Wersja mobilna     +   Dodaj wydarzenie    Dodaj aktualność    Dodaj galerię    Zgłoś temat    Dodaj ogłoszenie    Dodaj ofertę  
Przeczytaj:
Rozmiar tekstu:
AAA
KRAJ Artykuł sponsorowany
2022.05.12 09:40 | aktualizacja: 2022.05.12 09:40

Recepta online a e-recepta NFZ

Jaka jest różnica pomiędzy receptą online, a e-receptą uzyskaną w ramach porady NFZ? Na co warto zwrócić uwagę korzystając ze zdalnych placówek medycznych? Czy przychodnie online są legalną formą kontaktu z lekarzem?
Recepta online a e-recepta NFZ
Recepta online a e-recepta NFZ

Pandemia COVID-19 zmieniła styl życia wielu osób na całym świecie. Przez pewien czas, życie głównie toczyło się w internecie. Świat realny miał znaczne odwzorowanie we świecie wirtualnym. Zakupy online stały się bardzo popularne, a praca zdalna była wykonywana przez wielu pracowników, lecz także usługi medyczne przeniosły się do sieci.

Czym jest recepta online?

Recepta online jest to e-recepta uzyskana w ramach telekonsultacji lekarskiej w przychodni online. Dokument recepty niczym się nie różni od standardowego druku, który można uzyskać podczas stacjonarnej wizyty. Popularność usług związanych z receptami online wzrosła na początku trwania pandemii, lecz pierwsze placówki istniały w Polsce już od wielu lat.

Usługi zdalnych konsultacji lekarskich nadal wzbudzają kontrowersje, lecz dla wielu grup pacjentów są bardzo przydatną formą kontaktu z lekarzem, ponieważ koszt wizyty jest mniejszy niż wizyta u specjalisty, a także można uzyskać e-receptę nawet w kilkanaście minut.

Recepta online w kilku prostych krokach

Uzyskanie e-recepty online jest bardzo prostą procedurą. Należy wybrać odpowiednią placówkę medyczną, a następnie zapoznać się z regulaminem świadczenia usług, który powinien rozwiać wiele wątpliwości związanych z przebiegiem konsultacji.

Celem otrzymania recepty przez internet wystarczy wypełnić odpowiedni formularz medyczny, podać niezbędne dane, które umożliwią wystawienia recepty, a także opłacić usługę. W zależności od placówki medycznej, może być do wyboru kilka różnych form kontaktu z lekarzem, a także różny czas oczekiwania na e-wizytę. Istotne jest to, aby dokładnie zapoznać się z wszystkimi informacjami na stronie internetowej.

W placówce MEDSPAN https://medspan.pl/dolegliwosci/ można uzyskać e-receptę na wiele leków, które są w ramach kontynuacji leczenia.

Recepta online, czy recepta w ramach NFZ?

Pacjent jest osobą decyzyjną w kwestii wyboru placówki medycznej. Jeżeli posiada powszechne ubezpieczenie zdrowotne, to może skorzystać z wizyty w ramach NFZ. Może także wybrać inną placówkę medyczną (komercyjną), lecz zazwyczaj w takiej placówce e-recepta jest wystawiona bez refundacji, czyli pacjent musi pokryć cały koszt leku.

Wizyta w ramach NFZ nie gwarantuje otrzymania e-recepty refundowanej, ponieważ proces refundacji jest skomplikowany i pacjent nie zawsze może się zakwalifikować do otrzymania leku refundowanego.

E-recepta nie zawiera oznaczenia trybu wizyty. Jest to standardowy druk, który jest generowany przez system e-recept, który jest podłączony do państwowych placówek oraz prywatnych.

Recepta nawet w kilka minut

Zaletą recept przez internet jest zazwyczaj szybki czas realizacji konsultacji. Należy pamiętać o tym, że w Polsce jest zakaz sprzedaży recept, więc mimo sloganów które się pojawiają, każdy formularz medycznych jest konsultowany przez lekarza z uprawieniami do wystawiania recept. Może się tak zdarzyć, że lekarz odmówi wystawienia recepty, ponieważ pacjent będzie wymagać konsultacji stacjonarnej lub będzie brak wskazań medycznych do wystawienia dokumentu na wnioskowane leki.

