- Instytut uznaje ogromną wartość muzyki i tańca polskiej wsi jako części dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Poprzez ogłoszony program Potańcówki Wiejskie, Instytut zamierza wzmacniać i upowszechniać ideę organizowania spotkań społeczności, dla których osią jest kultura ludowa pochodzenia lokalnego. W ten sposób Instytut chce pokazać, szczególnie młodemu pokoleniu, wartość rodzimych tradycji oraz ponadczasowość jej elementów. Celem Programu Potańcówki Wiejskie jest również wspieranie artystów i wykonawców w kultywowaniu muzyki tradycyjnej polskiej wsi - czytamy na stronie instytucji.
W ramach programu Potańcówki Wiejskie można ubiegać się o dofinansowanie na poziomie 100%, z maksymalną kwotą dofinansowania do 10 000 zł.
Jest tylko jeden haczyk, po otrzymaniu dofinansowania wydarzenie ma odbyć się między sierpniem a październikiem, czyli tuż przed wyborami parlamentarnymi.
- Nabór wniosków rozpoczynamy 22 maja i będzie on trwał do 16 czerwca. Po tym czasie wnioski podlegają ocenie formalnej oraz merytorycznej (kryteria oceny merytorycznej stanowią załącznik nr 2 do Regulaminu Programu). Ogłoszenie wyników programu - wykazu inicjatyw, które otrzymają dofinansowanie - planujemy na koniec lipca - czytamy dalej na stronie instytutu.
Jak wyjaśnia NIKiDW podmiotami, które mogą ubiegać się o dofinansowanie są:
- koła gospodyń wiejskich,
- ochotnicze straże pożarne,
- organizacje pozarządowe (inne niż wymienione powyżej),
- samorządowe instytucje kultury.
Wszystkie niezbędne informacje dostępne są na stronie https://ni