Hemoglobina - dlaczego jest ważna?
Poziom hemoglobiny jest badany nie bez powodu podczas każdej morfologii. Jest on podstawowym elementem krwi, który odpowiada za oddychanie komórkowe i prawidłowy metabolizm wszystkich komórek w naszym ciele. Hemoglobina jest ponadto odpowiedzialna za transport dwutlenku węgla, który jest produktem ubocznym procesu oddychania. Warto zaznaczyć, że prawidłowa praca tego białka jest możliwa tylko pod pewnymi warunkiem. Łączenie tlenu z hemoglobiną odbywa się za pomocą hemu, którego głównym składnikiem jest żelazo. Jeśli w naszej diecie go zabraknie, to ucierpi na nim cały proces oddychania.
Jakie są przyczyny niskiego poziomu hemoglobiny w naszej krwi?
Najczęściej są nimi oczywiście niedobory w naszej diecie. Najistotniejsze jest w tym wypadku żelazo, które jest obecne w produktach odzwierzęcych. Jednocześnie w tych samych produktach znajdziemy witaminę B12, które odpowiada za prawidłowy rozwój czerwonych krwinek. Z tego względu osoby, które znajdują się na diecie wegetariańskiej powinny szczególnie pamiętać o tym, by sposób prawidłowy bilansować i suplementować swoją dietę, dbając o prawidłowy poziom tych składników. Jednocześnie należy pamiętać, że samo zwiększenie spożycia produktów od zwierzęcych czy suplementacja wspomnianych składników nie są wystarczające, by podnieść poziom hemoglobiny w naszej krwi. Bardzo istotna jest również witamina C, która odpowiedzialna jest za jej dobrą przyswajalność.
Jakie są inne przyczyny niedokrwistości? Poza niedoborami składników odżywczych jako przyczyny niedokrwistości należy wymienić krwotoki. Mogą mieć one miejsce stale i przewlekle, np. w przewodzie pokarmowym. Wyróżnia się również choroby jelit, np. zapalenie jelit lub cykliczne podkrwiawianie błony śluzowej jelit, jako przyczyny niedokrwistości przewlekłej.
Jakie są objawy niskiej hemoglobiny
Zazwyczaj osoba, u której stwierdzono niedokrwistość będzie odczuwała przewlekłe zmęczenie i bardzo szybkie spadki energii. Może dochodzić nawet do omdleń. Jednocześnie może być odczuwane silne kołatanie serce. Dodatkowo często można słyszeć szumy uszne, a przed oczami mogą pojawić się mroczki. Innym symptomem, który można zauważyć jest rozdwajanie się końcówek włosów czy pękanie paznokci. Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, to warto rozważyć wykonanie morfologii krwi.
Jak podnieść poziom hemoglobiny?
Aby podnieść poziom hemoglobiny warto wprowadzić do swojej diety chude mięsa i szynki, a także jaja czy nabiał. Te produkty są dobrym źródłem żelaza i witaminy B12. Jednocześnie warto zacząć jeść owsiankę z płatkami zbożowymi i suszonymi owocami. Ważna jest również witamina C, którą znajdziemy w cytrusach, a także w papryce czy natce pietruszki.