Usługi telemedyczne nie mogą zastąpić konsultacji stacjonarnych, ponieważ proces diagnostyczny jest mocno utrudniony, dlatego w większości z usług online korzystają pacjenci, którzy zmagają się z przewlekłymi chorobami celem uzyskania recepty.

Jest to popularne rozwiązanie, które umożliwia otrzymanie recepty online na tabletki antykoncepcyjne, tabletki dzień po, czy w ramach leczenia alergii, chorób skórnych, a także nadciśnienia tętniczego krwi. Zazwyczaj terapia trwa przez wiele miesięcy, więc skorzystanie z przychodni online może zaoszczędzić czas.

Zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu

W kontekście niedawnych informacji o tym, że ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie, pojawiło się mnóstwo wątpliwości związanych z e-ZLA. Na początku pandemii lekarze otrzymali uprawienia umożliwiające wystawienie l4 online. Miało to na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji.

Lekarze nadal mogą wystawiać zwolnienia lekarskie w ramach teleporad, a ZUS ma prawo kontrolować takie zwolnienia. ZUS może skontrolować prawidłowość wystawienia oraz zasadność każdego zwolnienia - bez względu na to czy jest to wystawione w ramach konsultacji online, czy stacjonarnie. ZUS od wielu lat kontroluje zwolnienia i jest to proces powszechnie znany, który ma na celu zmniejszenie liczby zwolnień, które zostały wystawione niesłusznie (np. pacjent przebywa za granicą na urlopie).

L4 przez internet od Medspan jest usługą w której można telefonicznie porozmawiać z lekarzem specjalistą i jeżeli zajdzie konieczność, to również można otrzymać e-ZLA.

Telemedycyna w Polsce rozwija się, a obecne rozwiązania to dopiero początek udogodnień medycznych, które mają na celu poprawę dostępności do lekarzy oraz lepszą kontrole procesu terapeutycznego. Ponadto są wprowadzane na rynek nowe urządzenia, które poprawiają komfort życia pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi.

Red.
REKLAMA
Oceń:
0 głosów
Recepta online a e-recepta NFZ, 0 out of 5 based on 0 ratings
Red. dodany
 
Odsłon: 769
Dodaj zdjęcie

Waszym zdaniem (0)

Podaj login i hasło:
Login:
Hasło:
Skomentuj na forum:
Zarejestruj się
Jesteś już zarejestrowany na bilgorajska.pl? Zaloguj się
Imie lub nazwa:
Treść komentarza:
Przepisz niebieski tekst z obrazka wyżej:
Brak wpisów, Twój komentarz może byc pierwszy.
Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu bilgorajska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Przy komentarzu niezarejestrowanego użytkownika będzie widoczny jego ZAKODOWANY adres IP. Zaloguj/Zarejestruj się.
reklama
reklama
REKLAMA
REKLAMA

