Stanowisko przedstawił wicestarosta Stanisław Schodziński
Apel Rady Powiatu w Biłgoraju do Posłów i Senatorów Parlamentu RP oraz Posłów RP do Parlamentu UE o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej ustanowienia dnia 15 sierpnia Dniem Pamięci Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej - Cudu nad Wisłą, przedstawił wicestarosta Stanisław Schodziński, podczas obrad 29 sierpnia br.
Prezentujemy treść apelu:
Bitwa Warszawska była jedną z najważniejszych bitew w historii Europy i świata. Angielski ambasador lord Edgar Vincent D'Abernon nazwał ją jedną z 18-nastu najważniejszych bitew świata. Bitwa ta zatrzymała pochód Sowietów i komunizmu na Zachód Europy w 1920 roku. Było to starcie chrześcijaństwa z wizją antychrześcijańskiej proletariackiej rewolucji. Można by ją porównać z Bitwą pod Wiedniem, która w tym roku obchodzi swe 330 -lecie. Obie bitwy były najwybitniejszymi zwycięstwami Narodu Polskiego w historii Polski i Europy. Każda rocznica "Cudu nad Wisłą" powinna być traktowana jako dar Opatrzności Bożej dla Polski i Europy. W decydującym momencie bitwy bolszewikom ukazała się postać Matki Boskiej Łaskawej wywołująca w ich szeregach panikę.
Niepokoi nas dotychczasowe relatywizowanie tej zwycięskiej bitwy. W 1923 roku ustanowiono 15 sierpnia jako Święto Żołnierzy, które zachowało się nieprzerwanie do 1947 roku. W 1936 roku Stronnictwo Ludowe podjęło uchwałę o corocznym obchodzeniu 15 sierpnia Święta "Czynu Chłopskiego" przywołując w pamięci udział w bitwie chłopów pod przywództwem Premiera Rządu Obrony Narodowej Wincentego Witosa, którzy w głównej mierze zdecydowali o losach bitwy.
W 1947 roku, w okresie PRL-u, zlikwidowano obchody tego święta, ustanawiając Święto Wojska Polskiego na pamiątkę Bitwy pod Lenino 12 października. W 1992 roku powrócono do Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny ustanawiając w tym dniu równocześnie Święto Wojska Polskiego.
Apelujemy do Pań i Panów Parlamentarzystów o przywrócenie należnej rangi kolejnym rocznicom Cudu nad Wisłą i ustanowienie tego dnia jako Dnia Pamięci Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej dla Polski i Europy, będącej chlubą naszego Państwa i Narodu.
Ustanowienie 15 sierpnia jako dnia pamięci o Bitwie Warszawskiej w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny byłoby oddaniem hołdu tamtej narodowej mobilizacji, która dała zwycięstwo na miarę snów i marzeń Polaków po ponad dwóch wiekach klęsk i niepowodzeń, ocalając jednocześnie cywilizację chrześcijańską Europy. Jednocześnie będzie to przypomnieniem
chrześcijańskich korzeni Polski, Europy i Unii Europejskiej.