Co warto wiedzieć o leku Sumamed? Jakie są wskazania do jego stosowania?
Sumamed jest lekiem o działaniu bakteriostatycznym, zalicza się go do antybiotyków, Występuje w postaci kapsułek, proszku i tabletek. Za właściwości antybiotyczne odpowiada substancja czynna, czyli azytromycyna. Jej działanie polega na blokowaniu procesu syntezowania białek bakteryjnych. To z kolei uniemożliwia namnażanie się patogenów i prowadzi do ich śmierci. Lek jest skuteczny w przypadku wszystkich zakażeń wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na działanie azytromycyny. Bardzo szybko przenika ona do krwiobiegu, następnie do zakażonych tkanek. Długi okres półtrwania leku sprawia, że w tkankach utrzymuje się duże stężenie substancji czynnej, co potęguje jej działanie. Wskazaniami do stosowania Sumamedu są zakażenia dolnych dróg oddechowych. Przepisuje się go przy ostrym zapaleniu oskrzeli, nasileniu objawów zapalenia oskrzeli, zapaleniu płuc (zarówno lekkim, jak i umiarkowanym oraz ciężkim).
Po Sumamed sięga się także przy zakażeniach górnych dróg oddechowych w postaci zapalenia migdałków, zapalenia zatok i zapalenia gardła o podłożu bakteryjnym. Lek pomaga również pacjentom ze zdiagnozowanym ostrym zapaleniem ucha środkowego. Znalazł zastosowanie również przy zakażeniach skórnych i dotyczących tkanek miękkich (liszajec, róża, ropne zapalenie skóry, rumień wędrujący). Wskazaniem do przyjmowania leku z Sumamed jest także zakażenie chlamydia trachomatis. Może być stosowany również przy trądziku pospolitym. W zależności od preferencji przyjmowania Sumamed ma postać kapsułek twardych, proszku do sporządzania zawiesiny doustnej, tabletek do sporządzenia zawiesiny lub tabletek powlekanych. W przypadku każdej z tych form stosuje się inne dawkowanie.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Sumamed?
Nie każdemu pacjentowi może zostać przepisany lek Sumamed. Istnieją pewne przeciwwskazania do jego przyjmowania. Nie może być zażywany przez osoby, które są nadwrażliwe na którykolwiek składnik medykamentu. Należy pamiętać o tym, że nie dotyczy to wyłącznie substancji czynnej. Uczulać mogą nawet składniki pomocnicze. Po Sumamed nie należy sięgać, jeśli ma się niewydolność mięśnia sercowego, zaburzenia elektrolitowe, powolną czynność serca, zaburzenia rytmu serca. Przyjmowanie niektórych leków również może być przeciwwskazaniem, szczególnie jeśli wpływają one na działanie Sumamedu. Ze stosowaniem leku należy uważać w przypadku pacjentów ze zdiagnozowanymi zaburzeniami nerwowymi lub umysłowymi, zakażonymi ranami oparzeniowymi lub gruźliczymi. Przeciwwskazaniami do przyjmowania leku Sumamed mogą być także choroby przenoszone drogą płciową razem z zakażeniem kiłą, ciężkie zaburzenia czynności nerek i wątroby, stosowanie pochodnych ergotaminy.
Jakie mogą wystąpić działania niepożądane przy stosowaniu leku Sumamed?
Sumamed jest lekiem, który może wywoływać różne działania niepożądane. Najczęściej zgłaszanym skutkiem ubocznym jest biegunka, która występuje u ponad jednej na dziesięć osób. Często pojawiają się również wymioty, bóle brzucha i głowy. Dochodzi także do zmian w liczbie leukocytów, zmienia się nawet stężenie wodorowęglanów w osoczu. Rzadziej występują: kołatanie serca, zakażenia drożdżakowe i bakteryjne, obrzęk, reakcje alergiczne, utrata apetytu, zawroty głowy, drętwienie kończyn, zaburzenia snu, nadmierna senność, uderzenia gorąca, zaburzenia słuchu, nadmierne pocenie się, trudności w oddychaniu, zaparcia, gazy, depresja, wysypka skórna, świąd, bóle mięśniowe. Jest też wiele negatywnych skutków ubocznych, które występują z nieznaną częstotliwością.
Źródło: Recepta Medyk Online