Często kosmetyki do włosów ogranicza się do szamponu i odżywki, ale stosując maski, można zapewnić im jeszcze lepszą pielęgnację. W przeciwieństwie do zwykłych odżywek, maseczki do włosów trzyma się znacznie dłużej.
Co zawierają maseczki do włosów?
Dłuższy czas trzymania maseczek wynika z tego, że mają bogatszy skład niż odżywki, lepiej pielęgnują i nawilżają. Jeśli trzyma się je na włosach dłużej, więcej tych składników może wniknąć w głąb włosa. Zaleca się, by maseczki do włosów trzymać co najmniej 15 minut, a są i takie, których producenci zalecają co najmniej 30 minut.
W zależności od tego, po jakie sięgnie się kosmetyki, inne są w nich składniki. Niektóre z nich mają wnikać w uszkodzenia i regenerować włos. W innych ważne jest zabezpieczenie przed działaniem czynników zewnętrznych. A jeszcze inne mają nawilżać. Wybór jest spory, ale podobnie jak z dobieraniem maseczki do twarzy, tak i tutaj, nie każda maseczka będzie dawać zawsze takie same efekty.
Jak dobrać maseczkę do swoich włosów?
Tutaj najważniejsze jest sprecyzowanie, jaki jest największy problem włosów, w jakim są stanie. Przykładowo przy cienkich włosach, nie można sięgać maseczki do włosów, które bardzo intensywnie regenerują. Zawierają wiele substancji aktywnych i są ciężkie, cienkie włosy prezentowałyby się nieciekawie. Fryzura wyglądałaby, jakby włosów było mniej. Tak samo mało efektownie prezentowałyby się włosy przetłuszczające. Za to silne maseczki będą idealne przy włosach zniszczonych, które potrzebują intensywnego odżywienia.
Mając włosy, które się puszą, warto sięgnąć po maseczki wygładzające. Zawierają one m.in. keratynę. Sprawią, że włosy będą prostsze i gładsze, a tym samym bardziej eleganckie. Dzięki nim nawet przy panującej za oknem wilgoci fryzura będzie się dobrze prezentować. Jeszcze inne maseczki stosuje się przy włosach, które są farbowane. W ich przypadku ważne jest to, by maseczka nie tylko dobrze spełniała swoją funkcję, ale także nie wypłukiwała barwnika.
Najczęstsze błędy stosowania
To, że wybierzemy maseczki do włosów, które powinny poprawić ich kondycję, nie znaczy jeszcze, że tak się stanie. Jest szereg błędów, które popełnia się podczas nakładania maseczki i mycia włosów. Jednym z największych jest nakładanie maseczki na całe włosy i skórę głowy. To sprzyja przetłuszczaniu się włosów. Należy maseczkę nanosić na włosy co najmniej kilka centymetrów od skóry, a jeśli ma się włosy przetłuszczające, to jeszcze dalej. Tak samo łatwo zepsuć efekt poprzez stosowanie zbyt gorącej wody. Włosy tego nie lubią i nawet jeśli nałoży się maseczkę, a spłukuje ją bardzo gorącą wodą, włosy będą szorstkie i matowe.