Pracę nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Doliny Białej Łady pomiędzy ul. Lubelską a ul. Sikorskiego rozpoczęły się 18 października 2006 roku. Trwały do stycznia 2011r.
Przez cały ten czas instytut opracowujący mpzp współpracował z Fundacją Biłgoraj XXI, która jego jest głównym inwestorem. - Opracowywane były rożne koncepcje, w międzyczasie zgłaszane były dodatkowe wnioski, a koncepcja przez cały czas była udoskonalana. Efektem tych prac jest plan zagospodarowania przestrzennego - mówił podczas sesji burmistrz Janusz Rosłan.
Po wyczerpaniu toku formalno-prawnego ze strony Fundacji wpłynęły dodatkowe wnioski, które za względów proceduralnych nie mogły zostać pozytywnie rozpatrzone. Wnioski te w nieznacznym stopniu odbiegały od przygotowanego planu, dlatego po podjęciu uchwały przez radnych Fundacja Biłgoraj XXI nie mogłaby zrealizować swoich zamierzeń, które są już w fazie opracowywania dokumentacji technicznej. Dlatego przewodniczący Rady Głównej Fundacji Tadeusz Kuźmiński prosił radnych o to, by nie przyjmować uchwały w proponowanym kształcie.
- Fundacja Biłgoraj XXI przedkłada wniosek o nie uchwalanie przygotowanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego doliny Białej Łady i skierowanie planu do ponownego uzgodnienia, naniesienia stosowanych korekt i uzupełnień - powiedział Tadeusz Kuźmiński. Jednym z argumentów była sprzeczność zapisów z aktualnym stanem faktycznym, np. szerokość ul. Berka Joselewicza wynosi 5 m, wg planu powinna mieć natomiast 6 m, nie ma jednak warunków fizycznych, by ją poszerzyć. Zgodnie z przygotowanym planem konieczne byłoby również ograniczenie wysokości niektórych budynków, co uniemożliwiłoby wykonanie odpowiednich spadków przy pokryciu gontem drewnianym. Plan w obecnym kształcie zablokowałby również powstanie kościoła katolickiego.
Oczywiście zarówno uchwalenie nowego planu, jak i jego odrzucenie będzie wiązało się z kosztami. O ich wysokość zapytał radny Adam Skakuj. - Nie potrafię odpowiedzieć. Najtańszym rozwiązaniem byłoby uchwalenie planu i nie wracanie do niego, ale wówczas Fundacja nie mogłaby realizować swoich ostatnich zamierzeń. Dużo droższą alternatywą byłoby uchwalenie i przystąpienie do jego zmiany. Mniej kosztownym rozwiązaniem jest nie uchwalenie planu i zlecenie dokonania korekt - wyjaśnił burmistrz.
Negatywną opinię odnośnie zaprezentowanej uchwały wydała Komisja Budżetu. Podczas głosowania radni przychylili się do prośby ze strony Fundacji Biłgoraj XXI i zagłosowali "przeciwko" uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, sześciu radnych wstrzymało się od głosu.