O czym opowiada film " Chłopaki"?
Za ciężkimi murami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, mija młodość grupy nastolatków ze społecznych peryferii. Ich życie poddane jest więziennemu rygorowi i całodobowej kontroli. Czy rok, który pozostał Krzyśkowi i jego kolegom do wyjścia wystarczy, aby chłopaki uwierzyli, że jest dla nich miejsce w społeczeństwie?
"Chłopaki" to opowieść o braterstwie, dorastaniu i szukaniu swojego miejsca w świece.
Twórcy filmu, Łukasz Machowski oraz Katarzyna Machałek, w swoim nowym dokumencie, starają się zmienić społeczne postrzeganie nastolatków, którym powinęła się noga w życiu. Reżyserzy nie powielają klisz filmowych i społecznych w portretowaniu tzw. trudnej młodzieży, unikając epatowania obrazami biedy czy brutalności, do których przywykli widzowie, na rzecz szerszej perspektywy.
Dokument "Chłopaki" ma w sobie dużo ciepła, a nawet humoru. Chłopcy z Ośrodka są przedstawieni za pomocą "czułej" kamery, która podkreśla ich wartość jako ludzi. Film zwraca uwagę, że nie każdy miał taki sam start w życiu, ale mimo to każdy może wybić się ponad nieuprzywilejowane środowisko, z którego pochodzi.
Drugim kluczowym tematem "Chłopaków" jest tytaniczna, często niedoceniana praca pedagogów, którzy każdego dnia walczą aby odbudować system wartości u młodych ludzi i przygotować ich do funkcjonowania w społeczeństwie.
- Dla widzów, w szczególności dla młodzieży licealnej, seans "Chłopaków" to swoista lekcja empatii oraz docenienia życia. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Był także pokazywany na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym w Konkursach Głównych IFF Zsigmond Vilmos na Węgrzech oraz Młodzi i Film w Koszalinie. Mamy nadzieję, że "Chłopaki" zmienią postrzeganie nieuprzywilejowanej młozieży - przekazała reżyserka Katarzyna Machałek.
Film będzie wyświetlany także w biłgorajskim kinie, będzie można go zobaczyć od 26 do 29 lutego. W niedzielę 26 lutego, po seansie zaplanowano też spotkanie z twórcami.