Kapsuła czasu to pojemnik lub miejsce, w którym umieszcza się różne przedmioty bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń. Po wielu latach, gdy kapsuła jest otwierana jest źródłem skarbów zwłaszcza dla archeologów, antropologów i historyków.
Kapsuły czasu zwykle tworzone są podczas ważnych wydarzeń takich jak wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę.
Władze Biłgoraja postanowiły stworzyć takie miejsce w ramach jednej z największych inwestycji prowadzonych w ciągu ostatnich lat. A mowa o rewitalizacji centralnej części miasta, czyli Placu Wolności.
- Kapsuła czasu była planowana od początku. Na razie jest pusta, z uwagi na pandemię ustaliliśmy z burmistrzem, że jej treść i wypełnienie nastąpi w okresie spokojniejszym i podczas cieplejszych miesięcy - wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Biłgoraju Paweł Jednacz.
Biłgorajska kapsuła to betonowy krąg o średnicy 1 m i podobnej głębokości, zamknięty szczelną pokrywą z blachy, której grubość to 0,5 cm. Na górze pokrywy znajdziemy grafikę nawiązująca do miasta Biłgoraja - herb.
- Kapsuła usytuowana jest w pobliżu innych, ciekawych elementów małej architektury takich jak: zegar słoneczny, mapa dotykowa, "rzeka" z białych kamieni i amfiteatr - podsumowuje rzecznik.
A co Państwo umieściliby wewnątrz kapsuły? Czekamy na propozycje w komentarzach.