Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Biłgoraju od 5 lat realizuje program profilaktyki anty-narkotykowej skierowany do biłgorajskiej młodzieży. W ramach programu odbywają się spotkania z ludźmi,którzy wyrwali się z nałogu, warsztaty, pokazy filmów.
- Tegoroczny program odbywa się pod hasłem: “Na co nam to? Młodzież, a substancje psychoatywne". Dziś gościliśmy w Biłgoraju terapeutów ze Stowarzyszenia Pomocy Arka Noego, którzy opowiadali o swoich przeżyciach związanych z wychodzeniem z trudnych sytuacji życiowych, jak przemoc w rodzinie, alkoholizm, narkotyki - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl, Dorota Maksymiuk z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej .
Charyzmatyczną postacią ze Stowarzyszenia jest Piotr Stępniak, który spędził w więzieniu prawie 24 lata. 8 razy próbował popełnić samobójstwo. Dziś, jak mówi, narodził się na nowo i od 7 lat prowadzi działania profilaktyczne na terenie całego kraju.
Swoje świadectwo składali także inni członkowie Stowarzyszenia
- Czy naprawdę myślicie, że wszystkiego należy w życiu spróbować? To co spróbujecie nawet psiej kupy? Tylko problem jest taki, że po psiej kupie można umyć zęby i nie ma tematu. A po zażyciu narkotyków już na zawsze będzie inaczej - mówił Marcin Tyburczy. Także pozostali członkowie Stowarzyszenia w prostych, ale dosadnych słowach trafiali ze swoim świadectwem do młodzieży. Spotkaniu towarzyszyły grana na żywo muzyka oraz prezentacje filmowe. Wzięli w nim udział uczniowie biłgorajskich szkół: LO im. ONZ, ZSZ i O oraz Gimnazjum im. Jadwigi Królowej.
Program realizowany jest przez Bibliotekę przy wsparciu Urzędu Miasta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.