Podsumowanie działań w ramach projektu jak i konkursów realizowanych przez bibliotekę odbyło się 23 stycznia bieżącego roku. Na początek nastąpiła prezentacja kolaży wykonanych przez zespoły do wierszy: "Zima" Jan Brzechwy, "Biało" Joanny Kulmowej, "Zimowy sen" Mariusza Parlickiego i "Zima" Józefa Czechowicza. Następnie prezentowały one głośne czytanie fragmentów z wybranych książek nawiązujących do zimy. Uczestnicy wysłuchali fragmentów z takich utworów jak: "Dziewczynka z zapałkami" Hansa Christiana Andersena, "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, "Mała Lotta i renifery" Holly Webb i "Opowieści z Narnii. Lew czarownica i stara szafa" C. S. Lewisa. Młodzi ludzie przygotowali również specjalną scenografię i odegrali scenki wprowadzające publiczność w fabułę czytanych utworów. Na zakończenie zmagań projektowych trzyosobowe drużyny układały przysłowia o zimie i z tym wyzwaniem młodzież poradziła sobie wyśmienicie. Zadania projektowe oceniała komisja w składzie przewodnicząca pani Anna Ksiądz, wicedyrektor szkoły podstawowej oraz nauczyciele języka polskiego, pani Urszula Brodziak i pani Katarzyna Otkała - Minkiewicz. Komisja brała pod uwagę nie tylko poprawność wykonania wszystkich zadań ale również kreatywność. Podsumowując wszystkie punkty przyznała ona: I miejsce zespołowi Z z kl. VI a w składzie: Weronika Zaryczny (lider),Roksana Bździuch, Julia Kołodziej, Zuzanna Kusiak, Amelia Wszoła, Zuzanna Ziomek; dwa równorzędne II miejsca, zespołowi I z kl. VI b w składzie: Gabriela Chmura (lider), Michał Bil, Szymon Brodziak, Zofia Koszarna, Amelia Luchowska, Martyna Podolak, Lena Rybak i Julia Szymanik i zespołowi A z kl. VI a w składzie: Kamil Spustek (lider), Sebastian Adamowicz, Dominik Bździuch, Karol Kołodziej, Szymon Nizio, Patryk Siudak, Konrad Skóra, a III miejsce zespołowi M z kl. VI b w składzie: Magdalena Mnich (lider), Gabriela Bździuch, Kordian Bury Judyta Jakób, Milena Koszarna, Miłosz Nowak, Marcel Mazurek, Jakub Wasong. Pamiątkowe dyplomy i upominki zespołom wręczyła wicedyrektor szkoły podstawowej Anna Ksiądz. Następnie w klimat zimy i to tej ekstremalnej wprowadziła publiczność Lena Bździuch, uczennica klasy VII b szkoły podstawowej. Przeczytała ona opowieść Marka Kamińskiego zatytułowaną "Grenlandia", z książki "Trzy bieguny".
W drugiej części imprezy odbyło się podsumowanie działań konkursowych prowadzonych w ostatnim czasie przez aleksandrowską bibliotekę. Dla wszystkich lubiących fotografować i podziwiać przyrodę placówka przygotowała konkurs fotograficzny "Zima w Aleksandrowie". Zadaniem uczestników było pokazanie Aleksandrowa w zimowym krajobrazie. Na konkurs wpłynęło ogółem 53 fotografie wykonane przez uczniów kl. VI - VIII ze szkoły podstawowej oraz dorosłych mieszkańców Aleksandrowa. Nagrody główne za najciekawsze prace otrzymały: pani Maria Kapuśniak, pani Paulina Głazowska, Zuzanna Brodzia i Julia Bajek. Wyróżnienia natomiast zdobyły: Magdalena Mnich, Zofia Koszarna, Julia Szymanik, Maja Droździel, Roksana Bździuch, Martyna Podolak i Lena Rybak. Następnie została podsumowana akcja czytelnicza "Książkowy Niekalendarz" prowadzonej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. czytelnicy mogli brać udział w comiesięcznych wyzwaniach czytelniczych przez cały 2023 rok. Za najaktywniejszą realizację wszystkich zadań czytelniczych nagrody otrzymały Maja Droździel i Izabela Rykowska, uczennice szkoły podstawowej. Również został rozstrzygnięty konkurs "Boże Narodzenie - uzupełnij tytuł lub przysłowie dla uczniów kl. VI - VIII szkoły podstawowej. W grudniu 2023 roku uczestnicy śledzili pojawiające się każdego dnia zadania konkursowe. Liczyła się nie tylko poprawność odpowiedzi ale również szybkość. I miejsce zdobyły: Zuzanna Brodziak, Julia Bajek, Zuzanna Gontarz, Magdalena Bździuch, II miejsce: Maja Droździel, Izabela Rykowska, Lena Karczmarzyk i III miejsce - Izabela Bździuch. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy fotografii "Zima w Aleksandrowie", która jest dostępna także w wersji online na fanpage'u biblioteki: https://ww
Zima jak się przekonali młodzi ludzie to pora roku, która wbrew pozorom ma wiele różnych wizerunków, od tego baśniowego po mocno utrudniający zwykłą codzienność. Młodzież realizując projekt nie tylko uczyła się, że warto poznawać wpływ przyrody na różne aspekty naszego życia ale przede wszystkim rozwijała swoją kreatywność. Była to także okazja do promowania literatury i czytania.