Podatek od nieruchomości będzie wyższy o 5 procent, natomiast podatek rolny o 10 procent. Zdaniem władz gminy w przypadku podatku rolnego podwyżka nie powinna być zbyt dotkliwa, ponieważ większość gruntów to ziemi najniższych klas V i VI, które nie są opodatkowane.
- Nie chcemy obarczać rolników kosztami funkcjonowania urzędu czy inwestycji. Chcemy tylko, aby dochód z tych opłat pokrywał koszty oświetlenia gminy, a po podwyżce kwoty te może będą się bilansować - tłumaczy burmistrz Roman Dziura. Jego zdaniem idealną sytuacją byłoby pokrycie środkami z podatku rolnego także kosztów zimowego utrzymania dróg, ale to w dotychczasowej historii samorządu jeszcze nigdy się nie udało.
Podczas środowej sesji radni przyjęli też uchwały o zamiarze przekazania organizacjom pozarządowym dwóch placówek oświatowych. Organem prowadzącym dla Szkoły Podstawowej w Górecku Starym ma być Stowarzyszenie "Stok", natomiast prowadzeniem Publicznej Szkoły Podstawowej w Stanisławowie miałoby się zająć miejscowe Stowarzyszenie na Rzecz Pomocy Szkole.
Burmistrz Dziura podkreśla, że przyjęte w środę uchwały nie oznaczają jeszcze przekazania wspomnianych placówek.
- Teraz będą one konsultowane z rodzicami i nauczycielami. Uchwały trafią też do zaopiniowania przez Lubelskiego Kuratora Oświaty - dodaje burmistrz Józefowa.
Główną przyczyną przekazania placówek organizacjom pozarządowym jest zmniejszająca się liczba uczniów i wysokie koszty funkcjonowania szkół. Ze wstępnych oszacować wynika, że po wprowadzeniu zmian gmina mogłaby zaoszczędzić na szkole w Górecku około 200 tysięcy złotych, a w Stanisławowie prawie 250 tysięcy złotych rocznie. Władze Józefowa zapewniają, że uczniowie i ich rodzice nie powinni odczuć zmian, ponieważ obydwie szkoły nadal będą mieć status placówek publicznych. Inny będzie tylko organ prowadzący placówki i warunki pracy nauczycieli. Obecnie do obydwu szkół uczęszcza po około 60 uczniów. Gdyby wszystko odbyło się zgodnie z planem, to szkoła w Górecku Starym zostałaby przejęta przez stowarzyszenie w lipcu przyszłego roku, a placówka w Stanisławowie prawdopodobnie dwa miesiące później. Ostateczne decyzje Rady Miejskiej w tej sprawie mają być podjęte jeszcze w tym roku.
Zmiany czekają także Liceum Ogólnokształcące w Józefowie, do którego również uczęszcza coraz mniej uczniów. Samorząd chciał połączyć LO z gimnazjami w Józefowie i Majdanie Nepryskim, obliczono jednak, że oszczędności z tego tytułu byłyby zbyt małe, by operacja się opłaciła. Dlatego zrezygnowano z pomysłu tworzenia zespołu szkół, ale reorganizacja LO cały czas jest rozważana. Władze gminy nie wykluczają, że, podobnie jak w przypadku podstawówek, przekażą liceum organizacji pozarządowej, ale żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.
Józefów jest jedną z nielicznych gmin, które są organem prowadzącym dla szkoły tego szczebla. W większości przypadków placówkami ponadgimnazjalnymi zajmują się samorządy powiatowe.