W tle powstający zakład przetwórstwa owoców i warzyw
Spółka Bioconcept-Gardenia jest największym w Polsce, przetwórcą surowców ekologicznych. Na przedmieściach Tarnogrodu powstaje właśnie nowoczesny zakład przetwórstwa owoców i warzyw. Zainteresowanie rolników tego typu uprawami jest coraz większe, o czym świadczyła pełna sala podczas sobotniego spotkania.
- Nikt nie siedzi tu pod przymusem. Widzę osoby z Tarnogrodu, ale i z okolic. To dobrze, że takie spotkania mają miejsce w Tarnogrodzie. Taki kierunek obraliśmy i chcemy patronować i wspierać działalność ekologiczną. Przykładem jest zakład, który powstaje na Przedmieściu Płuskim. My ze swej strony wydajemy ogromne pieniądze na infrastrukturę temu towarzyszącą. Ale Tarnogród chce być miejscem z przyszłością i liczymy na to, że kryzys ominie Tarnogród i właśnie Tarnogród będzie zieloną wyspą - mówił do zgromadzonych, Eugeniusz Stróż, burmistrz Tarnogrodu.
Podczas konferencji rolnicy mieli możliwość uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Z wykładami do Tarnogrodu przyjechali m.in. prof. Waldemar Treder, z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, dr Andrzej Grenda z firmy Yara Poland, dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. A także przedstawiciele firm inwestujących na Roztoczu. Podczas spotkania można było pobrać ulotki omawiające poszczególne uprawy.
- Celem konferencji jest wywołanie produkcji na potrzeby zakładu Grupa Producentów Bio - Food Roztocze, ale również na potrzeby zakładu BioConcept - Gardenia. Dla nas to truskawka deserowa, dla przemysłu truskawka konwencjonalna i ekologiczna, jak również warzywa konwencjonalne i ekologiczne. Tu jest zaplecze surowcowe, jest większość naszych rolników z grupy - mówił w rozmowie z Portalem biłgorajska.pl, Piotr Puchalski, prezes G.B. Bio - Food Roztocze Sp. z o.o. - Jest to propozycja dla rolników, aby zacząć uprawiać truskawkę deserową, ale także warzywa na potrzeby rynku wschodniego, którego kryzys nie dotknie. Stale eksportujemy na teren Rosji - dodał prezes Puchalski
Sobotnie spotkanie to początek cyklu konferencji. Na styczeń planowane jest spotkanie dotyczące upraw maliny, w lutym omówiona zostanie uprawa brokułu.