad zalewem Bojary, gdzie korzystający z urządzeń mogliby podziwiać piękną przyrodę i przebywać z dala od zgiełku ulicznego i hałasu. Inwestycja byłaby dowodem dbałości o poprawę jakości życia nie tylko mieszkańców osiedla Bojary, ale także wszystkich mieszkańców Biłgoraja - zaznaczał przewodniczący Blacha.

Rada osiedla Bojary każdego roku składała wnioski do projektu planu wydatków budżetowych, kilka z nich zostało zrealizowanych. W październiku ubiegłego rada wnioskowała o zabezpieczenie w budżecie miasta na 2023 r. środków na budowę przedłużenia ulicy Bojarskiej, od peronu kolejowego do wjazdu na parking przy zalewie Bojary, wykonanie dokumentacji projektowej i technicznej ulicy Spacerowej,zabezpieczenie środków do utwardzenie i położenie asfaltu na ulicy Radzięckiej na odcinku około 150 mb w kierunku lasu oraz wykonanie chodnika na ul. Moniuszki od ul. Romanowskiego do ul. Radzięckiej.

Mieszkańcy osiedla wnioskowali m.in. o wykonanie przejścia dla pieszych na ulicy Moniuszki w okolicy przystanku autobusowego. Jak mówił burmistrz Janusz Rosłan obecnie nie jest to możliwe, z uwagi na to, że w tym miejscu nie ma chodnika. Zwrócono również uwagę na problem śmiecenia nad zalewem. Mieszkańcy apelowali o montaż większej ilości koszy na śmieci.

Kolejnym problemem mieszkańców osiedla są podtopienia występujące po nawalnych deszczach. Zdaniem uczestników spotkania jest to związane z niezdrożnym przepustem na ulicy Moniuszki.

Powrócił również temat budowy ulicy Spacerowej. Burmistrz Janusz Rosłan mówił, że do realizacji wybierane są inwestycje, na które jest możliwość pozyskania dofinansowania. - Nasz budżet nie jest w dobrej kondycji finansowej. Sytuacja finansowa pogarsza się z roku na rok. Są programy rządowe, które pozwalają na dofinansowanie inwestycji, ale drogi muszą mieć określone parametry, muszą spełniać ważną rolę, czy łączyć ciągi komunikacyjne - wyjaśnił Janusz Rosłan i dodał, że w przypadku Spacerowej, która jest ulicą ślepą, nie będzie możliwości pozyskania środków zewnętrznych.

Na zakończenie burmistrz Rosłan zwrócił uwagę na jakość powietrza w Biłgoraju. Przypominał o możliwości skorzystania z miejskiego programu wymiany źródeł ciepła oraz rządowego programu Czyste Powietrze. Z kolei wiceburmistrz Jarosław Bondyra zachęcał mieszkańców do magazynowania deszczówki i wykorzystywania jej do podlewania przydomowych ogródków.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Red. dodany
 
Odsłon: 3002
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
21 września 2023 Biłgoraj
Niszczenie i zasłanianie plakatów wyborczych. Wszystkie chwyty dozwolone?
Wybory parlamentarne odbędą się dokładnie za 23 dni. To ostatni chwile na przekonanie do siebie wyborców. A kandydaci robią to na różne sposoby. Niestety dochodzi też do sytuacji, które wykraczają poza dobre obyczaje, ale i przepisy prawa. Sami kandydaci informują o przypadkach niszczenia, czy zasłaniania plakatów wyborczych.
w czwartek, godzina 11:16 Biłgoraj
Oszukany przy zakupie pelletu
14 września 2023 Biłgoraj
"Wydrapał" 200 tys. zł
22 września 2023 Biłgoraj
To już 35 lat. Rozpoczęły się tegoroczne SzPŚiPA
W piątek 22 września ruszyły kolejne, 35. już Spotkania z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorska. Sala widowiskowa Biłgorajskiego Centrum Kultury wypełniona była po brzegi. Na kolejny koncert zapraszamy już jutro.
w czwartek, godzina 09:03 Powiat
Powstaną chodniki, ciągi piesze i ścieżki rowerowe
we wtorek, godzina 11:57 Biłgoraj
Areszt dla 21-latka za posiadanie znacznych ilości narkotyków
w czwartek, godzina 11:12 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
W najbliższych dniach na mieszkańców powiatu biłgorajskiego czeka wiele wydarzeń. Od konferencji poświęconej wsparciu dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym, przez piknik historyczny w Brodziakach, po mobilne koncerty Orkiestry Dętej z Goraja wraz uczniami. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.
w środę, godzina 14:29 Biłgoraj
Obraz Knappa zawisł na ścianie Urzędu Miasta
w środę, godzina 16:03 Biłgoraj
W muzeum można oglądać wystawę poświęconą słynnemu artyście z Biłgoraja
w środę, godzina 08:17 Region
Ta droga po przebudowie odciąży DW nr 835
We wtorek 26 września podpisano umowę na przebudowę drogi krajowej nr 74 na odcinku między Gorajcem a Szczebrzeszynem. Remont blisko 9 km drogi pochłonie 119 mln zł. Przebudowa tego odcinka, wraz z planowaną budową obwodnicy Gorajca, pozwoli odciążyć drogę wojewódzką nr 835 na odcinku między Frampolem a Biłgorajem.
w poniedziałek, godzina 12:13 Biłgoraj
Konkurs na dyrektora OIK rozstrzygnięty
w czwartek, godzina 08:16 Dereźnia Solska
Remiza zamieniła się w salę teatralną
w czwartek, godzina 10:04 Biłgoraj
Są wyniki naboru wniosków w ramach programu "Inwestycje w oświacie". Kto i ile dostał?
Ministerstwo Edukacji Narodowej właśnie ogłosiło wyniki naboru wniosków w ramach programu "Inwestycje w oświacie". Dotacje zostaną udzielone na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji związanych z: budową obiektu, dostosowaniem obiektu lub zakupem wyposażenia. Pieniądze trafią też do Biłgoraja.
we wtorek, godzina 11:58 Biłgoraj
Będą utrudnienia na ulicach Biłgoraja
w sobotę, godzina 17:20 Dereźnia
Kartoflaki u Dereźnianek
w środę, godzina 15:23 Biłgoraj
Pilne! Sanepid przekazał informacje o jakości wody
Sanepid wydał komunikat dotyczący przydatności wody do spożycia pochodzącej z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Okrągłe - Korczów (gmina Biłgoraj). Wykryto w niej bakterie z grupy coli.
w środę, godzina 07:54 Biłgoraj
1,3 mln zł na przebudowę zabytkowego mostu w Biłgoraju
w niedzielę, godzina 10:23 Biłgoraj
W rezerwacie Obary powstanie punkt widokowy?
22 września 2023 Biłgoraj
Poszukiwania 31-latka zakończone
Komenda Powiatowa Policji w Biłgoraju prowadziła poszukiwania zaginionego mieszkańca Biłgoraja. Osoby mogące posiadać informacje na temat miejsca pobytu mężczyzny proszone są o powiadomienie Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju osobiście lub pod numerem telefonu 47 815 20 10. Informacje można przekazać dzwoniąc na numer alarmowy 997/112 lub kontaktując się z najbliższą jednostką policji, także anonimowo.
we wtorek, godzina 08:08 Biłgoraj
Wiemy, kto będzie liczyć głosy
we wtorek, godzina 09:04 Biłgoraj
Uwaga mieszkańcy bloków! To próba oszustwa
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl