Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualno?ć    Dodaj galerię    Zgło? temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.05.12 09:40 | aktualizacja: 2022.05.12 09:40

Recepta online a e-recepta NFZ

Jaka jest różnica pomiędzy receptą online, a e-receptą uzyskaną w ramach porady NFZ? Na co warto zwrócić uwagę korzystając ze zdalnych placówek medycznych? Czy przychodnie online są legalną formą kontaktu z lekarzem?
Recepta online a e-recepta NFZ
Recepta online a e-recepta NFZ

Pandemia COVID-19 zmieniła styl życia wielu osób na całym świecie. Przez pewien czas, życie głównie toczyło się w internecie. Świat realny miał znaczne odwzorowanie we świecie wirtualnym. Zakupy online stały się bardzo popularne, a praca zdalna była wykonywana przez wielu pracowników, lecz także usługi medyczne przeniosły się do sieci.

Czym jest recepta online?

Recepta online jest to e-recepta uzyskana w ramach telekonsultacji lekarskiej w przychodni online. Dokument recepty niczym się nie różni od standardowego druku, który można uzyskać podczas stacjonarnej wizyty. Popularność usług związanych z receptami online wzrosła na początku trwania pandemii, lecz pierwsze placówki istniały w Polsce już od wielu lat.

Usługi zdalnych konsultacji lekarskich nadal wzbudzają kontrowersje, lecz dla wielu grup pacjentów są bardzo przydatną formą kontaktu z lekarzem, ponieważ koszt wizyty jest mniejszy niż wizyta u specjalisty, a także można uzyskać e-receptę nawet w kilkanaście minut.

Recepta online w kilku prostych krokach

Uzyskanie e-recepty online jest bardzo prostą procedurą. Należy wybrać odpowiednią placówkę medyczną, a następnie zapoznać się z regulaminem świadczenia usług, który powinien rozwiać wiele wątpliwości związanych z przebiegiem konsultacji.

Celem otrzymania recepty przez internet wystarczy wypełnić odpowiedni formularz medyczny, podać niezbędne dane, które umożliwią wystawienia recepty, a także opłacić usługę. W zależności od placówki medycznej, może być do wyboru kilka różnych form kontaktu z lekarzem, a także różny czas oczekiwania na e-wizytę. Istotne jest to, aby dokładnie zapoznać się z wszystkimi informacjami na stronie internetowej.

W placówce MEDSPAN https://medspan.pl/dolegliwosci/ można uzyskać e-receptę na wiele leków, które są w ramach kontynuacji leczenia.

Recepta online, czy recepta w ramach NFZ?

Pacjent jest osobą decyzyjną w kwestii wyboru placówki medycznej. Jeżeli posiada powszechne ubezpieczenie zdrowotne, to może skorzystać z wizyty w ramach NFZ. Może także wybrać inną placówkę medyczną (komercyjną), lecz zazwyczaj w takiej placówce e-recepta jest wystawiona bez refundacji, czyli pacjent musi pokryć cały koszt leku.

Wizyta w ramach NFZ nie gwarantuje otrzymania e-recepty refundowanej, ponieważ proces refundacji jest skomplikowany i pacjent nie zawsze może się zakwalifikować do otrzymania leku refundowanego.

E-recepta nie zawiera oznaczenia trybu wizyty. Jest to standardowy druk, który jest generowany przez system e-recept, który jest podłączony do państwowych placówek oraz prywatnych.

Recepta nawet w kilka minut

Zaletą recept przez internet jest zazwyczaj szybki czas realizacji konsultacji. Należy pamiętać o tym, że w Polsce jest zakaz sprzedaży recept, więc mimo sloganów które się pojawiają, każdy formularz medycznych jest konsultowany przez lekarza z uprawieniami do wystawiania recept. Może się tak zdarzyć, że lekarz odmówi wystawienia recepty, ponieważ pacjent będzie wymagać konsultacji stacjonarnej lub będzie brak wskazań medycznych do wystawienia dokumentu na wnioskowane leki.

Usługi telemedyczne nie mogą zastąpić konsultacji stacjonarnych, ponieważ proces diagnostyczny jest mocno utrudniony, dlatego w większości z usług online korzystają pacjenci, którzy zmagają się z przewlekłymi chorobami celem uzyskania recepty.

Jest to popularne rozwiązanie, które umożliwia otrzymanie recepty online na tabletki antykoncepcyjne, tabletki dzień po, czy w ramach leczenia alergii, chorób skórnych, a także nadciśnienia tętniczego krwi. Zazwyczaj terapia trwa przez wiele miesięcy, więc skorzystanie z przychodni online może zaoszczędzić czas.

Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu

W kontekście niedawnych informacji o tym, że ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie, pojawiło się mnóstwo wątpliwości związanych z e-ZLA. Na początku pandemii lekarze otrzymali uprawienia umożliwiające wystawienie l4 online. Miało to na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji.

Lekarze nadal mogą wystawiać zwolnienia lekarskie w ramach teleporad, a ZUS ma prawo kontrolować takie zwolnienia. ZUS może skontrolować prawidłowość wystawienia oraz zasadność każdego zwolnienia - bez względu na to czy jest to wystawione w ramach konsultacji online, czy stacjonarnie. ZUS od wielu lat kontroluje zwolnienia i jest to proces powszechnie znany, który ma na celu zmniejszenie liczby zwolnień, które zostały wystawione niesłusznie (np. pacjent przebywa za granicą na urlopie).

L4 przez internet od Medspan jest usługą w której można telefonicznie porozmawiać z lekarzem specjalistą i jeżeli zajdzie konieczność, to również można otrzymać e-ZLA.

Telemedycyna w Polsce rozwija się, a obecne rozwiązania to dopiero początek udogodnień medycznych, które mają na celu poprawę dostępności do lekarzy oraz lepszą kontrole procesu terapeutycznego. Ponadto są wprowadzane na rynek nowe urządzenia, które poprawiają komfort życia pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Recepta online a e-recepta NFZ, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 464
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w niedzielę, godzina 09:26 Biłgoraj
Nowy dyrektor MDK poszukiwany
Zarząd Powiatu podjął decyzję o ogłoszeniu konkursu na dyrektora biłgorajskiego MDK. Jakie kryteria musi spełni kandydat ubiegający się o to stanowisko?
w czwartek, godzina 08:09 Biłgoraj
Petycja ws uchwały antysmogowej. Jest zakaz używania kominków?
w piątek, godzina 14:39 Biłgoraj
Klasy patronackie pod kierunkiem firmy Karko
w niedzielę, godzina 20:02 Aleksandrów
30-lecie gminy Aleksandrów
30 lat temu powstała gmina Aleksandrów. Uroczyste obchody jubileuszu z udziałem władz samorządowych, zaproszonych gości i mieszkańców gminy zorganizowano w niedzielne popołudnie 15 maja na Polanie Dąbrowa.
dzisiaj, 09:36 Kraj
Dziś rozpoczyna się nabór. Od pierwszego dnia można zarobić ponad 4,5 tys. zł
10 maja 2022 Powiat
Nawet 5 tys. zł kary dla niezarejestrowanych zbieraczy runa leśnego
w niedzielę, godzina 17:35 Roztocze
Ultraroztocze 2022
Blisko 1000 zawodników z całego kraju wystartowało w tegorocznej, szóstej edycji "Ultraroztocza", która odbyła się w dniach 13-15 maja na terenie Roztocza Środkowego.
13 maja 2022 Babice
Zderzenie osobówki z ciągnikiem. Pasażerka zmarła w szpitalu
w czwartek, godzina 16:40 Biłgoraj
Czeki wręczone. Na realizację marzeń dostali od 500 zł do 2,5 tys. zł
w piątek, godzina 17:19 Biłgoraj
Strażacy świętowali. Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie
W piątek 20 maja, w Biłgoraju odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka połączone z jubileuszem 120-lecia założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Biłgoraju, 50-lecia utworzenia Zawodowej Straży Pożarnej w Biłgoraju i 30-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej.
we wtorek, godzina 08:30 Biłgoraj
Wracają przymrozki, potem burze
w piątek, godzina 09:20 Powiat
Co? Gdzie? Kiedy?
w piątek, godzina 09:28 Biłgoraj
Już za tydzień powalczą o tytuł Miss Polonia. Wśród nich biłgorajanka
Na piątek 27 maja zaplanowano finał konkursu Miss Polonia. Właśnie poznaliśmy wszystkie kandydatki. O koronę i tytuł najpiękniejszej powalczy młoda mieszkanka Biłgoraja Sylwia Bober.
w środę, godzina 08:16 Obsza
Wystąpią na festiwalu w Kazimierzu?
we wtorek, godzina 08:47 Potok Górny
Nie będzie wody, ale tylko w dni robocze
6 maja 2022 Księżpol
Jubileusz "Biłgorajczyka" i koncert zespołu "Śląsk"
W piątkowe popołudnie 6 maja, w Majdanie Starym zorganizowano koncert znanego w całym kraju zespołu "Śląsk". Koncert odbył się w ramach obchodów jubileuszu 80-lecia Jana Kowala "Biłgorajczyka". Na wydarzenie zaprosili jubilat wspólnie z wójtem gminy Księżpol i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Księżpolu.
dzisiaj, 08:08 Biłgoraj
Stadionowy Cross Przeszkodowy
dzisiaj, 11:10 Biłgoraj
Dobro to jedyna rzecz, która się mnoży - gdy się ją dzieli
8 maja 2022 Górecko Kościelne
Pierwsza pielgrzymka samorządowców powiatu biłgorajskiego
Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip i proboszcz parafii w Górecku Kościelnym ks. Jarosław Kędra zaprosili do Sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Górecku Kościelnym na I Pielgrzymkę Samorządowców i Sołtysów Powiatu Biłgorajskiego. Wydarzenie odbyło się w niedzielne południe 8 maja.
we wtorek, godzina 11:11 Radzięcin
Dzień Strażaka w gminie Frampol
dzisiaj, 08:13 Biłgoraj
Biłgoraj liderem rankingu "Miejsca Edukacyjnych Szans"
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl