1. Konsultacja lekarska online
2. Recepta przez Internet
3. Zwolnienie zdalnie
1. Konsultacja online
Platformy internetowe zajmujące się usługami medycznymi oferują szeroki zakres zdalnej pomocy pacjentom. Jeśli potrzebujesz konsultacji z lekarzem, a na dworze pogoda pod psem, pomoże ci lekarz online. Konsultację online możesz odbyć się telefonicznie, lub za pomocą czatu wideo. Jak działa konsultacja online? Wystarczy zalogować się na platformie, zarejestrować się i wypełnić formularz medyczny. Wybierz wygodny termin i umów wizytę z wybranym specjalistą. Może to być też lekarz rodzinny. Kompetentny lekarz skontaktuje się z tobą już w ciągu kilkunastu minut. Przeprowadzi wywiad, wypyta o dolegliwości, obejrzy zdjęcia, jakie mu wyślesz (np. zmian skórnych) i przepisze leki. Ich otrzymanie ułatwi recepta online. A jeśli twój stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie pracy, dostaniesz również zwolnienie online. Może być potrzebna także kontynuacja terapii i wizyta kontrolna. Za wszystkie te usługi, płatności możesz dokonać kartą płatniczą lub przez system PayU, lub PayPal. W określonych przypadkach , lekarz online pomoże ci za darmo, w ramach NFZ.
Recepta przez Internet
Równie łatwa do otrzymania jest recepta online. Jeśli skończyły ci się leki, lub potrzebujesz ich doraźnie, lekarz przepisze ci je przez telefon lub Internet. Wystarczy wtedy podać objawy, na podstawie których e-lekarz zdecyduje, czy rzeczywiście są niezbędne. W przypadku chorób przewlekłych, dobrze jest przedstawić dokumentację medyczną twojej przypadłości. Następnie otrzymasz wiadomość sms z czterocyfrowym numerem recepty. Możesz zrealizować ją w każdej aptece, podając farmaceucie kod i numer PESEL pacjenta. Niektóre recepty można otrzymać bezpłatnie, z pomocą NFZ. Jednak o tym zdecyduje lekarz POZ.
Zwolnienie zdalnie
Osoby, których stan zdrowia nie pozwala na wykonywanie pracy, bez trudu otrzymają zwolnienie lekarskie od lekarza przez telefon lub online. Możliwość wystawienia elektronicznego zwolnienia, jest w tej chwili dla medyków priorytetem, z uwagi na prawo wprowadzone w 2020r. Jednak chory musi być zatrudniony na umowę i posiadać Internetowe Konto Pacjenta. Zwolnienie przekazywane jest bezpośrednio do ZUS-u i pracodawcy. Pacjent nie musi zaprzątać sobie głowy dostarczaniem go do firmy. E-lekarz może skierować cię również na badania laboratoryjne.