Najpopularniejsze

REKLAMA
REKLAMA
w sobotę, godzina 20:51 Biłgoraj
Dni Biłgoraja. Koncerty na scenie letniej BCK
W tym roku Dni Biłgoraja odbywają się pod hasłem "W krainie Słowian". Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę 27 maja. Można było wziąć udział w jarmarku, a wieczorem rozpoczęły się koncerty. Na scenie BCK wystąpili Head Vision, Kuba Nizio, Diana Kotuła, czy Lubelska Federacja Bardów.
dzisiaj, 17:22 Tereszpol
"W Krwawym Polu" na Wzgórzu Polak
dzisiaj, 09:23 Biłgoraj
Rowerzystka trafiła do szpitala
17 maja 2023 Biłgoraj
Jest program Dni Biłgoraja. Kto zagra?
Już w przyszły weekend odbędą się Dni Biłgoraja. Podczas wydarzenia zaplanowano całą masę atrakcji, gwiazdą będzie zespół Poparzeni Kawą Trzy.
dzisiaj, 17:29 Rokitów
90-lecie OSP Rokitów
w niedzielę, godzina 14:42 Biłgoraj
Wioska Słowian stanęła w centrum miasta [NOWE ZDJĘCIA]
w środę, godzina 18:24 Biłgoraj
Podatki w górę?
Podczas środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja, po raz kolejny wrócono do tematu podwyżki stawek podatkowych od nieruchomości. Tym razem udało się uchwalić nowe kwoty?
dzisiaj, 10:09 Biłgoraj
Oszukana podczas sprzedaży. Straciła kilka tys. zł
dzisiaj, 12:56 Biłgoraj
Aktywne Starszaki ZNP 4.0
w środę, godzina 17:49 Biłgoraj
Głosowanie nad absolutorium i wotum zaufania dla burmistrza
Częścią środowych obrad Rady Miasta Biłgoraja (24 maja) było głosowanie w sprawie udzielenia burmistrzowi absolutorium, czyli stwierdzenia prawidłowości podjętych działań finansowych w poprzednim roku. Radni musieli też podjąć decyzję co do udzielenia włodarzowi wotum zaufania.
w niedzielę, godzina 00:52 Biłgoraj
Poparzeni Kawą Trzy z koncertem w Biłgoraju
dzisiaj, 08:51 Biłgoraj
Szkolenie z zakresu FAS
w niedzielę, godzina 22:04 Biłgoraj
Dni Biłgoraja za nami
W drugi dzień świętowania organizatorzy zaprosili na plac przy BCK. Na scenie letniej zaprezentowały się lokalne zespoły, ale wystąpił tez teatr z Dąbrowicy. Na zakończenie wystąpiła zwyciężczyni Voice of Poland Ola Nizio.
w niedzielę, godzina 18:49 Sól
W Soli bawią się i pomagają
w sobotę, godzina 18:08 Biłgoraj
Trwa jarmark w ramach Dni Miasta
w sobotę, godzina 11:47 Biłgoraj
Przyjaźń ponad granicami
Biłgoraj współpracuje z miastami partnerskimi od prawie 30 lat. To sposób na wsparcie i wymianę doświadczeń. Okazją do podsumowań są konferencje miast partnerskich, które odbywają się każdego roku przy okazji Dni Biłgoraja. Tegoroczne spotkanie miało miejsce w sobotnie przedpołudnie 27 maja i zorganizowane zostało w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Podczas wydarzenia, z okazji 25-lecia współpracy odnowiono umowę z litewskim Kelme.
dzisiaj, 09:51 Tereszpol
Suczka znaleziona na skraju lasu
w środę, godzina 08:29 Biłgoraj
Firma z Biłgoraja na 5. miejscu w rankingu Forbesa
w czwartek, godzina 17:48 Biłgoraj
Będzie chodnik na ul. Bagiennej? Awantura na spotkaniu z mieszkańcami
W czwartkowe popołudnie 25 maja odbyło się spotkanie w sprawie przebudowy ul. Bagiennej. Władze miasta mają w planach wykonanie ciągu pieszego i drogi dla rowerzystów. Już na początku rozgorzała prawdziwa awantura.
19 maja 2023 Biłgoraj
Budynek zniknął
w piątek, godzina 15:43 Sól
Mieszkaniec gminy Biłgoraj potrzebuje krwi
21 maja 2023 Szarajówka
Żywcem spalono 59 osób. 80. rocznica pacyfikacji Szarajówki
Pacyfikacja Szarajówki w 1943r. należała do najokrutniejszej nie tylko na Zamojszczyźnie, ale i w całej Polsce. W tym roku przypada 80. rocznica tych tragicznych wydarzeń. W miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się wieś stoi teraz cmentarz. Tam odbyły się uroczystości, które zostały objęte Patronatem Honorowym Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Ministra Jana Józefa Kasprzyka.
16 maja 2023 Aleksandrów
12-latek odgryzł fragment skóry 13-latkowi
w piątek, godzina 12:22 Biłgoraj
Bezpodstawnie zwolniona urzędniczka otrzymała odszkodowanie, w kolejce czekają następni pracownicy
 
telRedakcja telefon

533 188 100

alarmSkrzynka alarmowa

alert@bilgorajska.pl

emailRedakcja e-mail

redakcja@bilgorajska.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone bilgorajska.pl Projekt graficzny CePixel wykonanie eball hosting home.pl