- Na inwestycje wydaliśmy ponad 6 milionów złotych, czyli prawie tyle co rok wcześniej. Podobnie jak inne samorządy coraz bardziej odczuwamy spadające wpływy z tytułu podatku PIT i jednocześnie rosnące wydatki bieżące, ale na razie udaje się znaleźć środki na wkład własny do inwestycji. Jednym ze sposobów na sfinansowanie bardziej kosztownych zadań jest rozłożenie ich w czasie - ocenia w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową wójt Andrzej Placek.
Jednocześnie podkreśla, że gmina bardzo liczy na dodatkowe wsparcie zapowiedziane w tym tygodniu przez rząd.
Najbardziej kosztownym zadaniem, które gmina Obsza zrealizowała w 2022 roku było dokończenie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Samorząd wydał na ten cel ponad 3 miliony złotych, z czego prawie 640 tysięcy stanowiła dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.
Kolejny 1 milion 860 tysięcy złotych kosztowała budowa chodnika w Woli Obszańskiej, na którą samorząd otrzymał 1 milion 680 tysięcy złotych z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".
Na liście najważniejszych i najbardziej kosztownych zadań inwestycyjnych są jeszcze m.in. modernizacja oświetlenia ulicznego za ponad 700 tysięcy złotych, w tym około 620 tysięcy dotacji z "Polskiego Ładu" i rozpoczęcie przebudowy stacji uzdatniania wody Babice - Dorbozy. Na tę drugą inwestycję w ubiegłym roku gmina wydała 355 tysięcy złotych z własnego budżetu, a wartość całkowitą zadania, także współfinansowanego z "Polskiego Ładu", szacuje na prawie 5 milionów 190 tysięcy złotych. Prace rozpoczęte w 2022 roku mają być zakończone w 2024.