Staż mogą odbywać osoby, które są zarejestrowane jako osoby bezrobotne we właściwym dla swojego miejsca zameldowania Urzędzie Pracy. Ponadto kandydat na staż powinien zostać zakwalifikowany do jednej z grup: bezrobotni do 25 roku życia; bezrobotni, którzy nie ukończyli 27 lat i nie minęło 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej; bezrobotni długotrwale; bezrobotne kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka; bezrobotni powyżej 50 roku życia; bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego; bezrobotni samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia; bezrobotni, którzy po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęli zatrudnienia oraz bezrobotni niepełnosprawni.
Osoba, która spełni co najmniej jeden z powyższych warunków i zostanie skierowana na staż, może liczyć na to, że w tym roku otrzyma stypendium w wysokości 740,96 zł netto miesięcznie. Zmiana wysokości stypendium wynika z kolejnej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 1 lutego 2009 roku. - Wyższa kwota stypendium stażowego wpłynie niewątpliwie na zwiększenie motywacji osób bezrobotnych do odbycia stażu i tym samym zwiększy zainteresowanie tą formą aktywizacji - mówi Danuta Łagożna, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
Warunkiem skierowania osoby bezrobotnej do odbycia stażu pracy jest brak doświadczenia zawodowego w miejscu pracy.
Stypendia stażowe finansowane są ze środków pochodzących z Funduszu Pracy, przyznawanych na początku roku przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na podstawie decyzji finansowej. Staże finansowane są również ze środków Europejskiego funduszu Społecznego, w ramach którego PUP realizuje projekt hZawodowy start h. Czas trwania stażu wynosi od 3 do 12 miesięcy dla osób do 25 roku życia i absolwentów szkół wyższych, którzy nie ukończyli 27 lat, a od 3-6 miesięcy dla pozostałych bezrobotnych, wymienionych w art. 49. ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Umowy o organizację stażu zawierane z pracodawcami w 80 procentach zobowiązują do dalszego zatrudnienia bezrobotnego po zakończonym stażu. - W takich przypadkach zdecydowana większość stażystów kontynuuje zatrudnienie, pozostałe osoby pozostają w ewidencji urzędu. Niemniej jednak doświadczenie nabyte przez te osoby w okresie odbywania stażu w dużym stopniu procentuje w procesie poszukiwania zatrudnienia - dodaje Danuta Łagożna.
Mając na uwadze racjonalną politykę gospodarowania środkami finansowymi na organizację staży jak również troskę o to, aby jak najwięcej osób skorzystało z tej formy aktywizacji.