Sezon grzewczy rozpoczął się w drugiej połowie października i od tego czasu biłgorajska straż miejska prowadzi kontrole domowych palenisk.
Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem bilgorajska.pl komendant Bogdan Zwoliński takich akcji przeprowadzono kilkadziesiąt, a tylko w samym styczniu dokonano ponad 20 kontroli. Niestety okazuje się, że nie wszyscy mieszkańcy chcą zadbać o środowisko segregując odpady. Zamiast tego pozbywają się ich w przydomowych piecach, czego efekty często możemy zobaczyć wieczorną porą.
- Nie wszyscy używają materiałów grzewczych specjalnie przeznaczonych do ogrzewania domów. Dlatego niezbędne są kontrole. Prowadzimy je bardzo często, są tygodnie, w których kontrole odbywają się prawie codziennie i niestety zdarza się, że przyłapujemy mieszkańców na paleniu odpadów - mówi komendant Zwoliński i zaznacza, że było kilka sytuacji, w których złapano takie osoby na gorącym uczynku, skutkiem czego było wręczenie mandatu.
Ale zdarzyła się również sytuacja, w której do udowodnienia spalania śmieci niezbędne było pobranie próbki popiołu i przesłanie do analizy. - Wysłaliśmy taką próbkę do laboratorium, okazało się, że faktycznie właściciel pieca spalał odpady komunalne, został ukarany, dostał najwyższy mandat, czyli w wysokości 500 zł - dodaje komendant.
Warto więc zastanowić się dwa razy zanim postanowimy spalić odpady, możemy bowiem ponieść dotkliwe konsekwencje. Zwłaszcza, że strażnicy miejscy prowadzą kontrole w różnych porach, nie tylko w godzinach pracy Urzędu Miasta, ale też wieczorami. Co więcej od najbliższego weekendu strażnicy zapowiadają, że będą prowadzić tego typu akcje także w sobotę i w niedzielę. - Ci, którzy myślą, że w weekendy będą mogli spalać śmieci bezkarnie mogą się zdziwić - podsumowuje Bogdan Zwoliński.
Pamiętajmy, że szkodliwość palenia odpadów w warunkach domowych polega na tym, że odbywa się w niskich temperaturach, a domowe kominy pozbawione są filtrów i dlatego emitują do środowiska wiele szkodliwych substancji, m.in. tlenek i dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, metale ciężkie, kadm, chlorowodór i cyjanowodór, które w połączeniu z parą wodną tworzą kwas solny i kwas pruski. Spalanie sklejek, czy płyt wiórowych powoduje emisję szkodliwego formaldehydu. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych, np. butelek typu PET, worków foliowych, odpadów z gumy, czy materiałów lakierowanych. W wyniku ich spalania emitowane są silnie rakotwórcze dioksyny.
Oprócz tego, spalanie wilgotnych odpadów grozi zatkaniem przez mokrą sadzę przewodów kominowych, skutkiem czego jest cofający się tlenek węgla (czad), który może doprowadzić do zatrucia i śmierci.